Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

Description

Product information "Jaguar Kamiyu - 5.25 inches"

The Jaguar Kamiyu is a hairdressing scissors in ergonomic Offset Design. The scissors are made from special steel alloyed with cobalt. The blades are well crafted and extremely sharp. The angled thumb hole ensures comfortable working. The hairdressing scissors for right-handed users have a long lifespan.

Japanese tradition meets expertise from Solingen

The Jaguar Kamiyu hairdressing scissors are manufactured in Japan. This combines Jaguar's manufacturing expertise with Japanese craftsmanship.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: convex blades, smart spin screw system
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: premium special steel
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

31 August 2026 07:39

Review with rating of 4 out of 5 stars

zahlt sich aus!!

400 Euro für eine Schere sind definitiv eine Ansage und ich habe beim Kauf auch kurz überlegt. Aber wenn man täglich im Salon arbeitet, merkt man sehr schnell wo der Unterschied liegt. Die Kamiyu ist extrem scharf, läuft unglaublich sauber durchs Haar und liegt durch das Offset-Design sehr angenehm in der Hand. Besonders bei längeren Arbeitstagen finde ich das abgewinkelte Daumenauge angenehm, weil die Hand deutlich entspannter bleibt. Für jemanden, der nur gelegentlich Haare schneidet muss es sicher keine Schere in dieser Preisklasse sein. Für mich als Profi ist sie aber ein Werkzeug das ich jeden Tag in der Hand habe und genau deshalb war sie mir die Investition wert

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

34
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

Average rating of 4 out of 5 stars

40145
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

The Jaguar Kamiyu is a hairdressing scissors in ergonomic Offset Design. The scissors are made from special steel alloyed with cobalt. The blades are well crafted and extremely sharp. The angled thumb hole ensures comfortable working. The hairdressing scissors for right-handed users have a long lifespan. Japanese tradition meets expertise from Solingen The Jaguar Kamiyu hairdressing scissors are manufactured in Japan. This combines Jaguar's manufacturing expertise with Japanese craftsmanship.

Content: 1 pc (€386.10 / 1 pc)

Sale price: €386.10 Regular price: €583.50
44
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36383
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment is a care treatment for grey and cool blonde hair. Unwanted yellow tones are neutralised and the hair is revitalised in just one minute of contact time. The cool colour effect is refined.  Application of Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment After washing, massage into wet or towel-dried hair and leave in for 60 seconds. Rinse thoroughly.

Content: 500 ml (€5.74 / 100 ml)

Variants from €23.60
Sale price: €28.70 Regular price: €51.10
50
Matrix Tonal Control Pink Toners - 8C

Average rating of 0 out of 5 stars

485240
Matrix Tonal Control Pink Toners - 8C

Matrix Tonal Control Pink-Toners n acidic toner for neutralising unwanted undertones and refining after bleaching. The gel toner provides multidimensionality after the bleaching service with a beautiful shine. Matrix Tonal Control Pink-Reflexe develop with visible oxidation for a predictable result. After application, the colour gradually darkens in the hair, allowing the correct time for rinsing to be determined. The acidic toner contains Pre-Bonded technology. It protects and strengthens the hair during the colouring process. Advantages No lightening Colour brilliance for up to 6 weeks Colour darkens in the hair, enabling the correct time for rinsing to be read Multidimensional result with pink reflections The main pigment and the Reflexton are colour-coded for easy colour selection

Content: 1 pc (€10.05 / 1 pc)

Sale price: €10.05 Regular price: €19.90
25
Alcina Cleansing Foam

Average rating of 5 out of 5 stars

77189
Alcina Cleansing Foam

The Alcina Cleansing Foam with Panthenol is recommended for gentle facial cleansing for all skin types — especially for sensitive and easily irritated skin. It also reliably removes long-lasting makeup. The foam with emollient properties soothes the skin on the face and provides moisture. It can be re-foamed multiple times with water. Leaves a clean and relaxed skin feeling. Application of Alcina Cleansing Foam Apply 1-2 pumps to the dampened face and gently massage in. Then rinse off with lukewarm water and use a facial toner.

Content: 150 ml (€13.83 / 100 ml)

Variants from €5.35
Sale price: €20.75 Regular price: €27.55
31
MC Hair Wax F

Average rating of 0 out of 5 stars

18134
MC Hair Wax F

The Hairwax F from MC is ideal for styling hair. Creative looks and unique styles are a breeze with this wax. It also works perfectly on damaged hair tips. Result: Incredible styles Creative looks

Content: 150 ml (€5.63 / 100 ml)

Variants from €5.13
Sale price: €8.45 Regular price: €12.20
48
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

Average rating of 4.6 out of 5 stars

93222
L'Oréal Majirel - 4.15 ash mahogany brown

A permanent colouration with up to 100% coverage for rich, deep, and intense colour experiences. Thanks to the advanced ingredients, the three zones of the hair are penetrated, and the entire hair fibre is treated. Customers seeking a rich, deep, and intense colour with up to 100% grey hair coverage will find this product ideal. Application of L'Oréal Majirel The application of L'Oréal Majirel is in a mixing ratio of 1:1.5. The choice of oxidant depends on the desired colour result and lightening level: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker colouring, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey hair coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. The processing time is 35 minutes without heat. Results with L'Oréal Majirel up to 100% grey hair coverage up to 3 levels of lightening Rich and deep colours

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
32
Comair Wire Curlers with Bristle 12-pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20387
Comair Wire Curlers with Bristle 12-pack

Long Comair Curling Wands with Bristle in 9 different sizes. Practically colour-coded 12 pieces per pack

Content: 12 STK (€0.57 / 1 STK)

Variants from €6.70
Sale price: €6.80 Regular price: €10.00
16
Aveda Damage Remedy™ Daily Hair Repair

Average rating of 0 out of 5 stars

55197
Aveda Damage Remedy™ Daily Hair Repair

Daily repair for damaged, stressed hair! Aveda Damage Remedy™ Daily Hair Repair is a daily leave-in treatment that remains in the hair. The regenerating formula instantly repairs damaged hair by up to 26% and protects the hair from heat during styling, making it easier to comb. A protein from controlled organic quinoa penetrates the hair, repairs it immediately, and rebuilds it from the inside out. Natural ingredients for repaired hair Damage Remedy is vegan and features a powerful plant-based formula with quinoa protein for strengthened hair structure, as well as soy oil that nourishes and provides ample moisture. Macadamia oil smooths the hair structure and adds shine, while wheat protein and sea buckthorn extract act antioxidatively and protect the hair from damage caused by heat and environmental influences. Contains Pure-Fume aroma, made from organic bergamot, mandarin, Ylang-Ylang, and other pure floral and plant essences. Long, healthy hair Damage Remedy is the natural way to sustainably regenerate damaged hair. Due to its natural ingredients (97%), it does not unnecessarily burden the hair. The leave-in care promotes length growth by noticeably preventing hair breakage. It instantly repairs the hair surface and also provides protection during heat styling.

Content: 100 ml (€41.95 / 100 ml)

Sale price: €41.95 Regular price: €50.00
Maria Nila Scalp Brush Maria Nila Scalp Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

61175
Maria Nila Scalp Brush

Maria Nila Scalp Brush is designed to promote a healthy scalp and enhance the overall appearance of your hair. It stimulates blood circulation and gently exfoliates the scalp to remove impurities, dead skin cell and product build-up. The brush is made of recycled plastic with wheat straw fibres and flexible silicone bristles. The scalp brush by Maria Nila can be used on dry hair or in the shower. Simply apply your favourite Maria Nila shampoo, conditioner or mask to the scalp and massage with the brush in circular motions. This can help to enhance the effectiveness of the hair care products and leaves your tresses looking healthy and shiny. Try Maria Nila Scalp Brush today and experience the benefits for yourself!

Content: 1 pc (€16.00 / 1 pc)

Regular price: €16.00
10
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Average rating of 5 out of 5 stars

92056
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Experience dynamic colour gradients with the Ombré Extensions from InterHair. With 6 unique Ombre shades and a length of 45 cm, they ensure smooth transitions and a vibrant hair appearance that looks natural. The strand has approximately 8 cm of full root colour fading into a transition to the length colour. From about 10 cm, the strand then features the full length colour. Perfect for an elegant look full of radiance. Perfect hold for naturally looking hair These extensions are ideal for creative styling and trend-conscious clients seeking a modern yet natural result. The 45 cm long Ombre Extensions create the effect of gentle light play in the hairstyle and give it a lively, radiant appearance. Thanks to the flat Protein Bonding, they sit securely in the hair without discomfort. Perfect for a luxurious yet comfortable hair feel.

Content: 20 pc (€4.43 / 1 pc)

Sale price: €88.56 Regular price: €98.40
34
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

Average rating of 4 out of 5 stars

40144
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

The Jaguar Kamiyu is a hairdressing scissors in ergonomic Offset Design. The scissors are made from special steel alloyed with cobalt. The blades are well crafted and extremely sharp. The angled thumb hole ensures comfortable working. The hairdressing scissors for right-handed users have a long lifespan. Japanese tradition meets expertise from Solingen The Jaguar Kamiyu hairdressing scissors are manufactured in Japan. This combines Jaguar's manufacturing expertise with Japanese craftsmanship.

Content: 1 pc (€386.10 / 1 pc)

Sale price: €386.10 Regular price: €583.50
24
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue Juliana Nails Gel Polish Blue Tones  - Soft Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

71167
Juliana Nails Gel Polish Blue Tones - Soft Blue

With Juliana Nails Gel Polish Blue Tones, the sky and the sea are conjured onto the nails. Light blue is perfect for summer and feels refreshing, while dark blue brings calm and elegance to the look. In any case, blue nail polish remains trendy. Juliana Nails Gel Polish Blue Tones last an incredible 5 weeks on the nails. Scratching or chipping is completely impossible during this time. The finish can be customized with Juliana Nails Gel Polish to be matte or glossy. The polish is also self-leveling and thus very easy to apply. Application of Juliana Nails Gel Polish Blue Tones Before applying the desired blue shade from Juliana Nails, some time is needed to prepare the natural nails. They are washed, disinfected, free of loose cuticles, and filed. Then, primer and Gel Polish Base are applied as a foundation on the natural nails. After the blue gel polish is applied and cured, the nails are sealed with a Gel Polish Finish.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €6.50
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.