Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Reflex Shades

Description

Product information "Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Reflex Shades"

The Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Reflex Nuances are ammonia-free tints with a patented hair-building ceramide complex. This penetrates the hair and smooths the hair fibre.

Matrix SoColor Sync Reflex Nuances: Excellent colour and deeply nourished hair

The formulation with Bond-Protecting Concentrate provides reliable colour results with shine. The ceramide care complex nourishes the hair and imparts intense gloss. The innovative intensive tint ensures optimal adhesion of the colour pigments. For even and vibrant colour results.

Properties

Brand: Matrix

Manufacturer

Matrix

Matrix
15, rue St Florentin
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

2,4-diaminophenoxyethanol HCl; 2-Methyl-5-Hydroxyethylaminophenol; 2-Methylresorcinol; 2-Oleamido-1,3-Octadecanediol; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; 5-Amino-6-Chloro-O-Cresol; Aqua; Carbomer; Cetearyl Alcohol; Ci 77891; Deceth-3; Edta; Erythorbic acid; Ethanolamine; Glycol Distearate; Hexadimethrine chloride; Laureth-12; Lauric Acid; M-Aminophenol; Mica; Oleth-30; P-Aminophenol; Parfum; Polyquaternium-22; Polyquaternium-6; Propylene Glycol; Prunus Armeniaca Kernel Oil; Prunus persica kernel oil; Resorcinol; Silica Dimethyl Silylate; Sodium Metabisulfite; Tetrasodium EDTA; Thioglycerin; Toluene-2,5-diamine
Skip product gallery

You may also like

51
Matrix SoColor Sync Natural Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

48178
Matrix SoColor Sync Natural Shades

Matrix SoColor Sync Natural Nuances is an intensive tint without ammonia. The patented Ceramide Complex provides deep nourishment and strengthens the hair structure from within. The colour components can optimise their adhesion. The contained apricot kernel oil ensures shine and smoothness. The colours of Matrix SoColor Sync range from the cool spectrum with ash and violet, through natural hair colours, to warm tones such as gold and copper. Application of Matrix SoColor Sync Natural Nuances SoColor Sync is applied as a classic tint on dry hair. The processing time is up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1. This means one part tinting cream and one part oxidant are used.

Content: 90 ml (€10.83 / 100 ml)

Variants from €9.55
Sale price: €9.75 Regular price: €19.90
51
Matrix Super Sync Pre-Bonded Natural Shades - 3N

Average rating of 0 out of 5 stars

48628
Matrix Super Sync Pre-Bonded Natural Shades - 3N

Matrix Super Sync Pre-Bonded Neutral Tones is an ammonia-free intensive tint with a patented, nourishing Pre-Bonded-Complex for long-lasting colour retention, brilliant shine, and strengthened hair. Matrix Super Sync Pre-Bonded Neutral Tones Highlights Classic natural shades with expressive colour results Creamy texture for easy and targeted application 2x more shine* Bonding system to protect and strengthen hair fibres Free from ammonia and vegan Up to 75% grey coverage Intense shine and long-lasting colour for up to 9 weeks** Suitable for all hair types, including chemically treated, coloured, and bleached hair Matrix Super Sync Pre-Bonded Neutral Tones: Innovative Tint The patented Pre-Bonded-Complex contains nourishing polymers that provide a smooth hair feel. The complex allows for easy application and effortless distribution of the colour paste. Citric acid and Bond-Protective-Glycin protect and strengthen hair bonds and fibres immediately during application to prevent hair damage. Matrix Super Sync Pre-Bonded Neutral Tones Application Super Sync is applied as a classic tint on dry or towel-dried hair. The processing time is up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.95
51
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48054
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Variants from €8.85
Sale price: €9.85 Regular price: €19.90
64
Matrix SoColor Sync Acidic NGA Tönung - 9NGA Neutr al Gold Asch Matrix SoColor Sync Acidic NGA Tönung - 9NGA Neutr al Gold Asch

Average rating of 0 out of 5 stars

48505
Matrix SoColor Sync Acidic NGA Tönung - 9NGA Neutr al Gold Asch

Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Acidic Toner is now available in 3 new NGA (Neutral Gold Ash) shades for a radiant, super trendy “bronde”. Bronde is a blend of brown and blonde, usually achieved through highlights or balayage techniques. It is all about adding dimension and avoiding harsh lines to create a super natural look.  Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Acidic Toner: NGA Shades for a perfect bronde Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Acidic Toner has an acidic formula and comes in 3 different shades for multi-dimensional effects in blonde hair. The toner delivers semi-permanent colour and creates iridescent results. The formula with 100% oxidative pigments deposits colour onto the hair without changing the base hair colour. Neutral, gold and ash tones ensure a perfect, natural-looking bronde.  The shade 6NGA is ideal for light brown and brunette hair, while 7NGA is great for medium blonde hair. 9NGA is best suited for light blonde hair. Pre-Bonded Technology for maximum hair protection  Matrix SoColor Sync Toners feature Pre-Bonded Technology, which helps protect the integrity of the inner hair structure to prevent damage and breakage.  How to use Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Acidic Toner – NGA Shades Mix the toner in a 1:1 ratio with Matrix Developer 3% (Matrix SoColor Beauty Cream Oxidant 10 VOL/3%). Apply to dry or towel-dried hair. Allow to process for up to 20 minutes. 

Content: 90 ml (€10.83 / 100 ml)

Sale price: €9.75 Regular price: €27.00
51
Matrix Super Sync Pre-Bonded Cool Shades - 6P

Average rating of 0 out of 5 stars

48636
Matrix Super Sync Pre-Bonded Cool Shades - 6P

Matrix Super Sync Pre-Bonded Cool Tones is an ammonia-free intensive tint with patented Pre-Bonded-Complex for long-lasting colour retention, brilliant shine, and strengthened hair. Advantages of Matrix Super Sync Pre-Bonded Cool Tones Cool tones for an ashy result Creamy texture for precise and easy application Care properties 2x more shine* Hair fibre protective bonding system to safeguard and strengthen hair bonds Vegan Ammonia-free Up to 75% grey coverage Long-lasting shine and colour for up to 9 weeks** Suitable for chemically treated hair, all hair types, as well as bleached and coloured hair Matrix Super Sync Pre-Bonded Cool Tones: Innovative tint with nourishing complex The Matrix Super Sync Pre-Bonded tint with patented Pre-Bonded-Complex contains nourishing polymers and provides a smooth hair feel. It facilitates application, while the Glide-Enhancing Oil allows effortless colour distribution. Citric acid and Bond-Protective-Glycine protect and strengthen hair bonds and fibres after just one application. Application of Matrix Super Sync Pre-Bonded Cool Tones Super Sync is applied as a classic tint on dry or towel-dried hair. The processing time is up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.95
62
Matrix Color Insider - 7RC

Average rating of 5 out of 5 stars

48160
Matrix Color Insider - 7RC

Matrix Color Insider is an ammonia-free, oil-based hair colour. The colour provides 100% coverage and a pleasant consistency for easy application. The System ODS² ensures that the oil with the colour pigments and reflections is transported directly into the hair's interior. Matrix Color Insider includes cool and warm shades. Each shade consists of numbers indicating the depth of colour and letters representing the reflections. Special shades of Matrix Color Insider The Coverage shades (COV) are designed for rich colour results and vibrant reflections starting from 50% white hair. Shades marked with a + feature a special pigment technology for even more luminous reflections and extended durability. Clear is a shade without pigments for mixing pastel tones or lightening natural hair by up to 4 levels. Application of Matrix Color Insider Colour cream and oxidant are mixed in a 1:1 ratio. The processing time is 35 to 45 minutes.

Content: 67 ml (€11.42 / 100 ml)

Sale price: €7.65 Regular price: €19.90
13
Hercules Sägemann Wolf 37 Hair Cutting Comb A 604

Average rating of 0 out of 5 stars

46354
Hercules Sägemann Wolf 37 Hair Cutting Comb A 604

The Hercules Sägemann Wolf 37 Hair Cutting Comb A 604 features a coarse and very coarse tooth separation. It has a bacteria-free surface thanks to microbial active ingredients. Heat from styling tools or aggressive chemicals cannot damage this professional hair cutting comb. Its long lifespan confirms the usual top-quality standards of Hercules Sägemann. The Wolf 37 A 604 is available in classic black as well as in elegant grey.

Sale price: €6.95 Regular price: €8.00
40
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C5

Average rating of 0 out of 5 stars

46161
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C5

The Hercules Sägemann Carbon Comb HS C5 is a hair cutting comb that, thanks to its anti-static properties, is perfect for salons as well as for home use. It is made from high-tech thermoplastic with carbon fibres. This comb from the Carbon series stands for durability. Additionally, it is lightweight and stable, which benefits ease of handling. Its coarse and fine teeth make it glide smoothly through the hair, producing a positive effect on the hair. This helps prevent hair breakage and split ends.

Sale price: €8.95 Regular price: €15.00
56
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Average rating of 0 out of 5 stars

48447
Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen

Matrix SoColor Pre-Bonded Natürliche Nuancen ist eine oxidative Creme-Haarfarbe für ultra-einfache Anwendung und 100% Deckkraft. Die Farbe bringt vorhersehbare Farbergebnise in vielfältigen Nuancen und eine angenehme Konsistenz in der Anwendung. Durch die oxidativen Farbpigmente gibt es nur eine geringe Kopfhautanfärbung.

Content: 90 ml (€9.83 / 100 ml)

Sale price: €8.85 Regular price: €19.90
49
Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Tones 4BR - 4 BR Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Tones 4BR - 4 BR

Average rating of 0 out of 5 stars

48601
Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Tones 4BR - 4 BR

The warm shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded are ammonia-free intensive dyes with the patented Pre-Bonded Care Complex for long-lasting colour retention, impressive shine, and strengthened hair fibres. Advantages of the warm shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded - Warm shades for a vibrant colour result - Creamy texture for easy application of hair colour - 2x more shine* - Nourishing Pre-Bonded Complex to protect and strengthen hair fibres - Vegan, ammonia-free formulation - Up to 75% grey coverage - Impressive shine and long-lasting colour for up to 9 weeks** - Suitable for all hair types - Optimal results even on chemically treated, coloured, and bleached hair Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Shades: Nourishing Intensive Dye The Pre-Bonded Complex releases nourishing polymers that impart a smooth hair feel. Additionally, the colour is easy to apply and blend seamlessly. Citric acid and Bond-Protective Glycine protect and strengthen the hair fibres during application, preventing damage. Application recommendation for Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Shades The colour is applied like a traditional dye on dry or towel-dried hair. Up to 20 minutes processing time. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€11.39 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €19.95
56
Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Express Toners - 4T

Average rating of 0 out of 5 stars

48547
Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Express Toners - 4T

The Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Express Toners deliver instant beautiful colour without ammonia. Equipped with Pre-Bonding technology, the Express Toners not only ensure beautiful, long-lasting, and reliable results but also promote healthy hair. The formulation protects and strengthens the hair during colouring to prevent damage. Matrix SoColor Sync Pre-Bonded Express Toners: Modern Toners & Healthy Hair In addition to the Pre Bonded technology for reduced hair damage, the Express Toners also contain the Cera Oil care complex. This nourishes the hair and imparts intense shine. The tinting allows for optimal adhesion of the colour pigments and is tailored to SoColor Beauty. The wide range of modern shades provides a uniform result from root to tip.

Content: 90 ml (€13.28 / 100 ml)

Variants from €9.85
Sale price: €11.95 Regular price: €27.00
51
Matrix SoColor Sync Natural Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

48185
Matrix SoColor Sync Natural Shades

Matrix SoColor Sync Natural Nuances is an intensive tint without ammonia. The patented Ceramide Complex provides deep nourishment and strengthens the hair structure from within. The colour components can optimise their adhesion. The contained apricot kernel oil ensures shine and smoothness. The colours of Matrix SoColor Sync range from the cool spectrum with ash and violet, through natural hair colours, to warm tones such as gold and copper. Application of Matrix SoColor Sync Natural Nuances SoColor Sync is applied as a classic tint on dry hair. The processing time is up to 20 minutes. The mixing ratio is always 1:1. This means one part tinting cream and one part oxidant are used.

Content: 90 ml (€10.94 / 100 ml)

Variants from €9.55
Sale price: €9.85 Regular price: €19.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.