Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Moroccanoil Color Depositing Mask

Description

Product information "Moroccanoil Color Depositing Mask "

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair.

Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask

  • Hair colours are refreshed
  • Hair colours can be customised individually
  • Temporary colour results
  • Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health

Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask

  • Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair
  • Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair
  • Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair
  • Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair
  • Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair
  • Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair
  • Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair
  • Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair
  • Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair
  • Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Properties

Brand: Moroccanoil
Finish: colour protection, long lasting colour brilliance, shine, smoothness
Hair type: all
Product line: Moroccanoil Hair Care

Manufacturer

Moroccanoil

MOROCCANOIL ISRAEL LTD
Levy Moshe 1
7565815 Rishon Lezion
Israel
Phone: +97239511086

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

18 September 2026 07:59

Review with rating of 5 out of 5 stars

Für zwischendurch perfekt

Frischt meine Haarfarbe immer auf und pflegt sie auch. leicht wieder zum kämmen. Vorsicht. Bitte Handschuhe dazubestellen. Ohne nicht auftragen. Nehme da immer die transparenten.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷
Skip product gallery

You may also like

10
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38126
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 200 ml (€15.30 / 100 ml)

Variants from €8.10
Sale price: €30.60 Regular price: €34.00
10
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38130
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 200 ml (€15.30 / 100 ml)

Variants from €8.10
Sale price: €30.60 Regular price: €34.00
19
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38129
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 30 ml (€27.00 / 100 ml)

Sale price: €8.10 Regular price: €10.00
19
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38139
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 30 ml (€27.00 / 100 ml)

Sale price: €8.10 Regular price: €10.00
19
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38143
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 30 ml (€27.00 / 100 ml)

Sale price: €8.10 Regular price: €10.00
46
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38133
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 30 ml (€27.00 / 100 ml)

Sale price: €8.10 Regular price: €15.00
BeautyLash Power Brow Tinting Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

72006
BeautyLash Power Brow Tinting Kit

The vegan BeautyLash Power-Brow Tinting Sets in shades of Black Brown, Dark Brown, and Light Brown transform colourless and faded eyebrows in just a few steps into real Power-Brows! Grey or white hairs are reliably covered and receive a vibrant colour. The BeautyLash Power-Brow Tinting Set in Black Brown dyes each hair in a deep black-brown and is recommended for dark brown to black eyebrows. The BeautyLash Power-Brow Tinting Set Dark Brown dyes eyebrows in a dark brown shade and is recommended for medium to dark brown eyebrows. The BeautyLash Power-Brow Tinting Set Light Brown dyes each hair in a medium brown shade and is recommended for dark blonde to medium brown eyebrows. Expressive eyebrows with the Power-Brow Tinting Set for eyebrows Eyebrow colouring as in a salon – with the Beautylash Power-Brow Tinting Set for eyebrows, this is child’s play. The colour lasts up to 6 weeks and is smudge- and water-resistant, effectively highlighting the eyebrows! The set provides emphasised eyebrow colour that lasts for many weeks! Look great instantly without makeup with the Power-Brow Sets from BeautyLash! Contents of the Power-Brow Tinting Set for eyebrows 1 Tube Brow Colour (3.5 ml) 1 Tube Oxi Creme (3.5 ml) 1 Färbestäbchen 1 Färbebürstchen One pack is sufficient for approximately 8 applications. Eyebrow colouring as in a salon – application of the BeautyLash Power-Brow Tinting Set for eyebrows Clean eyebrows with an oil-free eye makeup remover and wait until they are dry Outline eyebrows with eyeliner or fatty cream to protect against staining Preparation 1:1: Mix 2 cm Brow Colour and 2 cm Oxi Creme and stir well with the Tinting Sticks until the paste is uniform Apply the colour paste precisely with a brush or stick; cover hairs from the root to the tip with the paste, wipe off excess on surrounding skin with a damp cotton pad Allow the paste to develop for between 2 and 10 minutes. The longer the development time, the more intense the result. For a lighter result, leave on for a maximum of 3 minutes Gently remove the paste with a damp cotton pad If necessary, remove any staining under or above the eyebrows with remover The Power-Brows are ready for the next few weeks!

Regular price: €9.99
12
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38142
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 200 ml (€14.98 / 100 ml)

Variants from €8.10
Sale price: €29.95 Regular price: €34.00
Maria Nila Structure Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49071
Maria Nila Structure Repair Conditioner

Maria Nila Structure Repair Set with free True Soft Argan Oil strengthens damaged hair from within with an advanced algae complex. Included in the set: Maria Nila Structure Repair Shampoo 350ml Maria Nila Structure Repair Conditioner 300ml Maria Nila Structure Repair Masque 250ml Free Maria Nila True Soft Argan Oil 30ml Intensive hair structure rebuilding despite gentle formula! Maria Nila Structure Repair is Paraben-free Sulfate-free Vegan Cruelty-free And rebuilds the hair thanks to a selected algae complex, providing moisture. The hair appears well-groomed with a fresh shine. The included True Soft Argan Oil additionally protects the hair from UV rays, preserves colour from fading, and imparts a silky finish.

Content: 300 ml (€9.67 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €29.00
24
Goldwell Topchic Reds 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

14503
Goldwell Topchic Reds 60ml

Effektful colour with the Goldwell Topchic Reds 60ml creates striking, intense contrasts with perfect highlights. The Goldwell streaking colour achieves luminous streaks thanks to a lightening up to two tones. Fascinating colour intensity and incredible luminosity – all in one colour formula that also cares for the hair. The colour from Goldwell ensures an even colour result from root to tip, which lasts particularly long. Vibrant shades provide a fiery, intense variation in the hair. Goldwell Topchic Reds 60ml Application Hair must be dry. Mix developer and hair colour in a 1:1 ratio and stir well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Leave to develop without heat for 30 minutes, with heat for 20 minutes. Rinse thoroughly with shampoo and then treat the hair with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
19
Moroccanoil Color Depositing Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

38127
Moroccanoil Color Depositing Mask

The Moroccanoil Color Depositing Mask is used for temporary colour changes. The mask is available in various shades and allows for experimentation with hair colour. Thanks to ingredients such as amino acids, apricot kernel oil, and regenerating ArganID technology, it also promotes healthier and well-maintained hair. Benefits of Moroccanoil Color Depositing Mask Hair colours are refreshed Hair colours can be customised individually Temporary colour results Deep effect for increased smoothness, shine, and hair health Variants of Moroccanoil Color Depositing Mask Aquamarine - cool blue tone for light to medium blonde hair Hibiscus - floral pink tone for light to medium blonde hair Champagne - warm, golden blonde for light to medium blonde hair Platinum - cool, icy blonde for light to medium blonde hair Rose Gold - delicate rose with warm, golden undertones for light to medium blonde hair Lilac - purple undertone for light to medium blonde hair Coral - warm coral undertone for light to medium blonde hair Copper - copper tone for medium blonde to medium brown hair Bordeaux - chestnut red tone for light brown to dark brown hair Cocoa - rich chocolate brown for light brown to dark brown hair

Content: 30 ml (€27.00 / 100 ml)

Sale price: €8.10 Regular price: €10.00
39
Goldwell Dualsenses Color Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

14781
Goldwell Dualsenses Color Shampoo

The Goldwell Dualsenses Color Shampoo provides long-lasting colour for fine and normal hair. The unique colour protection technology in the shampoo also protects uncoloured natural hair from fading. The shampoo instantly enhances colour brilliance and minimises colour loss.

Content: 1000 ml (€3.33 / 100 ml)

Variants from €14.90
Sale price: €33.30 Regular price: €54.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.