Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

InterHair Classic Extensions 45cm

Description

Product information "InterHair Classic Extensions 45cm"

The InterHair Classic Extensions in 45 cm length add volume, length, and definition to the hair. They are particularly popular for natural-looking results with harmonious transitions, as they integrate optimally with the natural hair. Thanks to various colour variants and modern colour Gradients, they offer numerous possibilities for individual styling and creative hair changes.

Comfortable hold for daily salon use

Equipped with a flat protein bonding, the InterHair Classic Extensions ensure a particularly inconspicuous fitting and comfortable wear. The connections lie flat against the hair and provide a secure hold for long-lasting results. Designed for the daily demands of the salon, the extensions impress with reliable quality and a natural appearance.

Benefits:

  • 45 cm length for natural hair extensions and volumising
  • Flat protein bonding for discreet integration
  • Comfortable wear and secure hold
  • Various colour variants and colour gradients available
  • Natural appearance with harmonious transitions
  • Ideal for professional salon applications
  • Reliable quality for long-lasting results

Properties

Brand: InterHair
Product line: InterHair Classic

Manufacturer

InterHair

InterHair GmbH
Gamling 17
8200 Gleisdorf
Austria
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

27 August 2026 05:15

Review with rating of 4 out of 5 stars

immer zufrieden

gerde für meine Kundin bestellt die sich mehr Länge und Fülle wünscht. Finde sie super da die Verbindungsstellen nicht auffallen und sich schön ins Eigenhaar einfügen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

InterHair Classic Extensions 55cm

Average rating of 4 out of 5 stars

12509
InterHair Classic Extensions 55cm

The InterHair Classic Extensions in 55 cm length are the ideal choice for those who desire long, full hair with a natural radiance. Whether for a hair extension or added volume – the high-quality extensions create seamless transitions and open up numerous styling possibilities. Thanks to the wide range of colour nuances and modern colour gradients, the extensions can be optimally matched to the individual hair colour.Comfortable wear with professional bonding technologyEquipped with flat protein bondings, the InterHair Classic Extensions offer a secure hold and a particularly inconspicuous integration into the natural hair. The connection points lie smoothly flat and ensure high wearing comfort in daily use. Developed for professional use in the salon, the extensions impress with reliable quality and a naturally appearing result.Advantages:55 cm length for especially long hair stylingFlat protein bondings for discreet integrationAvailable in various colours and colour gradientsIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural integration into the natural hairHigh wearing comfort and secure holdProfessional quality for long-lasting results

Content: 1 pc (€95.00 / 1 pc)

Variants from €72.90
Regular price: €95.00
41
Nu Skin ageLOC LumiSpa Accent head silicone tip

Average rating of 4 out of 5 stars

69017
Nu Skin ageLOC LumiSpa Accent head silicone tip

The Nu Skin ageLOC® LumiSpa Accent Head Silicone Tip is specially developed for the delicate skin around the eyes. Made from extremely soft silicone, it enables a comfortable and gentle application without stressing the sensitive eye area. In combination with the ageLOC® LumiSpa IdealEyes, the silicone tip supports a gentle peeling effect so that the nourishing ingredients can be optimally absorbed. The eye area appears revitalised, refreshed and cared for – for a radiant, more youthful appearance.The silicone tip is compatible with the ageLOC® LumiSpa iO Accent Head as well as the ageLOC® LumiSpa Accent Head. Each set contains two replacement tips so you can enjoy your beauty routine long-term. Available in blue or pink.Benefits at a glance:Specifically developed for the sensitive skin around the eyesFrom especially soft silicone for maximum comfort during useSupports a gentle peeling effect Enhances the effect of ageLOC® LumiSpa IdealEyesFor a refreshed and revitalised eye areaCompatible with the ageLOC® LumiSpa iO Accent Head and ageLOC® LumiSpa Accent HeadSet with 2 silicone tips for long-term useUsage note: For optimal results, we recommend replacing the silicone tip every three months.

Content: 2 pc (€13.83 / 1 pc)

Sale price: €27.65 Regular price: €46.59
10
SHE Bonding Extensions 30-40 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19105
SHE Bonding Extensions 30-40 cm

Die SHE Bonding Extensions in 30–40 cm Länge sind ideal, um dem Eigenhaar mehr Volumen und eine natürlich wirkende Verlängerung zu verleihen. Das hochwertige Echthaar integriert sich harmonisch in die vorhandene Haarstruktur und sorgt für weiche Übergänge sowie ein authentisches Gesamtbild. Dank der vielfältigen Farbauswahl lässt sich die passende Nuance perfekt auf die eigene Haarfarbe abstimmen. Langanhaltender Halt mit feinen Bondings Die hochwertigen Keratin-Bondings ermöglichen eine präzise und nahezu unsichtbare Einarbeitung der Extensions. Sie bieten einen zuverlässigen Halt und hohen Tragekomfort, sodass die Haarverlängerung auch im Alltag angenehm zu tragen ist. Ob für mehr Fülle, dezente Längen oder individuelle Stylings – die SHE Bonding Extensions sind die ideale Wahl für professionelle und natürliche Ergebnisse. Highlights: Hochwertige Echthaar-Extensions mit Keratin-BondingsLänge von 30–40 cm für natürliche Haarverlängerungen und Haarverdichtungen Unauffällige und sichere Einarbeitung ins Eigenhaar Erhältlich in verschiedenen Farbnuancen Natürliches Haargefühl und seidiger Glanz Vielseitig stylbar und angenehm zu tragen Professionelle Qualität für langanhaltende Ergebnisse

Content: 10 pc (€1.90 / 1 pc)

Sale price: €18.95 Regular price: €21.00
28
SHE Bonding Extensions 50-60 cm

Average rating of 4.4 out of 5 stars

19078
SHE Bonding Extensions 50-60 cm

The SHE Bonding Extensions in 50–60 cm length give hair an especially impressive length and visibly more volume. The premium human hair blends harmoniously with the natural hair and creates a natural overall image with smooth transitions. Whether glamorous waves, elegant braided hairstyles or sleek XXL looks – the extensions offer versatile styling possibilities for individual desired hairstyles. Professional hold with keratin bondingsThe fine keratin bondings allow for an almost invisible integration and provide secure, long-lasting hold. The premium human hair extensions impress with their silky texture, natural shine and comfortable wear. Available in various shade nuances, they can be optimally matched to the wearer’s hair colour and are ideal for professional hair extensions and hair volumising. Details & advantages:Premium human hair bonding extensionsLength 50–60 cm for particularly long hair stylingFine keratin bondings for unobtrusive integrationAvailable in various shade nuancesIdeal for hair extensions and hair volumisingNatural hair feel and versatile stylingProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€2.38 / 1 pc)

Sale price: €23.79 Regular price: €33.00
17
Paul Mitchell Extra-Body Sculpting Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

11383
Paul Mitchell Extra-Body Sculpting Gel

The Paul Mitchell Extra-Body Sculpting Gel provides noticeably more volume, fullness, and structure to fine and limp hair. The styling formula offers flexible hold and supports voluminous looks with long-lasting shape, without weighing the hair down or making it feel sticky. Ideal for anyone who desires visibly stronger-looking hair and more lift at the roots.At the same time, the gel improves grip and control during styling and gives the hair a natural shine. Whether for voluminous blow-dry styles, defined shapes, or more texture in the hair – the Extra-Body Sculpting Gel creates the perfect base for long-lasting looks with a fuller hair feel.Benefits:Gives fine hair more volume and fullnessFlexible hold without stickinessSupports long-lasting stylingsImproves grip and controlGives natural shine. Ideal for blow-dry styles and more root liftHow to use:Work a small amount into towel-dried hair and distribute evenly. Then blow-dry or style as desired. For maximum volume apply directly at the roots.

Content: 150 ml (€11.93 / 100 ml)

Sale price: €17.90 Regular price: €21.54
33
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Rose Gold Cleansing Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

49400
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Rose Gold Cleansing Kit

The ageLOC® LumiSpa iO Rose Gold Cleansing Kit from Nu Skin combines innovative technology with powerful skincare to deliver an exceptional cleansing experience. The intelligent beauty system thoroughly cleanses the skin, promotes skin renewal, and supports a visibly smoother, more radiant, and younger-looking complexion.The heart of the system is the ageLOC® LumiSpa iO device with patented micro-pulsation technology. In combination with the specially developed ageLOC® LumiSpa Activating Cleansers, dirt, excess oil, makeup residues and impurities are effectively removed while the skin is gently cared for.Thanks to intelligent integration with the Nu Skin VERA® App, you benefit from personalised skincare routines, smarter user guidance and valuable application tips for optimum results.The included cleanser is tailored to the needs of different skin types and available in the following variants:Normal to combination skinOily skinDry skinSensitive skinImperfect skin prone to blemishesWhat’s included: ageLOC® LumiSpa iO device in Rose GoldageLOC® LumiSpa Silicone Head ageLOC® LumiSpa Activating Cleanser (depending on the chosen skin type)Charging cable and user manual Note: The ageLOC® LumiSpa iO Station (stand) is not included in the delivery scope and is sold separately.

Content: 1 pc (€398.00 / 1 pc)

Sale price: €398.00 Regular price: €597.00
16
EFALOCK metal curls flocked 46mm 12-pack

Average rating of 0 out of 5 stars

19998
EFALOCK metal curls flocked 46mm 12-pack

The Efalock metal curlers flocked with a length of 46 mm have been developed specifically for precise curling techniques and defined curl results. With the various available diameters, individual curl patterns can be created – from small, elastic curls to softer shapes with natural movement. The flocked surface improves grip and ensures a secure fit in the hair.Ideal for professional stylingThe compact design is particularly suitable for shorter hair or targeted styling areas. The high-quality metal curling rods support an even curling result and impress with their durable workmanship – ideal for professional hairdressing supplies and demanding styling applications.

Content: 12 pc (€0.95 / 1 pc)

Variants from €9.80
Sale price: €11.40 Regular price: €13.50
21
SHE Tape Extensions 55-60 cm

Average rating of 4.7 out of 5 stars

19232
SHE Tape Extensions 55-60 cm

The SHE Tape Extensions in 55–60 cm length is the ideal choice for those who want extra-long, full hair with a natural appearance. The high-quality real hair blends harmoniously with the natural hair, providing seamless transitions and versatile styling options—from elegant Sleek looks to glamorous waves. Thanks to the wide range of colour nuances, the extensions can be optimally matched to the wearer’s hair colour.Flat Tape Technology for Maximum ComfortThe ultra-flat tape connections allow fast, discreet fitting and offer reliable hold while ensuring comfortable wear. The high-quality real hair extensions impress with their smooth texture, natural shine and reusability when properly applied. Ideal for professional hair extensions and hair thickening with a long-lasting natural result.Advantages:High-quality real hair tape extensionsLength 55–60 cm for extra-long stylingFlat tape technology for an almost invisible integrationAvailable in various colour nuancesIdeal for hair extensions and hair thickeningNatural hair feel and versatile stylingReusable with professional applicationProfessional quality for long-lasting results

Content: 10 pc (€8.33 / 1 pc)

Sale price: €83.30 Regular price: €105.00
33
Nu Skin ageLOC Tru Face Future Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

49410
Nu Skin ageLOC Tru Face Future Serum

The Nu Skin ageLOC Tru Face Future Serum has been developed to target the early visible signs of ageing and give the skin a youthful, radiant appearance. The advanced serum formula provides intensive moisture and helps refine the skin’s texture, resulting in a smoother, more even, and fresher-looking complexion. Thanks to its lightweight texture, the serum absorbs quickly and integrates perfectly into the daily skincare routine.With the exclusive ageLOC® technology and potent active ingredients, the serum supports the skin’s natural resilience and helps reduce fine lines as well as visible signs of fatigue. The skin appears more supple, vital, and gains a new radiance – for a well-groomed complexion with a long-lasting feeling of freshness.Benefits: Supports a smoother and more even skin textureProvides intensive moisture and careHelps to mitigate early signs of ageingEnhances the natural radiance of the skinLightweight, fast-absorbing serum texture with innovative ageLOC® technologySuitable for daily use Ideal as part of a modern Well-Age skincare routineApplication:Apply to face and neck in the morning and evening after cleansing and before moisturising. Then proceed with the usual day or night care.

Content: 30 ml (€8.47 / 1 ml)

Sale price: €254.00 Regular price: €381.00
33
Nu Skin Beauty Focus Collagen+ and ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser

Average rating of 5 out of 5 stars

49424
Nu Skin Beauty Focus Collagen+ and ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser

Skin needs more than a cleanse – it needs care, moisture and protection. The Beauty Focus Collagen+ & ageLOC LumiSpa Activating Face Cleanser in the set with the Beauty Focus Collagen+ Sachets has been specially developed to gently remove dirt, makeup and stubborn residues without depleting valuable moisture from the skin. In combination with the ageLOC LumiSpa System, the innovative formula supports a thorough yet especially gentle cleansing for a smooth, well-groomed skin sensation.The creamy texture pamper s dry skin during application and helps preserve the skin's moisture balance. After cleansing, the complexion appears fresher, softer and visibly revitalised. Ideal for daily facial care and for anyone who wants to give their dry skin more comfort, suppleness and radiance.And what could round off a facial care routine better than the Nu Skin Beauty Focus Collagen+? The dietary supplement is a true anti-ageing booster for the skin: the formula promotes elasticity, provides a visibly more radiant complexion and reduces fine lines around the eyes. Also available as a standalone product to purchase.Benefits:in the set with Face Cleanser for different skin types (normal, sensitive, dry, oily and prone to impurities) & Collagen+ SachetsGently cleanses thoroughlySupports the natural moisture balanceEffectively removes dirt, makeup and residuesLeaves a smooth and well-groomed skin feelOptimally aligned for use with the ageLOC LumiSpa SystemSuitable for daily facial cleansing

Content: 1 pc (€162.30 / 1 pc)

Variants from €51.20
Sale price: €162.30 Regular price: €243.45
33
Nu Skin ageLOC Tru Face Transforming Gel Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

49412
Nu Skin ageLOC Tru Face Transforming Gel Cream

The Nu Skin ageLOC Tru Face Transforming Gel Cream combines the intensive care of a moisturising cream with the lightness of a refreshing gel texture. The innovative formula is designed to provide the skin with valuable moisture daily, enhance its natural radiance, and reduce visible signs of ageing. Thanks to the exclusive ageLOC® technology, the gel-cream supports the skin in appearing smoother, more supple, and visibly revitalised.Selected active ingredients such as hyaluronic acid, ceramides, shea butter and plant extracts help strengthen the skin barrier and retain the skin’s moisture in the long term. At the same time, the formula supports natural skin renewal and contributes to a refined complexion with more radiance. The lightweight, non-greasy texture is suitable for all skin types and leaves the skin looking fresh, well-groomed, and pleasantly soft.Wellness for the skin: from moisture to anti-ageing EffectIntensively moisturises the skinSupports a smoother and more radiant complexionHelps visually reduce fine lines and wrinklesPromotes natural skin renewalStrengthens the skin barrier and preserves moistureLight gel-cream with a pleasantly fresh textureSuitable for all skin typesWith ageLOC® technology for modern well-age careApplication: Apply to face and neck in the morning and evening after cleansing, toning and serum, then massage in gently. For optimal results, use as part of the ageLOC Tru Face skincare routine.

Content: 30 ml (€3.33 / 1 ml)

Sale price: €100.00 Regular price: €150.00
33
Nu Skin refiller ageLOC Tru Face Future Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

49413
Nu Skin refiller ageLOC Tru Face Future Serum

The refill pack of Nu Skin ageLOC Tru Face Future Serum contains the proven serum formula to support a smoother, more radiant and youthful-looking complexion. Thanks to the convenient refill solution, the daily well-aging routine can be sustainably continued without compromising the usual level of care.Advantages:Refill pack for the ageLOC Tru Face Future Serum Supports a more even complexionProvides moisture and careWith innovative ageLOC® technology Practical and resource-saving refill solution

Content: 30 ml (€7.60 / 1 ml)

Sale price: €228.00 Regular price: €342.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.