Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

MC Treatment Horse Marrow C

Description

Product information "MC Treatment Horse Marrow C "

Treatment Pferdemark C from MC is a structure-smoothing hair mask for coloured and stressed hair. The unique active ingredients penetrate deeply into the hair, ensuring increased smoothness. Additionally, the hair is reconstructed and gently cared for.

Results:

  • Gentle care for your hair
  • Silky smooth and manageable hair

Properties

Brand: Comair
Finish: straight hair
Hair type: coloured hair, damaged hair
Product line: Comair Hair cosmetics

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

18 September 2026 07:23

Review with rating of 4 out of 5 stars

Große Dose, guter Preis

Pflegt ordentlich aber für mich zu reichhaltig. Besser für sehr sehr trockenes Haar.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

Ingredients

AQUA, CETEARYL ALCOHOL, CETRIMONIUM CHLORIDE, PEG-40 CASTOR OIL, SODIUM CETEARYL SULFATE, PARFUM, PANTHENOL, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, SPINAL CORD EXTRACT, CITRIC ACID, DISODIUM PHOSPHATE, POTASSIUM PHOSPHATE, BHA, SODIUM CHLORIDE, TOCOPHEROL, SODIUM SULFATE, ASCORBYL PALMITATE, PHENOXYETHANOL, BENZOIC ACID, DEHYDROACETIC ACID, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, LINALOOL, AMYL CINNAMAL, CI 47005, CI 15985
Skip product gallery

You may also like

30
MC Treatment Horse Marrow C

Average rating of 4 out of 5 stars

18195
MC Treatment Horse Marrow C

Treatment Pferdemark C from MC is a structure-smoothing hair mask for coloured and stressed hair. The unique active ingredients penetrate deeply into the hair, ensuring increased smoothness. Additionally, the hair is reconstructed and gently cared for. Results: Gentle care for your hair Silky smooth and manageable hair

Content: 150 ml (€4.02 / 100 ml)

Sale price: €6.03 Regular price: €8.60
30
MC Treatment Milk&Honey

Average rating of 0 out of 5 stars

18189
MC Treatment Milk&Honey

The Treatment Milk+Honey T from MC is a restructuring care treatment for dry and damaged hair. Honey extracts and protein derivatives nourish the hair. Dry and damaged hair is gently and optimally cared for as a result. Result: Structural balance of the hair Cared-for hair

Content: 1000 ml (€1.26 / 100 ml)

Variants from €6.03
Sale price: €12.58 Regular price: €18.00
50
Wella Magma Aftercare

Average rating of 0 out of 5 stars

17703
Wella Magma Aftercare

The Wella Magma Aftercare stabilises the pigments in the hair after the application of Wella Magma Colourations. It ensures a perfectly balanced pH level. Long-lasting colour through colour sealing For optimal durability of the hair colour, colour sealing is an absolute must. The aftercare seals the shade and securely locks the pigments in the hair. Additionally, it enhances shine and makes the hair colour glow intensely.

Content: 500 ml (€5.19 / 100 ml)

Sale price: €25.95 Regular price: €51.96
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14565
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
30
MC Repair Mask Aloe R

Average rating of 0 out of 5 stars

18149
MC Repair Mask Aloe R

MC's Repair Mask Aloe R is a regenerating hair mask for damaged lengths and ends. The unique formula repairs the hair and nourishes it from within. As a result, the hair regains strength and smoothness. Result: Silky and healthy hair Damaged lengths and ends are repaired

Content: 150 ml (€5.65 / 100 ml)

Sale price: €8.48 Regular price: €12.20
27
L'Oréal Pro Longer Shampoo L'Oréal Pro Longer Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

53279
L'Oréal Pro Longer Shampoo

The Pro Longer Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris is suitable for everyone seeking fuller lengths and ends. Thanks to the A-100 Filler Technology, hair lengths are reinforced while the ends gain density. Application of L'Oréal Pro Longer Shampoo Distribute evenly through wet hair, lather, and rinse thoroughly. Enriched with Filler A-100 and amino acids, the professional formula helps strengthen the hair fiber. When used in combination with the Pro Longer Conditioner, the hair becomes more supple, shiny, and the ends appear fuller.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €24.95 Regular price: €34.20
19
Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Repair Intensive Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

39656
Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Repair Intensive Treatment

With the Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Repair Intensive Treatment, you have found the ultimate hair care solution. The Intensive Treatment is a deep conditioning mask that protects and repairs dry and damaged hair. Its rich formula immediately provides noticeable and tangible smoothness, allowing your hair to shine again. Thanks to the groundbreaking KeraTriplex® keratin protein technology, your hair is built up and repaired from the inside out. You will feel the difference after the first application – your hair is instantly regenerated and shines like never before. The Awapuhi extract supplies your hair with intensive moisture while simultaneously giving it an extra shine. For a radiance that cannot be overlooked. Application of Paul Mitchell Awapuhi Wild Ginger Repair Intensive Treatment For optimal results, massage a small amount of the Intensive Treatment into washed, damp hair and leave it on for 3-5 minutes before rinsing thoroughly. Perfect for weekly use to ensure your hair always receives the care it deserves.

Content: 150 ml (€27.27 / 100 ml)

Variants from €29.90
Sale price: €40.90 Regular price: €50.34
SHE Weft Rooted Extensions 50/55cm

Average rating of 4 out of 5 stars

11151
SHE Weft Rooted Extensions 50/55cm

For long, full hair with a natural root: SHE Weft Rooted Extensions 50/55cm combines a darker root with lighter lengths – for a soft, authentic colour gradient.Highlights50/55 cm for extra length and volumeRooted look for more depth and naturalnessflexibly usable (sewing, microring, clips)styling as versatile as your own hairIdeal for those seeking a natural, modern look with increased length and volume.

Content: 1 pc (€264.00 / 1 pc)

Regular price: €264.00
Joewell Classic Hairdressing Scissors - 4.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83013
Joewell Classic Hairdressing Scissors - 4.5 inches

The Joewell Classic Series hairdressing scissors are handcrafted and highly polished, giving the scissors an attractive appearance. Through a special alloying process and heating to over 1000 °C, as well as cryogenic hardening at minus 80 °C, the high-quality scissors have been perfected. This process guarantees sharpness and durability. The special hollow grind further strengthens the steel. Another feature is the removable finger rest, which is secured with an additional plastic ring to prevent unwanted loosening.

Variants from €225.00
Regular price: €285.00
23
Canal Toenail Clippers Nickel-Plated Canal Toenail Clippers Nickel-Plated

Average rating of 0 out of 5 stars

84034
Canal Toenail Clippers Nickel-Plated

The Canal Foot Nail Clipper Nickel-plated with a rounded cutting surface provides an optimal nail shape and smooth edge, eliminating the need for filing. Canal Foot Nail Clipper Nickel-plated Benefits The cutting surfaces are perfectly aligned to deliver a precise result. The nail clipper features enhanced corrosion protection through a coated surface for exceptional durability. The lever with a ribbed handle ensures optimal force transfer and a smooth cut.

Variants from €8.95
Sale price: €9.95 Regular price: €12.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.