Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Description

Product information "Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash"

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula.

Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades

Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair.

More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals:

  • High luminosity for fashion results
  • Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises
  • With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair
  • Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil.

Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application

Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application.

Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2

Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat

Use with Color Touch Emulsion:

  • 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage
  • 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Properties

Brand: Wella
Colour: Ash, Black, Blonde, Blue, Brown, Gold, Mahagoni, Violet, perl
Hair type: all
Product line: Wella Color Touch
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

11 September 2026 06:05

Review with rating of 4 out of 5 stars

brauchen wir laufend

5/71, 6/71, 7/73, 8/71 gerade wieder bestellt. gehen sehr gut im Salon. Natürlichen Braun und Blondtöne brauchen wir laufend.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90015
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
Maria Nila Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49224
Maria Nila Dry Shampoo

The Maria Nila Dry Shampoo is a dry shampoo that instantly refreshes greasy hair and adds volume to fine hair. The powder spray is ideal between washes to remove excess oil from the scalp and provides an immediate feeling of freshness and cleanliness. Thanks to the colour protection complex, hair colour is protected from UV rays and fading. 100% vegan and free from parabens and sulfates

Content: 100 ml (€16.00 / 100 ml)

Regular price: €16.00
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90031
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90026
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90018
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90038
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90032
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
40
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

43023
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

The Sassoon Illuminating Clean Shampoo is a colour protection shampoo that provides perfect protection for coloured and highlighted hair. Like all colour protection hair care products from Sassoon, the Illuminating Shampoo also contains Intelli Protec technology. The intelligent colour protection system seals the colour for long-lasting brilliance and natural shine. Used in combination with the other Sassoon colour protection products, the manufacturer guarantees that the hair colour retains its natural shine as well as maximum brilliance and intensity until the next colouring. The hair is ideally prepared for the final care with the Illuminating Conditioner. Application: Gently emulsify Sassoon Illuminating Clean Shampoo into damp hair and then rinse thoroughly Results: Enhanced colour intensity Long-lasting colour until the next colouring (when used in combination with all Sassoon Illuminating products) Vivid colours Maximum shine Protection for the hair structure The colour-protecting shampoo preserves the hair colour from fading and allows it to shine in its most beautiful facets for a long time. The hair colour appears exceptionally illuminated.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Variants from €5.95
Sale price: €15.95 Regular price: €26.55
Maria Nila Dry Shampoo Maria Nila Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49120
Maria Nila Dry Shampoo

The Maria Nila Dry Shampoo is a dry shampoo that instantly refreshes greasy hair and adds volume to fine hair. The powder spray is ideal between washes to remove excess oil from the scalp and provides an immediate feeling of freshness and cleanliness. Thanks to the colour protection complex, hair colour is protected from UV rays and fading. 100% vegan and free from parabens and sulfates

Content: 250 ml (€11.20 / 100 ml)

Variants from €16.00
Regular price: €28.00
20
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

40127
Jaguar Pre Style Relax - 6 inches

The Jaguar Pre Style relax hairdressing scissors with ergonomic offset handle design enable comfortable work in the hair salon. The scissors for right-handed users are available in 5 sizes. Chrome stainless steel guarantees stability. The Jaguar Pre Style relax is silver, satin-finished, and equipped with micro-serration and Vario screw system. Features of the Jaguar Pre Style relax Finger rest surface Removable finger hook

Content: 1 pc (€43.90 / 1 pc)

Variants from €41.30
Sale price: €43.90 Regular price: €54.90
49
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Average rating of 4 out of 5 stars

17731
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Wella Illumina Color 60ml is a permanent hair colour that envelops the hair in new light, making it shine. This ensures irresistibly well-groomed and beautiful hair. With Wella Illumina, natural hair tones can be lightened, darkened, or highlighted. The hair surface becomes smooth and translucent, creating stunning light reflections, and the hair appears glossy and natural. Wella Illumina Color 60ml – the colour spectrum of professional hair colour Wella Illumina Color 60ml is an exceptional colour that provides incredible light reflections. The hair colours have become a global beauty phenomenon, setting new standards in luminosity and healthy-looking hair. They still appear very natural, making them unique, as no other colour from the Wella range offers more reflections than Illumina Color. The extraordinary colour results and wonderful hair quality will also convince you! Wella Illumina hair colours offer: Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Classic, mixable ILLUMINA COLOR shades Illumina enhances the light within its highest spectrum, unlocking the full potential of luminosity. It visibly and tangibly promotes healthy hair. The hair colour is formulated without animal-derived ingredients. 38 mixable colours open up a true diversity of shades. Warm, neutral, and cool tones give each hue depth and perfect the overall appearance. The hair looks healthy, natural, and radiant. Wella Illumina Microlight Technology The Microlight Technology surrounds copper, preventing it from affecting the hair colour and providing better protection during processing. Cool Illumina hair colours Cool Illumina Color shades typically have a slight silver or grey shimmer and are suitable for blue or green eyes and fair skin. Many are unaware that not only blond but also brown and black can have cool undertones. Terms such as Ash, Pearl, or Cendré are used to indicate violet, green, or blue pigments in the colour, which make it appear cool. The favourite among cool tones for many is Wella Illumina 7/81 medium blonde pearl-ash, as it makes the classic European ash blonde look more interesting and mysterious. Other popular cool Illumina shades include: Wella Illumina 6/16 dark blonde ash-violet Wella Illumina 10/69 light blonde violet-cendré Wella Illumina 8/69 blonde violet-cendré Wella Illumina 5/81 light brown pearl-ash Neutral tones Neutral hair colours are neither cool nor warm but sit exactly in between. The neutral Wella Illumina Color 60ml shades consist of natural blonde and brown tones that suit everyone. The most popular shade is Wella Illumina Color 6/ dark blonde. Warm tones Warm Illumina Color shades have a red, orange, or golden undertone and are suitable for brown eyes and tanned skin. The favourite among warm tones is Wella Illumina 9/43 light blonde red-gold, a blend of blonde and red shades, perfect for summer. Other frequently used warm Illumina shades include: Wella Illumina 7/35 medium blonde gold-mahogany Wella Illumina 6/76 dark blonde brown-violet Wella Illumina Color 60ml – what is the correct application? Illumina Color is suitable for all techniques and can also be used for lightening. First, mix the colour 1:1 with Welloxon Perfect developer. Then apply it to dry hair. The processing time depends on the oxidation strength and the desired colour result. Same level or darker Apply the colour mixture immediately from roots to ends. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes Lightening Apply the colour mixture first only to lengths and ends (leave about 2 cm from the scalp). The processing time is without heat 20 minutes with heat 10 minutes Then apply the mixture to the roots. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes What difference will I see before and after using Wella Illumina Color? Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Gloss service Lightening, darkening, or highlighting of natural tone Wella Illumina Color – the perfect mix Wella Illumina is mixed 1:1 with Welloxon Perfect. The choice of Welloxon Perfect developer depends on the desired lift: 6% 20 Vol. for lifting by one level 9% 30 Vol. for lifting by two levels 12% 40 Vol. for lifting by three levels Can Wella Illumina Color hair colours be mixed with Koleston Perfect? Caution: Mixing with Koleston Perfect is not recommended. Buy Wella Illumina Color 60ml at BellAffair Let your hair shine with the permanent Wella Illumina Color 60ml. The natural hair tone is lightened, darkened, or simply highlighted. You will definitely be impressed by the stunning light reflections. Purchase your desired hair colour and the corresponding Welloxon Perfect developer at attractive prices from BellAffair!

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Variants from €10.35
Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
10
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Average rating of 4.8 out of 5 stars

92049
InterHair Premium Extensions 55cm - Color 01

Experience long, full hair and glamorous looks with InterHair Extensions. For those dreaming of a striking and voluminous mane, the InterHair Extensions with a length of 55 cm are the perfect solution. Extra long hair with InterHair Extensions 55cm The flat Protein Bonding allows for an invisible integration. These extra-long extensions give you a dramatic, elegant look that impresses both in everyday life and on special occasions. Available in various colours – so you can effortlessly achieve your desired style.

Content: 20 pc (€4.16 / 1 pc)

Sale price: €83.16 Regular price: €92.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.