Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady"

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching!

Full colour power in the shortest time with extra long durability

Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss.

Expressive, seductive nails in red

From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included.

Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aliphatic polyesterurethane acrylate; Aliphatic urethane acrylate; Ci 15850; Ci 77491; Ci 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Diethylene glycol; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; P-hydroxyanisole; Rosin acrylate; Silica caprylyl silylate; Triethylene glycol dimethacrylate; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
10
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71110
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
17
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71277
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy. The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming. Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades Wash and disinfect hands. File natural nails. Remove cuticles. Matte the natural nails. Apply primer and allow to dry. Apply Gel Polish Base and cure. Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure. Apply Gel Polish Finish and cure. If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
30
Alessandro Nail Polish California Dreams

Average rating of 5 out of 5 stars

75078
Alessandro Nail Polish California Dreams

With Alessandro Nagellack California Dreams, you go colorfully through the summer. The vibrant colours are perfect for holidays but also to refresh the grey office routine. Alessandro Nagellack is ideal for art and natural nails. It has a high coverage and the results shine with a brilliant gloss. The nail surface is improved and less brittle. Alessandro Nagellack California Dreams lasts up to 7 days on the nails. Variants of Alessandro Nagellack California Dreams Sunset Lover reflects the orange tones of the sunset Ocean Drive reminds of the water in the sea Made in L.A. is an intense pink that attracts all eyes Strawberry Sky is a pinkish tone reminiscent of the rising sun Beverly Babe is a radiant red for summer

Content: 5 ml (€169.00 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
24
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Average rating of 0 out of 5 stars

71103
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades are beautiful, expressive colours for all lovers of vibrant hues. Coral lies between orange and pink, resulting in a wonderfully fresh and eye-catching colour. Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades: The popular alternative to classic nail polish Juliana Nails Gel Polishes in striking coral and yellow shades impress not only with their colour intensity but also with their unbeatable durability of up to 5 weeks. The gel polish is a great alternative to traditional polish, as it can be applied on natural nails and artificial nails (acrylic or gel). On natural nails, it also provides reinforcement and stabilisation of the nail. Fresh colour & long-lasting hold The sunny tones evoke summer and spread good mood! When it comes to application, the gel polishes also lift the spirits: after the base coat, the self-levelling polish is applied. Then, the nails are placed in the UV or LED tunnel and are immediately cured. No streaks, no scratching, no chipping! The finish can be customised individually. With the gel polish remover, the polish is effortlessly removed. Therefore, there are no limits to colour changes.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71082
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45425
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
24
Goldwell Topchic Reds 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

14531
Goldwell Topchic Reds 60ml

Effektful colour with the Goldwell Topchic Reds 60ml creates striking, intense contrasts with perfect highlights. The Goldwell streaking colour achieves luminous streaks thanks to a lightening up to two tones. Fascinating colour intensity and incredible luminosity – all in one colour formula that also cares for the hair. The colour from Goldwell ensures an even colour result from root to tip, which lasts particularly long. Vibrant shades provide a fiery, intense variation in the hair. Goldwell Topchic Reds 60ml Application Hair must be dry. Mix developer and hair colour in a 1:1 ratio and stir well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Leave to develop without heat for 30 minutes, with heat for 20 minutes. Rinse thoroughly with shampoo and then treat the hair with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71065
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71035
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
50
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71475
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€83.17 / 100 ml)

Sale price: €4.99 Regular price: €9.99

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.