Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3 out of 5 stars

1 Review

KMS Stylecolor Brushed Gold - Brushed Gold

Description

Product information "KMS Stylecolor Brushed Gold - Brushed Gold"

Mit KMS Stylecolor kann die Haarfarbe einfach verändert werden. Wer gerne mit Farben experimentiert, ohne sich dabei festlegen zu wollen, wählt einen der vielen verschiedenen Töne von KMS Stylecolor. Der Spray bildet einen hauchdünnen Film auf den Haaren. Bei allen Haarfarben sind gleichmäßige Ergebnisse garantiert. KMS Stylecolor hält auch bei Regen und ist kissenfreundlich. Perfekt um Ansätze zu kaschieren oder Balayage Looks zu kreieren. Entfernt wird die Farbe bei der Haarwäsche durch Shampoo.

Wie wird KMS Stylecolor angewendet?

  • Vor Gebrauch schütteln.
  • Aus 15 cm Entfernung mit einer ausladenden Handbewegung aufsprühen.
  • Trocknen lassen.
  • Durchbürsten.

Properties

Brand: KMS
Certficates: PETA - Cruelty Free
Hair type: all
Product line: KMS Stylecolor
Speciality: cruelty-free, paraben-free, vegan
Texture: spray

Manufacturer

KMS

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.kmshair.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

28 August 2026 09:17

Review with rating of 3 out of 5 stars

Zwischendurch

finde ich es richtig praktisch. werde es wieder bestellen.

Ingredients

Alcohol; Alcohol denat.; Ci 77163; Ci 77491; Ci 77492; Ci 77499; Dimethyl Ether; Fragrance; Limonene; Mica; Pentane; Polysilicone-9
Skip product gallery

You may also like

33
Kérastase Elixir Ultime

Average rating of 5 out of 5 stars

33686
Kérastase Elixir Ultime

The cult product Kérastase Elixir Ultime L'Huile Originale has been reinvented and improved. Kérastase always strives to set new benchmarks in hair care and to find the best ingredients. This search has led to the precious Marula-oil, which is rich in nutrients but does not weigh down the hair. The inclusion of Marula-oil has further optimized the effect of the Elixir Ultime, without making it heavier or to influence its delicate scent. Precious oils have been used as beauty elixirs all around the world for hundreds of years. Known for their nourishing qualities and purity, oils are regarded as miracle weapons in the beauty and health field. Oils are powerful antioxidants and nourish the hair, provide shine and control and make it more manageable and silky. The popular scent of the Elixir Ultime is woody-oriental, with a basis of sandalwood, musk and a touch of Tonka bean. The headnote is a light-weight fruity-floral note, thanks to tangerine, violet leaf and freesia. The heart notes include the enticing notes of cedarwood, violet flower and heliotrope. The Oleo Complex Technology Kérastase has created an exceptional hair care elixir with the famous Elixir Ultime and with the addition of Marula oil, it has been made even better. The hair oil is suitable for all hair types. Marula Oil -It is a natural super-oil, which is highly sought after due to its antioxidant content. It nourishes the hair intensively, without weighing it down. The oil is sourced from the sunny regions of Namibia, from freely growing trees and is, therefore, a rarity. Argan Oil - It is one of the rarest oils of the world and can be found in Morocco. It is known for its regenerating and replenishing properties, that provides vitality and strength to the hair. Corn Oil - As it contains valuable ingredients like Vitamin A, E, as Omega 6, corn oil was the main ingredient in the first-ever hair mask from Kerastase, the Kérastase Masque Mais. It gives the hair a silky feeling and at the same time makes it stronger and more resilient to outside influences. Camellia Oil - Camelia oil is one of the most fragrant and luxurious oils in the world and is extracted from the Camellia flower that grows in Central and Eastern Asia. It is a source for the valuable vitamin F and unsaturated fatty acids, which smooth the hair fibre and provides shine and silkiness. The multiple uses of the Kérastase Elixir Ultime The Elixir Ultime is an add-on product that can be combined with every Kérastase haircare line and easily incorporated in the personal beauty routine. Pre-Wash: for an exceptionally gentle cleanse, apply the oil to the scalp and lengths before washing the hair with shampoo. Blow-Dry: apply a small amount to towel-dry lengths and ends and style as desired. The oils nourish the hair intensively and provide shine and hydration. The oil also offers heat protecting properties up to 230°C. Finish and touch-up: apply a small amount on dry hair to define certain parts and to tame frizz The result is silky feeling hair that shines intensively and feels healthier and stronger. The Elixir Ultime feels weightless in the hair and gives a perfect finish for every hair type.

Content: 30 ml (€80.83 / 100 ml)

Sale price: €24.25 Regular price: €36.40
42
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Intensive Conditioning Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

36218
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Intensive Conditioning Serum

Deep-acting care for tired and lifeless curls - with the Goldwell Dualsenses Curls & Waves Intensiv Serum. It strengthens the hair and provides ample moisture. With complete anti-frizz control, the curl serum creates perfectly defined curls full of vitality and bounce. The practical box contains 12 bottles of 18 ml each for intensive curl care.

Content: 216 ml (€24.26 / 100 ml)

Sale price: €52.40 Regular price: €90.00
Goldwell Topchic Mixing bowl

Average rating of 0 out of 5 stars

35060
Goldwell Topchic Mixing bowl

The Goldwell Topchic Mixing bowl is the perfect accessory for hair colouring. The bowl features an integrated brush rest and a scraping edge for clean work. The specified measurements allow for precise mixing of colours. Ideal for the Depot Dosen System.

Regular price: €9.40
33
Kérastase Gloss Absolu Anti-Frizz Glaze Milk Kérastase Gloss Absolu Anti-Frizz Glaze Milk

Average rating of 0 out of 5 stars

33723
Kérastase Gloss Absolu Anti-Frizz Glaze Milk

Kérastase Gloss Absolu Anti-Frizz Glaze Milk is the ultimate care booster for long hair prone to frizz. The lightweight, milky texture instantly protects the hair from heat and humidity while detangling. It also provides essential moisture and tames flyaways – for a perfectly maintained, voluminous, and shiny finish. Moisture, protection & shine in one step The innovative formula with hyaluronic acid, glycolic acid, and wild rose oil deeply hydrates the hair, smooths the hair structure, and ensures a weightless, long-lasting ultra-gloss effect. Benefits of the Anti-Frizz Glaze Milk Heat protection & anti-frizz effect in one product Tames flyaways and protects against humidity Provides moisture & facilitates detangling Suitable for all hair types Application Spray onto damp lengths and then blow-dry the hair – for smooth, shiny, and frizz-free hair with stunning gloss.

Content: 190 ml (€19.97 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €56.40
29
KMS Thermashape Straightening Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36272
KMS Thermashape Straightening Conditioner

The KMS Thermashape Straightening Conditioner nourishes and smooths unruly, coarse hair from within using a revolutionary new technology. The Straightening effect is activated by heat styling tools and intensified. This improves the manageability of the hair when blow-drying. With the straightening iron, even very strong curls quickly become smooth, shiny, and silky. Additionally, the hair is protected from heat, moisture, and frizz with the conditioner before styling. Application of KMS Thermashape Straightening Conditioner Apply to damp hair after washing. Leave in for two minutes and rinse out. After drying, use a straightening iron to activate the straightening effect.

Content: 300 ml (€7.32 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €30.80
17
Goldwell Dualsenses Bond Pro Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

36300
Goldwell Dualsenses Bond Pro Spray

The Goldwell Dualsenses Bond Pro Spray provides long-lasting protection to the hair’s cuticle layer. The hair surface is smoother, promoting a healthy shine and enhanced resilience to daily stressors. Your hair is perfectly prepared for heat styling.  How to use Goldwell Dualsenses Bond Pro Spray Spray onto damp hair after washing it. Do not rinse. 

Content: 150 ml (€13.00 / 100 ml)

Sale price: €19.50 Regular price: €23.50
50
Goldwell Elumen Return Hair Color Remover

Average rating of 5 out of 5 stars

36029
Goldwell Elumen Return Hair Color Remover

Goldwell Elumen Return Hair Color Remover is a hair colour remover or used for lightening or extensive removal immediately after colouring with Elumen Hair Color - without oxidising or reducing agents. Application of Goldwell Elumen Return Apply to dry hair. Leave on for up to 30 minutes. Rinse thoroughly. Follow with shampooing. Elumen Return can be used up to 3 times. Care for the hair afterwards with the Elumen colour care products.

Content: 250 ml (€9.36 / 100 ml)

Sale price: €23.40 Regular price: €46.50
12
KMS AddPower Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

36226
KMS AddPower Shampoo

The KMS Addpower Shampoo noticeably strengthens fine, weak hair. The natural protein content is balanced, making the hair more resilient and healthier. What makes the effect of KMS Addpower Shampoo unique? Lactic acid and malic acid rebuild the hair from within. Quaternium 80 smooths the surface. Rice protein strengthens and thickens. White tea extract has anti-inflammatory and hydrating properties.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €23.70
12
KMS Addvolume Solid Shampoo KMS Addvolume Solid Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

36280
KMS Addvolume Solid Shampoo

KMS Addvolume Solid Shampoo is a vegan hair care staple: 78% of its ingredients are of natural origin and 95% of the formulation is biodegradable. The product is also free from sulphates, silicone, alcohol and synthetic dyes and, thanks to its highly-concentrated formula, uses only a minimum percentage of water. It gives your limp hair a lift and adds volume and body. Suitable for colour-treated hair. 3 benefits of KMS Addvolume Solid Shampoo Less plastic waste Reduced CO² footprint Free from silicone, sulphates, alcohol, synthetic dyes and animal ingredients How to use KMS Addvolume Solid Shampoo Wet the shampoo bar, work up a lather and apply to wet hair. Rinse thoroughly and air dry the bar after usage.

Content: 75 g (€27.93 / 100 g)

Sale price: €20.95 Regular price: €23.70
32
Kérastase Genesis Cure Apaisante

Average rating of 0 out of 5 stars

33745
Kérastase Genesis Cure Apaisante

The Kérastase Genesis Cure Apaisante is a treatment mask for sensitive, irritated scalps to soothe itching, irritations, and inflammation with immediate effect. It is a treatment mask for sensitive scalps suitable for all hair types to calm itching, irritations, and inflammation. It soothes scalp discomfort and irritations. Additionally, it protects against irritations and oxidative stress. It also guards against external influences and promotes scalp health. A concentrated treatment for 4 weeks to calm discomfort, irritations, and itching. Application: Apply three times a week for 4 weeks on dry and towel-dried hair. One vial per application. Apply section-wise to the scalp. Massage in with fingertips. Style as usual. Do not rinse.

Content: 1 Pkg (€48.95 / 1 Pkg)

Sale price: €48.95 Regular price: €71.80
30
Kérastase Gloss Absolu Le Parfum

Average rating of 5 out of 5 stars

33740
Kérastase Gloss Absolu Le Parfum

With the Gloss Absolu Parfum from Kérastase, hair experiences a unique care and fragrance sensation. The feather-light hair perfume provides intense shine and moisture without weighing down. A fragrance that seduces Inspired by Tuscany, a captivating composition of zesty citrus notes and an elegant floral signature unfolds. This exclusive scent blend ensures long-lasting freshness, boosts confidence, and makes hair irresistibly attractive – all day long. The perfect ritual The Gloss Absolu Parfum is more than a hair product – it is a daily self-empowerment ritual. With each spray, hair becomes smoothly soft, appears professionally cared for, and gains a luxurious scent signature that accompanies you. Ideal as a complement to the Gloss Absolu care range for a completely radiant hair experience. Application: Depending on hair length, spray several times onto dry or towel-dried hair.

Content: 30 ml (€103.17 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €44.20
13
Goldwell Elumen Clean Skin Stain Remover

Average rating of 0 out of 5 stars

36020
Goldwell Elumen Clean Skin Stain Remover

For gentle and thorough removal of skin stains caused by Elumen Hair Color. Application of Goldwell Elumen Clean Apply Elumen Clean to a cotton pad and cleanse the skin if stains have occurred.

Content: 250 ml (€6.60 / 100 ml)

Sale price: €16.50 Regular price: €18.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.