Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Kérastase Gloss Absolu Bain Crème Hydra Glaze Refill Pouch

Description

Product information "Kérastase Gloss Absolu Bain Crème Hydra Glaze Refill Pouch "

The Gloss Absolu Bain Crème Hydra-Glaze Refill Puch 500ml by Kérastase is a sulfate-free, creamy shampoo specially developed for thick hair with frizz. The formula with hyaluronic acid, glycolic acid, and wild rose oil gently cleanses hair and scalp while intensely nourishing the hair fibre.

The rich, creamy texture creates a strong lather, removes residues, and provides a smooth hair surface with visible shine and softness. At the same time, the shampoo delivers intensive moisture and helps control frizz – for up to 4 days of soft, shiny hair and natural, defined movement.

The hair care experience is complemented by an elegant fragrance with fresh citrus notes and a luxurious floral bouquet.

Highlights

  • Shiny, voluminous hair
  • Up to 4 days anti-frizz
  • Intensive hydration
  • Sulfate-free, creamy formula

Main active ingredients

  • Hyaluronic Acid – provides moisture
  • Glycolic Acid – smooths the hair surface and enhances shine
  • Wild Rose Oil – nourishes the hair and ensures softness

Application

Apply to wet hair, massage into scalp and lengths, then rinse thoroughly. Repeat if necessary.

Properties

Brand: Kérastase
Finish: anti frizz effect, moisture, shine, well-groomed hair
Hair type: unruly hair
Product line: Kérastase Gloss Absolu
Speciality: sulphate-free
Texture: cream

Manufacturer

Kérastase

Kérastase
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone; Aqua; Benzoic acid; C12-13 alkyl lactate; C12-13 Pareth-3; Carbomer; Cetrimonium chloride; Citral; Citric acid; Cocamidopropyl Betaine; Coco-Betaine; Decyl Glucoside; Disodium Laureth Sulfosuccinate; Divinyldimethicone/dimethicone Copolymer; Glycerin; Glycine; Glycol Distearate; Hydrolyzed vegetable protein pg-propyl silanetriol; Limonene; Linalool; Parfum; PEG-55 Propylene Glycol Oleate; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Polyquaternium-7; Polysorbate 21; Potassium sorbate; PPG-5-Ceteth-20; Propylene Glycol; Salicylic Acid; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Cocoyl Isethionate; Sodium Hydroxide; Sodium Lauroyl Sarcosinate; Sodium Lauryl Sulfoacetate; Trideceth-6
Skip product gallery

You may also like

30
Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill

Average rating of 0 out of 5 stars

33725
Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill

Kérastase Gloss Absolu Bain Hydra-Glaze Refill 500ml – for the 500ml shampoo bottle. Provides intense hydration, anti-frizz effect, and stunning shine for long hair prone to frizz.

Content: 500 ml (€7.72 / 100 ml)

Sale price: €38.60 Regular price: €54.80
35
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19418
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 100 ml (€11.75 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €11.75 Regular price: €18.00
35
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19427
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

The Wella Professionals Ultimate Color Miracle Leave-In Mask is an intensive 3-in-1 treatment for coloured hair.Leave-In Treatment for coloured hairThe mask provides intensive care for coloured hair - without rinsing. The formula moisturises and adds shine, offering up to 4x more resistance against hair breakage*. Glycine and Metal Purifier protect the hair from free radicals. Pro-Vitamin B5 strengthens and makes the hair supple. The mask can alternatively be used as a second step in the Ultimate Color care routine instead of conditioner, ensuring maximum colour intensity and long-lasting brilliance. Free from animal-derived ingredients.*When using Miracle Leave-in Mask compared to a non-conditioning shampoo

Content: 30 ml (€53.83 / 100 ml)

Sale price: €16.15 Regular price: €24.95
35
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19422
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 30 ml (€23.17 / 100 ml)

Sale price: €6.95 Regular price: €10.75
33
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19416
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 50 ml (€14.70 / 100 ml)

Sale price: €7.35 Regular price: €11.05
33
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19425
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 1000 ml (€5.90 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €58.95 Regular price: €88.60
29
Kérastase Gloss Absolu Masque Crème Hydra Glaze Kérastase Gloss Absolu Masque Crème Hydra Glaze

Average rating of 0 out of 5 stars

19503
Kérastase Gloss Absolu Masque Crème Hydra Glaze

The Gloss Absolu Masque Hydra-Glaze by Kérastase is an intensive nourishing, creamy hair mask specially developed for thick hair prone to frizz. The formula with hyaluronic acid, glycolic acid, and wild rose oil deeply hydrates the hair while providing extraordinary shine and smooth movement.Rich mask for thick, unruly hair prone to frizzThanks to its rich, smooth texture, the mask intensely nourishes the hair fibre without weighing it down. Modern moisturising active ingredients support the care of the hair layers and give the hair a sleek, well-groomed finish.The mask helps visibly reduce frizz, improves manageability, and facilitates detangling. The hair appears immediately smoother, shinier, and is significantly easier to comb.The care is complemented by an elegant fragrance that combines high-quality hair care with a luxurious scent experience.HighlightsShiny, voluminous hairUp to 4 days of frizz-free hairIntensive moisture careManageability and improved combabilityApplicationWork into towel-dried lengths and ends after shampooing. Leave for a few minutes and then rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€22.43 / 100 ml)

Sale price: €44.85 Regular price: €63.40
35
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19424
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 200 ml (€11.13 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €22.25 Regular price: €34.30
34
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19420
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 250 ml (€7.54 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €18.85 Regular price: €28.75
33
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19428
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

The Wella Professionals Ultimate Color Miracle Leave-In Mask is an intensive 3-in-1 treatment for coloured hair.Leave-In Treatment for coloured hairThe mask provides intensive care for coloured hair - without rinsing. The formula moisturises and adds shine, offering up to 4x more resistance against hair breakage*. Glycine and Metal Purifier protect the hair from free radicals. Pro-Vitamin B5 strengthens and makes the hair supple. The mask can alternatively be used as a second step in the Ultimate Color care routine instead of conditioner, ensuring maximum colour intensity and long-lasting brilliance. Free from animal-derived ingredients.*When using Miracle Leave-in Mask compared to a non-conditioning shampoo

Content: 95 ml (€35.21 / 100 ml)

Variants from €16.15
Sale price: €33.45 Regular price: €49.95
30
Kérastase Gloss Absolu Bain Crème Hydra Glaze Kérastase Gloss Absolu Bain Crème Hydra Glaze

Average rating of 0 out of 5 stars

19500
Kérastase Gloss Absolu Bain Crème Hydra Glaze

The Gloss Absolu Bain Crème Hydra-Glaze Shampoo by Kérastase is a sulfate-free, creamy hair wash specially developed for strong and frizz-prone hair. The nourishing formula with hyaluronic acid, glycolic acid, and wild rose oil gently cleanses hair and scalp while providing intensive moisture to the hair fibre. Cream Shampoo for Thick, Frizz-Prone HairThe rich, creamy texture creates a pleasant foam, removes residues, and smooths the hair surface. As a result, the hair visibly gains more shine, softness, and natural movement. At the same time, the shampoo supports long-lasting frizz control – for up to 4 days of smooth, shiny hair. The elegant fragrance combines fresh citrus notes with a luxurious floral bouquet, offering a special care experience. HighlightsProvides shine and vibrant bounceUp to 4 days anti-frizz effectIntensive moisture careSulfate-free, creamy formula

Content: 250 ml (€10.26 / 100 ml)

Sale price: €25.65 Regular price: €36.40
VARIS AIRQ Dryer VARIS AIRQ Dryer

Average rating of 0 out of 5 stars

19461
VARIS AIRQ Dryer

The VARIS AIRQ Hairdryer combines exceptional performance with an extraordinarily lightweight design. Weighing only 300 grams, the professional hairdryer fits comfortably in the hand and enables effortless styling. Despite its compact size, it impresses with powerful performance and modern technology. Designed for professional demands and precise styling results.Powerful technology for perfect stylingInside the VARIS AIRQ, a high-performance motor operates at up to 110,000 RPM, generating an especially intense and uniform airflow. Thanks to the Venturi effect, the airflow is further amplified without consuming additional energy. The integrated Hydroionic crystals support the hair's moisture balance and ensure a well-groomed finish. At the same time, the temperature remains constant, regardless of the selected airflow setting.Features & BenefitsUltralightweight design at only 300 gPowerful motor with 110,000 RPMVenturi technology for enhanced airflowHydroionic crystals for well-groomed, shiny hairDigital control with clear control panelAuto-lock function for secure settingsAutomatic cleaning function for long service life Premium travel bag includedComfort and control during stylingThe digital control panel allows easy and precise adjustment of temperature and airflow. The digital auto-lock function keeps the selected settings stable during styling. The constant temperature ensures controlled results and protects the hair from unnecessary heat. At the same time, the automatic cleaning function simplifies device maintenance.The VARIS AIRQ Hairdryer combines modern design, innovative technology, and professional performance. Its compact construction and lightweight make it the ideal companion in the salon or while travelling. At the same time, its powerful performance enables quick and precise styling. A high-quality hairdryer for those who do not want to compromise on styling.

Content: 1 pc (€339.00 / 1 pc)

Regular price: €339.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.