Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Hot Tools Professional Black Gold Volumiser

Description

Product information "Hot Tools Professional Black Gold Volumiser"

The Hot Tools Professional Black Gold Volumiser is a game-changing product that does the job of a brush and a dryer in just one step. It allows you to create salon-perfect, long-lasting blowouts at home, all while cutting down on styling time.

The Black Gold Volumiser by Hot Tools Professional combines advanced technologies and innovative design for maximum performance. 

The oval barrel with charcoal-infused bristles easily glides through the hair for exceptional styling results and irresistible shine. The Volumiser can do it all: It dries, adds volume and movement, or straightens. A 3 m professional swivel cord gives you maximum styling freedom. 

The Black Gold styling surface heats up really fast and stays hot throughout the entire styling process. Heat is evenly distributed for consistent results. The cool touch end cap allows for easier handling. With the rotating temperature dial you can select your preferred temperature setting. 

How to use the Hot Tools Black Gold Volumiser for a one-step blowout 

  • Pre-dry hair to damp
  • Section hair
  • Style and dry in one step

Properties

Brand: Hot Tools Professional
Cable length: 3 m
Features: cable with rotating joint
Finish: shine, volume
Plug Type: Europlug, UK plug

Manufacturer

Hot Tools Professional

Hot Tools & Styles GmbH
Im Brühl 1
56288 Michelbach
Germany
Website: https://hot-tools.de/

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

14
Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Set Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Set

Average rating of 0 out of 5 stars

57102
Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Set

One product, endless styling possibilities. The Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Set is an award-winning hot air brush for salon-quality blowouts at home.  Discover the latest styling innovation from America: The Black Gold Volumiser Set by Hot Tools. With this professional styling brush, you now have the power to create long-lasting flawless hairstyles with a salon finish at home. You can dry and style your hair in just one step, thus cutting down on styling time.  Salon-perfect blowouts with the Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Set Advanced technologies and innovative design ensure maximum performance. You can effortlessly straighten your hair or create opulent volume and natural movement. The brush features charcoal-infused bristles and is suitable for all hair types and lengths.  Result epic volume bouncy movement smooth, frizz-free hair brilliant shine What is included in the Hot Tools Black Gold Volumiser Set?  For maximum styling freedom, the Volumiser Set comes with 2 brush heads in different sizes. The attachments are easy to interchange and can be stored in an elegant pouch that is included with the set.  Features of the Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Thanks to Pulse Technology, the hot air brush is ready to use in an instant. Heat is distributed evenly and a consistent temperature is maintained throughout the entire styling process. The Black Gold Titanium Micro Shine finish minimises friction and helps to reduce damage while imparting irresistible shine. Charcoal-infused bristles revive second-day hair and create ultra-smooth, frizz-free results.  Benefits of the Hot Tools Professional Black Gold Volumiser Set 3 heat settings (including a cool setting) Rotating temperature dial for easy temperature control  3 m salon-length swivel cord allows you to move around while styling The cool touch end cap does not get hot for comfortable handling Revolutionary oval design for fast and fuss-free drying, volumizing, straightening and styling  Boartech2 bristles with Refresh3MAX Activated Charcoal Boartech and charcoal-infused bristles refresh second-day hair Beautiful blowouts with ease: Smoothflow bristles and a unique vent pattern for faster drying and gorgeous results Universal voltage for easy travelling and world-wide use  How to use Pre-dry hair to damp Section hair Style and dry in one step  

Sale price: €119.95 Regular price: €139.00
19
BaByliss Pro Rotating Hot Air Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

41053
BaByliss Pro Rotating Hot Air Brush

BaByliss Pro Rotating Hot Air Brush effortlessly creates dramatic volume. The hot air styler features ionic technology to banish frizz and stop your hair from becoming static. It comes with 2 interchangeable round brushes. The 50mm attachment is ideal for styling longer lengths while the 40mm brush works best on short hair, layers and fringes. This hot air brush by BaByliss has 2 speed settings, 2 temperature settings as well as a cool air setting. 

Sale price: €64.95 Regular price: €79.80
13
Hot Tools Professional Black Gold Dual Plate Hair Straightener Hot Tools Professional Black Gold Dual Plate Hair Straightener

Average rating of 0 out of 5 stars

57117
Hot Tools Professional Black Gold Dual Plate Hair Straightener

Hot Tools Pro Artist Black Gold Dual Plate Salon Straightener is more than an ordinary hair straightener. It has a unique, state-of-the-art design with 2 styling plates on each side. This guarantees maximum heat control, allowing you to effortlessly create inspired styles. Black Gold Technology ensures even heat distribution for faster styling and less damage. Shine and a healthy appearance are maintained. This hair straightener by Hot Tools has an LCD digital display and is suitable for all hair types.  Benefits of Hot Tools Pro Artist Black Gold Dual Plate Salon Straightener Dual heater control – separate temperature settings for the left and the right plate  12 mm titanium plates for less frizz and more shine Rounded edges for better grip and control 30 temperature settings up to 235 °C Pulse Technology: Fast heat up and even heat distribution Automatic switch off after 2 hours Last-setting memory for personalized heat Cool tip for easy and comfortable handling 3 m tangle-free swivel cord

Sale price: €139.95 Regular price: €159.99
11
Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 32mm Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 32mm

Average rating of 0 out of 5 stars

57100
Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 32mm

The Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 32mm is a revolutionary styling tool that puts an ergonomic twist on the traditional curling iron design.  Black Gold Curlbar 32mm: Innovative technology for salon-perfect styling results  Perfect curls are defined, long-lasting and damage-free. And that is exactly what you can expect from the Hot Tools Curlbar!  A unique, one-of-a-kind design sets this curling wand apart from every other styling tool you have tried before. The angled Soft Touch Handle allows you to curl your hair with more comfort by taking pressure off your shoulders, arms, elbows and wrists. A 3 m professional swivel cord gives you maximum styling freedom.  The exclusive Black Gold edition of the Curlbar looks particularly elegant, making it a real eye-catcher in your salon or on your dressing table.  Pulse Technology  Pulse Technology is the key to perfectly defined, consistent curls. In ensures that the barrel heats up fast and that the heat is evenly distributed. The tip of the curling wand remains cool for easy handling.  Built-in curl timer  In order to prevent damage, the Curlbar has a built-in curl timer. Depending on your hair and the curl you want to achieve, you can set the timer from 1 to 10 seconds and it vibrates when the time is up to indicate that your curl is done.  Digital temperature control  8 different heat settings between 160°C and 230°C ensure that you can style your hair at a temperature that is suitable for your hair type. 

Sale price: €132.95 Regular price: €149.00
20
Alterna Caviar Smoothing Anti-Frizz Blowout Butter

Average rating of 0 out of 5 stars

57026
Alterna Caviar Smoothing Anti-Frizz Blowout Butter

The Alterna Caviar Smoothing Anti-Frizz Blowout Butter is a gently melting cream with a cream-to-oil formulation that tames frizzy hair and provides heat protection during blow-drying. It makes hair more resistant to moisture, controls unruly hair, moisturises, and adds shine and silky smoothness. Hair fibres remain smooth and manageable for up to 72 hours, and frizz is reduced. The formulation contains various oils that improve hair manageability, enhance shine, and strengthen hair fibres. Protects hair from humidity Tames frizzy, unruly hair Prevents frizz Application recommendation for Alterna Caviar Smoothing Anti-Frizz Blowout Butter Rub a small amount into the palms, then apply to washed, towel-dried hair and blow-dry.

Content: 150 ml (€24.63 / 100 ml)

Sale price: €36.95 Regular price: €45.90
9
Alterna My Hair My Canvas Curl Elongator

Average rating of 0 out of 5 stars

57130
Alterna My Hair My Canvas Curl Elongator

Alterna My Hair My Canvas Curl Elongator is a hair product that helps to maintain curl structure and control frizz. It provides 72 hours of moisture protection, enhances shine, and imparts light definition. The vegan and silicone-free formula with Moringa seed oil protects against environmental pollution. Application of Alterna My Hair My Canvas Curl Elongator

Content: 148 ml (€20.91 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €33.90
20
Lancaster Golden Lift Tightening Serum Lancaster Golden Lift Tightening Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

56189
Lancaster Golden Lift Tightening Serum

Lancaster Golden Lift Tightening Serum is designed to effectively combat photoaging. It instantly tightens and firms the skin, visibly reduces dark spots and wrinkles, and improves skin elasticity over time. The innovative formula combines encapsulated retinol and retinal with an advanced delivery system and a dipeptide complex that promotes collagen and elastin production. Instant tightening and long-term anti-aging effects for youthful-looking skin Instant tightening: Skin feels firmer and tighter from the very first application. Reduction of dark spots and wrinkles: With regular use, dark spots and wrinkles are visibly reduced. Improved elasticity: Skin regains firmness and looks more youthful. Suitable for sensitive skin: Dermatologically tested and suitable for all skin types. Rejuvenating effect: The serum acts like a youth-enhancing veil. Application Apply the serum morning and evening after cleansing to the face and neck. Gently massage into the skin until fully absorbed. The silky, milky texture is ideal for sensitive skin and perfectly prepares it for subsequent skincare.

Content: 30 ml (€293.17 / 100 ml)

Sale price: €87.95 Regular price: €110.00
17
Alterna Renewing Scalp Care Peppermint Leave-On Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

57123
Alterna Renewing Scalp Care Peppermint Leave-On Treatment

Maintain scalp moisture with Alterna Renewing Scalp Care Peppermint Leave-On Treatment. The clinically-tested, lightweight and fast absorbing formula makes your scalp feel hydrated and less dry. It does not leave an oily residue.  Ingredients in Alterna Renewing Scalp Care Peppermint Leave-On Treatment Vegan botanical caviar Alterna’s Scalp Moisture Complex Witch hazel – regulates sebum production and restores the moisture balance of the scalp  How to use Alterna Renewing Scalp Care Peppermint Leave-On Treatment The application of Alterna Renewing Scalp Care Peppermint Leave-On Treatment should be combined with an invigorating scalp massage. A unique tapping technique is used to stimulate the scalp. 

Content: 74 ml (€62.09 / 100 ml)

Sale price: €45.95 Regular price: €55.50
16
Alterna My Hair My Canvas Glow Crazy Shine Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

57104
Alterna My Hair My Canvas Glow Crazy Shine Booster

Treat your hair to the ultimate radiance boost with the Alterna My Hair My Canvas Glow Crazy Shine Booster. This highly concentrated, silicone-free and vegan jelly booster can be added to your conditioner or hair mask to enhance shine and smoothness. Hair is hydrated and more manageable. The effect lasts up to 10 washes.  How Alterna My Hair My Canvas Glow Crazy Shine Booster works  The Glow Crazy Shine Booster combines vegan botanical caviar, prickly pear oil and a special Shine Complex to leave your hair incredibly glossy and improve overall manageability. 

Content: 74 ml (€36.42 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €32.00
26
Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 25mm Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 25mm

Average rating of 5 out of 5 stars

57099
Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 25mm

The Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 25mm combines a unique, ergonomic design with the highest level of functionality for salon-quality results.  While it has long been a firm favourite with professional hairdressers and stylists around the globe, the exclusive Black Gold Edition is now also available for at-home users.   Hot Tools Professional Black Gold Curlbar 25mm for effective, gentle & easy styling  Pulse Technology: Fast heat up and even heat distribution Consistent temperature throughout the styling process Built-in Curl Timer that vibrates after 1 to 10 seconds when your curl is done Cool tip for easy and comfortable handling Angled Soft Touch Handle for better grip and reduced pressure on arms and shoulders Digital temperature control with 8 settings from 160°C to 230°C Universal voltage 3 metre professional swivel cord Heat-resistant mat and glove  This revolutionary curling wand is available in 2 versions (25mm and 32mm). It delivers professional results thanks to a built-in curl timer which vibrates to indicate that your curl is done. This also prevents damage as you can select the ideal time for your hair and the type of curl you want to achieve. Enjoy easy, fast and perfect curls whenever you want with the Hot Tools Curlbar! 

Sale price: €109.90 Regular price: €149.00
17
Alterna Caviar Restructuring Bond Repair Overnight Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

57015
Alterna Caviar Restructuring Bond Repair Overnight Serum

The Alterna Caviar Restructuring Bond Repair Overnight Serum is a reparative overnight treatment that combats signs of hair aging while you sleep. This unique treatment is quickly absorbed by the hair without leaving it greasy. The hair is deeply nourished, moisturised overnight, and repaired. The formulation of the Bond Repair series fills gaps and cracks in the hair surface and strengthens the hair to protect it from further damage. Provides damaged hair with essential moisture Proven to reduce hair breakage by up to 99% The hair immediately feels significantly stronger, smoother, more manageable, and shinier Application recommendation for Alterna Caviar Restructuring Bond Repair Overnight Serum Work into dry hair before sleep, leave overnight. Wash the hair with shampoo the next day. For optimal results, use 2-3 times a week.

Content: 100 ml (€42.95 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €51.90
18
Hot Tools Professional Black Gold evolve 25mm Hot Tools Professional Black Gold evolve 25mm

Average rating of 3 out of 5 stars

57097
Hot Tools Professional Black Gold evolve 25mm

The Hot Tools Professional Black Gold evolve hair straightener features 25mm styling plates. It is a premium-quality styling tool that delivers salon-quality results while being extra gentle on the hair.  The hair straightener by American brand Hot Tools Professional has a True Ionic Generator for smooth and frizz-free strands. Its lightweight, ergonomic design reduces strain on the shoulders, elbows and wrists. Titanium styling plates with ceramic coating effortlessly glide through the hair and give a noticeably soft and shiny finish.  Special features of the Hot Tools Professional Black Gold evolve 25mm hair straightener  Pulse Technology Pulse technology ensures that the styling plates heat up really fast and maintain a consistent temperature throughout the entire styling process. So you are not losing any valuable time when you are getting ready in the morning.  Titanium Micro-Shine The Black Gold Titanium Micro-Shine styling surface is extra smooth and friction-free for even heat distribution. The styling plates add brilliant shine to your hair and are hard-wearing.  Advanced Ion Technology  Thanks to Advanced Ion Technology, the Hot Tools Black Gold evolve delivers smooth, shiny, long-lasting and damage-free styling results. The all black design makes this innovative hair straightener an It Piece that everyone who loves to style their hair should have on their dressing table.  Digital Temperature Control Dial  26 temperature settings that are shown on a digital LED display give you maximum control over your hairstyle.  Cylindrical design Unlike most conventional hair straighteners, the Black Gold evolve 25mm has a cylindrical design that also allows you to create volume, curls and Beach Waves.  More Benefits: Digital LED display Ergonomic design Glowing Light Ring flashes while heating up  Luxurious storage pouch with removable, heat-resistant mat  3 m professional length cord  Sleep mode after 120 minutes 

Sale price: €179.95 Regular price: €219.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.