Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Moroccanoil Hair cutting comb CC

Description

Product information "Moroccanoil Hair cutting comb CC"

Like all combs and brushes, the Moroccanoil Hair Cutting Comb CC is made from valuable and durable materials that make the comb not only break-resistant but also gentle in use. The seamless construction prevents the stiff teeth from getting caught in the hair. Rounded teeth ensure that the hair surface is not damaged during combing.

The Moroccanoil Hair Cutting Comb is available in two lengths (18 and 22 cm). Both combs feature two different lamella thicknesses for coarse and fine knots.

Properties

Brand: Moroccanoil
Hair type: all
Product line: Moroccanoil Tools
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Moroccanoil

MOROCCANOIL ISRAEL LTD
Levy Moshe 1
7565815 Rishon Lezion
Israel
Phone: +97239511086

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

23
Aveda Brilliant™ Medium Hold Hair Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

55039
Aveda Brilliant™ Medium Hold Hair Spray

The Aveda Brilliant™ Medium Hold Hair Spray for structured or treated hair protects against humidity and adds shine and definition. The styling formula with black tea, organically controlled chamomile, calendula, and aloe provides long-lasting hold. Brilliant hold and protection for all hair types This spray not only provides a brilliant medium hold for all hair types but also protects against hair frizz caused by high humidity. Additionally, the hairspray enhances shine and leaves a subtle Pure-Fume aroma, which includes notes of jasmine, rose, and clove. The high-performance spray defines the hair to ensure a natural appearance.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €32.30
40
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36412
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Goldwell Pure Pigments is a hair colour that allows for a unique play of colour reflections and shine in the hair. The HD³ Dye Technology by @Pure Pigments is responsible for this. The powerful dye concentrates are designed to create vibrant colours and effects. These colours offer a 63% higher shine compared to conventional hair colours. Additionally, the hair colour promises up to 3 times more colour intensity and twice the resistance to fading. Furthermore, the possibility of the "Color Morphing Service" and other colouring techniques with @Pure Pigments is emphasised to continually rediscover hair colour. Application of Goldwell Pure Pigments Combine Goldwell Pure Pigments with Topchic and Colorance according to the instructions for use. Add 1 drop or up to 10% to the final colour mixture. The lighter the shade, the more intense the result. Attention: Do not use @Pure Pigments with Elumen or Colorance Gloss Tones.

Content: 50 ml (€72.40 / 100 ml)

Sale price: €36.20 Regular price: €59.90
Kerasilk Ultimate Hold Haarspray

Average rating of 0 out of 5 stars

81072
Kerasilk Ultimate Hold Haarspray

Quick styling finish, ultimate hold, and a fast-drying formula – this is the Kerasilk Ultimate Hold Hairspray. The ultra-strong fixing, fast-drying formula is suitable for all styles that require additional precision and hold. The hairspray offers excellent shape retention, long-lasting protection against humidity, and a silky shine. It is also enriched with Biomimetic Silk and Blue Lotus Extract. Benefits Ideal for demanding styles requiring strong hold Fixes and seals styles for up to 72 hours Provides up to 128% more shine to the hair* Protection against humidity and frizz for up to 72 hours* Fast-drying, residue-free formula Suitable for all hair types Application Spray onto dry hair to complete and fix the look. * Instrumental test - comparison with no product **with regular use.

Content: 300 ml (€9.00 / 100 ml)

Variants from €10.00
Regular price: €27.00
17
Aveda Botanical Kinetics™ Deep Cleansing Herbal Clay Masque

Average rating of 0 out of 5 stars

55264
Aveda Botanical Kinetics™ Deep Cleansing Herbal Clay Masque

Deep cleansing for the skin - an absolute must in skincare. Only when the skin is thoroughly cleansed and pore-deep clean can subsequent care unleash its full effect in deeper skin layers. The Aveda botanical kinetics™ deep cleansing herbal clay masque is a cooling, aromatic mask that minimises excess oil and reduces skin impurities. The unique blend of clay cleanses the skin and refines the skin texture - for well-groomed, deeply cleansed, and refreshed skin. Despite pore-deep cleansing, the clay mask does not dry out the skin. Therefore, it benefits the skin twice as much when used regularly. The plant-based mask for sensitive facial skin can also be applied to the neck. The application is after cleansing to further intensify the effect; a facial tonic from the botanical kinetics range can be sprayed on beforehand. After an application time of about 5 minutes, the mask is rinsed off with lukewarm water or Aveda Shammy Cloth washcloth.

Content: 125 ml (€24.76 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €37.50
7
Moroccanoil Hair cutting comb CC

Average rating of 0 out of 5 stars

38022
Moroccanoil Hair cutting comb CC

Like all combs and brushes, the Moroccanoil Hair Cutting Comb CC is made from valuable and durable materials that make the comb not only break-resistant but also gentle in use. The seamless construction prevents the stiff teeth from getting caught in the hair. Rounded teeth ensure that the hair surface is not damaged during combing. The Moroccanoil Hair Cutting Comb is available in two lengths (18 and 22 cm). Both combs feature two different lamella thicknesses for coarse and fine knots.

Sale price: €14.95 Regular price: €16.00
12
Redken Dandruff Control Shampoo Redken Dandruff Control Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

32258
Redken Dandruff Control Shampoo

Redken Dandruff Control Shampoo has a special dry/wet formula that effectively combats and controls dandruff while leaving hair silky smooth. The scalp is clarified while the moisture balance is restored. The dermatologically tested shampoo soothes and provides relief from a dry, itchy scalp.  Key ingredients in Redken Dandruff Control Shampoo Pyrithione zinc – eliminates and prevents dandruff Glycerol – provides long-lasting hydration Lavender extract – calms and clears the scalp  How to use Redken Dandruff Control Shampoo Apply the dandruff shampoo to wet or dry hair and massage into the scalp. Leave in for 5 minutes. Emulsify with water and rinse thoroughly. 

Content: 250 ml (€9.18 / 100 ml)

Sale price: €22.95 Regular price: €26.00
Varis Boar Brush - 43 mm

Average rating of 4 out of 5 stars

36328
Varis Boar Brush - 43 mm

The Varis Wild Boar Bristle Brush is available in three different sizes. The natural wild boar bristles are mixed with nylon bristles, making the brush ideal for all hair types. The bristles and the brush head are infused with hydroionic crystals, which hydrate the hair and give it a beautiful shine. The brush head is made of ceramic. The handle is made of natural wood and features a soft-touch surface. The brush fits comfortably in the hand and can be used with ease.

Regular price: €34.00
49
Tondeo TCR Cabinet Blades

Average rating of 3 out of 5 stars

22198
Tondeo TCR Cabinet Blades

The TCR Cabinet Blades are suitable for cutting and shaving. Rust-free, hardened, and triple-refined special steel ensure precise cuts and shaves. A Chromnitrid-Platinum sealing with a Teflon coating provides the blades with smooth glide. The blades are compatible with Sifter Style / Sifter Classic / Sifter Tribal / Sifter Ergo.

Content: 10 kling (€0.56 / 1 kling)

Sale price: €5.60 Regular price: €10.90
10
Moroccanoil Regenerating Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

38047
Moroccanoil Regenerating Conditioner

For hair that has been stressed or damaged by colouring, chemical treatments, or heat styling, the Moisture Repair Conditioner from Moroccanoil is the ideal finishing product after washing. It effectively revitalises the hair for a full, shiny, and healthy appearance that is easy to comb. The conditioner, with a highly concentrated formula of antioxidant-rich Argan oil, fatty acids, and keratin, restores hair health. Broken hair is repaired, elasticity is increased, and moisture levels are replenished. Moroccanoil Regenerating Conditioner is free from sulphates, phosphates, and parabens. It is especially beneficial for coloured hair, as it protects the colour from fading, prevents dryness, and avoids roughness. Application of Moroccanoil Moisture Repair Conditioner After washing, squeeze out excess water from the hair to prevent the conditioner from running out. Work a small amount from the roots to the ends and rinse thoroughly after about 1 to 2 minutes.

Content: 70 ml (€18.00 / 100 ml)

Sale price: €12.60 Regular price: €14.00
46
Wella Color Service Express Post Color Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

45312
Wella Color Service Express Post Color Treatment

Wella Color Service Express Post Color Treatment - a must after every colouring treatment. It provides effective hair care following colouring. The treatment halts oxidation, protecting the hair. Additionally, it improves manageability, leaving hair soft and shiny. Works in just 30 seconds.

Content: 500 ml (€4.15 / 100 ml)

Sale price: €20.74 Regular price: €38.22
12
Redken Acidic Bonding Concentrate Leave-in Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

52276
Redken Acidic Bonding Concentrate Leave-in Treatment

Redken Acidic Bonding Concentrate Leave-in Treatment contains Redken's highly concentrated all-in-one formula for the ultimate repair and care of damaged and/or coloured hair. This super nourishing leave-in provides deep repair, intensive care, and protection against colour fading.How the treatment worksThe leave-in treatment contains a highly concentrated bonding-care complex and reparative citric acid. This reinforces weakened disulphide bonds in the hair and significantly minimises hair breakage. Additionally, the Redken ABC Leave-in Treatment repairs the hair and offers heat protection up to 230°C. Frizz is reduced, while the hair gains a healthy shine.This pH-balancing leave-in has been specially formulated with an acidic pH value to prevent the negative effects of hair dyes, styling tools such as blow dryers, straighteners, and curling irons. Even the effects of water on the hair are minimised. Enjoy hair that looks healthy and feels healthy!After using the Redken Acidic Perfecting Concentrate, work into towel-dried hair for ultimate repair and styling preparation.

Content: 150 ml (€23.30 / 100 ml)

Sale price: €34.95 Regular price: €39.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.