Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Re/Start Balance Clay Scalp Mask

Description

Product information "Revlon Professional Re/Start Balance Clay Scalp Mask"

Revlon Restart Balance Clay Scalp Mask is a clay-based scalp mask. It is ideal for those with an balanced and oily scalp. The scalp is thoroughly cleansed and the microbiome is balanced. Unpleasant odors are neutralised.

Active ingredients in Revlon Restart Balance Clay Scalp Mask

The special effect on the scalp is achieved through proven skincare ingredients. These include natural Kaolin and clay.

Application of Revlon Restart Balance Clay Scalp Mask

The product is applied section by section to damp or dry scalp. Then gently massage in. Leave on for 5-10 minutes. Rinse thoroughly. Wash out with shampoo.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: clean scalp, healthy scalp
Hair type: greasy hair
Product line: Revlon Re/Start
Scalp type: irritated , oily

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

53
Revlon Professional Re/Start  Repair Anti-Split Ends Sealing Drops Revlon Professional Re/Start  Repair Anti-Split Ends Sealing Drops

Average rating of 0 out of 5 stars

86180
Revlon Professional Re/Start Repair Anti-Split Ends Sealing Drops

Revlon Restart Repair Anti-Split Ends Sealing Drops sustainably combat split ends and hair damage by sealing the hair surface and repairing the hair fibre from within. It also provides protection against heat. The unique effect is achieved through the contained coconut and camellia oils. The hair becomes smoother, more manageable, and shinier. Application of Revlon Restart Repair Anti-Split Ends Sealing Drops Apply the hair oil to dry or damp hair. It is applied to lengths and ends and does not need to be rinsed out.

Content: 50 ml (€32.60 / 100 ml)

Sale price: €16.30 Regular price: €34.80
52
American Crew Beard Balm American Crew Beard Balm

Average rating of 5 out of 5 stars

85060
American Crew Beard Balm

American Crew Beard Balm cares for and styles the beard. The facial hair is tamed and shaped as desired. Almond oil and shea butter provide essential nourishment and add shine. Application of American Crew Beard Balm Apply a small amount to the palms and distribute evenly through the beard, then style as desired and needed.

Content: 60 g (€23.25 / 100 g)

Sale price: €13.95 Regular price: €29.00
57
Wella SP Perm Emulsion

Average rating of 0 out of 5 stars

44072
Wella SP Perm Emulsion

The Wella SP Perm Emulsion is a nourishing emulsion used after treatments such as colouring or perming. The emulsion ensures manageability, shine, and smoothness of the hair. Application of Wella SP Perm Emulsion: Distribute the product evenly from roots to tips and rinse thoroughly after a 5-minute processing time.

Content: 50 ml (€12.90 / 100 ml)

Sale price: €6.45 Regular price: €14.95
53
Revlon Professional Orofluido Moisturizing Body Cream Revlon Professional Orofluido Moisturizing Body Cream

Average rating of 5 out of 5 stars

86162
Revlon Professional Orofluido Moisturizing Body Cream

Revlon Professional Orofluido Moisturizing Body Cream is a body cream that provides moisture to the skin, smooths it, and makes it noticeably more beautiful. Its delicate fragrance envelops the body and contributes to relaxation and slowing down. It imparts a radiant skin appearance.

Content: 200 ml (€5.90 / 100 ml)

Sale price: €11.80 Regular price: €25.00
25
Hercules Sägemann Cutting Comb 3560

Average rating of 0 out of 5 stars

46195
Hercules Sägemann Cutting Comb 3560

The Hercules Sägemann Schneidekamm 3560 is a torsion-resistant classic for long and stubborn hair. Thanks to the perfectly rounded tooth bases and burr-free teeth, it ensures maximum protection of the hair and scalp when detangling unruly hair. The cutting comb features extra-wide and very fine tooth spacing, allowing it to be used optimally according to the conditions. The comb made of Ebonit has a proven shape and a particularly ergonomic design.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
53
Revlon Professional Re/Start  Density Anti-Hair Loss Professional Vials Revlon Professional Re/Start  Density Anti-Hair Loss Professional Vials

Average rating of 0 out of 5 stars

86210
Revlon Professional Re/Start Density Anti-Hair Loss Professional Vials

Revlon Restart Density Anti-Hair Loss Professional Vials is a quickly absorbing, concentrated lotion used for the treatment of hair loss and hair breakage. The multifunctional ingredients strengthen the hair. The scalp is soothed and protected. Ideal for salon treatments. Application of Revlon Restart Density Anti-Hair Loss Professional Vials Apply the treatment to clean scalp and gently massage in. Do not rinse.

Content: 60 ml (€31.33 / 100 ml)

Sale price: €18.80 Regular price: €40.00
29
L'Oréal Absolut Repair 10-in-1 Oil

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53159
L'Oréal Absolut Repair 10-in-1 Oil

The L'Oréal Absolut Repair 10-in-1 Professional Oil is a nourishing multi-purpose serum that adds shine, tames frizz and leaves your hair feeling soft. This leave-in treatment nourishes damaged hair without weighing it down. 

Content: 90 ml (€27.72 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €35.10
53
Revlon Professional Re/Start  Density Fortifying Conditioner Revlon Professional Re/Start  Density Fortifying Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86207
Revlon Professional Re/Start Density Fortifying Conditioner

Revlon Restart Density Fortifying Conditioner is a weightless hair conditioner that provides increased volume and reduces hair loss. Formulated with strengthening molecules, the conditioner prevents hair loss caused by hair breakage, smooths and revitalizes the hair. The hair's resilience is enhanced and moisture is infused.

Content: 200 ml (€6.80 / 100 ml)

Sale price: €13.60 Regular price: €29.00
41
Revlon Professional Re/Start  Color Anti-Brassiness Purple Drops Revlon Professional Re/Start  Color Anti-Brassiness Purple Drops

Average rating of 0 out of 5 stars

86173
Revlon Professional Re/Start Color Anti-Brassiness Purple Drops

Revlon Restart Color Anti-Brassiness Purple Drops neutralises unwanted yellow and orange tones in coloured hair using concentrated purple pigments. The special formula ensures a well-maintained scalp and hair, as well as refreshed hair colour. Application of Revlon Restart Color Anti-Brassiness Purple Drops Depending on the degree of neutralisation desired, more or fewer colour drops are mixed into shampoo or conditioner.

Content: 50 ml (€40.80 / 100 ml)

Sale price: €20.40 Regular price: €34.80
53
Revlon Professional Re/Start  Density Anti-Hair Loss Treatment Revlon Professional Re/Start  Density Anti-Hair Loss Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

86209
Revlon Professional Re/Start Density Anti-Hair Loss Treatment

Revlon Restart Density Anti-Hair Loss Direct Treatment is a fast-absorbing, concentrated lotion that promises dual action. It balances the scalp's microbiome and reduces hair loss thanks to multifunctional ingredients. The hair structure is strengthened and brittle hair is revitalised. The scalp and hair are moisturised.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
53
American Crew Moisturizing Shave Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

85049
American Crew Moisturizing Shave Cream

American Crew Moisturizing Shave Cream is a moisturizing cream for a thorough shave. The cream does not foam and forms a protective barrier on the skin, allowing the razor to glide easily. The skin is not dried out in the process. The emollients care for the skin when additional moisture is needed. The shaving cream also soothes the skin and helps prevent irritation during shaving.

Content: 150 ml (€7.30 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €23.20
53
Revlon Professional Re/Start  Hydration Scalp Moisturizing Lotion Revlon Professional Re/Start  Hydration Scalp Moisturizing Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

86187
Revlon Professional Re/Start Hydration Scalp Moisturizing Lotion

Revlon Restart Hydration Scalp Moisturizing Lotion is a lightweight moisturising treatment for the scalp. It contains a hyaluronic acid complex and panthenol, which help to balance the scalp's pH level. The product is ideal for those with very dry scalp. Those experiencing dryness-related itching will notice immediate relief after applying the Revlon Restart Hydration Scalp Moisturizing Lotion.

Content: 100 ml (€20.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.