Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Description

Product information "Goldwell Colorance Gloss Tones - clear"

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures.

It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8.

Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes.

Application of Goldwell Colorance Gloss Tones

This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end.

When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Denatured Alcohol; Aqua; Ascorbic Acid; Benzyl salicylate; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetrimonium Chloride; Ethanolamine; Hexyl cinnamal; Isopropyl Alcohol; Lactic Acid; Laureth-2; Linalool; Fragrance; Propylene Glycol; Sodium Sulfite; Steartrimonium Chloride; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73161
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19518
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73172
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73337
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19505
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
49
Wella Illumina Color Opal Essence Wella Illumina Color Opal Essence

Average rating of 0 out of 5 stars

44367
Wella Illumina Color Opal Essence

Opal Essence by Illumina Color creates a delicate metallic shine with warm and cool reflections. The new shades from Wella have no tone depth; they are pure colours layered over the base hair colour in the respective nuance. Four metallic shades (Titanium Rose, Copper Peach, Silver Mauve and Platinum Lily) enhance the base hair colour with unique reflections and shimmer. The lighter the hair, the more intense the result. The shades gently brighten natural and coloured hair. Depending on the curvature of the hair, the reflections change. This means that the hair colour shimmers differently with each movement and depending on the light, making cold and warm reflections visible in the hair. Opal Essence is best showcased from a tone depth of 6 or higher. Naturally, it can also be mixed with the entire Illumina Color range to create a tone depth. This opens up an even greater variety of colours – creativity knows no bounds with Opal Essence. Since Opal Essence has no tone depth, it is not suitable for grey coverage. When combined with a classic Illumina Color, grey hair is covered. Uneven colour results cannot therefore be corrected. The benefits of Opal Essence at a glance: Subtle results that change with the light Metallic hue of colour overlays the base hair colour Cool and warm reflections as well as metallic shimmer Enhancement and subtle nuance of the base hair colour Lightening effect Colourfast washout Lasts through multiple washes Mixable with classic Illumina Color for tone depth Application recommendation for Wella Illumina Color Opal Essence Pure application of Opal Essence: mixing ratio 1:1 with Welloxon Perfect developer Opal Essence in combination with traditional Illumina Color shades: 1 part Illumina Color + 1-3 parts Opal Essence + 1 part Welloxon Perfect The most intense results are achieved with 1.9% and 4% developers and from tone level 6 and higher. Processing time depends on the oxidising agent strength and the desired colour result.

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Sale price: €11.90 Regular price: €23.40
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19511
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19515
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
58
Wella Color Motion+ Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45261
Wella Color Motion+ Mask

The Wella Color Motion+ Mask provides intensive care for colour-treated hair after the colouring process. The rich hair treatment is applied approximately once a week to maintain the hair colour between two colourings. The colour-protecting mask achieves and maintains a healthy and strengthened hair structure. The effect is immediately perceptible and visible, as the hair not only feels healthier but also gains an irresistible shine.WellaPlex Structure Restorer for Healthy HairTo ensure hair health, Wella has integrated the technology known from the WellaPlex range for building and maintaining the hair structure into the Color Motion Colour Protection Mask. The hair treatment contains structure builders that actively influence the hair structure. The hair is repaired and strengthened, providing protection against the stresses that can arise from colourings. The mask significantly improves the hair's resilience with the structure restorers known from WellaPlex products.

Content: 500 ml (€4.71 / 100 ml)

Variants from €4.95
Sale price: €23.54 Regular price: €56.15
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

19521
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73163
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
25
Alcina Cleansing Milk

Average rating of 0 out of 5 stars

77187
Alcina Cleansing Milk

Give dry and delicate complexions a gentle cleanse with Alcina Cleansing Milk. The nourishing expert formula with grape seed oil reliably removes makeup and impurities while soothing tight-feeling, irritated and dehydrated skin. Your face is left feeling calm, comfortable and refreshed. Moisture is restored and the skin's natural protective barrier is maintained.  How to use Alcina Cleansing Milk Apply to the face with clean, dry hands and massage with your fingertips. Rinse off with water or remove with a tissue. 

Content: 150 ml (€11.43 / 100 ml)

Sale price: €17.15 Regular price: €22.85

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.