Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.7 out of 5 stars

11 Reviews

SHE Tape Extensions 55-60 cm

Description

Product information "SHE Tape Extensions 55-60 cm"

The SHE Tape Extensions in 55–60 cm length is the ideal choice for those who want extra-long, full hair with a natural appearance. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair, providing seamless transitions and versatile styling options—from elegant Sleek looks to glamorous waves. Thanks to the wide range of colour nuances, the extensions can be optimally matched to the wearer’s hair colour.

Flat Tape Technology for Maximum Comfort

The ultra-flat tape connections allow fast, discreet fitting and offer reliable hold while ensuring comfortable wear. The high-quality real hair extensions impress with their smooth texture, natural shine and reusability when properly applied. Ideal for professional hair extensions and hair thickening with a long-lasting natural result.

Advantages:

  • High-quality real hair tape extensions
  • Length 55–60 cm for extra-long styling
  • Flat tape technology for an almost invisible integration
  • Available in various colour nuances
  • Ideal for hair extensions and hair thickening
  • Natural hair feel and versatile styling
  • Reusable with professional application
  • Professional quality for long-lasting results

Properties

Brand: SHE Professionals
Hair Extension Type: Tape Extensions
Product line: SHE Tape-In Extensions
Texture: 100% human hair

Manufacturer

SHE

SHE s.r.l.
Via Appia Sud, Km 17900
80029 Sant’Antimo
Naples
Italy
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 11

11 of 11 reviews

Average rating of 4.7 out of 5 stars


82%

9%

9%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 - 10 of 11 reviews

21 September 2026 11:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

passt super

Schöner Farbverlauf. passt daher super. schnelle Lieferung.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

16 September 2026 07:26

Review with rating of 5 out of 5 stars

Mahagoni Braun ist mal was anderes

Haben wir für eine Kundin bestellt. Wollte zu ihrem Braun einen wärmeren Ton. Bringt gleich mehr Leben ins Haar. Wirklich ein Top ERgebnis geworden.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

11 September 2026 09:15

Review with rating of 5 out of 5 stars

richtige Lösung für Kundin gefunden

Kundin wollte mehr Fülle und möglichst flache und unauffällige Verbindungen. Haben uns gemeinsam dafür entschieden.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

8 September 2026 07:54

Review with rating of 5 out of 5 stars

mal eine andere Farbe

Wollte diesen Herbst etwas wärmer werden und hab mich jetzt für naturorange nr,21 entschieden. richtig schönes warmes Kupfer und gefällt mir in echt besser. Passt perfekt zum kommenden Herbst. TRAU DICH. PROBIER ES AUCH AUS.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

31 August 2026 10:42

Review with rating of 3 out of 5 stars

bin zufrieden

Ich wollte schon lange richtig lange Haare und habe mich für die 55–60 cm Tapes entschieden. Anfangs war die Länge natürlich ungewohnt, aber ich liebe das Ergebnis. Bei der Pflege muss man sich schon etwas mehr Zeit nehmen, aber das war mir bei dieser Länge vorher klar.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

31 August 2026 07:34

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr schöne Tapes

Ich bin total zufrieden mit den Extensions. Das Aschblond passt richtig schön zu meinen Haaren und wirkt überhaupt nicht künstlich. Die Tapes sind angenehm flach und beim Tragen kaum zu spüren. Besonders gefällt mir, dass die Haare auch nach dem Waschen noch schön weich sind und sich gut stylen lassen. Die Länge ist natürlich ein Traum, wenn man wirklich lange Haare möchte

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

26 August 2026 09:23

Review with rating of 4 out of 5 stars

sehr zufrieden mit Farbe

Die Farbe 1001 ist für sehr helles blond wirklich schön. Hatte bedenken, dass es zu gelblich wirkt aber sie passt sich super an kühle Blondtöne an. Kaufe ich bestimmt wieder.

11 August 2026 10:09

Review with rating of 5 out of 5 stars

richtig schöne Farbe

Das Weißblond ist einfach soooo schön 😍 Genau die Farbe, die ich gesucht hab! Die Länge ist ein Traum und für den Preis bekommt man echt richtig was geboten. Würde ich jederzeit wieder kaufen!

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

6 August 2026 05:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

Jeden Cent wert

Ich habe lange nach so einer Qualität gesucht. Sie sehen natürlich aus, verfilzen kaum und halten richtig gut

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

6 August 2026 05:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wie echtes Haar

Die Extensions fühlen sich wie meine eigenen Haare an. Sie lassen sich leicht stylen, bleiben schön weich und fallen ganz natürlich. ich kaufe nur mehr diese.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

21
SHE Tape Extensions 55-60 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19199
SHE Tape Extensions 55-60 cm

The SHE Tape Extensions in 55–60 cm length is the ideal choice for those who want extra-long, full hair with a natural appearance. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair, providing seamless transitions and versatile styling options—from elegant Sleek looks to glamorous waves. Thanks to the wide range of colour nuances, the extensions can be optimally matched to the wearer’s hair colour.Flat Tape Technology for Maximum ComfortThe ultra-flat tape connections allow fast, discreet fitting and offer reliable hold while ensuring comfortable wear. The high-quality real hair extensions impress with their smooth texture, natural shine and reusability when properly applied. Ideal for professional hair extensions and hair thickening with a long-lasting natural result.Advantages:High-quality real hair tape extensionsLength 55–60 cm for extra-long stylingFlat tape technology for an almost invisible integrationAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingReusable with professional applicationProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€8.33 / 1 pc)

Sale price: €83.30 Regular price: €105.00
21
SHE Tape Extensions 55-60 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19189
SHE Tape Extensions 55-60 cm

The SHE Tape Extensions in 55–60 cm length is the ideal choice for those who want extra-long, full hair with a natural appearance. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair, providing seamless transitions and versatile styling options—from elegant Sleek looks to glamorous waves. Thanks to the wide range of colour nuances, the extensions can be optimally matched to the wearer’s hair colour.Flat Tape Technology for Maximum ComfortThe ultra-flat tape connections allow fast, discreet fitting and offer reliable hold while ensuring comfortable wear. The high-quality real hair extensions impress with their smooth texture, natural shine and reusability when properly applied. Ideal for professional hair extensions and hair thickening with a long-lasting natural result.Advantages:High-quality real hair tape extensionsLength 55–60 cm for extra-long stylingFlat tape technology for an almost invisible integrationAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingReusable with professional applicationProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€8.33 / 1 pc)

Sale price: €83.30 Regular price: €105.00
21
SHE Tape Extensions 55-60 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19167
SHE Tape Extensions 55-60 cm

The SHE Tape Extensions in 55–60 cm length is the ideal choice for those who want extra-long, full hair with a natural appearance. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair, providing seamless transitions and versatile styling options—from elegant Sleek looks to glamorous waves. Thanks to the wide range of colour nuances, the extensions can be optimally matched to the wearer’s hair colour.Flat Tape Technology for Maximum ComfortThe ultra-flat tape connections allow fast, discreet fitting and offer reliable hold while ensuring comfortable wear. The high-quality real hair extensions impress with their smooth texture, natural shine and reusability when properly applied. Ideal for professional hair extensions and hair thickening with a long-lasting natural result.Advantages:High-quality real hair tape extensionsLength 55–60 cm for extra-long stylingFlat tape technology for an almost invisible integrationAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingReusable with professional applicationProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€8.33 / 1 pc)

Sale price: €83.30 Regular price: €105.00
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

Average rating of 4.5 out of 5 stars

50172
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

The Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick is a lip care product that combines an innovative texture with incredible colour brilliance. Thanks to the moisturising HILURLIP technology, the lips appear fuller. The long-lasting nourishing formula provides a pleasant and velvety sensation throughout the day. The fragrance-free lipstick is highly pigmented with very expressive, beautiful colours. Application recommendation for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick To enhance the longevity of the lipstick, a liner stick should be used. The lipstick should be applied directly to the lips to ensure the colour lasts as long as possible. After application, press the lips onto a cosmetic tissue. The lipstick can be used with or without a contour pencil. Professional tip for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick Mix the shade Basic Nude with a vibrant red tone – this creates a very beautiful, subtle lip colour.

Content: 4 g (€737.50 / 100 g)

Regular price: €29.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.