Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Description

Product information "Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl"

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour.

Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml

  • The tint is applied to dry hair.
  • Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus.
  • NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes.
  • Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus.

For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy) Propane HCL; 2-Amino-3-Hydroxypyridine; 2-Methylresorcinol; Acid yellow 3; Denatured alcohol; Ammonium chloride; Water; Ascorbic Acid; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetearyl Alcohol; Cocamide Mea; Ethanolamine; HC Yellow No. 2; Linalool; M-Aminophenol; Oleic Acid; Oleth-5; Fragrance; Polysilicone-9; Propylene Glycol; Propylene glycol stearate se; Resorcinol; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Sulfite; Squalane; Stearamide mea; Tetrasodium EDTA; Tocopheryl Acetate; Toluene-2,5-diamine sulfate; Ubiquinone
Skip product gallery

You may also like

20
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73048
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
20
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73055
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
20
Goldwell Colorance - pastel peach Goldwell Colorance - pastel peach

Average rating of 0 out of 5 stars

73016
Goldwell Colorance - pastel peach

Goldwell Colorance 120ml is a tint known for radiant, long-lasting results. At the same time, the hair structure is repaired. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure by replenishing up to 70% of lipids. This results in a pleasant hair feel after tinting. The incomparable shades create beautiful shine, healthy hair, and stunning reflections. Additionally, it reliably covers up to 75% grey hair. From natural tones to captivating red and pastel shades, the intensive tint offers a colour variety that leaves no colour wish unfulfilled. Application of Goldwell Colorance 120 ml Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the appropriate developer lotion with 2%. The developer is mixed with the tint in a 2:1 ratio. Before application, the hair should be towel-dried (exception: dry hair for pastel shades). Leave on for 5 to 10 minutes for a gentle result. For a more intense final result, leave on up to 25 minutes. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
20
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73056
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
20
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73054
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
9
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73050
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €25.56
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Average rating of 0 out of 5 stars

71286
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Juliana Nails Light Changing Glitter delivers the wow effect. The glitter variants consist of an iridescent mix of fine glitter, hexagons, and sequins, which change their undertone depending on sunlight exposure. The Light Changing Glitter enhances every look – from holo to chameleon style, every design gets its sparkling glam-up! Juliana Nails Light Changing Glitter: Glitter Mix for Unique Nail Design Variety of design possibilities: create sparkling accents or full cover Shimmers in purple, pink, blue, and gold The colours retain their intensity Juliana Nails Light Changing Glitter Application The glitter is easily applied as the final step on the first layer of the sealing gel and is suitable for all types of enhancements and natural nails. 1. Sprinkling: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Sprinkle glitter onto the still moist gel layer and cure (curing time varies depending on the product) or dab with a brush Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary 2. Dipping: Gel Polish and Polish Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Dip finger at an angle into the glitter, lightly tap off excess, then cure Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary Acrylic Prepare the nail as usual Dip acrylic brush into liquid, remove excess Pick up the desired acrylic powder (softer than usual) Cautiously dip acrylic balls into glitter Model the nail as usual, let dry, and shape as desired Seal the acrylic enhancement as usual 3. Mixing: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the colour or sealing layer Mix glitter with gel or sealing gel Apply with a gel brush and cure (curing time varies depending on the product) Acrylic Prepare the nail as usual Mix glitter with the chosen acrylic powder Dip acrylic brush into acrylic liquid and remove excess Model the nail as usual, let dry, and file into the desired shape Seal the acrylic enhancement as usual

Content: 5 g (€136.00 / 100 g)

Variants from €3.00
Regular price: €6.80
22
KMS Hairplay Messing Creme KMS Hairplay Messing Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

14704
KMS Hairplay Messing Creme

In particular freshly washed hair suffers from little texture. KMS Hairplay Messing Creme instantly creates the typical „day-after texture and provides grip. The styling creme makes fine hair denser and lifts it at the roots as well. The styling creme is worked into towel-dried hair before blow-drying. For even more structure it can be applied to dry hair to enhance the day-after texture. 

Content: 150 ml (€18.63 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €35.90
9
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73049
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €25.56
29
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

61267
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Olaplex No. 7 Bonding Oil is a unique, new hair oil from Olaplex. It is highly concentrated, repairs the hair, and still feels extremely lightweight. The hair oil provides incredible shine and smoothness while simultaneously strengthening the hair structure from within. At the same time, the oil offers colour protection and prolongs the longevity of hair colour. Frizz is reduced and flyaways are tamed. Olaplex No. 7 provides definition and bounce for curly hair. Is Olaplex No. 7 a heat protectant? The integrated heat protection in the oil ensures safe styling with a hairdryer, straightener, or curling iron up to 230°C. Who is Olaplex No. 7 suitable for? The versatile oil is suitable for all hair types and can also be mixed with other leave-in products. Olaplex No. 6 is particularly well suited for this purpose. Olaplex No. 7 ingredients The Bonding Oil is based on Olaplex’s proven formula and patented technology – the ingredient Bis-Aminopropyl Diglycol Dimaleate. The formulation is alcohol-free and vegan, leaving no residues in the hair. Additionally, Olaplex No. 7 Oil contains no parabens or sulphates. It is free from DEA, aldehydes, formaldehyde, gluten, nuts, phosphates, and animal testing. The question of whether Olaplex No. 7 is silicone-free must be answered with “no”. The silicones included are essential in this case to give the hair shine and smoothness. How do I use Olaplex No. 7? The application of Olaplex No. 7 is very economical. It can be used on dry or damp hair or before styling with heat. The bottle should be turned upside down and gently tapped to dispense a controlled drop. Then simply apply a small amount, depending on hair length, into the hands and work into the hair. Afterwards, style as desired. The use of Olaplex No. 7 can be repeated daily. Buy Olaplex No. 7 Order Olaplex No. 7 Bonding Oil with its feather-light formula and nourishing effect now online at BellAffair. Our online shop offers top-quality Olaplex No. 7 at an affordable price.

Content: 60 ml (€65.83 / 100 ml)

Variants from €20.00
Sale price: €39.50 Regular price: €56.00
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

61093
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

The evo Fabuloso Colour Boosting Treatment is a nourishing, colour-enhancing conditioner that neutralises unwanted copper or yellow tones in colour-treated, blonde, or grey hair and provides a colour boost to brown hair, revitalising it with added shine. Instantly refreshes the colour to intensify and extend the lifespan of coloured hair. The nourishing treatment softens and cares for the hair. The treatment restores and maintains moisture balance, reducing frizz and imparting a brilliant shine. Platinum Blonde for light blonde to blonde hair Light Beige for light blonde to blonde hair Caramel for light blonde to dark blonde hair Copper for light blonde to medium brown hair Purple Red for dark blonde to medium brown hair Mahogany for dark blonde to medium brown hair Chestnut for light to medium brown hair Cool Brown for light to dark brown hair Wash hair and towel dry. Put on gloves. Distribute evenly with a comb or fingers. Wait for 3 minutes. Then rinse until the water runs clear. Use weekly.

Content: 220 ml (€13.64 / 100 ml)

Regular price: €30.00
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71105
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.