Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Description

Product information "Sebastian Hydre Hydrating Shampoo"

Dry hair is intensely nourished and noticeably more manageable with the Sebastian Professional Hydre Hydrating Shampoo. The professional formula provides essential moisture to the hair, promoting a healthy hair feel. At the same time, the shampoo imparts silky volume and improves combability. Ideal for daily hair care in salons or at home.

Ideal for coloured and chemically treated hair

The Hydre Hydrating Shampoo from Sebastian Professional has been specially developed for dry, damaged hair. It gently cleanses and helps support the hair's moisture balance. The formula is particularly suitable for coloured or chemically treated hair, as it cares for the hair without weighing it down. For visibly healthier, softly falling hair with natural volume.

Properties

Brand: Sebastian Professional
Finish: improved combability, moisture, well-groomed hair
Hair type: coloured hair
Product line: Sebastian Hydre

Manufacturer

Sebastian Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua/Water/Eau, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Dimethicone, Cocamide MEA, Parfum/Fragrance, Sodium Benzoate, Panthenol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Chloride, Salicylic Acid, Citric Acid, Tetrasodium EDTA, Linalool, Glycerin, Methylparaben, Limonene, Citrus Limon Peel Oil, Hydrochloric Acid, Hexadecanolactone, Citronellol, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Sodium Citrate, Methylisothiazolinone, Sodium Xylenesulfonate.
Skip product gallery

You may also like

16
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29035
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Dry hair is intensely nourished and noticeably more manageable with the Sebastian Professional Hydre Hydrating Shampoo. The professional formula provides essential moisture to the hair, promoting a healthy hair feel. At the same time, the shampoo imparts silky volume and improves combability. Ideal for daily hair care in salons or at home. Ideal for coloured and chemically treated hair The Hydre Hydrating Shampoo from Sebastian Professional has been specially developed for dry, damaged hair. It gently cleanses and helps support the hair's moisture balance. The formula is particularly suitable for coloured or chemically treated hair, as it cares for the hair without weighing it down. For visibly healthier, softly falling hair with natural volume.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

Average rating of 5 out of 5 stars

50296
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

The Stagecolor Classic Lipliner can be used in various ways – traditionally to outline the lips. It can also fill the entire lip area as a fashionable statement with a lipliner. The comfortable, lightweight texture offers high colour intensity, available in matte or pearl-effect finishes – for radiant brilliance. Perfectly pair Stagecolor Classic Lipliner with a lipstick The lip contour pencil is available in a wide colour range and can be used in combination with both the Classic and the Pure Lasting Color Lipstick for optimal results. Enriched with antioxidants, it moisturises the lips and provides a smooth, well-groomed feel. Pro tip for trendsetters: Stagecolor Classic Lipliner can also be used as an avant-garde substitute for kajal.

Content: 1.1 g (€1,409.09 / 100 g)

Regular price: €15.50
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14563
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
56
Revlon Professional Equave Color Vibrancy Instant Detangling Conditioner for coloured hair Revlon Professional Equave Color Vibrancy Instant Detangling Conditioner for coloured hair

Average rating of 0 out of 5 stars

86266
Revlon Professional Equave Color Vibrancy Instant Detangling Conditioner for coloured hair

Revlon Professional Equave Color Vibrancy Instant Detangling Conditioner for coloured hair acts like a primer. In the first step of the hair care routine, the leave-in conditioner prevents fading of the hair colour and protects against UV rays and heat up to 220°. With antioxidative ingredients, the colour is sealed in the hair. Colour-treated hair is also easier to detangle with this treatment. Application of Revlon Professional Equave Color Vibrancy Instant Detangling Conditioner for coloured hair The leave-in conditioner for coloured hair can be sprayed onto damp or dry hair, simply, without rinsing.

Content: 200 ml (€6.15 / 100 ml)

Sale price: €12.30 Regular price: €28.00
22
Comair Bun Roll round long 4x22cm

Average rating of 0 out of 5 stars

20503
Comair Bun Roll round long 4x22cm

The Comair Bun Rolle is shaped with a round pressing head and serves as a hair accessory for beautiful updos. The nylon roller is lightweight and elastic. Maximum wearing comfort is guaranteed.

Sale price: €8.10 Regular price: €10.40
44
Fudge Headpaint Violet

Average rating of 3.5 out of 5 stars

10120
Fudge Headpaint Violet

The Fudge Headpaint Violet colour range has been developed based on the dual colour line system principle, allowing it to be either semi-permanent or permanent. Together with the developer Fudge Catalyst, colour results are achieved that attract all eyes. Thanks to the Triple Conditioning Complex, hair with Fudge Headpaint Red Rocks also gains softness, volume, and shine. Pomegranate oil protects the hair colour from fading. Red shades are not only eye-catching and bold but also beautiful. Those tired of classic blonde or brown can make a statement with Fudge Headpaint Red and Copper Blonde. The fiery look guarantees an impressive appearance in any case. Tip for applying Fudge Headpaint Violet Since red and copper-toned pigments are very heavy, it is advisable to care for the hair intensively before colouring.

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
47
Indola PCC Intensive Coverage Indola PCC Intensive Coverage

Average rating of 0 out of 5 stars

11288
Indola PCC Intensive Coverage

Indola PCC Intensive Coverage offers maximum opacity for demanding colourations. It provides reliable grey coverage and consistent colour results. The creamy formula allows for precise application and optimal control, ensuring every hair is fully covered.Strong coverage for an even resultIdeal for clients with a high percentage of white hair. The colouration delivers intense depth of colour and a well-groomed appearance. Perfect for professional results with maximum reliability.

Content: 60 ml (€13.58 / 100 ml)

Sale price: €8.15 Regular price: €15.48
25
Alcina Multi Oil Booster Alcina Multi Oil Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

77274
Alcina Multi Oil Booster

The Alcina Multi Oil Booster is a true multi-talent for dry skin. With its oily texture, it reduces feelings of tension, prevents dryness, and diminishes dry lines. For a soft, supple skin sensation*. The fast-absorbing formula leaves nothing but a pleasant feeling. Alcina Multi Oil Booster: Intensively nourishing facial serum with valuable oils The powerful combination of avocado and peach kernel oil provides intensive hydration, strengthens the skin barrier, and offers natural sun protection. Additionally, the booster has anti-inflammatory effects and sustainably softens and smooths dry, rough skin. Extra tip: Also suitable as a nail oil for dry cuticles. Alcina Multi Oil Booster Application Distribute 2 to 3 drops on the face or mix directly with Alcina facial cream and apply together. Contains peanut oil. *Application test over 3 weeks with 67 women aged 40 to over 70 years, 01/23.

Content: 15 ml (€167.67 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €33.45
27
Color Wow Money Mask Color Wow Money Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

61102
Color Wow Money Mask

Developed by celebrity stylist Chris Appleton, Color Wow Money Masque is the ultimate luxury treatment for super healthy and expensive-looking hair. Marine-derived ingredients, including Blue Sea Kale and algae, leave your tresses lavishly smooth and glossy. The mask hydrates and strengthens the hair structure while providing heat protection. The weightless formula is suitable for all hair types. How to use Color Wow Money Masque Ideally, the mask should be used once a week or every three shampoos as needed. After shampooing, towel-dry the hair to remove excess moisture. Apply a generous amount and massage or comb through to distribute evenly. Leave on for 3 to 5 minutes or up to 20 minutes if your hair is in need of some extra TLC. Rinse thoroughly and style as desired. 

Content: 215 ml (€20.33 / 100 ml)

Sale price: €43.70 Regular price: €59.88
25
Alcina Professional Hair Setting Lotion Extra Strong Hold

Average rating of 0 out of 5 stars

77215
Alcina Professional Hair Setting Lotion Extra Strong Hold

Alcina Professional Hair Setting Lotion with extra strong hold is ideal for hairstyles that need to last all day and night. The non-aerosol formula protects your hair from humidity and sets your hair into a particular style or shape. It is a must-have if you want to use hair rollers to curl your hair. Even hard-to-curl hair will be left bouncy and voluminous.  How to use Alcina Professional Hair Setting Lotion Extra Strong Hold Spray onto damp hair and set hair with rollers. Allow the hair to dry, then style as usual. 

Content: 125 ml (€9.08 / 100 ml)

Sale price: €11.35 Regular price: €15.15
49
L'Oréal Inoa Oxydant

Average rating of 0 out of 5 stars

16466
L'Oréal Inoa Oxydant

The active ingredients provide optimal light reflection. Additionally, the hair is fundamentally nourished as a result. Application of Loreal Inoa Oxydant with Inoa Hair Colour The mixing ratio with the colour cream is 1:1. The Oxydant is selected based on the desired result: 3% for darker shades or to achieve the same tone and to balance lengths and ends 6% for grey coverage and up to 2 tones of lightening 9% for up to 3 tones of lightening Mix until a homogeneous and creamy consistency is achieved.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €29.60
30
Kérastase Gloss Absolu Le Parfum

Average rating of 5 out of 5 stars

33740
Kérastase Gloss Absolu Le Parfum

With the Gloss Absolu Parfum from Kérastase, hair experiences a unique care and fragrance sensation. The feather-light hair perfume provides intense shine and moisture without weighing down. A fragrance that seduces Inspired by Tuscany, a captivating composition of zesty citrus notes and an elegant floral signature unfolds. This exclusive scent blend ensures long-lasting freshness, boosts confidence, and makes hair irresistibly attractive – all day long. The perfect ritual The Gloss Absolu Parfum is more than a hair product – it is a daily self-empowerment ritual. With each spray, hair becomes smoothly soft, appears professionally cared for, and gains a luxurious scent signature that accompanies you. Ideal as a complement to the Gloss Absolu care range for a completely radiant hair experience. Application: Depending on hair length, spray several times onto dry or towel-dried hair.

Content: 30 ml (€103.17 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €44.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.