Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Description

Product information "Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell"

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones.

Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract

Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress.

Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation

  • Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract
  • Long-lasting moisture supply up to 12 hours
  • Long-lasting coverage
  • UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35
  • Comfortable skin feel, not mask-like.
  • Regulates oily and shiny skin.
  • Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone.
  • Various shades
  • Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Properties

Brand: Nu Skin
Effect: moisturizing
Product line: Nu Skin Nu Colour
Skin type: all

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

1,2-Hexanediol; Acrylates Copolymer; Alumina; Aluminum hydroxide; Aqua; Butylene Glycol; Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate; Butyloctyl salicylate; Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Ci 77891; Dimethicone; Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer; Disodium EDTA; Disteardimonium Hectorite; Ethylhexyl Palmitate; Ethylhexylglycerin; Glucomannan; Glycerin; Hexyl laurate; Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables; Magnesium Stearate; Magnesium Sulfate; Methyl methacrylate crosspolymer; Mica; Octyldodecanol; Pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate; Pentylene Glycol; Phenoxyethanol; Phenyl Trimethicone; Polyglyceryl-4 isostearate; Propanediol; Rosa damascena flower extract; Saccharomyces ferment filtrate; Sodium Hyaluronate; Sorbitan sesquioleate; Squalane; Stearic Acid; Synthetic Fluorphlogopite; Theobroma cacao seed extract; Tin Oxide; Titanium dioxide; Tribehenin; Triethoxycaprylylsilane; Trihydroxystearin
Skip product gallery

You may also like

31
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69165
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€206.17 / 100 ml)

Sale price: €61.85 Regular price: €89.00
30
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69164
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€207.50 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.25 Regular price: €89.00
30
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69167
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€208.17 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.45 Regular price: €89.00
29
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69173
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€209.50 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.85 Regular price: €89.00
30
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69169
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€207.83 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.35 Regular price: €89.00
29
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69168
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€209.17 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.75 Regular price: €89.00
30
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69172
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€207.83 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.35 Regular price: €89.00
26
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Average rating of 0 out of 5 stars

55329
Aveda Feed my Lips Nourish Mint Lip Definer - Raisin

Define and shape your lips with precision. The lip liner, made from up to 96% naturally derived ingredients* with mango and jojoba oils and a blend of plant waxes, ensures smooth application as well as long-lasting and intense colour results. Naturally beautiful: The 96% naturally derived* formulation with nourishing mango and jojoba oils provides an even lip colour and a comfortable application. Plant waxes from Candelilla and Carnauba extend durability and reduce colour bleeding. *Derived from plants, non-petroleum-based minerals, or water.

Content: 3.4 g (€4,985.29 / 1000 g)

Sale price: €16.95 Regular price: €23.00
38
Wella Ultimate Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45518
Wella Ultimate Repair Conditioner

Wella Ultimate Repair Conditioner is Step 2 of the Ultimate Repair Routine. It provides intensive moisture and reparative action for the hair with AHA and Omega 9. The deep-acting, patented formula with AHA and Omega 9 regenerates the hair from within and on the surface without weighing it down. The gentle formula has a highly reparative effect on the hair without parabens or heaviness. After just one application, the conditioner delivers intensive moisture. The effect lasts for up to 4 washes (when used with Step 1-3) but can be applied daily. Additionally, the conditioner imparts smoothness and shine. Wella Ultimate Repair Conditioner Benefits Nourishes damaged hair deeply and repairs it Provides intensive moisture that lasts up to 4 weeks* *When used with Step 1-3 Wella Ultimate Repair Conditioner application Apply the conditioner after washing hair with Wella Ultimate Repair Shampoo, preferably on damaged areas, and leave it on for 30 seconds to 3 minutes. Rinse thoroughly and proceed with Step 3, Wella Ultimate Repair Miracle Hair Rescue. Effects: Restorative, moisturizing, smoothness, shine, strengthening, nourishing, revitalising, strengthening Tip: To make hair more manageable, a spray of Miracle Hair Rescue can be applied before the conditioner. Vegan, cruelty-free, dermatologically tested, paraben-free.

Content: 75 ml (€14.41 / 100 ml)

Sale price: €10.81 Regular price: €17.45
25
Nu Skin Nu Colour Multicoloured Bronzing Pearls Nu Skin Nu Colour Multicoloured Bronzing Pearls

Average rating of 0 out of 5 stars

69096
Nu Skin Nu Colour Multicoloured Bronzing Pearls

Nu Skin Nu Colour Multicoloured Bronzing Pearls are coloured powder pearls that create a beautiful and radiant complexion. The warm and luminous shades provide a sun-kissed appearance. The specially formulated powder has a texture that glides on easily. It is a good alternative to talc powder. Application tips for Nu Skin Nu Colour Multicoloured Bronzing Pearls Apply with a large powder brush or sponge. Apply over the face and neck or only on the cheeks for emphasis.

Content: 30 g (€165.50 / 100 g)

Sale price: €49.65 Regular price: €65.90
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71410
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€1,460.00 / 100 g)

Variants from €2.90
Regular price: €7.30
29
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Average rating of 0 out of 5 stars

69170
Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation - 1.2 Shell

Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation is a liquid foundation with skincare benefits. It not only improves the complexion but also supplies the skin with moisture and UV protection. The skin is protected and hydrated like with a BB cream and additionally receives long-lasting coverage. The product is suitable for women and men of all skin types and tones. Bioadaptive properties through Theobroma cocoa bean extract Due to its high content of peptides, saccharides, and polyphenols, the contained cocoa bean exhibits bioadaptive effects. It protects the skin and enhances its ability to respond to environmental oxidative stress. Advantages of Nu Skin Nu Colour Bioadaptive BB+ Skin Loving Foundation Bioadaptive properties thanks to Theobroma cocoa bean extract Long-lasting moisture supply up to 12 hours Long-lasting coverage UVA/UVB broad-spectrum protection with SPF 35 Comfortable skin feel, not mask-like. Regulates oily and shiny skin. Redness and skin imperfections disappear with a radiant finish for an even skin tone. Various shades Tube made from 100% responsibly sourced bio-resin

Content: 30 ml (€209.17 / 100 ml)

Variants from €61.85
Sale price: €62.75 Regular price: €89.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.