Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Dualsense PURE HYDRATION 5-in-1 Spray

Description

Product information "Goldwell Dualsense PURE HYDRATION 5-in-1 Spray"

Five benefits in one easy step: Goldwell Dualsenses Pure Hydration 5-in-1 Hydrating Spray is a practical leave-in treatment for smooth and more manageable hair. The fine mist provides instant hydration, conditions the hair and makes detangling easier while helping control static and flyaways. It also offers heat protection up to 230°C, making it an ideal preparation before blow-drying or heat styling. The weightless formula is suitable for all hair types and combines panthenol and hemisqualane with Instant SmartCare Technology. It provides targeted conditioning without sacrificing the hair's natural lightness. The result is smooth, conditioned hair with a natural shine. The vegan formula is also silicone-free and contains no ingredients of animal origin. 

5 benefits at a glance: 

  • Provides instant hydration
  • Conditions without weighing hair down 
  • Makes detangling easier 
  • Helps control static and flyaways
  • Provides heat protection up to 230°C 

Further product details: 

  • Suitable for all hair types 
  • With panthenol and hemisqualane 
  • With Instant SmartCare Technology 
  • For naturally shiny, smooth hair 
  • Vegan and silicone-free

Properties

Brand: Goldwell
Certficates: PETA - Cruelty Free
Features: anti static
Finish: detangled hair, heat protectant, moisture, shine, smoothness, well-groomed hair
Hair type: all, dry hair
Product line: Goldwell Pure Hydration
Speciality: silicone-free, vegan

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Water/Aqua/Eau, Alcohol Denat., Glycerin, Cetrimonium Chloride, Di-C12-18 Alkyl Dimonium Chloride, Panthenol, Isopropyl Alcohol, Lactic Acid, Hydrogenated Farnesene, Octyldodecyl PCA, Sodium PCA, Fragrance/Parfum, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Peel Oil, Limonene, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes.
Skip product gallery

You may also like

35
Goldwell Dualsense PURE HYDRATION 5-in-1 Spray Goldwell Dualsense PURE HYDRATION 5-in-1 Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

21477
Goldwell Dualsense PURE HYDRATION 5-in-1 Spray

Five benefits in one easy step: Goldwell Dualsenses Pure Hydration 5-in-1 Hydrating Spray is a practical leave-in treatment for smooth and more manageable hair. The fine mist provides instant hydration, conditions the hair and makes detangling easier while helping control static and flyaways. It also offers heat protection up to 230°C, making it an ideal preparation before blow-drying or heat styling. The weightless formula is suitable for all hair types and combines panthenol and hemisqualane with Instant SmartCare Technology. It provides targeted conditioning without sacrificing the hair's natural lightness. The result is smooth, conditioned hair with a natural shine. The vegan formula is also silicone-free and contains no ingredients of animal origin. 5 benefits at a glance: Provides instant hydrationConditions without weighing hair down Makes detangling easier Helps control static and flyawaysProvides heat protection up to 230°C Further product details: Suitable for all hair types With panthenol and hemisqualane With Instant SmartCare Technology For naturally shiny, smooth hair Vegan and silicone-free

Content: 150 ml (€10.23 / 100 ml)

Variants from €6.55
Sale price: €15.35 Regular price: €23.50
17
Goldwell Stylesign Hairspray Strong Hairspray Goldwell Stylesign Hairspray Strong Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

73262
Goldwell Stylesign Hairspray Strong Hairspray

Goldwell Stylesign Hairspray Strong Hairspray is a hairspray for strong hold. The extra dry spray is the successor to Big Finish and adds volume to all hair types. The dry spray mist provides a matte effect while giving the hair more grip and a fuller feel. With a hold level of 4 out of 5, the Strong Hairspray ensures a lasting shape and offers excellent hold throughout the day. Its wind resistance lasts up to wind force 6 on the Beaufort scale. The plastic- and weight-reduced packaging is made using 50% PCR aluminium. Application of Goldwell Stylesign Hairspray Strong Hairspray Spray onto dry hair.

Content: 300 ml (€6.23 / 100 ml)

Sale price: €18.70 Regular price: €22.50
41
Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49503
Wella Ultimate Colour Blonde Shampoo

Cool, radiant blonde in just 5 minutesThe Wella Professionals Ultimate Color Blonde Shampoo cleanses blond hair while simultaneously neutralising unwanted yellow tones – for a visibly cooler and brighter blonde from the very first use. Violet pigments combined with activated charcoal target warm yellow hues and help remove deposits as well as environmental residues from the hair.3-in-1: Toning, moisture and careThe modern formula combines toning, moisture and care in one step. Glycine, Metal Purifier and Pro-Vitamin B5 help remove metallic residues, preserve moisture in the hair and protect the hair fibre from damage. Unlike many classic silver shampoos, this formula leaves the hair soft, supple and easy to comb, without drying it out. The anti-yellowing shampoo is suitable for natural blonde, colour-treated, highlighted and grey hair and supports the maintenance of a salon-fresh, cool blonde tone with regular use.Highlights of Wella's blonde shampoo at a glanceNeutralises unwanted yellow tones in just 5 minutesPurple pigments for visibly cooler blonde shades3-in-1 effect: tones, moisturises and cares · Activated charcoal helps remove deposits and environmental residuesWith Glycine, Metal Purifier and Pro-Vitamin B5Leaves hair soft and silkyFor natural, colour-treated, highlighted and grey hairIdeal for regular maintenance of cooler blonde tonesApplicationApply to wet hair, lather. Leave on for up to 5 minutes and rinse thoroughly. If needed, use up to twice a week.

Content: 50 ml (€25.90 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €22.10

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.