Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

MC Herbal Conditioner - 250 ml

Description

Product information "MC Herbal Conditioner - 250 ml"

The Herbal Conditioner by MC with Herbal Acid is ideal as a rinse or hair treatment after an alkaline hair process. The active ingredients penetrate deeply into the hair, ensuring a magnificent result.

Result:

  • Well-groomed and healthy hair

Properties

Brand: Comair
Hair type: damaged hair
Product line: Comair Hair cosmetics

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA, CETEARYL ALCOHOL, COCAMIDE MEA, PROPYLENE GLYCOL, CITRIC ACID, GENTIANA LUTEA ROOT EXTRACT, ARNICA MONTANA FLOWER EXTRACT, HAYFLOWER EXTRACT, HYPERICUM PERFORATUM FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT, JUNIPERUS COMMUNIS FRUIT EXTRACT, MELISSA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, PICEA ABIES LEAF EXTRACT, LACTIC ACID, SODIUM SULFATE, SODIUM CHLORIDE, CETRIMONIUM CHLORIDE, PHENOXYETHANOL, BENZOIC ACID, DEHYDROACETIC ACID, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM SORBATE, PARFUM, LIMONENE, CI 19140, CI 42045
Skip product gallery

You may also like

26
MC Herbal Conditioner - 250 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

18083
MC Herbal Conditioner - 250 ml

The Herbal Conditioner by MC with Herbal Acid is ideal as a rinse or hair treatment after an alkaline hair process. The active ingredients penetrate deeply into the hair, ensuring a magnificent result. Result: Well-groomed and healthy hair

Content: 10 liter (€2.82 / 1 liter)

Variants from €5.50
Sale price: €28.23 Regular price: €38.00
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17836
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
49
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Average rating of 4 out of 5 stars

17733
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Wella Illumina Color 60ml is a permanent hair colour that envelops the hair in new light, making it shine. This ensures irresistibly well-groomed and beautiful hair. With Wella Illumina, natural hair tones can be lightened, darkened, or highlighted. The hair surface becomes smooth and translucent, creating stunning light reflections, and the hair appears glossy and natural. Wella Illumina Color 60ml – the colour spectrum of professional hair colour Wella Illumina Color 60ml is an exceptional colour that provides incredible light reflections. The hair colours have become a global beauty phenomenon, setting new standards in luminosity and healthy-looking hair. They still appear very natural, making them unique, as no other colour from the Wella range offers more reflections than Illumina Color. The extraordinary colour results and wonderful hair quality will also convince you! Wella Illumina hair colours offer: Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Classic, mixable ILLUMINA COLOR shades Illumina enhances the light within its highest spectrum, unlocking the full potential of luminosity. It visibly and tangibly promotes healthy hair. The hair colour is formulated without animal-derived ingredients. 38 mixable colours open up a true diversity of shades. Warm, neutral, and cool tones give each hue depth and perfect the overall appearance. The hair looks healthy, natural, and radiant. Wella Illumina Microlight Technology The Microlight Technology surrounds copper, preventing it from affecting the hair colour and providing better protection during processing. Cool Illumina hair colours Cool Illumina Color shades typically have a slight silver or grey shimmer and are suitable for blue or green eyes and fair skin. Many are unaware that not only blond but also brown and black can have cool undertones. Terms such as Ash, Pearl, or Cendré are used to indicate violet, green, or blue pigments in the colour, which make it appear cool. The favourite among cool tones for many is Wella Illumina 7/81 medium blonde pearl-ash, as it makes the classic European ash blonde look more interesting and mysterious. Other popular cool Illumina shades include: Wella Illumina 6/16 dark blonde ash-violet Wella Illumina 10/69 light blonde violet-cendré Wella Illumina 8/69 blonde violet-cendré Wella Illumina 5/81 light brown pearl-ash Neutral tones Neutral hair colours are neither cool nor warm but sit exactly in between. The neutral Wella Illumina Color 60ml shades consist of natural blonde and brown tones that suit everyone. The most popular shade is Wella Illumina Color 6/ dark blonde. Warm tones Warm Illumina Color shades have a red, orange, or golden undertone and are suitable for brown eyes and tanned skin. The favourite among warm tones is Wella Illumina 9/43 light blonde red-gold, a blend of blonde and red shades, perfect for summer. Other frequently used warm Illumina shades include: Wella Illumina 7/35 medium blonde gold-mahogany Wella Illumina 6/76 dark blonde brown-violet Wella Illumina Color 60ml – what is the correct application? Illumina Color is suitable for all techniques and can also be used for lightening. First, mix the colour 1:1 with Welloxon Perfect developer. Then apply it to dry hair. The processing time depends on the oxidation strength and the desired colour result. Same level or darker Apply the colour mixture immediately from roots to ends. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes Lightening Apply the colour mixture first only to lengths and ends (leave about 2 cm from the scalp). The processing time is without heat 20 minutes with heat 10 minutes Then apply the mixture to the roots. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes What difference will I see before and after using Wella Illumina Color? Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Gloss service Lightening, darkening, or highlighting of natural tone Wella Illumina Color – the perfect mix Wella Illumina is mixed 1:1 with Welloxon Perfect. The choice of Welloxon Perfect developer depends on the desired lift: 6% 20 Vol. for lifting by one level 9% 30 Vol. for lifting by two levels 12% 40 Vol. for lifting by three levels Can Wella Illumina Color hair colours be mixed with Koleston Perfect? Caution: Mixing with Koleston Perfect is not recommended. Buy Wella Illumina Color 60ml at BellAffair Let your hair shine with the permanent Wella Illumina Color 60ml. The natural hair tone is lightened, darkened, or simply highlighted. You will definitely be impressed by the stunning light reflections. Purchase your desired hair colour and the corresponding Welloxon Perfect developer at attractive prices from BellAffair!

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Variants from €10.35
Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
53
Wella Eimi Sculpt Force Flubber Gel

Average rating of 5 out of 5 stars

17526
Wella Eimi Sculpt Force Flubber Gel

Wella Sculpt Force Flubber Gel with a very strong hold level (4) offers ultra-strong hold, adds shine, and protects the hair from harmful influences such as UV rays. Application of Wella Sculpt Force Flubber Gel Apply the Flubber gel to the palms and quickly work it into dry hair, as it dries very quickly and sets rapidly. The shine-enhancing formula makes the styling gel an ideal product for wet looks or streaked finishes. For this, work the gel into damp hair, style as desired with your fingers, and let air dry.

Content: 125 ml (€10.36 / 100 ml)

Variants from €3.50
Sale price: €12.95 Regular price: €27.70
29
MC Cream Oxide 6.0 C

Average rating of 5 out of 5 stars

18109
MC Cream Oxide 6.0 C

M:C Cream Oxyd 6.0 C is a cream developer for gentle and nourishing colouring and bleaching. Its fine texture penetrates quickly and deeply into the hair, ensuring excellent results. Result: Stunning shades and nuances

Content: 250 ml (€2.29 / 100 ml)

Sale price: €5.73 Regular price: €8.10
45
Instructions for hair colouring

Average rating of 0 out of 5 stars

18001
Instructions for hair colouring

The Directions Hair Colour is a direct dyeing cream available in many vibrant colours. The cream is applied directly to the hair and does not need to be mixed with hydrogen. The colourful shades can be used on natural hair as well as on bleached hair – results are naturally more radiant and intense on blonde and generally lighter hair than on dark hair. On dark hair, especially if darker than medium brown, only colour shimmer effects can be achieved without bleaching. However, particularly intense shades can also produce great results on dark hair. Directions can be mixed freely with each other. It is best to use a hair colour bowl to ensure an even mixing result. Application Tips for Directions Directions should not be mixed with peroxide Not for use on eyelashes or eyebrows Do not use hair treatments or conditioners before application, as colour adheres better to rough hair Always wear gloves and cover sensitive surfaces Bleached hair with yellowish tint can be neutralised with White Toner, Lilac, or Silver Follow the application instructions on the jar – typically, Directions are combed into towel-dried hair and rinsed out after 15-30 minutes with lukewarm water

Content: 100 ml (€6.80 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €12.30
51
Wella Blondor Freelights Oxidation Agent

Average rating of 0 out of 5 stars

17705
Wella Blondor Freelights Oxidation Agent

The Wella Blondor Freelights Oxidation Emulsion 1000ml for use with Blondor Freelights bleaching powder for reliable lightening. The developer is available in 6.9% and 12%. Mixing ratio of Blondor Freelights bleach with the oxidation emulsion Possible from 1:1 to 1:3 Recommendation: 1:1.5

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €24.42
30
MC Horse Marrow Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

18094
MC Horse Marrow Conditioner

The Pferdemark Conditioner by MC is a nourishing and cleansing rinse for coloured and damaged hair. Additionally, this conditioner smooths the hair structure. As a result, the hair becomes lively and silky. Result: Lively and silky hair Well-groomed and healthy hair

Content: 250 ml (€2.09 / 100 ml)

Sale price: €5.23 Regular price: €7.50
68
Wella Inspire by Koleston Perfect

Average rating of 0 out of 5 stars

17669
Wella Inspire by Koleston Perfect

Wella Inspire by Koleston Perfect is a colour granulate available in 7 different shades, used to create highly individual colour results. All shades are mixable, allowing the creation of a personalised hair colour.

Content: 35 g (€68.43 / 100 g)

Sale price: €23.95 Regular price: €75.10
29
MC Cream Developer 4.0 C

Average rating of 0 out of 5 stars

18102
MC Cream Developer 4.0 C

M:C Cream Oxyd 4.0 C is a cream developer for gentle and nourishing colouring. The creamy and silky texture penetrates deeply into the hair, ensuring excellent colour results and nuances. Especially suitable for tinting and compatible with all common brand products. The result is a shiny shade.

Content: 250 ml (€2.29 / 100 ml)

Sale price: €5.73 Regular price: €8.10
29
MC Herbal Conditioner - 250 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

18085
MC Herbal Conditioner - 250 ml

The Herbal Conditioner by MC with Herbal Acid is ideal as a rinse or hair treatment after an alkaline hair process. The active ingredients penetrate deeply into the hair, ensuring a magnificent result. Result: Well-groomed and healthy hair

Content: 1000 ml (€0.64 / 100 ml)

Variants from €5.50
Sale price: €6.43 Regular price: €9.10
53
Schwarzkopf OSiS+ GRIP Extra Strong Mousse Schwarzkopf OSiS+ GRIP Extra Strong Mousse

Average rating of 5 out of 5 stars

15085
Schwarzkopf OSiS+ GRIP Extra Strong Mousse

Schwarzkopf OSiS+ GRIP Extra Strong Mousse is an ultra-lightweight mousse for extremely strong hold and long-lasting setting with fantastic volume without weighing the hair down. It has a specially anti-static effect and imparts a natural shine to the hair. Results: Naturally shiny hair Long-lasting hair setting Strong styling control The new formulation protects the hair from blow-drying damage and provides maximum volume. The structuring effect makes the styling mousse an ideal product for textured short hairstyles. Styling Tip: For even more shine, OSIS+ Grip can also be applied to dry tips. With a particularly fresh fragrance.

Content: 200 ml (€4.48 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €19.10

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.