Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

Description

Product information "Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige"

The moisturizing Stagecolor Perfect Fluid Concealer has a fine, liquid texture and is therefore ideal for dry and mature skin. Minor imperfections are concealed, and under-eye shadows are covered, leaving the skin looking radiant and fresher. Paraben-free.

The makeup product is available in various shades, offers medium coverage, and guarantees long-lasting wear. It provides a silky-matte finish and is easy to blend.

Application recommendation for Stagecolor Perfect Fluid Concealer

Apply and blend with the sponge applicator. Stagecolor Perfect Fluid Concealer can also be applied in two layers if needed.

Properties

Brand: Stagecolor Cosmetics
Coverage: medium
Finish: long-lasting hold, velvety-matt finish
Product line: Stagecolor Teint
Texture: liquid

Manufacturer

Stagecolor Cosmetics

Jean-Pierre Rosselet Cosmetics AG
Hochbordstrasse 9
8600 Dübendorf
Switzerland

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Allantoin; Aluminum hydroxide; Aqua; Butylene Glycol; Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Ci 77891; Citric Acid; Cyclopentasiloxane; Dimethicone; Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer; Disodium EDTA; Disteardimonium Hectorite; Ethylhexyl Palmitate; Fructose; Glucose; Glycerin; Hydrogen Dimethicone; Isohexadecane; Maltose; Pentylene Glycol; Phenoxyethanol; Polymethyl methacrylate; Ppg-15 stearyl ether; Sodium Chloride; Sodium dehydroacetate; Sodium Hyaluronate; Sodium Hydroxide; Sodium Lactate; Sodium PCA; Talc; Trehalose; Trimethylsiloxysilicate; Tropolone; Urea
Skip product gallery

You may also like

Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50106
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

The moisturizing Stagecolor Perfect Fluid Concealer has a fine, liquid texture and is therefore ideal for dry and mature skin. Minor imperfections are concealed, and under-eye shadows are covered, leaving the skin looking radiant and fresher. Paraben-free. The makeup product is available in various shades, offers medium coverage, and guarantees long-lasting wear. It provides a silky-matte finish and is easy to blend. Application recommendation for Stagecolor Perfect Fluid Concealer Apply and blend with the sponge applicator. Stagecolor Perfect Fluid Concealer can also be applied in two layers if needed.

Content: 5 ml (€500.00 / 100 ml)

Regular price: €25.00
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50104
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

The moisturizing Stagecolor Perfect Fluid Concealer has a fine, liquid texture and is therefore ideal for dry and mature skin. Minor imperfections are concealed, and under-eye shadows are covered, leaving the skin looking radiant and fresher. Paraben-free. The makeup product is available in various shades, offers medium coverage, and guarantees long-lasting wear. It provides a silky-matte finish and is easy to blend. Application recommendation for Stagecolor Perfect Fluid Concealer Apply and blend with the sponge applicator. Stagecolor Perfect Fluid Concealer can also be applied in two layers if needed.

Content: 5 ml (€500.00 / 100 ml)

Regular price: €25.00
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50105
Stagecolor Perfect Teint Fluid Concealer - Pale Beige

The moisturizing Stagecolor Perfect Fluid Concealer has a fine, liquid texture and is therefore ideal for dry and mature skin. Minor imperfections are concealed, and under-eye shadows are covered, leaving the skin looking radiant and fresher. Paraben-free. The makeup product is available in various shades, offers medium coverage, and guarantees long-lasting wear. It provides a silky-matte finish and is easy to blend. Application recommendation for Stagecolor Perfect Fluid Concealer Apply and blend with the sponge applicator. Stagecolor Perfect Fluid Concealer can also be applied in two layers if needed.

Content: 5 ml (€500.00 / 100 ml)

Regular price: €25.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86321
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Burgundy Shades offer violet, intense colour results thanks to the C5 molecule with noble burgundy reflections. Anyone seeking a refined violet hair colour will find it here. The hair colour balances intense coverage, transparency, and shine for a multidimensional colour from root to tip. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Shades: colour that cares and protects From the first application: 2x more care, shine, and colour brilliance Improved hair quality with each colouring The colour contains the KER-HA Complex, which works with Hyaluronic Acid, Phyto-Keratin, and an antioxidant-acting Molecule. Hyaluronic acid deposits moisture in the hair, while Phyto-Keratin protects, regenerates, cares for, and supports the hair structure by improving protein bonds inside the hair. Finally, a shine sealant envelops each hair for a long-lasting glossy effect. Application with Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
35
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19418
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 100 ml (€11.75 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €11.75 Regular price: €18.00
20
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40033
Jaguar Diamond Left - 5.75 inches

Discover the precision of the Jaguar Diamond hairdressing scissors for left-handed users. This scissors from the GOLD LINE impresses with outstanding slice properties. The fully integrated blade and the convex scissor blade make the Diamond particularly sharp and ideal for precise cuts. The pointed cutting angle and hollow grind ensure a smooth cutting feel in daily salon work. The ergonomic offset handle shape with an angled thumb hole offers comfort. The removable finger rest allows for comfortable cutting. The Diamond Left is available as a left-handed scissors (5.25" and 5.75"), reflects quality, and enables natural movement patterns.

Content: 1 pc (€296.00 / 1 pc)

Variants from €196.95
Sale price: €296.00 Regular price: €370.00
4
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20686
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

The Comair Flat Wave Curlers conical 10-pack are available in various sizes. They are made from a hard, highly grippable material and are ideal for added root volume, gentle waves, or curls with bounce. They are used on damp hair.

Content: 10 STK (€6.65 / 10 STK)

Variants from €3.80
Sale price: €6.65 Regular price: €6.90
9
GoldFever Hair Tapes 35 cm

Average rating of 4 out of 5 stars

11791
GoldFever Hair Tapes 35 cm

The Goldfever Hair Tapes 35 cm are ideal when you desire longer, voluminous, and natural-looking results. The self-adhesive tape strips are easy and quick to integrate into natural hair and provide a secure, reliable hold. The flat connection points make the extensions particularly discreet and seamlessly blend into your hair. The hair is pleasantly lightweight to wear and ensures a natural fall. Perfect if you want to visibly add length to your look – with professional results and simple application.

Content: 1 Pkg (€83.20 / 1 Pkg)

Sale price: €83.20 Regular price: €91.80
26
Comair Cabinet Hand Mirror Elegant

Average rating of 0 out of 5 stars

20773
Comair Cabinet Hand Mirror Elegant

The Comair Kabinett-Handspiegel Elegant with a diameter of 25 cm is the perfect size to view hairstyles of all kinds from behind. It features a comfortable grip, making handling significantly easier. Additionally, it has a hanging eyelet. Whether in a hair salon or in the bathroom, the professional mirror from Comair can be used anywhere. It is available in silver and black.

Sale price: €38.93 Regular price: €52.40
Stagecolor Mousse Foundation Pale Beige - Pale Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50247
Stagecolor Mousse Foundation Pale Beige - Pale Beige

Stagecolor Mouse Foundation is a lightweight and gently melting make-up foundation. It’s hardly noticeable, yet 100% reliable. Mousse Foundation from Stagecolor Cosmetics has a very fine texture which leaves a very soft finish. It is a mixture of a gel, a powder and a cream. Although it has a foundation, it’s as fresh as clear water and spreads like an emulsion. It creates and evens, smooth and velvety complexion. It is matt, modern and marvellous! Layering: with an egg-sponge tap from the middle of the face moving outwards, repeat this process. This is how the foundation covers redness, impurities and eye bags. Blending foundation: Use a dry sponge with a circular sweep of the application tool on forehead and neck. Remove spare foundation. Finish: When skin is oily, additional powder may be applied.

Content: 30 ml (€110.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
Stagecolor Healthy Skin Balm - Yellow Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50256
Stagecolor Healthy Skin Balm - Yellow Beige

Stagecolor Healthy Skin Balm smooths the skin with its excellent coverage, making it appear even, smooth, and well-groomed, while also protecting against environmental stressors, daily UV exposure, and moisture. It is suitable for all skin types. It can also be effectively used as a concealer for the eye area. Application of Stagecolor Healthy Skin Balm Stagecolor Healthy Skin Balm can be applied directly to the face with fingers or a make-up brush, similar to a cream. Finally, a powder should be applied for a velvety matte finish.

Content: 30 ml (€136.67 / 100 ml)

Regular price: €41.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.