Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Moroccanoil Oil-No-More Professional Scalp Treatment

Description

Product information "Moroccanoil Oil-No-More Professional Scalp Treatment "

Moroccanoil Treatment for Oily Scalp is a comprehensive professional care treatment. It addresses oily scalp by restoring the natural balance, alleviating irritation, while simultaneously revitalising the hair.

A lightweight yet concentrated formula with antioxidant-rich Argan oil and organic Ginger works deeply on the scalp. The treatment for oily scalp regulates sebum production, soothes inflammation, and gives the hair more volume at the roots. The hair benefits from an extra boost of vitality and shine with the Moroccanoil Treatment for Oily Scalp.

Application of the Moroccanoil Treatment for Oily Scalp

Approximately 3 to 6 drops of the treatment are applied parting-wise to the scalp and gently massaged in with the fingertips. Care should be taken to ensure that the nails are clean to avoid irritating or damaging the scalp. The application time is about 5 - 10 minutes. Afterwards, comb through thoroughly and rinse. The hair is then washed and cared for as usual with the appropriate shampoo and conditioner.

Initially, it is recommended to perform the treatment weekly. The frequency of use can be reduced once the condition of the scalp begins to improve.

Properties

Brand: Moroccanoil
Hair type: greasy hair
Product line: Moroccanoil Hair Care
Scalp type: oily
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free
Texture: hair oil

Manufacturer

Moroccanoil

MOROCCANOIL ISRAEL LTD
Levy Moshe 1
7565815 Rishon Lezion
Israel
Phone: +97239511086

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Apigenin; Aqua; Argan Oil Polyglyceryl-6 Esters; Argania Spinosa Kernel Oil; Biotinoyl Tripeptide-1; Butylene Glycol; C12-15 Pareth-12; Chlorphenesin; CI 16035; CI 19140; Citric Acid; Imidazolidinyl Urea; Lavandula Hybrida Oil; Linalool; Oleanolic Acid; PEG-40 Hydrogenated Castor Oil; PPG-26-Buteth-26; Propanediol; Propylene Glycol; Sodium Chloride; Sodium Cocoyl Hydrolyzed Wheat Protein; Xanthan Gum; Zingiber Officinale Root Oil
Skip product gallery

You may also like

15
Goldwell Dualsenses Silver Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36388
Goldwell Dualsenses Silver Conditioner

Goldwell Dualsenses Silver Conditioner effectively banishes yellow undertones and refines cool effects in grey and blonde hair. At the same time, hair is nourished and detangled. The result: irresistibly shiny tresses that feel incredibly lightweight. For healthy-looking and luminous blonde hair!  How to use Goldwell Dualsenses Silver Conditioner Massage the conditioner into damp hair after shampooing, emulsify and rinse thoroughly. 

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20
16
Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

38107
Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner

The Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner intensely nourishes your hair to reveal visibly soft, smooth and defined curls that are frizz-free. In addition to precious argan oil, the conditioner contains hydrolysed vegetable protein and Abyssinian oil which strengthen and protect your curls. They look and feel healthy with improved bounce and movement.  How to use the Moroccanoil Curl Enhancing Conditioner For best results, use the conditioner after shampooing with the Moroccanoil Curl Enhancing Shampoo. Gently squeeze excess water from your hair. Apply a small amount of the highly-concentrated conditioner to lengths and ends. Leave it in for a few minutes, then rinse thoroughly. 

Content: 250 ml (€10.44 / 100 ml)

Sale price: €26.10 Regular price: €31.00
Varis Smoothing Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

36334
Varis Smoothing Brush

The Varis Smoothing Brush is the perfect choice for a smooth, sleek finish. It consists of a blend of natural boar and nylon bristles with integrated Hydroionic Crystals. The brush features a soft-touch handle for slip-free styling. It is ideal for updos and finishing work. 

Regular price: €34.00
1
Moroccanoil Glimmer Shine Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

38020
Moroccanoil Glimmer Shine Spray

The Moroccanoil Glimmer Shine Spray provides the perfect finish for all looks. The finishing spray delivers maximum shine by reflecting light in the hair. The formula with argan oil and vitamins with antioxidants forms an invisible veil of pure, radiant shine that protects the hair from sun, salt, and chlorinated water. The Glimmer Shine Spray intensifies colour and highlights strongly – the hair reflects beautifully in every light. Application of Moroccanoil Glimmer Shine Spray Spray onto dry hair from a distance of 25 cm and allow to dry for approximately 3–4 minutes, so that the tiny oil pearls can dry and a beautiful shine can be applied to the hair. Use as a finishing touch after styling. Professional tip against static and frizz with Moroccanoil Glimmer Shine Spray A light spray of the Moroccanoil Glimmer Shine Spray onto the hairbrush prevents flyaway hair and frizz.

Content: 100 ml (€28.80 / 100 ml)

Sale price: €28.80 Regular price: €29.00
18
KMS Hairplay Dry Texture Spray KMS Hairplay Dry Texture Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

36393
KMS Hairplay Dry Texture Spray

KMS Hairplay Dry Texture Spray adds texture and volume to straight as well as curly hair. With this texture spray, hair can easily and quickly be restyled, making it perfect for 2nd day hair. The minimalist formula is enriched with highly-effective ingredients.  This multi-benefit product can also be used as an alternative to dry shampoo. It effectively absorbs excess sebum and oil, leaving your hair feeling clean and refreshed. By skipping a wash, you save precious water and help protect the environment. The styling spray is CO²-compensated and comes in a lightweight aluminium can made from 25% recycled material. How to use KMS Hairplay Dry Texture Spray Shake well before use. Spray onto lengths and ends for added texture. The spray can also be applied directly to the roots to refresh your hair. 

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €30.40
21
KMS Curlup Wave Foam

Average rating of 5 out of 5 stars

14689
KMS Curlup Wave Foam

The KMS Curlup Wave Foam enhances the curl structure and supports wave formation. The curl foam provides up to 72 hours of non-stop anti-frizz control and protection against humidity, as well as beautifully defined, bundled, and elastic curls. The impressive effect of the foam is also visible in the wonderful shine that surrounds each curl. Additionally, KMS Curlup Wave Foam ensures a uniform curl pattern for natural waves. With medium hold, the curls retain their natural movement. How to use KMS Curlup Wave Foam? Massage KMS Curlup Wave Foam into towel-dried hair from roots to tips. Then dry the hair as usual. Tip: A diffuser improves curl bundling.

Content: 200 ml (€10.48 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €26.40
30
Wella Colouring Brush Wide (6 cm)

Average rating of 5 out of 5 stars

17160
Wella Colouring Brush Wide (6 cm)

Widespread application of colourations (permanent and demi-permanent) and bleaching agents is made easy with the broad Wella colour brush. The style functions as a partition tip for separating passes. The robust colour brush is a reliable tool for daily salon use and for at home. Tip: Care mousses with colour pigments can also be quickly applied with the colour brush.

Content: 1 pc (€6.95 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €9.90
23
Goldwell Elumen Colour Chart

Average rating of 0 out of 5 stars

36270
Goldwell Elumen Colour Chart

Goldwell Elumen Colour Chart is a practical helper in the salon. It gives an overview of the entire shade range of Goldwell Elumen, an ammonia-free permanent hair colour. This colour swatch book for Goldwell Elumen helps you and your client in the choice of the right shade. It is important to take the base hair colour into consideration in order to be able to predict possible colour results. 

Content: 1 pc (€54.10 / 1 pc)

Sale price: €54.10 Regular price: €69.90
38
Jaguar Pre Style Relax Texturising Scissors - 5.5 inches

Average rating of 2 out of 5 stars

40143
Jaguar Pre Style Relax Texturising Scissors - 5.5 inches

The Jaguar Pre Style relax – Modelling Scissors are designed for right-handed users with an ergonomic offset handle. The scissors are made of chrome stainless steel with a matte finish. Additionally, the modelling scissors feature a Vario screw system, finger rest surface, and removable finger hook.

Content: 1 pc (€52.10 / 1 pc)

Sale price: €52.10 Regular price: €83.85
10
Moroccanoil treatment for dry scalp

Average rating of 0 out of 5 stars

38010
Moroccanoil treatment for dry scalp

Moroccanoil treatment for dry scalp is a comprehensive professional treatment for dry scalp. It regulates the scalp's balance and relieves irritation. At the same time, it revitalises the hair. The light yet highly concentrated formula with antioxidant-rich Argan oil and essential oils from lavender and geranium is deeply effective and calms the scalp. Dryness and itching are immediately alleviated, and dandruff is reduced. What causes dry scalp? The right hair care products are essential: aggressive shampoos and styling products should be avoided. Mild shampoos (without sulfates) are recommended, as they cleanse more gently and do not irritate the scalp. Generally, excessive styling heat should be avoided because it dries out the scalp. Sun and heat also have a dehydrating effect. Remember to use sun protection. Application of Moroccanoil treatment for dry scalp Apply up to 6 drops of the treatment parting-wise and gently massage into the scalp with fingertips. Comb through after about 10 minutes and rinse out. Follow with a Moroccanoil shampoo and conditioner tailored to the hair’s needs. Initially, the treatment should be used weekly until the condition of the scalp improves. Afterwards, the treatment can be used less frequently.

Content: 45 ml (€81.00 / 100 ml)

Sale price: €36.45 Regular price: €40.50
13
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

75174
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

The System Professional Lipid Code Solar Sun Oil provides daily smoothness and protects against and during sun exposure. The versatile hair oil is suitable for all hair types. It contains a luxurious blend of protective oils such as avocado oil and UV broad-spectrum filter, ensuring reliable sun protection for the hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil: Protection and Care in the Sun The Sun Oil protects the keratin structure of the hair from the effects of UV rays. It deeply nourishes the hair, resulting in long-lasting smoothness, reduced frizz, and sleeker hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil Application The hair oil can be applied in 3 ways: Mix 5 pumps with conditioner Distribute 4-5 pumps through towel-dried lengths before blow-drying Apply 4-5 pumps to lengths and ends of dry hair before sunbathing

Content: 100 ml (€41.75 / 100 ml)

Variants from €19.75
Sale price: €41.75 Regular price: €48.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.