Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

Description

Product information "Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS"

The Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brushes are hair care brushes mainly made from environmentally friendly, FSC-certified bamboo. The paddle and pneumatic brushes feature ionised rubber cushions with wild boar and nylon bristles for healthy and shiny hair. They are lightweight and ergonomically designed to fit comfortably in the hand.

Properties

Brand: Olivia Garden
Bristle type: natural boar bristles, nylon bristles
Features: ergonomic design
Features: rubber pad
Finish: detangled hair, healthy hair, shine
Product line: Olivia Garden brushes

Manufacturer

Olivia Garden

Olivia Garden S.A. Zoning Industriel des Hauts-Sarts
Rue de Hermee 255
4040 Herstal
Belgium
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

47
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

Average rating of 0 out of 5 stars

51241
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

The Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brushes are hair care brushes mainly made from environmentally friendly, FSC-certified bamboo. The paddle and pneumatic brushes feature ionised rubber cushions with wild boar and nylon bristles for healthy and shiny hair. They are lightweight and ergonomically designed to fit comfortably in the hand.

Content: 1 pc (€11.45 / 1 pc)

Variants from €6.10
Sale price: €11.45 Regular price: €21.54
49
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

Average rating of 0 out of 5 stars

51244
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

The Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brushes are hair care brushes mainly made from environmentally friendly, FSC-certified bamboo. The paddle and pneumatic brushes feature ionised rubber cushions with wild boar and nylon bristles for healthy and shiny hair. They are lightweight and ergonomically designed to fit comfortably in the hand.

Content: 1 pc (€6.10 / 1 pc)

Sale price: €6.10 Regular price: €11.94
50
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

Average rating of 0 out of 5 stars

51243
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

The Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brushes are hair care brushes mainly made from environmentally friendly, FSC-certified bamboo. The paddle and pneumatic brushes feature ionised rubber cushions with wild boar and nylon bristles for healthy and shiny hair. They are lightweight and ergonomically designed to fit comfortably in the hand.

Content: 1 pc (€8.95 / 1 pc)

Variants from €6.10
Sale price: €8.95 Regular price: €17.94
41
Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

Average rating of 0 out of 5 stars

42319
Londa Permanent Hair Colour 60ml - 0/00 clear

The Londa Cremehaarfarbe is a particularly rich cream coloration for long-lasting colour results that make hair look younger. Because the contained Vitaflection Microspheres are 1000 times smaller than a hair fibre, they can penetrate deeply into the hair and anchor the colour pigments there, resulting in an exceptionally long-lasting colour retention. The microbeads are activated by mixing with the oxidation emulsion. High-quality waxes and lipids enable optimal application and effortless penetration of the beads into each hair fibre. The microbeads latch onto each other and anchor themselves in the hair shaft. The result is a brilliant, hair-rejuvenating colour outcome. The permanent hair colour from Londa is enriched with nourishing lipids that envelop the hair, making it silky and soft, and providing a brilliant shine. Additionally, it offers up to 100% grey coverage. The unique, intense Londa hair colour nuances open new colour worlds for colourists.

Content: 60 ml (€12.67 / 100 ml)

Sale price: €7.60 Regular price: €12.95
51
Wella Koleston Perfect Special Mix Wella Koleston Perfect Special Mix

Average rating of 5 out of 5 stars

17916
Wella Koleston Perfect Special Mix

The Wella Koleston Perfect Special Mix shades offer pure, intense colours without depth. A total of 7 pure colour shades can be used to intensify the tone, resulting in an even more radiant colour outcome. The new Pure Balance technology binds free radicals that damage the hair structure. Additionally, free radicals impair colour development and can even lead to colour tone changes. The Pure Balance technology guarantees uniform colour results from root to tip. Application recommendation for Wella Koleston Perfect Special Mix Generally, the Special Mix shades are mixed in small quantities with the remaining Koleston Perfect shades to achieve an intense nuance. The lighter the base tone, the less Special Mix is added. Exceptions: Depths 12/ Special Mix 0/43: Mixing ratio 1:2, 1 part 0/43 + 2 parts Welloxon Perfect

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
45
Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors for Left-Handed Users

Average rating of 0 out of 5 stars

52283
Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors for Left-Handed Users

The Olivia Garden SilkCut PRO hairdressing scissors impress with hand-sharpened, convex blades and a high-quality steel alloy. The ball-bearing scissors hinge ensures smooth operation. Thanks to the special thumb curvature, an optimal finger position is possible, reducing hand strain. The scissors are available in two lengths (5 and 6.5 inches). They are designed for left-handed users.

Content: 1 pc (€103.05 / 1 pc)

Sale price: €103.05 Regular price: €189.00
29
Olivia Garden Bürstenreiniger - schwarz

Average rating of 0 out of 5 stars

52074
Olivia Garden Bürstenreiniger - schwarz

Der Olivia Garden Bürstenreiniger ist mit zwei verschiedenen großen Reinigungsrechen und einem ergonomischen Griff dazwischen ausgestattet. Der große Rechen ist für die Vorreinigung gedacht, während mit dem kleinen Rechen präzise auch einzelne Haare aus der Bürste entfernt werden können.

Content: 1 pc (€25.45 / 1 pc)

Sale price: €25.45 Regular price: €35.88
38
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20680
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

The Comair Flat Wave Curlers conical 10-pack are available in various sizes. They are made from a hard, highly grippable material and are ideal for added root volume, gentle waves, or curls with bounce. They are used on damp hair.

Content: 10 STK (€0.43 / 1 STK)

Variants from €3.80
Sale price: €4.30 Regular price: €6.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63280
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63327
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
26
KMS Conscious Style Everyday Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36317
KMS Conscious Style Everyday Conditioner

The KMS Conscious Style Everyday Conditioner contains 98% natural ingredients. The conditioner detangles and provides weightless moisture. It imparts smoothness and shine to the hair. Additionally, it is easier to manage. The product is suitable for all hair types – ideal for normal to fine hair and safe for coloured hair. Free from sulfates, silicones, microplastics, mineral oils, and dyes. Ingredients of KMS Conscious Style Everyday Conditioner Lactic acid supports internal reconstruction, while Cetrimonium chloride evens out the hair surface. Panthenol & Glycerin provide moisture. Moringa seed oil is a rich source of antioxidants and protects the hair from environmental pollutants. Oat oil acts gently and soothingly on hair and scalp. Application of KMS Conscious Style Everyday Conditioner Apply to previously washed hair and rinse out after a short processing time.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €29.80
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86359
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.