Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Description

Product information "Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde"

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting.

100% Grey Hair Coverage

The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair.

Advantages of Goldwell Topchic 250ml

  • 100% grey hair coverage
  • Long-lasting colour
  • Intensive and even colour result
  • Optimal hair protection
  • Easy and practical application

Application of Goldwell Topchic 250ml

  • Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio.
  • Use a brush to apply the colour mixture.
  • Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes
  • Wash out and care for hair with shampoo

Goldwell's Unique Dispensing System

The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Properties

Brand: Goldwell
Colour: Ash, Beige, Black, Blonde, Blue, Brown, Copper, Gold, Green, Mahagoni, Red, Silver, Violet
Hair type: all
Product line: Goldwell Topchic
Speciality: vegan

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

2-Amino-3-Hydroxypyridine; 2-Methylresorcinol; Alcohol denat.; Alpha-isomethyl ionone; Ammonium chloride; Ammonium Hydroxide; Aqua; Ascorbic Acid; Cetearyl Alcohol; Cocamide Mea; M-Aminophenol; Oleic Acid; Oleth-5; Parfum; Polysilicone-9; Propylene Glycol; Propylene glycol stearate se; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfite; Squalane; Stearamide mea; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl Acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14637
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95
18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14436
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95
18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14438
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95
18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14440
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95
18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14589
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95
24
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Average rating of 3.5 out of 5 stars

14466
Goldwell Topchic 60ml - 2 A blue black

Goldwell Topchic stands for intelligent, vibrant, and intense colour with long-lasting hold. Topchic offers up to 100% grey coverage and the clearest colour results. The intelligent colour system ensures precise and highly reliable outcomes. Advantages of Goldwell Topchic 60ml easy application high result reliability maximum coverage even result over 100 shades with maximum colour brilliance Application of Goldwell Topchic 60ml The hair must be dry before application. Mix Topchic hair colours 1:1 with the system developer. Apply with a brush. Allow to develop for a maximum of 30 minutes with heat and 20 minutes without heat. Rinse out with shampoo and care for the hair.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
51
Schwarzkopf BLONDME Precision Lightener Schwarzkopf BLONDME Precision Lightener

Average rating of 0 out of 5 stars

54433
Schwarzkopf BLONDME Precision Lightener

The Schwarzkopf BLONDME Precision Lightener is an innovative, gentle bleaching product for those seeking a blonde look that captures everyone's attention. Schwarzkopf BlondME Precision Lightener Applications The BlondME Precision Lightener quickly achieves a bright and even blonde that perfectly enhances any personality. It is suitable for scalp contact and therefore ideal for full-head lightening or regrowth colouring. Always apply to dry hair. The mixing ratio with developer is 1:1.5. For up to 3 levels of lift, use the 2% 7 Vol. developer. For up to 7 levels of lift, we recommend the 6% 20 Vol. developer. The processing time is 20 to 45 minutes. Schwarzkopf BlondME Precision Lightener Benefits The lightener is equipped with the Bond Protection System, which protects the hair fibre during lightening and minimises hair breakage. Unlike traditional blonding products, the colour paste does not swell. Therefore, the lightener can be applied very precisely. It delivers a clear and uniform blonde. The blonding offers up to 7 levels of lift and is suitable for tone heights 3-8. The integrated Temperature-Balancing-Complex keeps the colour mixture cool, making the application very comfortable. The blonding can also be mixed with BLONDME Bleach & Tone for a customised result. This allows for lightening and toning in the desired colour in one step. Always apply to dry hair.

Content: 350 g (€9.70 / 100 g)

Sale price: €33.95 Regular price: €69.48
20
Jaguar Satin Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40086
Jaguar Satin Plus - 5 inches

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Content: 1 pc (€95.90 / 1 pc)

Sale price: €95.90 Regular price: €119.90
14
Goldwell Topchic Naturals  - 2 N black

Average rating of 0 out of 5 stars

14434
Goldwell Topchic Naturals - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 250ml is a premium hair dye with 100% grey coverage for various hair types. The result is vibrant, long-lasting colour with maximum hair protection. The Topchic Naturals in the 250ml version is easily dosed with a dispensing cap and measuring cup. The process is demonstrated in the video. Application of Goldwell Topchic Naturals 250ml Preparation: Hair must be dry. Mix hair colour with System Developer in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully with a brush to dry hair. Processing time: Use heat for a maximum of 30 minutes, without heat for 20 minutes. Thoroughly rinse out with shampoo and then care for the hair.

Content: 250 ml (€17.18 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €49.95
18
Goldwell Topchic  - 11 G special gold blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

14426
Goldwell Topchic - 11 G special gold blonde

Goldwell Topchic is a high-performance hair colour that provides intense, vibrant, and uniform colours. The Equalizer System 2.0 enables gentle colouring while protecting and smoothing the hair fibre. The patented Intelligent Coenzyme technology also protects the hair from potential damage by neutralising free radicals. The colour appears more brilliant, intense, and long-lasting. 100% Grey Hair Coverage The Topchic range offers a wide selection of bright and individual shades capable of covering 100% of grey hair. Advantages of Goldwell Topchic 250ml 100% grey hair coverage Long-lasting colour Intensive and even colour result Optimal hair protection Easy and practical application Application of Goldwell Topchic 250ml Preparation: Ensure hair is dry and mix the Topchic hair colour with the System Developer in a 1:1 ratio. Use a brush to apply the colour mixture. Processing time: with heat up to 30 minutes, without heat up to 20 minutes Wash out and care for hair with shampoo Goldwell's Unique Dispensing System The Topchic hair colours are applied using the convenient Depot Dosen system. Instructions can be found in the video.

Content: 250 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €34.40
Sale price: €41.20 Regular price: €49.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.