Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair System

Description

Product information "Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair System"

The Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair System provides fuller, stronger, and shinier hair. It consists of three products that perfectly care for thin, stressed, or mature hair:

  • Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo
  • Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner
  • Nu Skin ageLOC Nutriol Intensive Scalp & Hair Serum

Application of the Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair System

  1. Wash the hair with a generous amount of shampoo and rinse thoroughly.
  2. Apply the conditioner. It should be massaged especially into lengths and ends and left to work for three to five minutes before rinsing out.
  3. The hair serum is applied directly to the scalp on dry or damp hair. It is gently massaged in with the fingers before using the Galvanic Spa device. Do not rinse out.

Properties

Brand: Nu Skin
Effect: anti-aging
Finish: shine, smoothness, strenghtened hair, volume
Hair type: damaged hair, mature hair, thin hair
Product line: Nu Skin Hair Care, Nu Skin ageLOC

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

30
Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

69062
Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo

The Nu Skin ageLOC Nutriol Scalp & Hair Shampoo is ideal for thin, damaged or mature hair. With regular use, it promotes healthy-looking, visibly fuller and more radiant hair. The shampoo protects against colour fading, heat damage, drying out, and hair breakage. Tip: Better results are achieved when used together with the ageLOC Nutriol Scalp & Hair Conditioner and the ageLOC Nutriol Intensive Scalp & Hair Serum.

Content: 200 ml (€31.37 / 100 ml)

Sale price: €62.75 Regular price: €89.40
29
Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

69138
Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel

Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel is used to cleanse clogged pores on the face. Its powerful formula transforms from gel to foam during use and reliably removes impurities, excess oil, and makeup. At the same time, it provides moisture to the skin. The cleansing gel has a refreshing and soothing effect, leaving the skin feeling clean and comfortable. Suitable for all skin types. The bottle is made from 100% recycled plastic. Key ingredients in Nu Skin To Be Clear Pure Cleansing Gel Amino acid-based cleansing agents Moisturizing ingredients like glycerin and lauryl lactate Bioadaptive botanical extracts that help the skin recover from daily stressors and environmental influences

Content: 150 ml (€22.57 / 100 ml)

Sale price: €33.85 Regular price: €48.00
30
Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel

Average rating of 5 out of 5 stars

69145
Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel

Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel gives you a beautiful, sun-kissed glow all year round! In addition, this self-tanning gel is infused with moisturizing ingredients that keep your skin soft and supple.  Benefits of Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel Suitable for the face and body Lightweight, hydrating formula Easy to apply and streak-free Natural tan and instant bronze finish Pleasant scent Absorbs quickly within a couple of minutes Not easily washed off after application Does not stain clothes Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel ingredients  Caramel, CI 77891 and CI 77491 are colouring ingredients that deliver a golden, sun-kissed glow in just 15 minutes. Dihydroxyacetone (DHA) is a self-tanning agent that develops over time and creates a deep, bronze tan after a couple of hours.  How to use Nu Skin Sunright Insta Glow Tinted Self-Tanning Gel Before applying Nu Skin Insta Glow, we recommend exfoliating your skin to remove any dead skin cells. This ensures an even tan.  Apply a thin layer of product in circular motions.  Only use on clean, dry, non-irritated and intact skin.  Avoid eyebrows, eye area, hairline and lips.  Wash hands after application.  Remove the gel from the elbows, knees, and ankles.  Wait a few minutes before getting dressed or applying make-up.  Please note: Sunright Insta Glow is not a sunscreen. You should always apply sun protection before spending time outdoors. 

Content: 125 ml (€38.92 / 100 ml)

Sale price: €48.65 Regular price: €69.40
29
Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

69045
Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream

Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream has a calming effect and provides 24-hour hydration. By combining bioadaptive plant extracts, the skin can adapt more easily to various environmental influences. The creamy formula offers intensive care and results in softer, smoother skin. Key ingredients of Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream Bioadaptive plant complex from Rhodiola rosea, Maral root, Chaga mushroom, Resurrection plant, and Siberian ginseng Pistachio oil and shea butter for soft and smooth skin Vitamin E as an antioxidant to protect against environmental stressors Application of Nu Skin Dew All Day Moisture Restore Cream Can be generously applied in the morning and evening to cleansed face and neck. Suitable for all skin types.

Content: 75 ml (€84.33 / 100 ml)

Sale price: €63.25 Regular price: €89.50
30
Nu Skin Perennial Body Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

69075
Nu Skin Perennial Body Lotion

Nu Skin Perennial is a scent-free body lotion that hydrates and protects the skin. It is suitable for all skin types. The intensive moisture care improves cell lifespan and strengthens the natural defenses of skin cells against stress factors such as dry air, extreme temperatures, and wind. Narcissus Tazetta Bulb Extract in Nu Skin Perennial The daffodil protects the cell structure of its bulb under challenging conditions, allowing it to bloom anew each year. The extract from the bulb of Narcissus tazetta is also used in Nu Skin Perennial to protect the skin, improve elasticity, and increase cellular resilience.

Content: 250 ml (€18.38 / 100 ml)

Sale price: €45.95 Regular price: €65.30
30
Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

69095
Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm

Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm provides hydration and ensures fuller-looking lips with a subtle touch of pink. Unlike other lip care sticks, it does not feel unpleasantly sticky. The included antioxidant ingredients make the lips appear youthful. Tip: Nu Skin Nu Colour Lip Plumping Balm can be used alone or as a protective layer before the POWERlips Fluid.

Content: 4.5 g (€876.67 / 100 g)

Sale price: €39.45 Regular price: €56.30
31
Nu Skin Nu Colour Curling Mascara Nu Skin Nu Colour Curling Mascara

Average rating of 0 out of 5 stars

69090
Nu Skin Nu Colour Curling Mascara

Nu Skin Nu Colour Curling Mascara creates the perfect lash look. The slightly curved brush separates and shapes each lash individually. The result is beautifully curled lashes with long-lasting hold – without clumping. Results with Nu Skin Nu Colour Curling Mascara More volume More curl More length No clumps Application tips for Nu Skin Nu Colour Curling Mascara Wipe off excess mascara on the rim when opening the tube. Avoid pumping the wand, as this lets air in and dries out the product. Open your eyes as wide as possible when applying. If lashes are not fully separated, reapply until the desired effect is achieved.

Content: 9 g (€477.22 / 100 g)

Sale price: €42.95 Regular price: €61.80
31
Tigi Bed Head Curls Rock Amplifier Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

23264
Tigi Bed Head Curls Rock Amplifier Cream

Tigi Bed Head Curls Rock Amplifier Cream provides controlled, shaped, and above all naturally looking curls. The cream adds texture, shine, hold, and fights frizz. Thanks to the contained jojoba oil, it also cares for the hair. With a fresh Enchanting Summer Fruit scent that accompanies you all day. Application of Tigi Bed Head Curls Rock Amplifier Cream Work into towel-dried hair from the lengths to the ends. Twist and knead individual hair strands with your fingers for defined curls. Dry with a diffuser or air dry.

Content: 113 ml (€12.17 / 100 ml)

Sale price: €13.75 Regular price: €19.99
31
Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer

Average rating of 0 out of 5 stars

69001
Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer

Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer together form an effective anti-ageing treatment for visible signs of skin ageing in men and women from 35. Cell renewal and collagen production are stimulated, and visible lines and wrinkles are softened. The surface texture of rough skin is improved. In just two steps, you can achieve that you will love. Active ingredients in Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer The Facial Peel contains a 10 percent lactic acid solution. It supports skin cell renewal and removes dead cells from the skin surface, resulting in smoother skin. The Neutralizer contains oat kernel extract. This has skin-soothing properties and reduces skin sensitivity. Application of Nu Skin 180° AHA Facial Peel and Neutralizer It is recommended to apply three times a week in the evening instead of the Nu Skin 180° Cell Renewal Fluid after cleansing and toning. First, sweep over the face and neck with a Facial Peel Pad, avoiding the eye area. Allow the solution to work for at least 10 minutes. Then, sweep over the face and neck with the Facial Peel Neutralizer Pad. Do not rinse off. Subsequently, a Nu Skin product for hydration should be applied.

Content: 50 ml (€194.90 / 100 ml)

Sale price: €97.45 Regular price: €140.50
18
Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager

Average rating of 0 out of 5 stars

55506
Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager

Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager gently exfoliates the scalp to eliminate impurities and product build-up. Soft, flexible bristles invigorate and massage the scalp to stimulate micro-circulation. Thanks to its double concave design, this scalp massager by Aveda adapts to the shape of your head. The curved, ergonomic handle is comfortable to hold. Can also be used for detangling less textured hair. 

Content: 1 pc (€31.95 / 1 pc)

Sale price: €31.95 Regular price: €39.00
30
Nu Skin Epoch Baobab Body Butter

Average rating of 0 out of 5 stars

69069
Nu Skin Epoch Baobab Body Butter

Nu Skin Epoch Baobab Body Butter hydrates the skin and leaves it wonderfully smooth. With regular use, it strengthens the skin's resilience. The tube and label contain responsibly sourced organic resin. Care Ingredients of Nu Skin Epoch Baobab Body Butter Baobab fruit pulp extract, shea butter, glycerin, and hydrogenated coconut oil increase the moisture content of the skin, ensuring suppleness and a healthy appearance. Macadamia nut oil and Caprylyl Glycol are easily absorbed by the skin and provide a soft skin feel. Application Instructions for Nu Skin Epoch Baobab Body Butter The body butter is generously applied like a body lotion over the entire body. Knees and elbows particularly require intensive hydration. Therefore, these areas should receive extra attention during care.

Content: 125 g (€39.88 / 100 g)

Sale price: €49.85 Regular price: €71.30
31
Nu Skin Body Cleansing Gel

Average rating of 4 out of 5 stars

69067
Nu Skin Body Cleansing Gel

Nu Skin Body Cleansing Gel is a soap-free shower gel suitable for daily use due to its gentle, dermatologically tested formulation. It can be used all over the body in the shower or simply for handwashing. Ingredients such as Aloe Vera and other plant extracts soothe and care for the skin while protecting it from drying out. The result is a wonderfully soft skin sensation.

Content: 500 ml (€6.63 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €47.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.