Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo

Description

Product information "System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo "

The System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo is the daily hydrating cleanser for hair and body.

System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo Benefits

This 2-in-1 product removes waterproof sunscreen, salt, and chlorine residues from skin and hair. At the same time, it ensures that the hair feels light, moisturised, and smooth. It also nourishes and improves combability—even with dense hair. It gives the skin a fresh feeling.

The body shampoo is ideal for those who spend a lot of time outdoors and are frequently exposed to the sun or salt and chlorinated water. In summer, it is perfect as a supplementary shampoo for sun-sensitive hair.

Properties

Brand: System Professional Lipid Code
Finish: Sun protection for hair, improved combability
Hair type: damaged hair
Product line: System Professional Lipid Code Solar

Manufacturer

System Professional Lipid Code

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

11
System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75170
System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo

The System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo is the daily hydrating cleanser for hair and body. System Professional Lipid Code Solar Hair & Body Shampoo Benefits This 2-in-1 product removes waterproof sunscreen, salt, and chlorine residues from skin and hair. At the same time, it ensures that the hair feels light, moisturised, and smooth. It also nourishes and improves combability—even with dense hair. It gives the skin a fresh feeling. The body shampoo is ideal for those who spend a lot of time outdoors and are frequently exposed to the sun or salt and chlorinated water. In summer, it is perfect as a supplementary shampoo for sun-sensitive hair.

Content: 50 ml (€13.50 / 100 ml)

Sale price: €6.75 Regular price: €7.60
20
Aveda Chakra™ 4 Balancing Body Mist

Average rating of 3 out of 5 stars

55174
Aveda Chakra™ 4 Balancing Body Mist

Chakra 4 is the foundation for sympathy, empathy, and love. A balanced heart chakra represents love and the relationship with oneself and others. A reliable aromatherapy blend of pure essential oils in the Aveda Chakra™ 4 Balancing Body Mist realigns the heart chakra in harmony with Ayurveda, the traditional Indian healing system. Essences of sandalwood, mandarin, and palmarosa from controlled organic cultivation promote balance and well-being.

Content: 100 ml (€36.95 / 100 ml)

Sale price: €36.95 Regular price: €46.30
Kerasilk Volumizing Shampoo Kerasilk Volumizing Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

81001
Kerasilk Volumizing Shampoo

The Kerasilk Volumizing Shampoo gently cleanses weak, flat, and fine hair. Enriched with biomimetic silk and Blue Lotus extract, this shampoo combines two essential ingredients for strong hair structure in one formula that actively influences the hair's structure, leading to improved elasticity and increased resilience. The 100% vegan formula creates the ideal foundation for more volume and fullness, revitalising the hair. Weak and fine hair feels noticeably more manageable, compact, and fuller after washing, as the strengthening effect results in a completely new hair experience. Ideally, the Kerasilk Volumen Conditioner should be used afterwards. The shampoo is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. It contains 91.3% natural ingredients and is 97.4% biodegradable. It is a CO₂-compensated and climate-neutral hair care product. Benefits of Kerasilk Volumizing Shampoo - Enhances natural volume without weighing down the hair - Provides weightless moisture for a fuller hair feeling - Removes dirt, sebum, oil, pollutants, and product residues, and is gentle on the scalp - Prevents mineral residues, keeping the hair in a balanced, neutral condition

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Variants from €11.20
Regular price: €30.00
Kerasilk Smoothing Shampoo Kerasilk Smoothing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

81010
Kerasilk Smoothing Shampoo

Kerasilk Smoothing Shampoo eliminates rebellious and frizzy hair. It is considered the successor to the popular Goldwell Kerasilk Control Shampoo. The gently cleansing shampoo calms difficult-to-manage, curly, and wavy hair with biomimetic silk and shea oil. The hair gains new vitality, manageability, and appears healthier, making it easier to control. The shampoo removes dirt, sebum, oil, pollutants, and product residues and is gentle on the scalp. The vegan formula contains 90.3% ingredients of natural origin and 95.9% biodegradable ingredients. The shampoo is CO2-compensated and free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Variants from €11.20
Regular price: €30.00
52
Revlon Professional Style Masters Modular Medium Hairspray Revlon Professional Style Masters Modular Medium Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

86228
Revlon Professional Style Masters Modular Medium Hairspray

Revlon Style Masters Modular Medium Hairspray is suitable for all hair types. The quick-drying spray leaves no residues and is easy to comb out. Application recommendation for Revlon Style Masters Modular Medium Hairspray The hairspray is sprayed onto the hair from a distance of 30 cm. The more it is sprayed, the stronger the hairstyle is fixed.

Content: 500 ml (€2.30 / 100 ml)

Sale price: €11.50 Regular price: €24.10
21
Goldwell Stylesign Smooth Shine Spray Goldwell Stylesign Smooth Shine Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

73250
Goldwell Stylesign Smooth Shine Spray

Goldwell Stylesign Smooth Shine Spray is a shine spray that provides hair with up to 72 hours of protection against humidity and frizz. The silky-soft feel of the hair is only surpassed by the diamond-like shine that elevates the hair to a new level of brilliance. The successor to Diamond Gloss makes all hair textures shine in their most beautiful facets. Application of Goldwell Stylesign Smooth Shine Spray Spray onto dry hair.

Content: 150 ml (€11.87 / 100 ml)

Sale price: €17.80 Regular price: €22.50
25
Alcina Vitamin Booster Alcina Vitamin Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

77275
Alcina Vitamin Booster

The Alcina Vitamin Booster refines the skin texture, imparts a healthy appearance, and visibly smooths the skin. The gel-like texture feels pleasant on the skin and provides a well-groomed skin sensation as well as a natural, fresh radiance*. Alcina Vitamin Booster Effects and Benefits Alcina Vitamin Booster contains a range of high-quality, proven active ingredients. Q10 protects the skin from free radicals and supports the energy supply of skin cells. Provitamin B5 stimulates the formation of new skin cells and promotes regeneration. Vitamin B3 regenerates the skin barrier and supports the formation of lipids and ceramides, which are essential for the skin's protective function. Alcina Vitamin Booster Application Distribute 2 to 3 drops on the face or mix with Alcina face cream and apply together. *Application test with 87 women aged between 30 and 70 years, 04/22

Content: 15 ml (€155.67 / 100 ml)

Sale price: €23.35 Regular price: €31.05
46
Alpecin Caffeine Shampoo C1

Average rating of 5 out of 5 stars

77251
Alpecin Caffeine Shampoo C1

Alpecin Coffein Shampoo C1 is a shampoo primarily for men with hereditary and age-related hair loss. Alpecin C1: Coffeine Shampoo for Reduced Hair Loss The Alpecin C1 shampoo contains coffeine, which stimulates the hair roots during washing. It is designed to strengthen the hair root with each application and thus prolong the hair's longevity. The shampoo keeps hair production active for longer, resulting in a noticeable reduction in hair loss. Alpecin Coffein Shampoo C 1 Effect Alpecin C1 is a popular men's shampoo for visibly thicker hair. With each wash, the roots are strengthened to maintain the hair permanently. Thanks to the carrier base (galenic), the caffeine reaches the hair follicle in just 2 minutes, where it exerts its effect. The supplied caffeine also promotes the activity of the hair root, ensuring active hair growth. Alpecin Coffein-Shampoo C1 Benefits Without silicones Ensures manageable hair Provides strength and energy

Content: 250 ml (€2.40 / 100 ml)

Sale price: €5.99 Regular price: €11.00
50
American Crew Detox Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

85001
American Crew Detox Shampoo

Discover the American Crew Scalp Care Set with two shampoos for a healthy scalp and strong hair! American Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo 250ml Combats dandruff and dry scalp Relieves itching and irritation Removes excess sebum and provides moisture Vegan, free from silicones, parabens, or artificial dyes American Crew Detox Shampoo 250ml Deep cleansing with coconut shell beads and Manicouagan clay Provides moisture thanks to Vitamin B5 80% natural ingredients, vegan and environmentally friendly Get the American Crew Scalp Care Set and experience healthy, stylish hair and a revitalised scalp! The shampoos are ideal for daily use and help to increase strength and volume for your hair.

Content: 250 ml (€4.78 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €24.00
12
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

55340
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

The Aveda rosemary mint purifying shampoo with invigorating aroma of rosemary, peppermint, and green mint from controlled organic cultivation not only cares for the hair but also energizes the senses and enhances concentration. Micelles gently remove residues from the hair, leaving a deeply clean feeling and incredible shine. White vinegar cleanses mildly. Deeply clean hair The gentle shampoo with 97% naturally derived ingredients provides a deeply clean hair feeling without disrupting the natural balance of the scalp. At the same time, the hair gains more shine. The silicone-free shampoo penetrates deeply into the hair and dissolves product buildup and impurities.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €21.95 Regular price: €25.00
13
System Professional Lipid Code Volumize Shampoo System Professional Lipid Code Volumize Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75192
System Professional Lipid Code Volumize Shampoo

System Professional Volumize Shampoo provides weightless cleansing for fine, limp, and lacklustre hair. The hair gains volume for longer-lasting styles. The patented Forma Strength Complex with Creatine enhances manageability and strengthens the hair.

Content: 250 ml (€10.66 / 100 ml)

Variants from €6.75
Sale price: €26.65 Regular price: €30.65
13
System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75178
System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo

The System Professional Hydrate Shampoo cleanses and hydrates the hair. It is ideal for dry, difficult-to-manage hair. The gentle formula provides smoothness without weighing down. System Professional Lipid Code Hydrate Shampoo: FormaMoist Complex Glycerin, DL-Panthenol, glucose, and fructose regulate the moisture balance in the hair and protect it from re-drying.

Content: 250 ml (€10.66 / 100 ml)

Variants from €6.75
Sale price: €26.65 Regular price: €30.65

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.