Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Londa Deep Moisture Leave-In Conditioning Spray

Description

Product information "Londa Deep Moisture Leave-In Conditioning Spray"

The Londa Deep Moisture Leave-In Conditioning Spray enhances the moisture balance of every hair type. The hair is protected against dryness. The lightweight formula makes this spray an excellent alternative to traditional conditioner, as it provides the same benefits as a regular conditioner. However, the Leave-In Spray is not rinsed out. It ensures long-lasting improved manageability and delivers deep-penetrating moisture to the hair.

Properties

Brand: Londa Professional
Hair type: dry hair
Product line: Londa Deep Moisture

Manufacturer

Londa Professional

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65–65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Denatured alcohol; Alpha-isomethyl ionone; Water; Benzyl alcohol; Butylparaben; Caprylyl glycol; Cetrimonium chloride; Citronellol; Disodium EDTA; Ethylparaben; Geraniol; Hexyl cinnamal; Isopropyl alcohol; Limonene; Linalool; Mango (Mangifera indica) fruit extract; Honey; Methylparaben; Panthenol; Fragrance; PEG-40 hydrogenated castor oil; PEG-7 hydrogenated castor oil; Phenoxyethanol; Polyquaternium-11; Propylene glycol; Propylparaben; Quaternium-80
Skip product gallery

You may also like

29
Kérastase L'incroyable Blowdry

Average rating of 0 out of 5 stars

30242
Kérastase L'incroyable Blowdry

The Kérastase L'incroyable Blowdry Lotion is a revolutionary heat styling lotion that allows multiple restyles without the need to reapply the product or make the hair look stiff. Micro-particles made from beeswax in the product enable flexible restyling with heat. The melting point of approximately 65°C allows this flexibility, as the particles can be reactivated an unlimited number of times. Suitable for sensitive hair as it does not strain the hair in any way and protects against heat up to 230°C. The strong anti-frizz effect keeps hair in check even at 80% humidity. SRS ® technology uses Micro-Waxes to define the look. These waxes react to heat and deform when warmed. Upon cooling, they form bonds between hair fibers without making them stiff. SRS® is reactivated at 150°C, allowing the hair to be reshaped into any new form. Application recommendation for Kérastase L'incroyable Blowdry Lotion Apply to damp hair, blow-dry, and shape with heat into the desired form.

Content: 150 ml (€21.50 / 100 ml)

Sale price: €32.25 Regular price: €45.20
39
Londa Color Radiance Leave-In Spray Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

42012
Londa Color Radiance Leave-In Spray Conditioner

Londa Color Radiance Leave-In Spray Conditioner protects coloured hair from fading and colour changes. The colour-protecting spray contains passion fruit extract and orange peel lipids, improving combability, strengthening the hair, and making it visibly shinier.

Content: 250 ml (€5.78 / 100 ml)

Sale price: €14.45 Regular price: €23.55
45
BaByliss Pro Diffuser for Excess, Caruso, Veneziano

Average rating of 0 out of 5 stars

41003
BaByliss Pro Diffuser for Excess, Caruso, Veneziano

The BaByliss Pro Diffuser for Excess, Caruso, Veneziano is particularly suitable for gentle, quick drying of damaged hair and ensures natural, healthy waves. The airflow is regulated, and the hair is protected from direct heat exposure. The diffuser is compatible as an attachment for the following devices: BaByliss Pro Caruso Hair Dryer BaByliss Pro Excess Hair Dryer BaByliss Pro Veneziano Hair Dryer

Sale price: €10.95 Regular price: €19.90
12
Londa Visible Repair Regeneration Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

42021
Londa Visible Repair Regeneration Treatment

The Londa Visible Repair Regeneration Treatment is a hair mask with a repair effect for damaged hair. The hair is repaired in a very short time. The intensive hair mask restores natural vitality to damaged hair. The ingredients penetrate deeply into the hair structure like a salon-exclusive hair mask. The hair is strengthened, nourished, and rebuilt from within. The mask enriched with Panthenol ensures smoothness and shine.

Content: 750 ml (€4.26 / 100 ml)

Sale price: €31.95 Regular price: €36.40
12
Londa Intensive Cleanser Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42053
Londa Intensive Cleanser Shampoo

The Londa Intensive Cleanser Shampoo is a deep-cleansing shampoo that removes sebum and product residues. Hair feels noticeably clean and fresh. The shampoo thoroughly but gently cleanses the scalp and hair. 

Content: 1000 ml (€2.24 / 100 ml)

Sale price: €22.45 Regular price: €25.60
35
Londa Deep Moisture Moisturising Intensive Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

42031
Londa Deep Moisture Moisturising Intensive Mask

The Londa Deep Moisture Hydrating Mask is an intensive hair treatment for dry hair. The hair mask deeply nourishes the hair structure with moisture. This results in improved combability, healthy shine and appearance, and noticeably softer hair. When the hair is sufficiently hydrated, it remains elastic, shiny, and lively. With honey and mango extracts.

Content: 200 ml (€8.08 / 100 ml)

Sale price: €16.15 Regular price: €24.95
12
Londa Sleek Smoother In-Salon Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

42041
Londa Sleek Smoother In-Salon Treatment

The Londa Sleek Smoother In-Salon Treatment nourishes, conditions, and prepares the hair for permanent smoothing. A blend of avocado oil and wheat germ oil is used to prepare the hair for the reshaping process. The treatment is applied before the smoothing process, with particularly damaged areas receiving intensive treatment. The treatment is not rinsed out. After smoothing, the treatment is applied again to towel-dried hair for approximately 5 minutes. When used as an intensive nourishing mask, the application time can be extended up to 10 minutes. The nourishing treatment is then carefully rinsed out.

Content: 750 ml (€4.26 / 100 ml)

Sale price: €31.95 Regular price: €36.40
31
Londa Swap It Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

42071
Londa Swap It Gel

Londa Swap It is a professional hair gel with extra strong hold. It is suitable for all hair types and easy to work into and distribute, yet also easy to wash out. The Londa hair gel adds definition to the hairstyle, is perfect for accentuating hair sections, and has an anti-frizz effect. Therefore, the gel also provides protection against frizzy hair caused by high humidity or rain. The styling gel can be applied to both dry and damp hair. After washing, towel-dry the hair, rub a small amount of gel into both palms, and run your hands through the hair to style as desired or to arrange with your fingers. The Londa hair gel also performs well on dry hair: whether for a lifted hairstyle or a slicked-back look - with Swap It from Londa, every style is achievable.

Content: 100 ml (€11.95 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €17.35
13
Londa Curl Definer Starter Pre-treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

42037
Londa Curl Definer Starter Pre-treatment

Londa Curl Definer Starter is a Well-pre-treatment applied before reshaping to towel-dried hair. It evens out the hair structure for a uniform well result. At the same time, it increases elasticity and enhances the hair's bounce. In addition to the structure-balancing effect, the well-pre-treatment with ginger and olive leaf extracts provides a conditioning effect for porous hair areas.

Content: 250 ml (€11.06 / 100 ml)

Sale price: €27.65 Regular price: €31.60
17
Hinshitsu Thinning Scissors C2L-635

Average rating of 0 out of 5 stars

21003
Hinshitsu Thinning Scissors C2L-635

Modeling scissors High-quality Asian stainless steel Polished surface Offset design Adjustable flat screw system Hollow grind (convex) / 35 teeth Forged finger hook Integrated rubber stopper For right-handed users

Content: 1 pc (€209.00 / 1 pc)

Sale price: €209.00 Regular price: €250.80
34
Londa Visible Repair Leave-In Conditioning Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

42017
Londa Visible Repair Leave-In Conditioning Balm

The Londa Professional Visible Repair Leave-In Conditioning Balm helps damaged hair restore its natural shine and makes it easier to comb. This professional conditioner is enriched with almond oil and silk extract, providing immediate intensive and deep-acting care. The Londa leave-in conditioner repairs damaged hair and leaves it visibly strengthened, with enhanced shine, and protects against static electricity.

Content: 250 ml (€6.18 / 100 ml)

Sale price: €15.45 Regular price: €23.55

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.