Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Joewell Classic Left Handed Hairdressing Scissors - 5.0 inches

Description

Product information "Joewell Classic Left Handed Hairdressing Scissors - 5.0 inches"

The Joewell Classic Series Hair Cutting Scissors for left-handed users are high-gloss polished and handcrafted. The special alloying process elevates the quality of the scissors to a new level. It ensures sharpness and cutting durability. The hollow grind makes the steel even more robust. A characteristic feature of the hair cutting scissors for left-handed users is also the removable finger rest, which is secured with a plastic ring to prevent unwanted loosening.

Properties

Brand: Joewell
Left- or right-handed: for left-handers

Manufacturer

Joewell

HAARO Friseurbedarf-Handels GmbH
Nümmener Str. 17
42653 Solingen
Germany
Website: https://e-kwip.de/

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

Joewell Classic Serie Semi-Offset Hairdressing Scissors

Average rating of 0 out of 5 stars

83016
Joewell Classic Serie Semi-Offset Hairdressing Scissors

The Joewell Classic Series Semi-Offset Hair Cutting Scissors offer high comfort during use. Top quality is guaranteed through a proprietary alloying process. The material is heated to over 1000 °C and hardened to minus 80 °C. For particularly precise cutting, the hollow grind (Honing) is also used. Thanks to its smooth operation and ergonomic design, this scissors allows for quick and efficient work. The Semi-Offset handle is a semi-offset grip (slightly offset scissors eyes) that enables a relaxed hand position.

Regular price: €279.00
Joewell FX Pro Hairdressing Scissors - 5.0 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83001
Joewell FX Pro Hairdressing Scissors - 5.0 inches

The Joewell FX-Pro Series Hairdressing Scissors are an excellent choice for professional hairstylists. These scissors are made from Japan Supreme stainless steel and feature a Sword blade for powerful cutting, enabling even and clean hair cuts. The design of the Joewell FX-Pro Series Hairdressing Scissors is sleek and modern, with an ergonomic shape for comfortable working. The scissors also have a ball bearing for effortless movement and a comfort-stopper handle in a specially balanced design. They are available in various lengths to meet the needs of users.

Regular price: €449.00
e-kwip plus Primus Cutting Scissors - 6.0 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83022
e-kwip plus Primus Cutting Scissors - 6.0 inches

The e-kwip plus Primus hairdressing scissors are specially designed for professional use in salons. The dagger-shaped blade allows for even pressure distribution and consistent cutting performance. The sliding bearing system enables easy opening and closing of the scissors. The ergonomic handle facilitates work in difficult cutting positions. The hairdressing scissors are available in various sizes, including 5.5'', 6.0'', and 6.5''.

Regular price: €229.00
51
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Average rating of 4 out of 5 stars

90015
Wella Color Touch Rich Naturals 60ml - 5/1 light brown ash

Wella Color Touch Rich Naturals are multifaceted, rich dyes for multidimensional, long-lasting colour results. The intensive tint provides a vivid enhancement or change of the natural tone with maximum shine. The demi-permanent tint allows frequent colour changes due to its gentle, ammonia-free formula. Wella Color Touch Rich Naturals: Intense Natural Shades Color Touch Rich Naturals achieves up to 70% grey coverage. The gentle formula contains Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results — even on damaged hair. More than 90 vibrant shades can be mixed with each other. The colour fades evenly after 28 washes for a harmonious regrowth. Additional benefits of Color Touch Rich Naturals: High luminosity for fashion results Ultimate shine and radiant colour intensity without compromises With Metal Purifier Technology for even more reliable colour results — even on damaged hair Vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oil. Wella Color Touch Rich Naturals: Easy Application Optimised application with bottle or brush and bowl. Drip-free formula for ultraprecise application. Recommended mixing ratio of Color Touch Intensive Tint and Emulsion: 1:2 Processing time: 15 minutes with heat, 20 minutes without heat Use with Color Touch Emulsion: 1.9% for tone-in-tone, darker, Blonde Toning, Gloss, and up to 50% coverage 4% for tone-in-tone, darker, slight lightening, and up to 70% coverage with Color Touch Plus

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
e-kwip Kuro Cutting Scissors - 5.5 inches

Average rating of 5 out of 5 stars

83033
e-kwip Kuro Cutting Scissors - 5.5 inches

e-kwip Kuro Hairdressing Scissors with black titanium coating boast the highest precision. The scissors in Japanese steel quality stand out not only visually but also through their perfect cutting performance in slicing, point cutting, channeling, passes, contours, and transitions. e-kwip Kuro Hairdressing Scissors Features The scissors in offset design feature a fixed finger rest in Japanese style and a visible ball bearing with screw system for effortless movement. They are optimally pre-tensioned to ensure a powerful cut.

Regular price: €179.00
e-kwip plus Primus Black Cutting Scissors - 6.0 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

83026
e-kwip plus Primus Black Cutting Scissors - 6.0 inches

The e-kwip plus Primus Black Titanium hairdressing scissors feature a unique dagger blade shape that is razor-sharp from the base to the tip. The black titanium coating and premium Japanese steel make the scissors particularly durable. The scissors are equipped with a glide bearing system that allows for easier opening and closing. The Super 3-D Ergo handle facilitates difficult cutting positions.   

Regular price: €269.00
17
Bellody Original Hair Ties

Average rating of 5 out of 5 stars

65001
Bellody Original Hair Ties

The Bellody Original Hair Ties are always a stylish accessory. The braided structure makes the hair tie flexible and ideal for all hair types. Secure hold without unnecessary pressure on the head is ensured. Tangles or stretching of the band are a thing of the past with this high-quality hairband. And the Bellody Original Hair Tie is also a eye-catcher on the wrist. With a diameter of 5.5 cm, they easily fit on the hair and hand without being too tight or too loose. The carefully selected colour variations offer the perfect Bellody Original Hair Tie for every outfit. The hair accessory is free from plastic or metal as it consists of fabric-covered rubber strands. The packaging is a folded paper box, which does not burden the environment.

Content: 4 pc (€1.70 / 1 pc)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.20
10
InterHair Premium Extensions 35cm InterHair Premium Extensions 35cm

Average rating of 5 out of 5 stars

92001
InterHair Premium Extensions 35cm

The InterHair Extensions 35 cm offer not only exceptional quality but also seamlessly blend into natural hair through the flat Protein Bonding. The gentle integration ensures an invisible transition and provides long-lasting, secure hold. With a wide range of shades available, numerous options are at your disposal to create your individual look. The InterHair Extensions measuring 35 cm provide an ideal solution for those wishing to subtly lengthen or volumise their hairstyle. This results in a natural, full appearance – perfect for daily salon use and clients who value reliability and comfort. Naturally beautiful hair The 35 cm extensions are especially suitable for women looking to add moderate length without an artificial appearance. The high-quality bonds offer easy maintenance, ensuring long-lasting enjoyment of your new hairstyle.

Content: 20 pc (€2.81 / 1 pc)

Sale price: €56.16 Regular price: €62.40
Lotta Curls Hair Towel Lotta Curls Hair Towel

Average rating of 0 out of 5 stars

84300
Lotta Curls Hair Towel

The Lotta Curls Hair Towel is a versatile and practical hair tool for your curl care routine, available in 2 beautiful designs. Lotta Curls Hair Towel: Versatile Hair Tool The microfiber turban has high absorbency, which reduces drying time. The microfibers prevent friction, protecting the hair. It is therefore also ideal for intensive treatments such as hair mask application. Its soft surface also makes it comfortable to wear. Last but not least, sustainability is also considered, as it is fairly produced in Europe.

Regular price: €24.90
25
Comair brush with nylon bristles, 16-row - 38/18 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

20132
Comair brush with nylon bristles, 16-row - 38/18 mm

The Comair Brush with Nylon Bristles is 16-row and particularly suitable for blow-drying all hair types. The nylon bristles of the round brush are embedded in wood. They have no nubs, but still provide a gentle effect on the hair structure. The so-called “Round Styler” has an internal (body) diameter of 18 mm and an external (body + bristles) diameter of 38 mm.

Sale price: €6.93 Regular price: €9.20
22
Cover Hair Color Spray - black

Average rating of 4.5 out of 5 stars

80033
Cover Hair Color Spray - black

The new Cover Hair Color Spray is perfect for concealing unwanted hairline colour in seconds. The root spray extends the time between colouring sessions and covers unsightly regrowth instantly. Grey and white roots are easily covered with the spray in five attractive colours, as well as unwanted hair colour at the roots. It is gentle, quick, and beautiful. The Color Spray dries immediately and lasts until the next hair wash. Wind, weather, sweat, and even light rain cannot harm the colour. Application of Cover Hair Color Spray Shake the root spray well and hold the can upright. It is best applied after washing hair onto dry hair. Spray in short bursts from approximately 10cm distance. The spray is very economical, so use sparingly. Excessive use may cause flaking. Colours of Cover Hair Color Root Spray Black 1-2 Dark Brown 3-4 Light Brown 7-8 Blonde 7-8 Mahogany

Content: 100 ml (€10.10 / 100 ml)

Sale price: €10.10 Regular price: €12.90
Maria Nila Colour Refresh Pearl Silver 0.92

Average rating of 0 out of 5 stars

49046
Maria Nila Colour Refresh Pearl Silver 0.92

Maria Nila Colour Refresh Pearl Silver 0.92 imparts icy beautiful silver reflections and a cool, elegant undertone to blonde and grey hair. It neutralises unwanted yellow tones. The rich care formula not only refreshes your colour but also provides intensive hair care. The non-permanent colour pigments last for 4-10 washes.

Content: 300 ml (€10.67 / 100 ml)

Variants from €20.00
Regular price: €32.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.