Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Tigi Bed Head Resurrection Tween Duo Tween Duo

Description

Product information "Tigi Bed Head Resurrection Tween Duo Tween Duo"

Tigi Bed Head Urban Anti Dotes Resurrection Tween Duo is the perfect set for very damaged hair. If the hair has been chemically over-processed or damaged by excessive heat styling, the Resurrection Duo is the solution. When using these products, colour is being protected from fading early, silkiness and shine return to the hair and it looks and feels healthier again. When both the shampoo and conditioner are used diligently, hair becomes 3x stronger and 12x silkier than when only a regular shampoo is used.

Application recommendation Tigi Bed Head Urban Anti Dotes Resurrection Tween Duo

Work the shampoo well into wet hair and lather it up. After rinsing the shampoo out, apply the conditioner to lengths and ends and let it soak in for a short time. Rinse well and continue to dry and style the hair as desired.

Properties

Brand: Tigi
Finish: colour protection, heat protectant, shine
Hair type: damaged hair, weak hair
Product line: Tigi Bed Head Hair Care
Texture: liquid

Manufacturer

Tigi

Tigi
Marten Meesweg 25 G
Rotterdam, 3068 AV
Netherlands

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

24
Tigi Bed Head Ego Boost

Average rating of 0 out of 5 stars

23269
Tigi Bed Head Ego Boost

The Tigi Bed Head Ego Boost Leave-In Cream provides a salon experience at home. It adds moisture, reduces split ends, and detangles the hair. Suitable for all hair types, it also provides sufficient hydration for chemically treated hair with severe split ends. The unique nourishing complex makes the hair feel noticeably softer and shinier. Hydrolysed keratin reduces frizz and improves combability. Application recommendation for Tigi Bed Head Ego Boost Distribute sparingly on towel-dried hair, focusing especially on the ends and massaging in. Do not rinse out. Pro tip: Tigi Bed Head Ego Boost is excellent as a cutting lotion.

Content: 237 ml (€5.80 / 100 ml)

Sale price: €13.75 Regular price: €17.99
29
Kérastase Soleil Bain Après-Soleil Kérastase Soleil Bain Après-Soleil

Average rating of 5 out of 5 stars

30059
Kérastase Soleil Bain Après-Soleil

Kérastase Soleil Bain Après-Soleil gently cleanses your hair after sun exposure. This after-sun shampoo with coconut water removes salt, sand and chlorine residues to leave your hair feeling extra soft and smooth. The clear gel formula purifies the scalp and has a cooling and hydrating effect. The brilliance of colour-treated hair is maintained while shine and luminosity are enhanced.  Kérastase Soleil Bain Après-Soleil key ingredients:  UV filter: Protects the hair and minimises the effect of harmful UV rays.  Coconut water: Provides unparalleled hydration.  Vitamin E: Minimises breakage and prevents external damage. 

Content: 250 ml (€8.98 / 100 ml)

Sale price: €22.45 Regular price: €31.80
29
Kérastase Bain Volumifique

Average rating of 5 out of 5 stars

30027
Kérastase Bain Volumifique

Kérastase Bain Volumifique is tailored to the needs of fine, weak hair. It revitalises and volumises hair fibres to create a visible thickening effect. Your hair is left feeling lightweight and airy. Volume is noticeably boosted by this thickening shampoo.  Benefits of Kérastase Bain Volumifique More volume and fullness Hair is strengthened and revitalised Lightweight finish Thickened hair fibres

Content: 250 ml (€9.34 / 100 ml)

Sale price: €23.35 Regular price: €33.00
30
Tigi Bed Head Wax Stick

Average rating of 0 out of 5 stars

23284
Tigi Bed Head Wax Stick

The Tigi Bed Head Wax Stick tames flyaway hair and provides an intense texture and structure with its blend of waxes and oils. It can create an gel-like look on short hair up to approximately 7 cm and a streaked look on longer hair. For a natural finish with secure hold. The texture is soft, malleable, and leaves no residues. Ingredients of Tigi Bed Head Wax Stick Beeswax – creates texture Hydrated castor oil – moisturises and nourishes Japan wax – provides control and texture Application instructions for Tigi Bed Head Wax Stick To apply the wax more evenly on damp or dry hair, first warm it with a blow dryer. Tigi Bed Head Wax Stick can be applied to the hands before use or directly onto the hair with the stick.

Content: 73 g (€16.37 / 100 g)

Sale price: €11.95 Regular price: €16.99
19
Tigi Bed Head Straighten Out Tigi Bed Head Straighten Out

Average rating of 0 out of 5 stars

23281
Tigi Bed Head Straighten Out

Tigi Bed Head Straighten Out is a serum for 48-hour control and heat protection. Thermo-active polymers are fine film-forming agents that are activated by heat and seal the hair fibre for maximum smoothing. The serum provides long-lasting straightening and smoothness – even in 98% humidity. The nourishing complex calms the hair surface, prevents static charge and frizz, and adds shine. Tigi Bed Head Straighten Out also creates a sleek look in curly, unruly hair. Additionally, the hair is supplied with a generous amount of moisture. Application recommendation for Tigi Bed Head Straighten Out Distribute the serum evenly through damp hair with a comb. Blow-dry the hair with a brush and then straighten with an iron. The finer the hair sections, the smoother the result.

Content: 100 ml (€13.75 / 100 ml)

Sale price: €13.75 Regular price: €16.99
7
Tondeo Charging Station Eco S Plus

Average rating of 0 out of 5 stars

22313
Tondeo Charging Station Eco S Plus

Tondeo Charging Station suitable for the Eco S Plus Trimmer.

Content: 1 pc (€27.90 / 1 pc)

Sale price: €27.90 Regular price: €30.00
30
Tigi Bed Head for Men Matte Separation Workable Wax Tigi Bed Head for Men Matte Separation Workable Wax

Average rating of 5 out of 5 stars

23288
Tigi Bed Head for Men Matte Separation Workable Wax

The moldable Tigi Bed Head for Men Matte Separation Workable Wax offers strong hold, maximum texture, structure, and a matte finish. Beeswax and carnauba wax provide volume, definition, and weightless hold, while glycerin adds moisture to the hair and protects against humidity. Tigi Bed Head for Men Matte Separation Workable Wax is the worldwide bestseller among Bed Head for Men products. Application Tip for Tigi Matte Separation Workable Wax Can be used on damp or dry hair and shaped flexibly. It is best to work on individual sections with fingers. The drier the hair, the more matte the finished style will be. When styled on damp hair, the result is softer.

Content: 85 g (€14.06 / 100 g)

Sale price: €11.95 Regular price: €16.99
29
Tigi Bed Head Salty Not Sorry Tigi Bed Head Salty Not Sorry

Average rating of 0 out of 5 stars

23279
Tigi Bed Head Salty Not Sorry

Tigi Bed Head Salty Not Sorry is a salt spray that helps achieve a beautiful beach look. It provides grip, texture, flexible hold, and control. The hair gains natural movement. Frizz is fought. Tigi Bed Head Salty Not Sorry is suitable for all hair types. Ideal for creating natural "just-out-of-bed" looks. Features a bold and opulent floral aroma. Application of Tigi Bed Head Salty Not Sorry Spray from 25 to 30 cm onto dry or towel-dried hair. Let air dry or blow dry with a diffuser.

Content: 100 ml (€12.05 / 100 ml)

Sale price: €12.05 Regular price: €16.99
17
Tigi Bed Head Curls Rock Conditioner Tigi Bed Head Curls Rock Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

23310
Tigi Bed Head Curls Rock Conditioner

Tigi Curls Rock Conditioner ensures perfectly maintained, defined curls. Experience the transformative care of the conditioner, specially developed for curly hair. This moisturising conditioner gently detangles, repairs visible hair damage, and strengthens curls for a healthy, smooth, and elastic finish. Application Work a generous amount of the conditioner into the lengths and ends after washing. Leave for 2-3 minutes and rinse thoroughly. For optimal results, combine with the Tigi Curls Rock Shampoo. Result Your curls feel noticeably softer, more manageable, and full of bounce. The conditioner promotes healthy, shiny hair and makes your curls the absolute eye-catcher.

Content: 400 ml (€3.71 / 100 ml)

Sale price: €14.85 Regular price: €17.95
24
Tigi Bed Head Dirty Secret Dry Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

23268
Tigi Bed Head Dirty Secret Dry Shampoo

Tigi Bed Head Dirty Secret Dry Shampoo works like the first cup of coffee in the morning. The dry shampoo provides a refreshment for the hair. The included starch absorbs sebum without weighing the hair down. The result is refreshed, clean, and pleasantly scented hair. The Dirty Secret Dry Shampoo can be used on all hair types for a quick refresh after washing during the day. Application of Tigi Bed Head Dirty Secret Dry Shampoo Shake well and spray onto the roots from 25-30 cm distance. Massage in with fingertips and then comb through.

Content: 179 g (€7.68 / 100 g)

Sale price: €13.75 Regular price: €17.99
33
Kérastase Specifique Bain Prévention Kérastase Specifique Bain Prévention

Average rating of 0 out of 5 stars

30049
Kérastase Specifique Bain Prévention

Kérastase Specifique Bain Prévention is a shampoo designed for thinning hair and hair loss risk. It instantly provides volume and texture while activating microcirculation in the scalp. The System Pro-Actif is a soothing and antibacterial complex that helps balance the scalp and supports the regeneration and stimulation of the hair's natural metabolism. How to use Kérastase Specifique Bain Prévention Apply to wet hair and gently massage the scalp to stimulate microcirculation. Rinse thoroughly. For optimal care of thinning hair, follow with Cure Anti-Chute Intensive.

Content: 250 ml (€9.82 / 100 ml)

Sale price: €24.55 Regular price: €36.40
24
Tigi Bed Head Hard Head Hairspray Tigi Bed Head Hard Head Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

23276
Tigi Bed Head Hard Head Hairspray

The Tigi Bed Head Hard Head Hairspray provides extra-strong hold and is unyielding. It enhances shine, protects the hair from UV rays, and dries quickly. Easy to comb through. Suitable for long-lasting styles on all hair types due to its extra-strong hold. For a naturally glossy finish on any hairstyle. Application recommendation for Tigi Bed Head Hard Head Hairspray Spray the hairspray from approximately 25-30 cm onto dry, already styled hair or apply specifically to individual sections to emphasise them.

Content: 284 g (€4.84 / 100 g)

Sale price: €13.75 Regular price: €17.99

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.