Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Kérastase Densifique Homme Kurprogramm

Description

Product information "Kérastase Densifique Homme Kurprogramm "

Kérastase Densifique Homme Treatment Programme is a scalp treatment for men who suffer from thinning hair. The treatment helps to maintain density with Stemoxydine® and Yang complex. Hair becomes stronger and fuller while gaining resilience. Active ingredients help virgin hair to grow faster, fuller and thicker.

Reduction of hair loss and increased hair density in men's thinning hair

The gel texture allows fast absorption and a perfect scalp adhesion. A daily application for three months is recommended. Apply one vial everyday in the morning or evening to towel-dry or dry hair by opening the tube and pressing the applicator of the tube. Section hair and apply in usual styling direction. Gently massage the scalp to activate blood circulation for an even faster absorption. By integrating this program to your daily hair routine, hair loss and loss of density can be controlled.

Properties

Brand: Kérastase
Finish: strenghtened hair, well-groomed hair
Hair type: thin hair, thinning hair
Product line: Kérastase Densifique Homme

Manufacturer

Kérastase

Kérastase
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

10 August 2026 10:59

Review with rating of 5 out of 5 stars

für meinen Mann

habe die Kur für meinen Mann bestellt. ER benutzt sie seither jeden Tag. Er findet, seine Haare sind leicht voller geworden. man muss es nicht ausspülen und daher sehr geeignet für meinen Mann.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Alcohol denat.; Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate; Anhydroxylitol; Aqua; Benzyl Alcohol; BHT; Citral; Citronellol; Coumarin; Diethyllutidinate; Geraniol; Limonene; Linalool; Madecassoside; Parfum; Safflower Glucoside; Sodium Chloride; Sodium Citrate; T-Butyl Alcohol; Tocopherol; Xylitol; Xylitylglucoside
Skip product gallery

You may also like

32
Kérastase Densifique Bain Densité Homme Kérastase Densifique Bain Densité Homme

Average rating of 0 out of 5 stars

30211
Kérastase Densifique Bain Densité Homme

Bain Densité Homme is a gently cleansing, delicately scented shampoo for men that helps to stimulate hair growth. It increases hair strength & density and nourishes the hair with biotin. Texturizing polymers instantly leave hair looking fuller.  How to use Kérastase Densifique Bain Densité Homme Apply the shampoo to damp hair and massage into the scalp. Leave it in for up to 3 minutes, then rinse thoroughly and repeat if necessary. 

Content: 250 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €24.75 Regular price: €36.40
29
Kérastase Résistance Ciment Anti-Usure Kérastase Résistance Ciment Anti-Usure

Average rating of 0 out of 5 stars

30021
Kérastase Résistance Ciment Anti-Usure

Kérastase Résistance Ciment Anti-Usure is a repairing anti-breakage conditioner for slightly damaged lengths and ends. Système Vita-Ciment-Topseal® leaves your hair feeling soft and supple. It improves strength and provides protection from breakage.  Pro-Keratin: a protein that mimics the function of keratin and restores the hair Ceramide: rebuilds the intercellular cement, fortifies the hair fibre from within  Vita-Topseal: active ingredient that reinforces the natural protective barrier of the hair Sève de Résurrection: widely known for its regenerating effect  How to use Kérastase Résistance Ciment Anti-Usure Apply to towel-dried hair after shampooing. Work into lengths and ends, leave in for 1 to 2 minutes, and then rinse thoroughly. 

Content: 200 ml (€15.48 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €43.80
31
Kérastase Initialiste Kérastase Initialiste

Average rating of 0 out of 5 stars

30067
Kérastase Initialiste

The luxurious Kérastase Initialiste Serum stimulates hair growth for all hair types. It optimises hair production directly at the hair follicle, resulting in denser, voluminous hair with a healthy shine. The Regenerator Complex helps to strengthen and care for the hair without weighing it down and stimulates hair growth. The complex consists of millions of plant cells from the original apple, which contribute to protecting the stem cell environment. Antioxidants from polyphenols protect against harmful external influences, and Gluco-Lipides provide energy to the hair. Together with ceramides, the hair fibre is strengthened and breakage is prevented. The active ingredient SP 94 creates ideal conditions for new hair growth and nourishes it. The hair already feels wonderfully refreshed after the first application, and initial results can be seen after approximately 4 weeks of regular application at the roots of the new hair. Suitable for men as well. Application recommendation for Kérastase Initialiste Serum Apply the serum evenly in drops to the clean scalp and massage well. For fine hair, use twice a week, 2 pipettes each time. For thick hair, use 3-4 times a week with 3-4 pipettes each time. Do not rinse out.

Content: 60 ml (€72.92 / 100 ml)

Sale price: €43.75 Regular price: €63.20
31
Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet

Average rating of 5 out of 5 stars

30343
Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet

Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet is a blond perfecting mask for highlighted and highlighted cool blonde hair with unwanted yellow undertones and brassiness. The rich purple mask deeply penetrates the hair fibre and neutralizes unwanted undertones. The powerful formula with Hyaluronic Acid and Edelweiss flower not only moisturizes but also regenerates the sensitized hair fibre. It also restores softness and shine in highlighted hair. How to apply Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet The mask is applied to mid-lengths and tips of washed hair. Depending on the desired tone, the mask is rinsed after about 5 minutes. The mask can be applied once a week to neutralize brassy tones to maintain luminosity for even brightness.

Content: 200 ml (€21.98 / 100 ml)

Sale price: €43.95 Regular price: €63.40
32
Kérastase Resistance Extentioniste Thermique Kérastase Resistance Extentioniste Thermique

Average rating of 0 out of 5 stars

30365
Kérastase Resistance Extentioniste Thermique

Kérastase Résistance Extentioniste Thermique is a thermo-active gel cream for healthy lengths and ends. It protects the hair from heat up to 230°C, making it an excellent heat protectant. The cream strengthens the hair fiber and seals lengths and ends. It helps prevent breakage without weighing the hair down. This leave-in gel cream with its innovative protective formula – including Creatine R, Taurine, and Glaçage Thermo-Seal – supports longer hair growth while maintaining hair health. How to use Kérastase Résistance Extentioniste Thermique Apply Extentioniste Thermique to washed and towel-dried hair, focusing on lengths and ends. Style as usual. Do not rinse.

Content: 150 ml (€20.57 / 100 ml)

Sale price: €30.85 Regular price: €45.20
20
Tigi Bed Head Re-Energize Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

23303
Tigi Bed Head Re-Energize Conditioner

The lightweight Tigi Bed Head Re-Energize Conditioner provides moisture to dull hair, revitalising it with new energy, shine, and a healthy appearance. The hair is smoothed and noticeably more manageable. The formula is anti-static and detangles the hair. Eugenol protects coloured hair, and lactic acid helps maintain a balanced pH level and moisture balance. Suitable for daily care of normal hair. Application recommendation for Tigi Bed Head Re-Energize Conditioner After washing with Re-Energize Shampoo, distribute the conditioner through damp hair and rinse thoroughly after a short processing time.

Content: 750 ml (€2.34 / 100 ml)

Sale price: €17.55 Regular price: €21.99
31
Kérastase Soleil Huile Sirene

Average rating of 0 out of 5 stars

30356
Kérastase Soleil Huile Sirene

Kérastase Soleil Huile Sirene is a must-have for your summer hair care routine. The lightweight oil spray provides instant softness while enhancing natural beach waves. Enriched with babassu oil, the formula creates luminous shine and a touchable, supple hair feel.  How to use Kérastase Soleil Huile Sirene Shake well before use to mix the bi-phase formula. Spray onto damp or dry lengths and ends. Leave in and style as desired. 

Content: 150 ml (€20.80 / 100 ml)

Sale price: €31.20 Regular price: €45.20
8
Xanitalia Wax Warmer Elegance 400

Average rating of 0 out of 5 stars

75012
Xanitalia Wax Warmer Elegance 400

Xanitalia Wax Warmer Elegance 400 is a compact, easy-to-use wax heater that reliably and effectively melts wax beads. The temperature for heating the wax can be adjusted individually. The wax warmer has a capacity of 400ml and comes with a power cord.  Please note: In order to melt hard wax beads, you also need the Xanitalia Wax Pot 400ml. 

Content: 1 pc (€61.08 / 1 pc)

Sale price: €61.08 Regular price: €66.20
29
Kérastase L'incroyable Blowdry

Average rating of 0 out of 5 stars

30242
Kérastase L'incroyable Blowdry

The Kérastase L'incroyable Blowdry Lotion is a revolutionary heat styling lotion that allows multiple restyles without the need to reapply the product or make the hair look stiff. Micro-particles made from beeswax in the product enable flexible restyling with heat. The melting point of approximately 65°C allows this flexibility, as the particles can be reactivated an unlimited number of times. Suitable for sensitive hair as it does not strain the hair in any way and protects against heat up to 230°C. The strong anti-frizz effect keeps hair in check even at 80% humidity. SRS ® technology uses Micro-Waxes to define the look. These waxes react to heat and deform when warmed. Upon cooling, they form bonds between hair fibers without making them stiff. SRS® is reactivated at 150°C, allowing the hair to be reshaped into any new form. Application recommendation for Kérastase L'incroyable Blowdry Lotion Apply to damp hair, blow-dry, and shape with heat into the desired form.

Content: 150 ml (€21.50 / 100 ml)

Sale price: €32.25 Regular price: €45.20
17
Tigi Bed Head Curls Rock Shampoo Tigi Bed Head Curls Rock Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

23309
Tigi Bed Head Curls Rock Shampoo

Discover the Curls Rock Shampoo – the solution for perfectly defined, elastic curls from the modern haircare brand Tigi. This innovative, sulfate-free shampoo has been specially developed for curly hair. It gently cleanses and provides intensive care without disrupting the hair's natural moisture balance. Pamper your curls with the power of Argan oil and experience the difference with Tigi Curls Rock Shampoo. Benefits: Sulfate-free formula: Gentle cleansing without drying out Enriched with Argan oil: Provides intensive moisture and nutrients Improved elasticity: For smooth, well-defined curls Increased bounce: Brings life to tired curls Optimal definition: Enhances the natural curl structure Application Gently massage the shampoo into wet hair. Leave it on briefly before thoroughly rinsing out. For best results, follow with Tigi Curls Rock Conditioner. After use, your curls feel soft, smooth, and well-hydrated. They gain bounce and definition without frizzing or drying out. The Tigi Curls Rock Shampoo is the perfect first step for radiant, curly hair styling.

Content: 400 ml (€3.71 / 100 ml)

Sale price: €14.85 Regular price: €17.95
34
Kérastase Résistance Masque Extentioniste Kérastase Résistance Masque Extentioniste

Average rating of 0 out of 5 stars

30322
Kérastase Résistance Masque Extentioniste

Kérastase Résistance Masque Extentioniste transforms brittle and damaged hair into lustrous, healthy hair. Hair ist fortified, shiny and soft. An effective formula containing Creatine R and Acid Maleic boosts the hair fibre for perfectly nourished hair from root to tip. Hair is allowed to a new length as split ends are repaired and breakage is prevented. Benefits: Shiny hair from roots to tips Fibre tonicity is restored Nourishes hair The cuticule is sealed Fortifies the hair fibre How does Masque Extentioniste work? Creatine R consists of Creatine+Ceramide. Amino-acid implied on fiber’s internal structure reinforces it while Lipids recover the surface. As a complement with a targeted action, the mask is filled with Acid Maleic which are small particles that penetrate the hair fibre to strenghten it and seal the cuticule to make it more resilient to breakage and split ends.  Apply mask to lenghts and ends for about 5-10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€20.78 / 100 ml)

Sale price: €41.55 Regular price: €63.40
38
Kérastase Dispenser Pump for 1000ml Bottles

Average rating of 4 out of 5 stars

30209
Kérastase Dispenser Pump for 1000ml Bottles

This Kérastase dosing pump for 1000ml bottles makes dispensing from salon-sized bottles easier.

Sale price: €6.10 Regular price: €9.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.