Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

MC Camomile Shampoo

Description

Product information "MC Camomile Shampoo "

The Camomile Shampoo from MC gently nourishes and cleanses the hair as well as the scalp. It is particularly suitable for sensitive scalps. The unique active ingredients penetrate deeply into the hair and scalp, providing increased freshness and vitality.

Result:

  • Increased freshness and vitality for your hair
  • Well-maintained and cleansed scalp

 

Properties

Brand: Comair
Hair type: fine hair
Product line: Comair Hair cosmetics

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, SODIUM CHLORIDE, PEG-4 RAPESEEDAMIDE, PROPYLENE GLYCOL, PEG-7 GLYCERYL COCOATE, HYDROLYZED COLLAGEN, PARFUM, CITRIC ACID, GLYCINE, CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER EXTRACT, LACTIC ACID, SODIUM SULFATE, PHENOXYETHANOL, BENZOIC ACID, DEHYDROACETIC ACID, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE, CI 19140, CI 15985, CI 28440
Skip product gallery

You may also like

29
MC Camomile Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18157
MC Camomile Shampoo

The Camomile Shampoo from MC gently nourishes and cleanses the hair as well as the scalp. It is particularly suitable for sensitive scalps. The unique active ingredients penetrate deeply into the hair and scalp, providing increased freshness and vitality. Result: Increased freshness and vitality for your hair Well-maintained and cleansed scalp  

Content: 1000 ml (€0.64 / 100 ml)

Sale price: €6.43 Regular price: €9.10
26
MC Camomile Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18159
MC Camomile Shampoo

The Camomile Shampoo from MC gently nourishes and cleanses the hair as well as the scalp. It is particularly suitable for sensitive scalps. The unique active ingredients penetrate deeply into the hair and scalp, providing increased freshness and vitality. Result: Increased freshness and vitality for your hair Well-maintained and cleansed scalp  

Content: 10 liter (€2.82 / 1 liter)

Variants from €6.43
Sale price: €28.23 Regular price: €38.00
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63169
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
41
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

99192
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application. Advantages at a glance: Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat. 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards. ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure. Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited. Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered. Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service. Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips. Application & mixing: For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer: 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening 9%: For up to 2 levels of lightening Ideal for: Quick colour services in the salon Clients with limited time Natural colour refresh and root treatments Express services with professional impact With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.16
45
Instructions for hair colouring

Average rating of 0 out of 5 stars

18030
Instructions for hair colouring

The Directions Hair Colour is a direct dyeing cream available in many vibrant colours. The cream is applied directly to the hair and does not need to be mixed with hydrogen. The colourful shades can be used on natural hair as well as on bleached hair – results are naturally more radiant and intense on blonde and generally lighter hair than on dark hair. On dark hair, especially if darker than medium brown, only colour shimmer effects can be achieved without bleaching. However, particularly intense shades can also produce great results on dark hair. Directions can be mixed freely with each other. It is best to use a hair colour bowl to ensure an even mixing result. Application Tips for Directions Directions should not be mixed with peroxide Not for use on eyelashes or eyebrows Do not use hair treatments or conditioners before application, as colour adheres better to rough hair Always wear gloves and cover sensitive surfaces Bleached hair with yellowish tint can be neutralised with White Toner, Lilac, or Silver Follow the application instructions on the jar – typically, Directions are combed into towel-dried hair and rinsed out after 15-30 minutes with lukewarm water

Content: 100 ml (€6.80 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €12.30
24
Goldwell Elumen Play

Average rating of 0 out of 5 stars

36189
Goldwell Elumen Play

Goldwell Elumen Play unleashes playful creativity. The semi-permanent colour without developer offers infinitely versatile colour options, lasts for up to 15 washes, and washes out up to 100% colourfast. Simply press “Play” and get started! What makes Elumen Play special? Goldwell Elumen Play is a unique system of direct dye hair colours for astonishingly different results. Thanks to the Elumen Play HDmax Technology, the dyes deposit on both the outer and inner cuticle layers. The innovative colour technology ensures that the shades fade tone-on-tone over time. With the Shine and Care Technology, the colour achieves maximum, intense shine while the hair looks brilliant and healthy due to the glow effect. The features of Goldwell Elumen Play include: various shades (including the clear tone Clear) up to 15 washes up to 100% colour removal improved hair feel stronger hair structure colour brilliance ready-to-use mixture requiring no developer free from ammonia and oxidation Mix and match with Goldwell Elumen Play On the Elumen Play colour chart, bright, metallic, and pastel shades can be found. The Pures include Red, Blue, Violet, Pink, Green, Orange, Yellow, and Black. Pastel shades are Coral, Rosé, Lavender, and Mint, while Silver is the metallic option. With this spectrum, everyone can find the perfect shade for themselves. If the right colour isn’t available yet, a common question is: Can Elumen Play be mixed? Yes, the shades can be mixed at will. This opens up unlimited colour possibilities with the characteristic Elumen shine. For example, Mint can be created with Yellow, Blue, and Clear, and Brazilian Orange with Orange, Yellow, and Clear. Elumen Play: Application Elumen Play is best suited for blonde, white, or grey hair. The result is particularly vibrant and disappears naturally after 15 washes. For instance, hair can be illuminated with Elumen Play Pastel Coral, Orange, and Pink for fiery colours. Elumen Play can also be used on darker base colours with a level lower than 9-10. It is recommended to apply Pink on hair with levels 6-7 to create a beautiful, rosy brown. No developer is required for application. Put on gloves. A sufficient amount of Elumen Play is applied directly to dry, clean hair. Leave the colour to develop for 30 minutes without heat. Rinse out. Wash and care for the hair. For longer-lasting colour, use Goldwell Elumen Lock Colour Sealing. Elumen Play Nuances can be removed up to 100% with Elumen Play Eraser, allowing instant colour changes at any time. Elumen Play – Colour Chart The Elumen Play Colour Chart categorises shades into different groups. The 8 pure shades form the core range of Goldwell Elumen Play: Yellow - sunny yellow Orange - juice orange Red - fiery red Pink - hot pink Violet - mysterious violet Blue - ocean blue Green - tropical green Black - jet black 4 pastel shades offer delicate, pastel reflections for even more variety in hair: Pastel Coral - blush coral Pastel Rose - bashful rose Pastel Lavender - sweet lavender Pastel Mint - cool mint The Metallic nuance Silver contains small glitter particles in the colour mass. Goldwell Elumen Play Clear can be added to any shade to tone down the intensity. Buy Goldwell: Elumen Play at BellAffair Goldwell Elumen Play offers a different kind of creative inspiration. With these colours, you forget the instructions and set your own rules. Be open to new ideas, follow your instincts, and order these unique hair colours online at BellAffair!

Content: 120 ml (€18.92 / 100 ml)

Sale price: €22.70 Regular price: €29.90
17
Paul Mitchell Tea Tree Special Detox Kombucha Rinse

Average rating of 0 out of 5 stars

39736
Paul Mitchell Tea Tree Special Detox Kombucha Rinse

Paul Mitchell Tea Tree Special Detox Kombucha Rinse is a deep-acting conditioner with peeling effect that removes residues from the scalp and hair. The formula with Kombucha and apple cider vinegar is rich in probiotics – essential for healthy hair and a balanced scalp. The conditioner imparts a silky shine and leaves a refreshed, clean feeling. For a clean and healthy scalp. Application: Apply to damp hair and scalp, gently massage in, and leave for 1–3 minutes. Rinse thoroughly and follow with conditioner. Ideal for weekly detox treatment or as a shampoo substitute.

Content: 200 ml (€16.95 / 100 ml)

Sale price: €33.90 Regular price: €40.74
63
Comair Disposable Gloves Women Smooth 24 pcs

Average rating of 0 out of 5 stars

20603
Comair Disposable Gloves Women Smooth 24 pcs

The Comair disposable gloves for women, smooth, pack of 24, are an ideal protection for the hands during hair colouring in a hair salon. They protect the skin from negative effects of hair dyes. Additionally, they help to meet hygiene standards. The smooth, transparent disposable gloves made of polyethylene are suitable for both right and left hands of women.

Content: 24 STK (€1.88 / 24 STK)

Sale price: €1.88 Regular price: €5.10
21
System Professional Lipid Code Balance Instant Scalp Restore System Professional Lipid Code Balance Instant Scalp Restore

Average rating of 0 out of 5 stars

49437
System Professional Lipid Code Balance Instant Scalp Restore

The System Professional Lipid Code Balance Instant Scalp Restore has been specially developed to instantly soothe sensitive, dry, or irritated scalps. The lightweight leave-in formula provides intensive moisture, supports the natural protective barrier of the scalp, and helps reduce tightness as well as dryness. The result is a pleasantly balanced and well-groomed scalp feel.Nurturing leave-in formula for daily useThe quickly absorbed care leaves no residue and can be easily woven into the daily hair care routine. It supports the natural balance of the scalp and creates the ideal foundation for healthy-looking hair. Perfect for anyone who wants to give their scalp targeted care and long-lasting comfort.Benefits:Instantly soothes sensitive and irritated scalpProvides intensive moistureSupports the natural skin protective barrierRelieves tightness and drynessLightweight leave-in formula with no rinsing requiredSuitable for daily use

Content: 125 ml (€27.16 / 100 ml)

Sale price: €33.95 Regular price: €42.95
Paul Mitchell Mitch Double Hitter

Average rating of 0 out of 5 stars

39678
Paul Mitchell Mitch Double Hitter

Paul Mitchell Mitch Double Hitter is a 2-in-1 shampoo and conditioner. Double Hitter gently cleanses the hair while nourishing it in the same step, for full-bodied, healthy-looking hair. The conditioning ingredients make the hair easier to comb and leave a fresh scent. Paul Mitchell Double Hitter is ideal for daily use – reliable, effective, and quick. Key features of Paul Mitchell Double Hitter Color-safe Sulfate-free Paraben-free Vegan Achieve success in three steps with Paul Mitchell Mitch Double Hitter Apply Lather Rinse

Content: 1000 ml (€7.90 / 100 ml)

Variants from €8.90
Regular price: €78.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.