Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask

Description

Product information "L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask"

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask intensely hydrates and nourishes curly, wavy and coily hair. Infused with glycerin, urea H and hibiscus seed extract, this rich mask pre-detangles hair and instantly leaves your curls feeling softer and smoother. Frizz is banished and hair is 2 times shinier. 

How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask

After shampooing, evenly apply the hair mask to towel-dried hair and massage. Leave in for 10 minutes and rinse thoroughly. 

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: anti frizz effect, control, detangled hair, moisture
Hair type: coily hair, curly hair, unruly hair
Product line: L'Oréal Serie Expert Curl Expression

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone; Aqua; Behentrimonium Chloride; Cetearyl Alcohol; Cetrimonium Chloride; Dimethicone; Glycerin; Hibiscus esculentus seed extract; Hydroxyethyl Urea; Isopropyl Alcohol; Lactic Acid; Parfum; Phenoxyethanol; Sodium Laureth Sulfate
Skip product gallery

You may also like

25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

48431
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Die L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream ist ein feuchtigkeitsspendendes Creme-Shampoo, mit dem Locken auf professionelle Weise gereinigt werden. Die Haare fühlen sich nach der Anwendung sofort gesünder, gepflegter und geschmeidiger an. Sie werden außerdem glänzender und leichter kämmbar. Die sulfat- und silikonfreie Formel enthält Glycerin, Urea H und Hibiskussamenextrakt und sorgen für eine schwerelose, langanhaltende Hydration. Anwendung von L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream Das Shampoo sollte einmal wöchentlich zu Beginn der Haarpflege-Routine verwendet werden, um die Locken ausreichend mit Feuchtigkeit zu versorgen. Im nassen Haar einmassieren, aufschäumen und gründlich ausspülen. Bei Bedarf wiederholen. Danach wird am besten die Haarmaske der gleichen Pflegelinie aufgetragen. Tipp: Wenn noch Rückstände von anderen Pflege- oder Stylingprodukten im Haar sind, sollten sie vorher mit dem L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly gewaschen werden.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
26
L'Oréal Serie Expert Curl Expression 10 in1 Cream- in-Mousse L'Oréal Serie Expert Curl Expression 10 in1 Cream- in-Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

48433
L'Oréal Serie Expert Curl Expression 10 in1 Cream- in-Mousse

L'Oréal Serie Expert Curl Expression 10-in-1 Cream-in-Mousse hydrates and styles wavy, curly and coily hair. This multi-benefit leave-in cream creates long-lasting definition while replenishing moisture. Carefully selected ingredients, including glycerin, urea H and hibiscus seed extract, revive curls and add perfect hold. Additionally, the cream-in-mousse provides heat and humidity protection. The formula is alcohol-free, thus preventing hair from drying out.  Benefits of L'Oréal Serie Expert Curl Expression 10-in-1 Cream-in-Mousse Extra hydration Defined curls, waves and coils Strengthened hair structure Anti-frizz effect Heat protection up to 230°C Smoothness & softness Easy application Hair does not feel stiff or crunchy Combats breakage and split ends How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression 10-in-1 Cream-in-Mousse The mousse for curly hair can be used directly after rinsing the hair mask or after the long lasting intensive moisturizer cream. Apply to towel-dried hair, starting from ends to lengths with a scrunching motion. Do not rinse. 

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.70
49
Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Tones 4BR - 4 BR Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Tones 4BR - 4 BR

Average rating of 0 out of 5 stars

48601
Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Tones 4BR - 4 BR

The warm shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded are ammonia-free intensive dyes with the patented Pre-Bonded Care Complex for long-lasting colour retention, impressive shine, and strengthened hair fibres. Advantages of the warm shades of Matrix Super Sync Pre-Bonded - Warm shades for a vibrant colour result - Creamy texture for easy application of hair colour - 2x more shine* - Nourishing Pre-Bonded Complex to protect and strengthen hair fibres - Vegan, ammonia-free formulation - Up to 75% grey coverage - Impressive shine and long-lasting colour for up to 9 weeks** - Suitable for all hair types - Optimal results even on chemically treated, coloured, and bleached hair Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Shades: Nourishing Intensive Dye The Pre-Bonded Complex releases nourishing polymers that impart a smooth hair feel. Additionally, the colour is easy to apply and blend seamlessly. Citric acid and Bond-Protective Glycine protect and strengthen the hair fibres during application, preventing damage. Application recommendation for Matrix Super Sync Pre-Bonded Warm Shades The colour is applied like a traditional dye on dry or towel-dried hair. Up to 20 minutes processing time. The mixing ratio is always 1:1 with Matrix Creme Developer 3%. *vs. unwashed, non-coloured hair **3 hair washes per week

Content: 90 ml (€11.39 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €19.95
24
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask Rich L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask Rich

Average rating of 5 out of 5 stars

48435
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask Rich

The extra rich and luxurious formula of L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask Rich is ideal for curly and coily hair. It delivers intense nourishment and deep moisture, helping to tame unruly curls and coils. Infused with glycerin, urea H and hibiscus seed extract, this nourishing mask leaves curls feeling smooth and healthy. Hair gains radiant shine and is 2 times more hydrated.  How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intensive Moisturizer Mask Rich After shampooing, apply evenly to towel-dried hair and massage. Leave in for 10 minutes, then rinse thoroughly. 

Content: 250 ml (€10.78 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €35.60
Tangle Teezer Compact Styler Rose Gold Cream Tangle Teezer Compact Styler Rose Gold Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

49013
Tangle Teezer Compact Styler Rose Gold Cream

Tangle Teezer Compact Styler Rose Gold Cream is the ideal grooming tool for your hair on the go. Tangle Teezer Compact Styler Rose Gold Cream: Compact Companion The handy detangler is your on-the-go partner, gently and quickly detangling hair without pulling. The two-stage technology with flexible, bendable bristles is gentle on the hair and allows the brush to glide effortlessly through the hair. The versatile detangler is suitable for all hair types – whether fine, normal, thick, straight, or curly hair. Its compact size fits into any handbag. And thanks to easy cleaning under running water, it remains hygienic at all times. The included protective cover also ensures this. The beautiful colour combination of gold and cream is a true visual highlight.

Content: 1 pc (€17.95 / 1 pc)

Regular price: €17.95
26
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Long Lasting Intensive Moisturizer L'Oréal Serie Expert Curl Expression Long Lasting Intensive Moisturizer

Average rating of 0 out of 5 stars

48434
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Long Lasting Intensive Moisturizer

he Curl Expression Long Lasting Intensive Moisturizer by L'Oréal Professionnel Paris has been created for wavy, curly and coily hair. This professional styling product moisturises severely dehydrated hair and leaves it feeling silky smooth and supple.  Infused with glycerin, urea H and hibiscus seed extract, the formula delivers much-needed hydration and adds definition to coily, unruly hair. Curls and coils are effectively replenished and feel softer and stronger.  This leave-in cream for curls additionally provides heat protection up to 230°C* and prevents damage caused by blow-drying or heat styling.  How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression Long Lasting Intensive Moisturizer Apply a small amount to finger tips and distribute evenly throughout lengths. The drier the hair, the more product you can use.  Pro Tips:  On curls: Apply to towel-dried hair before the Cream-In-Mousse.  On coils: Apply to towel-dried hair after the Definition Activator and follow with the Cream-In-Mousse.    *Instrumental test

Content: 200 ml (€12.48 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.70
26
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Curls Reviver Leave-In L'Oréal Serie Expert Curl Expression Curls Reviver Leave-In

Average rating of 0 out of 5 stars

48430
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Curls Reviver Leave-In

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Curls Reviver is a leave-in spray that refreshes curls and enhances coil patterns. The lightweight mist revives and deeply moisturizes hair. Frizz is banished and curls instantly regain definition. This hydrating leave-in spray contains highly-concentrated active ingredients, including glycerin, urea H and hibiscus seed extract.  How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression Curls Reviver After getting up in the morning, spray onto curly and coily hair to refresh it. Do not rinse.  Pro Tip: Can be sprayed onto hair before dry-cutting. 

Content: 190 ml (€13.13 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.70
52
Olivia Garden Xtreme Cutting Scissors

Average rating of 3 out of 5 stars

47069
Olivia Garden Xtreme Cutting Scissors

Professional hair cutting scissors at a small price: Olivia Garden Xtreme Cutting Scissors are 5.75 inches long and designed for right-handers. They are perfect for novice hairdressers and up-and-coming stylists. Powerful convex blades ensure effortless and precise cutting. The micro tension dial makes it easy to adjust the cutting scissors. Thanks to the ergonomic handle design, your hand is kept in a relaxed position to minimize the risk of fatigue. 

Content: 1 pc (€39.90 / 1 pc)

Sale price: €39.90 Regular price: €83.94
34
Denman D6 Shampoo Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

47091
Denman D6 Shampoo Brush

Denman D6 Be Bop Massage Brush is ideal for working shampoo, conditioner and treatments into the hair and scalp. The flexible, soft nylon pins create an invigorating scalp massage. Stubborn knots are easily detangled. This versatile massage brush can also be used for distributing styling products such as pomades and waxes – perfect for barbers! 

Sale price: €9.90 Regular price: €14.90
36
Matrix Total Results Hello Blondie Flash Filler

Average rating of 0 out of 5 stars

48358
Matrix Total Results Hello Blondie Flash Filler

The Flash Filler actively supports the rebuilding of porous hair and ensures radiant and shiny blonde.

Content: 125 ml (€7.96 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €15.50
20
Panasonic Shaving Head X-Taper ER DGP65/72/74

Average rating of 0 out of 5 stars

47105
Panasonic Shaving Head X-Taper ER DGP65/72/74

Panasonic clipper head X-Taper ER DGP65/72/74 serves as a replacement clipper head for GP50/DGP65/72/74/82/84/90 WER9920Y professional hair clippers.

Sale price: €66.40 Regular price: €82.80
42
Matrix Instacure Build-A-Bond Leave-In Balm Matrix Instacure Build-A-Bond Leave-In Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

48624
Matrix Instacure Build-A-Bond Leave-In Balm

Matrix Insta Cure Build-A-Bond Balm is the ultimate treatment for severely damaged hair. This luxurious leave-in treatment is enriched with citric acid and squalane to strengthen hair from within, make it smooth, and protect against frizz, hair breakage, and heat up to 230°C. Benefits of Matrix Insta Cure Build-A-Bond Leave-in Balm With a billion strengthening bonds in every bottle, the cream effectively combats hair damage. Noticeably stronger and smoother hair Immediate hair revitalisation Heat and frizz protection Easy to comb Application of Matrix Insta Cure Build-A-Bond Balm After washing hair with shampoo and applying conditioner or the Instant Revival Mask, apply a small amount to towel-dried hair. Focus on the lengths and ends. Use before blow-drying or air-drying – do not rinse out.  

Content: 75 ml (€18.47 / 100 ml)

Sale price: €13.85 Regular price: €23.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.