Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Description

Product information "Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver"

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play. 

Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White.

This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering.

Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects

  • Extra fine pigment powder
  • Intense colour result
  • Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe
  • Perfect adhesion
  • Even finish
  • Suitable for Nail Art & Full Cover designs
  • Compatible with coloured, white, and black backgrounds

Juliana Nails Mirror Pigments Application

1. Proceed as usual up to the colour layer

2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer.

3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip.

4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail.

5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges.

Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

42
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71419
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€580.00 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99
42
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71413
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€580.00 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99
42
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71417
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€580.00 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99
22
Comair Bun Roll round long 4x22cm

Average rating of 0 out of 5 stars

20503
Comair Bun Roll round long 4x22cm

The Comair Bun Rolle is shaped with a round pressing head and serves as a hair accessory for beautiful updos. The nylon roller is lightweight and elastic. Maximum wearing comfort is guaranteed.

Sale price: €8.10 Regular price: €10.40
Maria Nila Eco Therapy Revive Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49259
Maria Nila Eco Therapy Revive Conditioner

The sulfate-free, paraben-free products with 98% natural ingredients form a 3-step programme packed with plant proteins in micellar formulas suitable for all hair types. The products detoxify the scalp and hair while gently nourishing with Aloe Vera and flaxseed extracts. The Colur Guard Complex provides additional colour protection.

Content: 300 ml (€10.33 / 100 ml)

Variants from €15.00
Regular price: €31.00
42
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71415
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€580.00 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99
39 Tip
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Average rating of 4.8 out of 5 stars

15352
Schwarzkopf Igora Royal - 1-0 black natural

Developed by colourists, Schwarzkopf's professional colour cream offers maximum colour intensity, up to 100% grey coverage, and long-lasting, naturally appearing colour. Schwarzkopf Igora Royal are permanent cream colours with optimal colour performance. The special colour technology ensures expressive colour, high contrast, and a perfect colour balance even on damaged hair structures. Ultimate colour brilliance and care with Schwarzkopf Igora Royal A wide range of shades provides the perfect tone for every look. The colour spectrum ranges from fashionable chocolate, ash natural shades to warm gold tones. Igora Royal shades include exciting red, intense purple, and very light blonde nuances, ideal for full-head techniques, root colour, or for unique balayage and ombré looks. Thanks to Schwarzkopf Igora Royal's innovative colour formula, an exact and contrast-rich colour result is achieved, with colour pigments being strongly anchored in the hair and the hair surface sealed. Special care properties ensure maximum shine and vibrant colour reflections – for regal colour results with precise colour accuracy and long-lasting brilliant colour. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Can be used with Oil Developer 3% (darker colouring), 6% (tone-in-tone colouring), or 9% (lightening by 2-3 levels) Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes Apply in small sections and use a generous amount of colour. For 100% coverage, always apply to dry hair. The Natur Extra Tones (-00) are specifically developed for intensive white coverage, even on thick and stubborn hair. Mixable with each other. For 100% coverage, mix an Igora Royal Natur tone (-0, -1, -4) in a 1:2 ratio with an Igora Royal Modeton of your choice. Results with Schwarzkopf Igora Royal High colour intensity Perfect colour balance even on porous hair Up to 100% grey coverage Ultimate colour durability Absolute streaking fidelity

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €17.28
28
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

42289
Londa Londacolor Intensive Colouration 60ml

The Londa Londacolor Intensive Tint 60ml provides incredibly intense, multidimensional colour. The rich cream hair colour with waxes and lipids ensures an irresistible colour brilliance for up to 24 washes. The intensive tint contains light-reflecting Vitaflection Microspheres and keratin. Versatile Intensive Tint The Londacolor tint can be used to refresh the base hair colour or for flexible colour changes. It can also be used for colour balancing in the lengths and tips to optimise the hair colour. It offers up to 50% grey coverage and is easy to mix and apply. Like Londa's permanent hair colour, the intensive tint provides a particularly interesting depth of colour, younger-looking hair, and radiant shine. Additionally, the tint impresses with a particularly pleasant, floral fragrance.

Content: 60 ml (€15.50 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €9.30 Regular price: €12.95
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71410
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€1,460.00 / 100 g)

Variants from €2.90
Regular price: €7.30
42
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71412
Juliana Nails Mirror Pigment - Sexy Silver

Immerse yourself in a world full of glamour and extravagance with the Juliana Nails Mirror Pigments. The colour pigments turn every Nail Art design and full cover look into an absolute highlight. And with the Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the Nail Tool Set with Silicone Tip, application is child's play.  Experience the sparkle of glamour on your nails with the Juliana Nails Mirror Pigment in Sexy Silver, Champagne Pop, Berry Blast, Be Rosegold, Flirty Fuchsia, Emerald Shine, I Do Blue, Caribbean Feelings, Cool Blue Black Diamond, Dreamful White. This pigment is a modern and striking beauty product that gives any nail design an elegant chrome touch. The colour nuances are vibrant, clear, and glittering. Juliana Nails Mirror Pigment Highlights & Effects Extra fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Perfect adhesion Even finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black backgrounds Juliana Nails Mirror Pigments Application 1. Proceed as usual up to the colour layer 2. To seal, use the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe, as it is important that the gel has no sweat layer. 3. After curing the lacquer, apply the pigments quickly and thoroughly to your nail. Do not press too hard on the nail tip. 4. Remove pigment residues thoroughly with a dust brush from the nail. 5. Finally, seal the nail as usual. Carefully coat the nail edges. Little tip: If you apply your pigments over the entire nail, buff your nail edges again well with a buffer before sealing the pigment.

Content: 0.5 g (€580.00 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.