Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Description

Product information "Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper"

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results.

Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair.

Application tips for Goldwell Colorance 60 ml

  • Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System.
  • The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio.
  • The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades.
  • Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended.
  • Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

1-Naphthol; 2-Amino-3-Hydroxypyridine; 4-Amino-M-Cresol; Ammonium chloride; Aqua; Ascorbic Acid; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Cetearyl Alcohol; Cocamide Mea; HC Yellow No. 2; Hydroxyethylcellulose; Linalool; M-Aminophenol; N-isopropyl 4,5-diamino pyrazole sulfate; Oleic Acid; Parfum; Peg-5 cocamide; Propylene Glycol; Resorcinol; Sodium Cetearyl Sulfate; Sodium Hydroxide; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium picramate; Sodium Sulfite; Stearamide mea; Tetrasodium EDTA; Toluene-2,5-diamine sulfate
Skip product gallery

You may also like

13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73124
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73100
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73094
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73151
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

36356
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
11
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73278
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.55
9
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73082
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.16
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73078
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
45
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Average rating of 0 out of 5 stars

73339
Goldwell Colorance Gloss Tones - clear

Goldwell Colorance Gloss Tones provides shimmering blonde that lasts longer. In just 10 minutes, this unique colouring offers beautiful shine and a smooth hair feel. Goldwell Colorance Gloss Tones stands for maximum performance and is suitable for all hair types and structures. It is suitable as an instant service in combination with all classic colour services. After each lightening, Goldwell Colorance Gloss Tones is used to intensify the colours and counteract warm tones. It also ensures soft transitions in the grey area, especially with tone level 8. Goldwell Colorance Gloss Tones lasts, depending on hair structure, up to 25 washes. Application of Goldwell Colorance Gloss Tones This colouring always uses developer lotion with 2%. It is mixed 1:1 with Gloss Tones and best applied with a dispensing bottle on towel-dried hair. Then leave it on for a maximum of 10 minutes. Rinse thoroughly at the end. When Goldwell Colorance Gloss Tones is used together with a lightening service or on uneven, stressed hair structures, you should use the System Structure Equalizer before the Colorance Gloss Tones service.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €18.00
8
Xanitalia silicone highlighting cap Xanitalia silicone highlighting cap

Average rating of 0 out of 5 stars

12762
Xanitalia silicone highlighting cap

The Xanitalia silicone highlighting cap is a practical aid for precise highlighting techniques in a professional hairdressing salon. The flexible silicone material comfortably adapts to the shape of the head and ensures a secure fit during application. This allows individual sections of hair to be cleanly separated and prepared specifically for strands or highlights. The durable and easy-care highlighting hat is reusable and ideally suited for daily use in the salon. Thanks to the robust material and straightforward handling, the highlighting hat made of silicone supports precise and efficient work with classic highlighting techniques. Supplied with a needle.

Sale price: €8.30 Regular price: €9.00
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54545
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
Skip product gallery

Customer also bought:

49
Goldwell System Developer Lotions

Average rating of 4 out of 5 stars

36387
Goldwell System Developer Lotions

The Goldwell System developer lotions are formulated for Topchic, Colorance, and Oxycur Platin. They can be mixed with all these colouring products for long-lasting colour results. The patented IntraLipid technology ensures good combability and a smooth hair feel. The BondPro+ technology protects the hair during colouring, minimising damage.

Content: 100 ml (€2.50 / 100 ml)

Variants from €2.30
Sale price: €2.50 Regular price: €4.90
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73094
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
13
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Average rating of 0 out of 5 stars

73151
Goldwell Colorance 60 ml - 5 K mahogany copper

Goldwell Colorance 60ml is an intensive tint for vibrant, glossy colour results. Grey coverage of up to 75% is achievable. The tint is specifically used to intensify natural and fashion tones and for grey hair coverage, offering particularly reliable and precise results. Goldwell Colorance is divided into N-shades, which give existing natural tones a new radiance, @Elumenated for multidimensional reflections, Maxreds for red shades from warm to cool, and pastel shades, which are perfect for lightened hair. Application tips for Goldwell Colorance 60 ml Aligned with Goldwell Colorance tints, there is a Developer Lotion with 2% from Goldwell System. The developer lotion should be mixed with the tint in a 2:1 ratio. The hair should be towel-dried or dry before application, especially for pastel shades. Leave on for a maximum of 25 minutes. For a gentle result, 5 to 10 minutes are recommended. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €14.95
26
Kerastase Resistance Bain Force Architecte Refill Kerastase Resistance Bain Force Architecte Refill

Average rating of 0 out of 5 stars

33542
Kerastase Resistance Bain Force Architecte Refill

Kérastase Résistance Bain Force Architecte Refill 500ml is the practical and environmentally friendly refill pouch of the much-loved Bain Force Architecte shampoo. It is designed for the reusable Kérastase aluminium bottle.  While the design is new, the tried-and-true formula has stayed the same. This repairing and reconstructing shampoo helps weak and damaged hair regain its original beauty. The active formula with Vita-Ciment complex repairs damaged areas in the hair and thus restores hair health. The result is beautiful, nourished-looking hair that feels incredibly soft and supple. The refill pouch and aluminium bottle are also available as a set. 

Content: 500 ml (€7.34 / 100 ml)

Sale price: €36.70 Regular price: €49.80
24
Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice

Average rating of 0 out of 5 stars

33621
Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice

Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice is a refining thermal care for normal to slightly dry, even fine hair. Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice: Precious thermal care against dry hair This precious and protective leave-in essence revitalizes the hair from within by deeply moisturizing the hair fiber. It provides increased elasticity and additional valuable effects for dry hair areas: Instant smoothness Radiant shine Preserves the hair’s natural barrier Prevents moisture loss Restores combability for smooth hair Anti-frizz effect Heat protection up to 230°C How to use Kérastase Nutritive Lotion Thermique Sublimatrice: Plant proteins and niacinamide form the basis of this thermal care. For comprehensive protection and care, 1-2 pea-sized portions are sufficient. Massage into towel-dried hair before styling and do not rinse out.

Content: 150 ml (€21.17 / 100 ml)

Sale price: €31.75 Regular price: €42.00
38
Kérastase Dispenser Pump for 1000ml Bottles

Average rating of 4 out of 5 stars

30209
Kérastase Dispenser Pump for 1000ml Bottles

This Kérastase dosing pump for 1000ml bottles makes dispensing from salon-sized bottles easier.

Sale price: €6.10 Regular price: €9.90
41
Wella Welloxon Perfect 1000ml

Average rating of 5 out of 5 stars

45530
Wella Welloxon Perfect 1000ml

The Wella Welloxon Perfect Crème developer 1000ml is an activator for the entire Wella colour range. It is available in various concentrations for all application methods. Welloxon Perfect is a modern developer with a thick, creamy consistency that allows for quick mixing, rapid application, and easy processing without colour clumping or patchiness. The even distribution of the colour mixture guarantees a uniform result. During the relaunch of the new Koleston Perfect, Welloxon was also adapted. The innovative formula offers even easier mixing, strong colour performance, and precise colour development. It also delivers professional results when bleaching and lightening with Blondor. The 1000ml size provides up to 6 months of use after opening. Welloxon Perfect Benefits at a Glance: Welloxon Perfect features a specially formulated new recipe for: Improved consistency Easier and faster mixing More precise application Excellent foil adhesion Easier and quicker rinsing Enjoyable colouring experience Vegan Without mineral oils Packaging is 100% recyclable Welloxon Perfect delivers optimal colour results in terms of coverage, durability, uniformity, shine, and colour development! Easy to mix and apply thanks to its ideal viscosity. The product distributes very well through the hair. Welloxon Perfect Application Areas The individual concentrations are used as follows: Welloxon Perfect 1.9% Pastel: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, BlondorPlex Cream Toner Welloxon Perfect 4%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, BlondorPlex Cream Toner Welloxon Perfect 6%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, Blondor, BlondorPlex Welloxon Perfect 9%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, Blondor, BlondorPlex Welloxon Perfect 12%: with Koleston Perfect, Illumina Color, Magma, Blondor, BlondorPlex Welloxon Perfect 6%: Top Seller for Best Results Welloxon Perfect 6% has been developed to achieve the best colour results with Wella Koleston, Illumina Color, and Magma. It lightens the hair by one to two levels, depending on the application, to: Achieve perfect consistency Ensure quick and easy mixing Targeted application Excellent foil adhesion Fast and uncomplicated rinsing Always use according to the instructions for use.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €25.20
45
Wella Blondorplex Wella Blondorplex

Average rating of 0 out of 5 stars

19462
Wella Blondorplex

Wella Blondorplex is the first bleach powder from Wella with integrated Bond-Builder technology that protects and strengthens the hair fiber connections during lightening. Hair breakage is reduced by up to 97% during application when used together with Wellaplex N°2, while achieving the same lightening effect.Blondorplex achieves up to 9 levels of lift. The Bond-Building technology repairs the amino acid chains in the hair. Anti-yellowing molecules ensure a clear, cool blonde without yellow tones.The bleaching powder is dust-free, allowing for safe and economical application.How is Blondorplex applied?Wella Blondorplex is suitable for all application techniques and provides clear blonde results on all hair types and structures.Blondorplex is mixed with Welloxon Perfect developer in a ratio of 1:1.5 to 1:2 and rinsed out after the appropriate processing time. For final care and colour stabilization, Wellaplex N°2 Bond Stabilizer is left in the towel-dried hair for about 10 minutes. Afterwards, the hair is washed as usual with shampoo (a blonde shampoo is most suitable).

Content: 400 g (€8.24 / 100 g)

Sale price: €32.95 Regular price: €59.95
52
Wella Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer

Average rating of 0 out of 5 stars

45364
Wella Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer

The Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer repairs and strengthens the hair structure after colouring, lightening, or bleaching. It essentially provides post-chemical treatment care for the hair and can be conveniently used at home. Repair & Strengthening for coloured hair with Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer After chemical treatments, hair is particularly damaged, sensitised, and stressed. The Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer repairs and reinforces broken hair bonds. Damage caused by chemical processes is reduced, and the hair's pH balance is restored. This treatment is a powerful colour stabiliser that ensures optimal penetration of colour molecules into the hair. This allows for maximum colour durability and intensity. Supports optimal colour and lightening development with OPTI pH System Designed to complement the Wella Professionals colour range and bleaching products

Content: 500 ml (€17.79 / 100 ml)

Sale price: €88.95 Regular price: €184.26

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.