Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver"

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige.

Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish.

A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Butyl acetate; CI 60725; CI 77000; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Ethyl acetate; Hema; Hydroquinone; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; Hydroxypropyl Methacrylate; Isopropyl Alcohol; P-hydroxyanisole; PEG-9 dimethacrylate; Polyethylene terephthalate; Polyurethane-33; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

17
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71378
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
29
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 4.5 out of 5 stars

63084
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is available in many different shades – from Neon Pink to soft nude tones, there is something for everyone. Discover your new favourite colour from the Alessandro Color Code 4 range! All nail polishes offer optimal coverage through the highest possible pigmentation. Thanks to the fine brushes and creamy texture, application is very easy. The colours dry quickly and the result is especially rich and glossy. Additionally, the nail surface is improved and the nails are supplied with moisture and care. With a top coat, up to 7 days of wear is guaranteed. Alessandro Color Code 4 Nail Polish 10 ml is vegan and contains No parabens No xylols No toluene No formaldehyde No camphor No phenoplasts Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 10 ml (€93.50 / 100 ml)

Sale price: €9.35 Regular price: €13.20
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71118
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
17
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71060
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
28
Alessandro Nail Polish Oriental Spirit

Average rating of 4 out of 5 stars

75104
Alessandro Nail Polish Oriental Spirit

The Alessandro Nagellack Oriental Spirit is a limited edition featuring five mysterious and enchanting colours. They evoke, through the combination of exoticism and elegance, 1001 Nights and the vastness of the Orient. The colours of Alessandro Nagellack Oriental Spirit Oriental Desires is an alluring green shade that adds a fresh touch to any outfit. Spiritual Vibes is a warm beige tone reminiscent of the Sahara desert. Morning Mocca is a rich brown shade, like the morning coffee that energises us. Arabian Night is a brown-red tone that makes every nail a real eye-catcher. Sahara Sunrise is a pink shade reminiscent of the colours of the sunrise in the desert.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
15
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Average rating of 5 out of 5 stars

36178
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Goldwell Dualsenses Color Revive Root Concealer Powder is Goldwell's secret weapon for instant grey coverage and hair root refreshment. The weightless powder is available in 5 shades: light blonde medium to dark blonde medium brown dark brown to black Copper red The root powder adapts perfectly to the hair colour and provides a very natural look. It conceals grey hair and ensures a very natural colour for light blonde as well as medium to dark blonde hair, a perfect colour match for medium brown, and reduces contrast in dark brown to black hair, while copper and red tones are optimally refreshed. Hair powder for grey coverage and colour refreshment With this root concealer powder, Goldwell offers an innovative solution for colour refreshment and grey coverage in just one step. The root powder absorbs oils and sebum and provides a fresh hair feeling without washing. The shades are optimally matched to the Goldwell colour range and can be used as a root refresh between colourings. Perfect colour matching for a natural look with grey coverage! Application: Take a small amount of the powder onto the sponge and apply to the hair roots with gentle stroking motions. More information on correct application can be found in the video.

Content: 3.7 g (€743.24 / 100 g)

Sale price: €27.50 Regular price: €32.50
20
Jaguar Fame - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40112
Jaguar Fame - 5.5 inches

The Jaguar Fame hairdressing scissors feature a slightly convex blade with semi-integrated cutting edge and excellent, long-lasting sharpness. The forged special steel is of very high quality. The scissors are equipped with an adjustable and flat screw system, Smart Spin.

Content: 1 pc (€168.00 / 1 pc)

Sale price: €168.00 Regular price: €210.00
30
Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub

Average rating of 0 out of 5 stars

69126
Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub

With Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub, dead skin cells and pore-clogging impurities are quickly removed. This results in a smooth and radiant complexion. Subsequently, fewer dirt particles can accumulate on the skin. The tube is made of 35% recycled plastic. Active Ingredients in Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub 100% naturally derived, peeling minerals that are gentle and fine. Pomegranate enzymes that dissolve stubborn, dead skin cells, promoting a smoother skin surface. Skin-nurturing active ingredients that refresh the skin, leaving it soft and radiant. Bioadaptive plant complex that protects the skin from environmental stressors. Application of Nu Skin Brighter Day Exfoliant Scrub Dampen the skin with warm water. Apply the scrub to face and neck with gentle circular motions for 30 seconds. Then rinse off with warm water. If needed, the scrub can be used twice a week.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €47.00
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71089
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63204
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
29
RefectoCil Intense Browns Base Gel - Ash Brown Light RefectoCil Intense Browns Base Gel - Ash Brown Light

Average rating of 0 out of 5 stars

99094
RefectoCil Intense Browns Base Gel - Ash Brown Light

RefectoCil Intense Browns Base Gel provides natural definition for eyebrows in 4 shades of brown. The colours are perfectly matched to light and dark skin and hair types. The gel is the first step for full, defined eyebrows and intensively emphasized eyelashes. Advantages: Lasts up to 6 weeks Dermatologically & ophthalmologically testedIndividually adjustable semi-permanent make-up effectCruelty-freeAvailable in 4 expressive, individual colours: Ash Brown, Brown, Chocolate Brown, Deep Brown Application: Eyelash tinting: To protect the skin: apply RefectoCil Silicone Pads or eyelash strips with Skin Protection Cream & Eye Mask. Eyebrow tinting (ONLY suitable for eyebrows!): Optional: apply RefectoCil Intense Brow[n]s Intensifying Primer (Strong or Medium). Leave for 4 minutes, remove with a dry cotton swab. Drying time before the next step: 4 minutes Apply Base Gel to the eyebrows. Leave for 2 minutes, then remove with a dry cotton swab. Drying time before the next step: 4 minutes Apply Activator Gel, leave for 1 minute, then remove with a damp cotton pad – done! Important notes: Use only with RefectoCil Intense Brow[n]s colours Do not mix Primer, Base Gel & Activator Gel – application is step-by-step. Ensure the Base Gel is completely removed before applying the Activator Gel. Residues could affect the colour result.

Content: 15 ml (€49.67 / 100 ml)

Sale price: €7.45 Regular price: €10.45

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.