Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.6 out of 5 stars

3 Reviews

Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Description

Product information "Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin"

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages.

The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple.

The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types:

  • dry skin
  • normal to combination skin
  • sensitive skin
  • prone to impurities

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes:

  • LumiSpa iO device
  • LumiSpa iO silicone attachment - normal
  • LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type
  • LumiSpa iO magnetic charging device

Note: The station for device placement is not included in the set.

Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit

Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Properties

Brand: Nu Skin
Effect: cleansing, pore-refining, refreshing, smoothing
Product line: Nu Skin ageLOC
Skin type: all

Manufacturer

Nu Skin

Nu Skin Germany GmbH
Spaces Tower One
Brüsseler Straße 1–3
60327 Frankfurt am Main
Germany

Manufacturer website

Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 4.6 out of 5 stars


67%

33%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


3 reviews

7 August 2026 06:29

Review with rating of 5 out of 5 stars

haut ist besser

benutze ihn jeden abend. haut ist glatter geworden. bin froh dass ich gekauft habe

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

6 August 2026 07:43

Review with rating of 5 out of 5 stars

Mein Geburtstagsgeschenk an mich

habe ich mir zum geburtstag geleistet. gut dass ich ihn gekauft habe. in der hitze habe ich noch fettigere haut und abends wir er von mir benutzt. weniger pickel, poren sind feiner geworden und ich sehe morgens frischer aus. bereue den kauf nicht

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

5 August 2026 06:19

Review with rating of 4 out of 5 stars

Reinigt wirklich gut

Ich benutze den Lumi jetzt schon seit Jahren und ich könnte ihn mir nicht mehr wegdenken. Meine Haut fühlt sich nach der Anwendung richtig sauber und glatt an, das sieht man auch am Aufsatz danach. Außerdem wirken meine Poren feiner. Ein Stern Abzug weil er wirklich sehr teuer ist.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

4
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69225
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€479.95 / 1 pc)

Variants from €359.95
Sale price: €479.95 Regular price: €499.95
31
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69189
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€361.15 / 1 pc)

Variants from €359.95
Sale price: €361.15 Regular price: €520.30
31
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69223
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€359.95 / 1 pc)

Sale price: €359.95 Regular price: €520.30
30
Comair Measuring Cup transparent

Average rating of 0 out of 5 stars

20855
Comair Measuring Cup transparent

Transparent, with measurement scale and spout.

Content: 250 ML (€1.29 / 100 ML)

Sale price: €3.23 Regular price: €4.60
25
Hercules Sägemann Toupierkamm 189R-499R

Average rating of 0 out of 5 stars

46198
Hercules Sägemann Toupierkamm 189R-499R

The Hercules Sägemann Toupierkamm 189R-499R is an elegantly shaped comb made from Ebonit, equipped with shorter and longer teeth. This allows for a flexible creation of various hairstyles. The handle is used to pull apart and shape the finished hairstyle. The gentle rounding of the teeth prevents strain on the scalp.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
49
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Average rating of 4 out of 5 stars

17446
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Wella Illumina Color 60ml is a permanent hair colour that envelops the hair in new light, making it shine. This ensures irresistibly well-groomed and beautiful hair. With Wella Illumina, natural hair tones can be lightened, darkened, or highlighted. The hair surface becomes smooth and translucent, creating stunning light reflections, and the hair appears glossy and natural. Wella Illumina Color 60ml – the colour spectrum of professional hair colour Wella Illumina Color 60ml is an exceptional colour that provides incredible light reflections. The hair colours have become a global beauty phenomenon, setting new standards in luminosity and healthy-looking hair. They still appear very natural, making them unique, as no other colour from the Wella range offers more reflections than Illumina Color. The extraordinary colour results and wonderful hair quality will also convince you! Wella Illumina hair colours offer: Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Classic, mixable ILLUMINA COLOR shades Illumina enhances the light within its highest spectrum, unlocking the full potential of luminosity. It visibly and tangibly promotes healthy hair. The hair colour is formulated without animal-derived ingredients. 38 mixable colours open up a true diversity of shades. Warm, neutral, and cool tones give each hue depth and perfect the overall appearance. The hair looks healthy, natural, and radiant. Wella Illumina Microlight Technology The Microlight Technology surrounds copper, preventing it from affecting the hair colour and providing better protection during processing. Cool Illumina hair colours Cool Illumina Color shades typically have a slight silver or grey shimmer and are suitable for blue or green eyes and fair skin. Many are unaware that not only blond but also brown and black can have cool undertones. Terms such as Ash, Pearl, or Cendré are used to indicate violet, green, or blue pigments in the colour, which make it appear cool. The favourite among cool tones for many is Wella Illumina 7/81 medium blonde pearl-ash, as it makes the classic European ash blonde look more interesting and mysterious. Other popular cool Illumina shades include: Wella Illumina 6/16 dark blonde ash-violet Wella Illumina 10/69 light blonde violet-cendré Wella Illumina 8/69 blonde violet-cendré Wella Illumina 5/81 light brown pearl-ash Neutral tones Neutral hair colours are neither cool nor warm but sit exactly in between. The neutral Wella Illumina Color 60ml shades consist of natural blonde and brown tones that suit everyone. The most popular shade is Wella Illumina Color 6/ dark blonde. Warm tones Warm Illumina Color shades have a red, orange, or golden undertone and are suitable for brown eyes and tanned skin. The favourite among warm tones is Wella Illumina 9/43 light blonde red-gold, a blend of blonde and red shades, perfect for summer. Other frequently used warm Illumina shades include: Wella Illumina 7/35 medium blonde gold-mahogany Wella Illumina 6/76 dark blonde brown-violet Wella Illumina Color 60ml – what is the correct application? Illumina Color is suitable for all techniques and can also be used for lightening. First, mix the colour 1:1 with Welloxon Perfect developer. Then apply it to dry hair. The processing time depends on the oxidation strength and the desired colour result. Same level or darker Apply the colour mixture immediately from roots to ends. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes Lightening Apply the colour mixture first only to lengths and ends (leave about 2 cm from the scalp). The processing time is without heat 20 minutes with heat 10 minutes Then apply the mixture to the roots. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes What difference will I see before and after using Wella Illumina Color? Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Gloss service Lightening, darkening, or highlighting of natural tone Wella Illumina Color – the perfect mix Wella Illumina is mixed 1:1 with Welloxon Perfect. The choice of Welloxon Perfect developer depends on the desired lift: 6% 20 Vol. for lifting by one level 9% 30 Vol. for lifting by two levels 12% 40 Vol. for lifting by three levels Can Wella Illumina Color hair colours be mixed with Koleston Perfect? Caution: Mixing with Koleston Perfect is not recommended. Buy Wella Illumina Color 60ml at BellAffair Let your hair shine with the permanent Wella Illumina Color 60ml. The natural hair tone is lightened, darkened, or simply highlighted. You will definitely be impressed by the stunning light reflections. Purchase your desired hair colour and the corresponding Welloxon Perfect developer at attractive prices from BellAffair!

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Variants from €10.35
Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
35
Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige

Average rating of 0 out of 5 stars

42344
Londa Perfect Nudes 60ml - 9/13 sandy beige

Londa Perfect Nudes brings fresh air to the Nude hair colour palette. With 4 highly natural shades, a matte, powdery finish is achieved that counteracts unwanted tones. Complementing the Nude trend, Londa presents 4 permanent shades that adapt to both cool and warm complexions, ensuring a particularly natural look. Ideal for gentle balayage techniques Perfect Nudes are applied with the innovative Blending Brush. The process is straightforward, and the results are unique: soft transitions and gentle colour gradients make the natural tones the trend colours in the balayage sector. With the colouring brush, Nude Hair can be achieved without compromise: the unique play of colours, created from the perfect combination of warm and cool undertones, flatters every complexion and makes facial features appear softer. The overall appearance of the hair looks very natural due to the perfect interplay of different shades. Londa Perfect Nudes flatter the complexion and facial features, creating a very natural overall appearance. 4 highly natural, permanent shades achieve unique, soft results thanks to the uncomplicated application with the Blending Brush.

Content: 60 ml (€14.00 / 100 ml)

Variants from €7.60
Sale price: €8.40 Regular price: €12.95
17
Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger HydraSoft Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

39667
Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger HydraSoft Shampoo

Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger HydraSoft Shampoo is a sulfate-free shampoo that gently cleanses hair while providing intensive moisture. Experience a luxurious hair wash that pampers the hair and leaves it feeling silky smooth. Thanks to the HydraTriplex™ active ingredient complex of amino acids, plant proteins, and nourishing oils, your hair is deeply hydrated and this moisture is locked in. Experience a deeply effective treatment that revitalises the hair and gives it a healthy radiance. With hyaluronic acid, vegan collagen, and seaweed extracts, your hair is additionally moisturised to achieve a silky-soft finish. Enjoy the luxurious effect that Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger HydraSoft Shampoo imparts to the hair. Application of Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger HydraSoft Shampoo Simply massage the shampoo into damp hair and rinse thoroughly. Thanks to its gentle formula, it is suitable for daily use, so you can enjoy the silky-soft feeling of well-groomed hair every day.

Content: 75 ml (€25.20 / 100 ml)

Sale price: €18.90 Regular price: €22.74
26
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Average rating of 0 out of 5 stars

32433
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside is a demi-permanent balancing gloss tint without ammonia on an acidic base. From the Redken Shades EQ Gloss you already know and love, the improved version has become Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside. It is an all-in-one toner and bonder. Did you know that after each lightening or highlighting treatment, a residue of alkalinity remains on the hair? This leads to hair damage and weakened disulfide bonds, which can persist for up to 14 days after the colour treatment. The groundbreaking innovation of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside helps to strengthen sensitive hair in just one step. It contains citric acid and taurine to reduce alkalinity and damage after a lightening treatment. Shades EQ Gloss Bonder Inside is easy and versatile to apply due to its liquid consistency. Colour refreshment and correction are quick and easy with this product. A blend of direct and oxidative dyes and revolutionary technology ensure excellent durability. The acidic pH value also provides ultimate shine. No lightening required. Application of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside Mix Shades EQ Gloss Bonder Inside in a 1:1 ratio only with Shades EQ Processing Solution. Leave the formula to develop for 20 minutes. For up to 70% grey coverage, the processing time can be extended to up to 40 minutes. Redken Shades EQ Gloss Crystal Clear can be added to any shade to tone down or lighten the colour of the formula.

Content: 60 ml (€31.58 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €18.95 Regular price: €25.60
16
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Mask Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29059
Sebastian Dark Oil Smooth & Shine Mask

The Sebastian Professional Dark Oil Smooth & Shine Mask offers intensive hair care with a weightless formula. It supplies the hair with essential nutrients and improves the hair structure. At the same time, the hair remains light and airy. Ideal for regular care of all hair types.Softness, shine, and luxurious fragranceThe nourishing hair mask visibly increases softness and natural shine. The hair feels soft, well-groomed, and stronger. The characteristic luxurious Dark Oil scent completes the care experience perfectly.

Content: 145 ml (€21.24 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €30.80 Regular price: €36.70
29
Hercules Sägemann Scalp Brush Piccolo - black

Average rating of 0 out of 5 stars

46212
Hercules Sägemann Scalp Brush Piccolo - black

The Hercules Sägemann Scalp Brush Piccolo is the smaller version of the popular Scalp Brush, but delivers the same excellent results as its larger counterpart: Gently detangles and smooths hair Protects the scalp No pulling Perfect for applying and distributing hair care and styling products in wet and dry hair The care brush can be used with all extension variants and lengths! Available in exciting colour options.

Sale price: €16.95 Regular price: €24.00
29
Comair Haftwickler Jumbo 6-piece pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20746
Comair Haftwickler Jumbo 6-piece pack

The Comair Haftwickler Jumbo in the 6-pack sit securely in the hair without the need for additional fixing agents.

Content: 6 STK (€4.13 / 6 STK)

Variants from €3.60
Sale price: €4.13 Regular price: €5.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.