Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

3 Reviews

L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Description

Product information "L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown"

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks.

L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits

  • 100% tone-true natural highlights
  • Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage
  • Pleasant scent
  • At least 84% ingredients of natural origin & water***

L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations

  • Wear suitable gloves
  • Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%)
  • Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide
  • Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application
  • Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved
  • Processing time: 20 minutes
  • First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes
  • Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes
  • Finally, emulsify and rinse out.

*Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Product line: L'Oréal Professionnel Dia Color
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


3 reviews

1 October 2026 07:47

Review with rating of 5 out of 5 stars

und jetzt gleich einen wärmeren Ton

mitbestellt. Will was neues im Herbst ausprobieren. Bin gespannt ob es gelingt. Hoffentlich erkenne ich mich im Spiegel wieder.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

1 October 2026 07:45

Review with rating of 5 out of 5 stars

für meine ersten grauen Haare

viel unauffälliger damit; glänzen schön meine Haare. Eine Zwischenlösung für mich. Bin zufrieden.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

28 September 2026 11:11

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wollte ich schon länger

Wollte schon länger einen Violetton. Vor Angst das es zu knallig wird hab ich gewartet. Jetzt doch ausprobiert. Mittelbraun Intensiv Violett wurde mir von einer Frisörin empfohlen. Genau meins. Violetton sieht man wirkt aber nicht übertrieben für den Alltag/Büro.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷
Skip product gallery

You may also like

48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91015
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91058
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91004
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91008
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91026
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54605
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91021
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53322
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91056
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91024
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

75087
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91010
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.