Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Light Dimensions Soft Color - 10 V pastel violet blonde

Description

Product information "Goldwell Light Dimensions Soft Color - 10 V pastel violet blonde"

Goldwell Light Dimensions Soft Color is used for blonde refreshment. The semi-permanent blonde toning is an easy and intelligent way to refine blondes. It is used in salons or at home.

Undesirable tones are neutralised and the best from blonde shades is brought out. Soft Color provides cool, long-lasting results and lasts for six to eight washes. The formulation with integrated IntraLipid Technology ensures a smooth hair feel.

Application of Goldwell Light Dimensions Soft Color

  • The hair must be towel-dried before applying Soft Color.
  • Wear gloves.
  • Shake well.
  • Spray the desired amount onto a comb.
  • Apply with the comb.
  • Leave to develop for 5-15 minutes without heat.
  • Rinse out.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: blonde hair
Product line: Goldwell premium blonde lighteners

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acid violet 43; Aqua; Behentrimonium Chloride; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Butane; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Dipropylene Glycol; Disperse violet 1; Ethanolamine; HC Blue No. 12; Isobutane; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Parfum; Phenoxyethanol; Propane; Steartrimonium Chloride
Skip product gallery

You may also like

29
Goldwell Light Dimensions Soft Color - 10 V pastel violet blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

36310
Goldwell Light Dimensions Soft Color - 10 V pastel violet blonde

Goldwell Light Dimensions Soft Color is used for blonde refreshment. The semi-permanent blonde toning is an easy and intelligent way to refine blondes. It is used in salons or at home. Undesirable tones are neutralised and the best from blonde shades is brought out. Soft Color provides cool, long-lasting results and lasts for six to eight washes. The formulation with integrated IntraLipid Technology ensures a smooth hair feel. Application of Goldwell Light Dimensions Soft Color The hair must be towel-dried before applying Soft Color. Wear gloves. Shake well. Spray the desired amount onto a comb. Apply with the comb. Leave to develop for 5-15 minutes without heat. Rinse out.

Content: 125 ml (€10.72 / 100 ml)

Sale price: €13.40 Regular price: €18.75
29
Goldwell Light Dimensions Soft Color - 10 V pastel violet blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

36311
Goldwell Light Dimensions Soft Color - 10 V pastel violet blonde

Goldwell Light Dimensions Soft Color is used for blonde refreshment. The semi-permanent blonde toning is an easy and intelligent way to refine blondes. It is used in salons or at home. Undesirable tones are neutralised and the best from blonde shades is brought out. Soft Color provides cool, long-lasting results and lasts for six to eight washes. The formulation with integrated IntraLipid Technology ensures a smooth hair feel. Application of Goldwell Light Dimensions Soft Color The hair must be towel-dried before applying Soft Color. Wear gloves. Shake well. Spray the desired amount onto a comb. Apply with the comb. Leave to develop for 5-15 minutes without heat. Rinse out.

Content: 125 ml (€10.72 / 100 ml)

Sale price: €13.40 Regular price: €18.75
55
Indola Color Style Mousse - Silver Indola Color Style Mousse - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

54618
Indola Color Style Mousse - Silver

Indola Color Style Mousse is a hair foam with direct-dyeing pigments that combines care and colour in one step. Modern pigments enable a temporary colour that lasts up to 4 washes – depending on hair amount and porosity. Color Style Mousse provides a more vibrant hair feel, adds volume, and protects against styling heat. Advantages of Indola Color Style Mousse Quick, easy, and instant colour Colour care for home use Volume and strengthened hair Protects against styling heat Impressive shine Uniform results Rapid pigment and care ingredient absorption Up to 4 washes hold Indola Color Style Mousse: Versatile Application Options Indola Color Style Mousse is available in 15 beautiful shades from light brown through medium blonde to anthracite, silver lavender, and pearl grey. The mousse is versatile and can be used for refreshing, neutralising, grey coverage, pre- and post-pigmentation. Application of Indola Color Style Mousse Apply to washed, towel-dried hair. Use gloves. Shake the product well Hold upside down for dispensing Take 1-2 tennis ball-sized portions into the palm or onto a brush Distribute evenly through the hair and comb thoroughly Do not rinse out Style as usual

Content: 200 ml (€5.28 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €23.40
19
Goldwell Silklift Conditioning Cream Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

36168
Goldwell Silklift Conditioning Cream Developer

The Goldwell Silklift Conditioning Cream Developer is a nourishing cream developer that ensures an even colour result. The IntraLipide and SilkproteinComplex technologies promote structural rebuilding during lightening. Its creamy texture provides a uniform outcome.

Content: 750 ml (€1.73 / 100 ml)

Sale price: €13.00 Regular price: €15.95
15
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Average rating of 5 out of 5 stars

36182
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Goldwell Dualsenses Color Revive Root Concealer Powder is Goldwell's secret weapon for instant grey coverage and hair root refreshment. The weightless powder is available in 5 shades: light blonde medium to dark blonde medium brown dark brown to black Copper red The root powder adapts perfectly to the hair colour and provides a very natural look. It conceals grey hair and ensures a very natural colour for light blonde as well as medium to dark blonde hair, a perfect colour match for medium brown, and reduces contrast in dark brown to black hair, while copper and red tones are optimally refreshed. Hair powder for grey coverage and colour refreshment With this root concealer powder, Goldwell offers an innovative solution for colour refreshment and grey coverage in just one step. The root powder absorbs oils and sebum and provides a fresh hair feeling without washing. The shades are optimally matched to the Goldwell colour range and can be used as a root refresh between colourings. Perfect colour matching for a natural look with grey coverage! Application: Take a small amount of the powder onto the sponge and apply to the hair roots with gentle stroking motions. More information on correct application can be found in the video.

Content: 3.7 g (€743.24 / 100 g)

Sale price: €27.50 Regular price: €32.50
17
Redken Extreme Conditioner Redken Extreme Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

32280
Redken Extreme Conditioner

The nourishing Redken Extreme Conditioner is the ideal care for weakened, porous hair. The hair conditioner detangles, smooths, and imparts softness and elasticity to the hair. It provides long-lasting care, protects against hair breakage, and makes the hair more resilient after each use. The Fortifying Complex consists of 18-MEA and ceramides. The active ingredient 18-MEA restores the protective lipid layer of the hair surface and imparts a radiant shine. Ceramides strengthen the hair fiber and target damaged areas for repair. The Interlock Protein Network binds nutrients to the hair fiber, strengthens the hair from within, and increases resilience. Application recommendation for Redken Extreme Conditioner Apply a small amount of the conditioner to the lengths and ends, leave for 1-2 minutes, then rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€7.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €28.90
34
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Average rating of 0 out of 5 stars

32426
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside is a demi-permanent balancing gloss tint without ammonia on an acidic base. From the Redken Shades EQ Gloss you already know and love, the improved version has become Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside. It is an all-in-one toner and bonder. Did you know that after each lightening or highlighting treatment, a residue of alkalinity remains on the hair? This leads to hair damage and weakened disulfide bonds, which can persist for up to 14 days after the colour treatment. The groundbreaking innovation of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside helps to strengthen sensitive hair in just one step. It contains citric acid and taurine to reduce alkalinity and damage after a lightening treatment. Shades EQ Gloss Bonder Inside is easy and versatile to apply due to its liquid consistency. Colour refreshment and correction are quick and easy with this product. A blend of direct and oxidative dyes and revolutionary technology ensure excellent durability. The acidic pH value also provides ultimate shine. No lightening required. Application of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside Mix Shades EQ Gloss Bonder Inside in a 1:1 ratio only with Shades EQ Processing Solution. Leave the formula to develop for 20 minutes. For up to 70% grey coverage, the processing time can be extended to up to 40 minutes. Redken Shades EQ Gloss Crystal Clear can be added to any shade to tone down or lighten the colour of the formula.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €25.60
49
Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades

Average rating of 0 out of 5 stars

22222
Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades

These blades are suitable for cutting and shaving. The optimized cutting geometry guarantees a durable and extra sharp blade. The blades are made from stainless steel. A triple coating ensures longevity and precision. The blades are compatible with Sifter Style / Sifter Classic / Sifter Tribal / Sifter Ergo.

Content: 10 pc (€0.56 / 1 pc)

Sale price: €5.60 Regular price: €10.90
Varis Boar Brush - 43 mm

Average rating of 4 out of 5 stars

36328
Varis Boar Brush - 43 mm

The Varis Wild Boar Bristle Brush is available in three different sizes. The natural wild boar bristles are mixed with nylon bristles, making the brush ideal for all hair types. The bristles and the brush head are infused with hydroionic crystals, which hydrate the hair and give it a beautiful shine. The brush head is made of ceramic. The handle is made of natural wood and features a soft-touch surface. The brush fits comfortably in the hand and can be used with ease.

Regular price: €34.00
26
KMS Conscious Style Everyday Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36317
KMS Conscious Style Everyday Conditioner

The KMS Conscious Style Everyday Conditioner contains 98% natural ingredients. The conditioner detangles and provides weightless moisture. It imparts smoothness and shine to the hair. Additionally, it is easier to manage. The product is suitable for all hair types – ideal for normal to fine hair and safe for coloured hair. Free from sulfates, silicones, microplastics, mineral oils, and dyes. Ingredients of KMS Conscious Style Everyday Conditioner Lactic acid supports internal reconstruction, while Cetrimonium chloride evens out the hair surface. Panthenol & Glycerin provide moisture. Moringa seed oil is a rich source of antioxidants and protects the hair from environmental pollutants. Oat oil acts gently and soothingly on hair and scalp. Application of KMS Conscious Style Everyday Conditioner Apply to previously washed hair and rinse out after a short processing time.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €29.80
11
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36379
Goldwell Dualsenses Silver 60sec Treatment

Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment is a care treatment for grey and cool blonde hair. Unwanted yellow tones are neutralised and the hair is revitalised in just one minute of contact time. The cool colour effect is refined.  Application of Goldwell Dualsenses Silver 60s Treatment After washing, massage into wet or towel-dried hair and leave in for 60 seconds. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
21
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36257
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Goldwell Topchic Elumenated 250ml offers an innovative hair colouring technology with multi-reflections in a ready-to-use formulation. The @Elumenated Naturals enable up to 100% grey coverage in all dimensions. Application of Goldwell Topchic Elumenated 250ml Hair must be dry. Mixing ratio: developer and hair colour 1:1, mix well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat. Rinse thoroughly with shampoo. Treat hair with conditioner or hair mask. The @Elumenated technology ensures brilliant colour results with a unique shine and delivers the usual Topchic performance.

Content: 250 ml (€15.88 / 100 ml)

Sale price: €39.70 Regular price: €49.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.