Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

Description

Product information "Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla"

With the Wella BlondorPlex Cream Toner, achieve an express blonde dulling in just 5 minutes! The Cream Toner offers an express toning service in a few minutes with maximum hair protection, reducing hair breakage by up to 90%.

Wella Blondorplex Cream Toner Shades

The intuitive, compact palette with 3 shades and a booster is designed for ultra-cool neutralisation for blonde nuances from cool to warm. The toner is available in the following shades:

  • /16 Lightest Pearl: For light colour levels to achieve a bright pastel tone, neutralises gold reflections
  • /36 Crystal Vanilla: For all colour levels to create elegant, creamy gold tones
  • /96 Sienna Beige: For all colour levels to produce a delicate rosé beige with a hint of violet, rounding off warm to neutral blonde
  • /86 Ultra Cool Booster: Intensifies the neutralisation of gold and gold-orange reflections

The integrated Plex technology protects the hair fibre during the toning service and reduces hair breakage by up to 90%. The innovative creamy formula helps rebuild the fibre connections across all hair types and structures. The alkaline formula gently lightens and counteracts gold reflections. The result: incredibly healthy-looking hair from root to tip.

Application recommendation for Wella Blondorplex Cream Toner

For a quick and reliable express gloss with PLEX technology, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 1.9%) in a ratio of 1:2. The recommended processing time is 5 minutes.

For an express gloss + base breaker with more intense results, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 4%) in a ratio of 1:2. The processing time is 5 minutes. During this process, the natural root area is gently lightened, and lengths and tips are tinted simultaneously. Colour transitions are balanced.

A longer processing time provides additional neutralisation for both variants. This can result in deeper, more saturated results.

Note: /86 should not be used alone, but mixed with 1-5g per 30g of the selected toner and used according to the manufacturer's instructions.

Properties

Brand: Wella
Finish: protected hair
Product line: Wella Blondor

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Propylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Ammonia, Sodium Sulfate, Ammonium Sulfate, Malic Acid, Dicetyl Phosphate, Parfum/Fragrance, Toluene-2,5-Diamine Sulfate, Ceteth-10 Phosphate, Steareth-200, Sodium Sulte, Ascorbic Acid, 2-Methylresorcinol, Sodium Hydroxide, Xanthan Gum, Disodium EDTA, m-Aminophenol, 4-Amino-2-Hydroxytoluene
Skip product gallery

You may also like

50
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

Average rating of 0 out of 5 stars

45494
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

With the Wella BlondorPlex Cream Toner, achieve an express blonde dulling in just 5 minutes! The Cream Toner offers an express toning service in a few minutes with maximum hair protection, reducing hair breakage by up to 90%. Wella Blondorplex Cream Toner Shades The intuitive, compact palette with 3 shades and a booster is designed for ultra-cool neutralisation for blonde nuances from cool to warm. The toner is available in the following shades: /16 Lightest Pearl: For light colour levels to achieve a bright pastel tone, neutralises gold reflections /36 Crystal Vanilla: For all colour levels to create elegant, creamy gold tones /96 Sienna Beige: For all colour levels to produce a delicate rosé beige with a hint of violet, rounding off warm to neutral blonde /86 Ultra Cool Booster: Intensifies the neutralisation of gold and gold-orange reflections The integrated Plex technology protects the hair fibre during the toning service and reduces hair breakage by up to 90%. The innovative creamy formula helps rebuild the fibre connections across all hair types and structures. The alkaline formula gently lightens and counteracts gold reflections. The result: incredibly healthy-looking hair from root to tip. Application recommendation for Wella Blondorplex Cream Toner For a quick and reliable express gloss with PLEX technology, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 1.9%) in a ratio of 1:2. The recommended processing time is 5 minutes. For an express gloss + base breaker with more intense results, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 4%) in a ratio of 1:2. The processing time is 5 minutes. During this process, the natural root area is gently lightened, and lengths and tips are tinted simultaneously. Colour transitions are balanced. A longer processing time provides additional neutralisation for both variants. This can result in deeper, more saturated results. Note: /86 should not be used alone, but mixed with 1-5g per 30g of the selected toner and used according to the manufacturer's instructions.

Content: 60 ml (€16.92 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €20.16
50
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

Average rating of 0 out of 5 stars

45492
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

With the Wella BlondorPlex Cream Toner, achieve an express blonde dulling in just 5 minutes! The Cream Toner offers an express toning service in a few minutes with maximum hair protection, reducing hair breakage by up to 90%. Wella Blondorplex Cream Toner Shades The intuitive, compact palette with 3 shades and a booster is designed for ultra-cool neutralisation for blonde nuances from cool to warm. The toner is available in the following shades: /16 Lightest Pearl: For light colour levels to achieve a bright pastel tone, neutralises gold reflections /36 Crystal Vanilla: For all colour levels to create elegant, creamy gold tones /96 Sienna Beige: For all colour levels to produce a delicate rosé beige with a hint of violet, rounding off warm to neutral blonde /86 Ultra Cool Booster: Intensifies the neutralisation of gold and gold-orange reflections The integrated Plex technology protects the hair fibre during the toning service and reduces hair breakage by up to 90%. The innovative creamy formula helps rebuild the fibre connections across all hair types and structures. The alkaline formula gently lightens and counteracts gold reflections. The result: incredibly healthy-looking hair from root to tip. Application recommendation for Wella Blondorplex Cream Toner For a quick and reliable express gloss with PLEX technology, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 1.9%) in a ratio of 1:2. The recommended processing time is 5 minutes. For an express gloss + base breaker with more intense results, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 4%) in a ratio of 1:2. The processing time is 5 minutes. During this process, the natural root area is gently lightened, and lengths and tips are tinted simultaneously. Colour transitions are balanced. A longer processing time provides additional neutralisation for both variants. This can result in deeper, more saturated results. Note: /86 should not be used alone, but mixed with 1-5g per 30g of the selected toner and used according to the manufacturer's instructions.

Content: 60 ml (€16.92 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €20.16
50
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

Average rating of 0 out of 5 stars

45491
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

With the Wella BlondorPlex Cream Toner, achieve an express blonde dulling in just 5 minutes! The Cream Toner offers an express toning service in a few minutes with maximum hair protection, reducing hair breakage by up to 90%. Wella Blondorplex Cream Toner Shades The intuitive, compact palette with 3 shades and a booster is designed for ultra-cool neutralisation for blonde nuances from cool to warm. The toner is available in the following shades: /16 Lightest Pearl: For light colour levels to achieve a bright pastel tone, neutralises gold reflections /36 Crystal Vanilla: For all colour levels to create elegant, creamy gold tones /96 Sienna Beige: For all colour levels to produce a delicate rosé beige with a hint of violet, rounding off warm to neutral blonde /86 Ultra Cool Booster: Intensifies the neutralisation of gold and gold-orange reflections The integrated Plex technology protects the hair fibre during the toning service and reduces hair breakage by up to 90%. The innovative creamy formula helps rebuild the fibre connections across all hair types and structures. The alkaline formula gently lightens and counteracts gold reflections. The result: incredibly healthy-looking hair from root to tip. Application recommendation for Wella Blondorplex Cream Toner For a quick and reliable express gloss with PLEX technology, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 1.9%) in a ratio of 1:2. The recommended processing time is 5 minutes. For an express gloss + base breaker with more intense results, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 4%) in a ratio of 1:2. The processing time is 5 minutes. During this process, the natural root area is gently lightened, and lengths and tips are tinted simultaneously. Colour transitions are balanced. A longer processing time provides additional neutralisation for both variants. This can result in deeper, more saturated results. Note: /86 should not be used alone, but mixed with 1-5g per 30g of the selected toner and used according to the manufacturer's instructions.

Content: 60 ml (€16.92 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €20.16
50
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

Average rating of 0 out of 5 stars

19465
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

With the Wella BlondorPlex Cream Toner, achieve an express blonde dulling in just 5 minutes! The Cream Toner offers an express toning service in a few minutes with maximum hair protection, reducing hair breakage by up to 90%. Wella Blondorplex Cream Toner Shades The intuitive, compact palette with 3 shades and a booster is designed for ultra-cool neutralisation for blonde nuances from cool to warm. The toner is available in the following shades: /16 Lightest Pearl: For light colour levels to achieve a bright pastel tone, neutralises gold reflections /36 Crystal Vanilla: For all colour levels to create elegant, creamy gold tones /96 Sienna Beige: For all colour levels to produce a delicate rosé beige with a hint of violet, rounding off warm to neutral blonde /86 Ultra Cool Booster: Intensifies the neutralisation of gold and gold-orange reflections The integrated Plex technology protects the hair fibre during the toning service and reduces hair breakage by up to 90%. The innovative creamy formula helps rebuild the fibre connections across all hair types and structures. The alkaline formula gently lightens and counteracts gold reflections. The result: incredibly healthy-looking hair from root to tip. Application recommendation for Wella Blondorplex Cream Toner For a quick and reliable express gloss with PLEX technology, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 1.9%) in a ratio of 1:2. The recommended processing time is 5 minutes. For an express gloss + base breaker with more intense results, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 4%) in a ratio of 1:2. The processing time is 5 minutes. During this process, the natural root area is gently lightened, and lengths and tips are tinted simultaneously. Colour transitions are balanced. A longer processing time provides additional neutralisation for both variants. This can result in deeper, more saturated results. Note: /86 should not be used alone, but mixed with 1-5g per 30g of the selected toner and used according to the manufacturer's instructions.

Content: 60 ml (€16.92 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €20.16
50
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

Average rating of 0 out of 5 stars

19464
Wella BlondorPlex Cream Toner - /36 Crystal Vanilla

With the Wella BlondorPlex Cream Toner, achieve an express blonde dulling in just 5 minutes! The Cream Toner offers an express toning service in a few minutes with maximum hair protection, reducing hair breakage by up to 90%. Wella Blondorplex Cream Toner Shades The intuitive, compact palette with 3 shades and a booster is designed for ultra-cool neutralisation for blonde nuances from cool to warm. The toner is available in the following shades: /16 Lightest Pearl: For light colour levels to achieve a bright pastel tone, neutralises gold reflections /36 Crystal Vanilla: For all colour levels to create elegant, creamy gold tones /96 Sienna Beige: For all colour levels to produce a delicate rosé beige with a hint of violet, rounding off warm to neutral blonde /86 Ultra Cool Booster: Intensifies the neutralisation of gold and gold-orange reflections The integrated Plex technology protects the hair fibre during the toning service and reduces hair breakage by up to 90%. The innovative creamy formula helps rebuild the fibre connections across all hair types and structures. The alkaline formula gently lightens and counteracts gold reflections. The result: incredibly healthy-looking hair from root to tip. Application recommendation for Wella Blondorplex Cream Toner For a quick and reliable express gloss with PLEX technology, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 1.9%) in a ratio of 1:2. The recommended processing time is 5 minutes. For an express gloss + base breaker with more intense results, mix (Toner and Welloxon Perfect developer 4%) in a ratio of 1:2. The processing time is 5 minutes. During this process, the natural root area is gently lightened, and lengths and tips are tinted simultaneously. Colour transitions are balanced. A longer processing time provides additional neutralisation for both variants. This can result in deeper, more saturated results. Note: /86 should not be used alone, but mixed with 1-5g per 30g of the selected toner and used according to the manufacturer's instructions.

Content: 60 ml (€16.92 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €20.16
61
Revlon Professional Color Excel

Average rating of 0 out of 5 stars

86033
Revlon Professional Color Excel

Revlon Professional Color Excel is a professional ammonia-free tone-on-tone colour for gentle lightening and impressive colour results. The innovative colour cares for the hair and provides maximum protection during the chemical process. The alkaline tint provides maximum preserved hair during and after treatment. The exceptionally even colour, even under challenging conditions such as porous hair, is a hallmark of this professional hair colour. It is the perfect complement to Revlonissimo Colorsmetique and Color Sublime for a gentle, professional colour refresh. Benefits Colour refresh Ideal for colour corrections Coverage of first white hairs Customisable hair colour Vegan Revlon Professional Color Excel Technology The technology in the innovative formula ensures long-lasting colour and healthy, repaired hair. This is made possible by the unique, three-element-based technology: GLOWin System This system replenishes the protein structure of the hair. Through repair, the colour can be optimally deposited and the colour pigments develop perfectly. The cuticle layer is then sealed, which keeps the colour in the hair for a long time and provides the special shine of the hair colour. The PROTEIN-FILLER PEPTIDES are peptide chains that refill the proteins in the hair fibre to restore the hair structure. This prepares the hair for uniform and intensive colour uptake, excellent pigmentation, and incomparable light reflection. The CHROMA LIGHTSPHERES create special light effects. They are formed by highly reflective pigments that are 1000 times smaller than hair fibres. They distribute ideally within the hair interior and provide the unique shine characteristic of Revlon Color Excel. The Cuticle Lock seals the hair shaft and smooths the surface. This encloses the colour well and allows the hair to reflect incident light even better. Consequently, the colour shine is further enhanced. Application with Revlon Professional Color Excel developer according to instructions for use

Content: 70 ml (€14.71 / 100 ml)

Sale price: €10.30 Regular price: €26.50
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53293
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
56
American Crew Precision Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

85073
American Crew Precision Blend

American Crew Precision Blend is a subtle tint for men seeking a very natural result. Precision Blend is suitable for hair and beard and is incredibly easy to apply. A must-have for all men who want to discreetly conceal grey hair. Precision Blend: Perfect results in just 5 minutes The application is straightforward: the tint is mixed in a 1:1 ratio with American Crew Peroxid and rinsed out after only 5 minutes of development time with shampoo – and the look is complete! For approximately 2.5 cm long hair, a mixture of 20 ml is sufficient. Natural finish without roots with American Crew Precision Blend The Precision Blend tint gradually washes out over 4 to 6 weeks. It does not create unsightly streaks at the roots. This ensures the look remains well-groomed and authentic – without unnatural transitions or noticeable roots. Versatile for hair and beard Whether you want to refresh your hair or your beard – Precision Blend provides even results that suit a natural style. Colour variety for your look Precision Blend is available in 4 colours. Choose the shade that most closely matches your natural hair colour: Dark, Light, Medium Ash, Medium Natural.

Sale price: €21.95 Regular price: €49.40
14
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36408
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Goldwell Pure Pigments is a hair colour that allows for a unique play of colour reflections and shine in the hair. The HD³ Dye Technology by @Pure Pigments is responsible for this. The powerful dye concentrates are designed to create vibrant colours and effects. These colours offer a 63% higher shine compared to conventional hair colours. Additionally, the hair colour promises up to 3 times more colour intensity and twice the resistance to fading. Furthermore, the possibility of the "Color Morphing Service" and other colouring techniques with @Pure Pigments is emphasised to continually rediscover hair colour. Application of Goldwell Pure Pigments Combine Goldwell Pure Pigments with Topchic and Colorance according to the instructions for use. Add 1 drop or up to 10% to the final colour mixture. The lighter the shade, the more intense the result. Attention: Do not use @Pure Pigments with Elumen or Colorance Gloss Tones.

Content: 50 ml (€72.40 / 100 ml)

Sale price: €36.20 Regular price: €42.00
Paul Mitchell Awapuhi Moisture Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

39013
Paul Mitchell Awapuhi Moisture Mist

Paul Mitchell Awapuhi Moisture Mist is a moisture spray for refreshing tired, dry hair. The moisture balance in parched hair is restored. It provides radiant shine and a silky-soft feel. The unique effect is achieved through the special formulation of Hawaiian Awapuhi, synthetically produced lactic acid, seaweed, plankton extracts, and Sodium PCA. Parabens and animal-derived ingredients are completely avoided. Extra Plus: Various products such as hairspray, lotion, or gel are reactivated with Paul Mitchell Awapuhi Moisture Mist, refreshing the styling. Because of this effect, many also use it as a body spray or as a base for makeup.

Content: 50 ml (€12.90 / 100 ml)

Regular price: €6.45
45
Wella Blondorplex Wella Blondorplex

Average rating of 0 out of 5 stars

19462
Wella Blondorplex

Wella Blondorplex is the first bleach powder from Wella with integrated Bond-Builder technology that protects and strengthens the hair fiber connections during lightening. Hair breakage is reduced by up to 97% during application when used together with Wellaplex N°2, while achieving the same lightening effect.Blondorplex achieves up to 9 levels of lift. The Bond-Building technology repairs the amino acid chains in the hair. Anti-yellowing molecules ensure a clear, cool blonde without yellow tones.The bleaching powder is dust-free, allowing for safe and economical application.How is Blondorplex applied?Wella Blondorplex is suitable for all application techniques and provides clear blonde results on all hair types and structures.Blondorplex is mixed with Welloxon Perfect developer in a ratio of 1:1.5 to 1:2 and rinsed out after the appropriate processing time. For final care and colour stabilization, Wellaplex N°2 Bond Stabilizer is left in the towel-dried hair for about 10 minutes. Afterwards, the hair is washed as usual with shampoo (a blonde shampoo is most suitable).

Content: 400 g (€8.24 / 100 g)

Sale price: €32.95 Regular price: €59.95
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53355
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.