Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Description

Product information "Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades"

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated.

With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards.

Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne

  • Vivid and sophisticated natural hair colouring results
  • Formulations with high-end technology and ultimate performance
  • Up to 100% grey coverage
  • Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair
  • Dermatologically tested and gentle on the scalp

Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™

The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result.

Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne.

  • Moisturising hyaluronic acid
  • Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre
  • Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction
  • Gloss sealing

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: moisture, regenerated hair
Product line: Revlon Haarfarben
Speciality: dermatologically tested

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

17 September 2026 12:14

Review with rating of 5 out of 5 stars

lieferung war schnell da und super Preis

zugeschlagen, schnelle lieferung und super preis

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86442
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86447
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
10
CBD VITAL Natural Extract PREMIUM CBD Oil 5% CBD VITAL Natural Extract PREMIUM CBD Oil 5%

Average rating of 0 out of 5 stars

74003
CBD VITAL Natural Extract PREMIUM CBD Oil 5%

CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% is suitable for beginners as it can be dosed easily and precisely due to its lower CBD concentration. The organic-certified product ensures balance and vitality. With CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5%, you will feel naturally well. What is CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% made of? CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% consists of organic hemp seed oil, organic hemp extract, and organic MCT oil (liquid coconut oil). Hemp seed oil and hemp extract are derived from cannabis strains that are rich in cannabidiol but naturally low in THC content. Cannabidiol is also known as “CBD” and is considered a particularly health-promoting active ingredient extracted from the flowers and leaves of the hemp plant. THC, on the other hand, is a psychoactive substance found in hemp, which is attributed with a intoxicating effect. The cannabis is sourced from organic EU agriculture, ensuring the absence of pesticides and herbicides. A specialized extraction process produces highly concentrated, purely natural CBD oils that contain the full spectrum of plant compounds. A further special feature of CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% is the so-called “Entourage Effect”. This states that there is a higher biological activity, which enhances the effect. The entourage effect is achieved through the high content of terpenes (organic compounds produced by plants that act as cell messenger substances). Application recommendation for CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% 2 x 4 drops placed under the tongue. The drops should be held in the mouth for 20 to 30 seconds before swallowing. The amount can be adjusted or increased from dose to dose. For best results, it is recommended to follow the same hemp-CBD routine for one month. Shake before use! Store in a cool, light-protected place.

Content: 30 ml (€197.50 / 100 ml)

Variants from €21.35
Sale price: €59.25 Regular price: €65.90
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86438
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63279
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
57
Wella Eimi Pearl Styler

Average rating of 5 out of 5 stars

17522
Wella Eimi Pearl Styler

Wella Pearl Styler - the styling gel for every hair type The Pearl Styler is Wella Professionals' most successful styling product. No wonder – it is also the perfect styling gel for every hair type. The hair gel is easy to apply and versatile. It provides a perfect finish with pearl gloss on short, long, and curly hair. Wella Pearl Styler – for the perfect finish The Wella Eimi Pearl Styler offers strong yet flexible hold for any hairstyle and hair type. Its silky and particularly lightweight texture gives the hair structure with radiant pearl gloss. Therefore, the hair gel is especially suitable for hairstyles that are meant to shine, such as the Sleek Back Look. The Pearl Styler from Wella can be used on any hair type. Whether straight or curly hair – the hair gel highlights the advantages of each type perfectly. It accentuates individual strands in curls and gives the modern Samurai Bun the final glossy touch. But long hair can also be tamed with it. And for a sleek ponytail, the Pearl Styler from Wella is just as popular. The gel not only provides shine and hold but also protects the hair. The hair gel is equipped with a UV filter and shields the hair from the effects of UV rays. This ensures it remains well protected even in sunlight and heat. Wella Pearl Styler: how to use The hair gel can be worked into both dry and damp hair. Simply dispense one to two pumps into the palms and style the hair as desired. For extra volume in short hairstyles, the hair gel is applied to damp hair and blow-dried. If the hold is too strong, there’s no need to switch to another hair gel. To soften the hold slightly, the gel can be mixed with Wella Eimi Shape Me. This makes the hold even more flexible. It is ideal for finishing longer hair that wants to maintain movement. Wella EIMI: nourishing products for the styling routine The Pearl Styler is part of the Wella EIMI styling line, which promotes a nourishing styling routine. The hair gel can be easily combined with other styling products. For example, before application, spray Wella Eimi Thermal Image heat protection spray into the hair. If there is no time to dry the gel after application, Wella Eimi Dynamic Fix styling spray can be used as a finishing touch. It fixes the hairstyle in just 45 seconds. For hair prepared perfectly for the Pearl Styler, the styling foundation Wella Eimi Velvet Amplifier can be applied to damp hair. It increases the hair’s pliability and makes styling afterwards even easier. Ingredients: Wella Pearl Styler The Wella hair gel contains ingredients that give it shine and strong yet flexible hold. It is also enriched with nourishing Panthenol, which soothes the hair fiber. Other ingredients are listed below. Wella Pearl Styler XXL At BellAffair, you can also get the Wella Pearl Styler in the 150ml XXL size. Can the Wella Pearl Styler be used for the dry look? Application is possible on both dry and damp hair. However, for a dry look, a non-glossy styling product is more suitable. Matte dry looks can be achieved with Wella Eimi Dry Me Dry Dry Shampoo or Wella Eimi Rugged Texture gel. Where can I buy the Eimi Pearl Styler at a good price? The Wella Pearl Styler is available at BellAffair for around €10. Buy Wella Pearl Styler at BellAffair Order the Wella Pearl Styler directly from BellAffair and look forward to fast delivery times, many purchase gifts, and expert customer support.

Content: 100 ml (€10.95 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €10.95 Regular price: €25.55
48
Revlon Professional UniqOne All In One Hair Mask Revlon Professional UniqOne All In One Hair Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86247
Revlon Professional UniqOne All In One Hair Mask

Revlon Uniqone All In One Hair Mask is a reparative hair treatment specially developed for limp and damaged hair. It nourishes, repairs, and strengthens the hair from root to tip. The mask provides maximum moisture and natural volume without weighing the hair down. Additionally, it detangles the hair. Application of Revlon Uniqone All In One Hair Mask This multi-benefit treatment should be applied once or twice a week after washing the hair. Simply distribute it through the still damp hair after washing. The product should be absorbed after approximately 3 minutes and can then be rinsed out thoroughly.

Content: 300 ml (€5.03 / 100 ml)

Sale price: €15.10 Regular price: €29.00
50
Olivia Garden Bamboo Touch Massage Brush - XS

Average rating of 3 out of 5 stars

51245
Olivia Garden Bamboo Touch Massage Brush - XS

Olivia Garden Bamboo Touch massage brushes are designed for . The brush bodies and bristles are made from the natural product bamboo (FSC certified). The rounded bristles sit on a pneumatic cushion and provide a pleasant massage effect. The brushes are particularly lightweight and ergonomic.

Content: 1 pc (€9.50 / 1 pc)

Variants from €6.55
Sale price: €9.50 Regular price: €19.14
43
Alpecin Double Effect Caffeine Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

77258
Alpecin Double Effect Caffeine Shampoo

Alpecin Double Effekt Shampoo combats dandruff and hair loss. The shampoo is recommended for oily scalp conditions. Alpecin Double-Effekt Shampoo: 2 Effects for Strong, Pure Hair The shampoo has 2 effects: Effective against dandruff Effective against hair loss It provides gentle cleansing and removal of dandruff. Therefore, it is suitable for daily hair washing. The shampoo restores the balance of the scalp, as it has anti-inflammatory, antioxidant, and antimicrobial effects. It ensures a balanced scalp and improved resilience — preventing dandruff from returning. Alpecin Double-Effekt Shampoo Active Ingredients Salicylic acid has antimicrobial properties, strengthens the scalp's barrier function, and gently removes the outermost layer of dandruff. Piroctone Olamine is antimicrobial and inhibits the reformation of dandruff. This combination has primarily been used in pharmacy products as a dermatologically based anti-dandruff solution. It provides precise and gentle micro-exfoliation and relieves itching. The caffeine complex stimulates and activates hair roots, prolongs hair growth phases, and enhances hair growth. Alpecin Double-Effekt Shampoo Application Tips Apply daily Combine with scalp massage — to improve absorption of active ingredients Leave on for 2 minutes

Content: 200 ml (€4.00 / 100 ml)

Sale price: €7.99 Regular price: €14.00
SHE Weft Shatush Extensions 50/55cm

Average rating of 0 out of 5 stars

11123
SHE Weft Shatush Extensions 50/55cm

More length and volume in minutes: The SHE Weft Shatush Extensions 50/55cm impress with a natural Shatush colour gradient – darker roots, lighter tips for a modern look.Highlights50/55 cm for extra long hairnatural colour gradient without dyeingflexible application (sewing, Microring, clips)styling comparable to natural hairIdeal for those seeking full, long hair with a trendy Shatush effect.

Content: 1 pc (€264.00 / 1 pc)

Regular price: €264.00
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86448
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
27
Jaguar T-Series - 20 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

40196
Jaguar T-Series - 20 mm

The Jaguar T Serie consists of blow-drying brushes with different diameters. The black round brushes made of aluminium feature rounded, gentle bristles. The heat is stored within the body of the brushes, which shortens drying time. The seamless, perforated cylinder of the Jaguar T Serie round brushes ensures that hair does not get caught or damaged and that the heat from the dryer is distributed evenly. The handle is non-slip and comfortable to hold. A removable pin for sectioning hair is attached at the end of the handle.

Content: 1 pc (€10.80 / 1 pc)

Sale price: €10.80 Regular price: €14.85

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.