Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3.5 out of 5 stars

2 Reviews

Fudge Headpaint Violet

Description

Product information "Fudge Headpaint Violet"

The Fudge Headpaint Violet colour range has been developed based on the dual colour line system principle, allowing it to be either semi-permanent or permanent. Together with the developer Fudge Catalyst, colour results are achieved that attract all eyes.

Thanks to the Triple Conditioning Complex, hair with Fudge Headpaint Red Rocks also gains softness, volume, and shine. Pomegranate oil protects the hair colour from fading.

Red shades are not only eye-catching and bold but also beautiful. Those tired of classic blonde or brown can make a statement with Fudge Headpaint Red and Copper Blonde. The fiery look guarantees an impressive appearance in any case.

Tip for applying Fudge Headpaint Violet

Since red and copper-toned pigments are very heavy, it is advisable to care for the hair intensively before colouring.

Properties

Brand: Fudge Professional
Product line: Fudge Headpaint
Speciality: alcohol-free, cruelty-free, paraben-free, vegan

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 3.5 out of 5 stars


0%

50%

50%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

16 September 2026 09:21

Review with rating of 3 out of 5 stars

rot war dann doch zuviel

Kundin wollte zuerst ein kräftiges rot war sich aber dann doch nicht ganz sicher. Wir sind deshalb mehr in Richtung rot-violett gegangen und es hat tatsächlich besser zu ihr gepasst. Bei rot finde ich immer vorher genau schauen ob warm oder kühl. nur sagen ich will rote Haare ist für mich zuwenig an Info.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

1 September 2026 11:22

Review with rating of 4 out of 5 stars

Verwende seit Jahren im Salon

Wir haben mit diesen Fudge Farben seit Jahren. Hält bei den Kunden sehr gut. Hat sich bei uns also bewährt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

1-Hydroxyethyl 4,5-Diamino Pyrazole Sulfate; 2,6-dihydroxyethylaminotoluene; 2-Methylresorcinol; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; 4-Amino-M-Cresol; Ammonia; Aqua; Ascorbic Acid; Ceteareth-25; Cetearyl Alcohol; Ceteth-2; Cetyl Alcohol; Cocamide Mea; Dimethicone; Disodium EDTA; Glycerin; Hydrolyzed rice protein; Limnanthes Alba Seed Oil; Parfum; Propylene Glycol; Punica granatum fruit extract; Sodium hydrosulfite; Sodium Metabisulfite; Toluene-2,5-Diamine Sulfate; Triticum Vulgare Germ Oil
Skip product gallery

You may also like

30
Fudge Clean Blonde Violet Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

10201
Fudge Clean Blonde Violet Conditioner

Fudge Clean Blonde Violet Conditioner contains violet colour pigments that neutralise unwanted brassiness or yellow tones in blonde hair. Hair damage is repaired and the hair is strengthened from within, resulting in healthier hair. The formula revitalises and nourishes the hair and enhances colour brilliance.  The Opti-Plex technology consists of hydrated plant proteins that make the hair appear up to 85% stronger, shinier, and more manageable.  Application of Fudge Clean Blonde Violet Conditioner After washing with Celan Blonde Violet Shampoo, massage into the lengths and ends and rinse thoroughly with cool water.

Content: 250 ml (€6.96 / 100 ml)

Sale price: €17.40 Regular price: €24.90
44
Fudge Headpaint High Lifts - Ultra Light Rose Gold (12.23)

Average rating of 0 out of 5 stars

10276
Fudge Headpaint High Lifts - Ultra Light Rose Gold (12.23)

Fudge Headpaint High Lifts can lift hair colour up to five levels. The unique Prism-Plex technology contains amino acids that adhere to the hair, fill gaps, and protect and smooth the hair structure. An even colour is achieved that reflects light. The natural nourishing power of vitamin E smooths the hair and ensures hair health.

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
44
Fudge Headpaint Mahogany - Dark Mahogany Blonde (6.5)

Average rating of 0 out of 5 stars

10140
Fudge Headpaint Mahogany - Dark Mahogany Blonde (6.5)

The Fudge Headpaint Mahogany colours can be used semi-permanently or permanently due to the dual colour line system. The cream-based hair colours are mixed with the developer Fudge Catalyst. With Fudge Headpaint Mahogany, grey hair is not only perfectly covered but also nourished with moisture care. If the hair colour is meant to be something truly special, Mahogany is exactly right. The reddish hue is named after the high-quality, noble wood and can be mixed with blonde or brown tones. Fudge Headpaint Mahogany colours are classic yet extravagant. Results with Fudge Headpaint Mahogany Intense colour result Protection for the hair Long-lasting colour intensity

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
51
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

Average rating of 4 out of 5 stars

45438
Wella Shinefinity 60ml - 05/98 Steel Orchid

The latest colour innovation from Wella Professionals, featuring Balanced pH Technology – for a healthy hair feel: Wella Shinefinity Glaze demi-permanent gloss. Wella Shinefinity Glaze provides a long-lasting healthy hair feel and natural shine with a translucent tinting, without lightening and without damaging the hair. Balanced pH Technology Thanks to Balanced pH Technology, Wella Shinefinity Glaze ensures a healthy hair feel. The use of oxidative dyes combined with the balanced pH level results in long-lasting colour shine with Zero lightening, Zero hair damage, and a unique, healthy hair feel. Advantages of Wella Shinefinity Glaze ZERO lightening ZERO hair damage Clean Beauty Healthy-looking hair Natural shine Translucent tinting Durability up to 20 washes Free from animal-derived ingredients Sustainable packaging No yellow or gold undertone after a short period, unlike typical glosses Healthy hair feel No hair damage & no roots Light tinting & natural shine Shinefinity by Wella: Clean Beauty and environmentally friendly packaging No lightening No hair damage Vegan formulation Without ammonia, silicones, and direct dyes Free from animal-derived ingredients Ingredients are transparently disclosed Dermatologically tested Sustainable packaging Colour Range of Wella Shinefinity The shades of Wella Shinefinity can be categorised into warm, cool, natural tones, and boosters. Warm: Vanilla Glaze, Spicy Ginger, Honey Latte, Caramel Milk, Caramel Chocolate, Caramel Espresso, Hot Chili Natural: Soft Sage, Silk Blush, Beige Sand, Dark Sage, Deep Walnut, Bitter Chocolate Cool: Toffee Milk, Iced Platinum, Pink Shimmer, Platinum Opal, Blue Pearl, Silver Pearl, Toffee Cream, Strawberry Wine, Raspberry Latte, Smoky Opal, Cherry Wine, Frosted Chestnut, Steel Orchid, Deep Cherry Booster: Crystal Glaze, Blue Booster, Violet Booster Application of Wella Shinefinity After lightening the hair colour with Wella Blondor, it is recommended to use Wellaplex No. 2 Bond Stabilizer to strengthen the hair structure before applying Wella Shinefinity. The desired shade is mixed 1:1 with the activator and applied to dry or towel-dried hair. The hair is then combed through to distribute the colour evenly. Wella Shinefinity should develop for 10-20 minutes without heat before rinsing out. Wella Shinefinity can be used after bleaching services, on natural hair, between colour services for adjustment or refreshment of blonde hair, or as a colour correction service.Note: The appearance of shades may vary depending on screen settings. The result becomes more intense the longer the development time. Starting hair colour and hair texture also influence the result. Application is recommended only after consultation with a professional. Tip: To discover how to grey hair with Wella Shinefinity, see the folder "Grey hair with Wella Shinefinity".

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
44
Fudge Headpaint Violet

Average rating of 3.5 out of 5 stars

10120
Fudge Headpaint Violet

The Fudge Headpaint Violet colour range has been developed based on the dual colour line system principle, allowing it to be either semi-permanent or permanent. Together with the developer Fudge Catalyst, colour results are achieved that attract all eyes. Thanks to the Triple Conditioning Complex, hair with Fudge Headpaint Red Rocks also gains softness, volume, and shine. Pomegranate oil protects the hair colour from fading. Red shades are not only eye-catching and bold but also beautiful. Those tired of classic blonde or brown can make a statement with Fudge Headpaint Red and Copper Blonde. The fiery look guarantees an impressive appearance in any case. Tip for applying Fudge Headpaint Violet Since red and copper-toned pigments are very heavy, it is advisable to care for the hair intensively before colouring.

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
30
Alessandro Hybrid Nail Polish Alessandro Hybrid Nail Polish

Average rating of 0 out of 5 stars

63354
Alessandro Hybrid Nail Polish

Alessandro Hybrid Lack is the solution for a long-lasting gel-look manicure. Application is quick, easy, and requires no additional tools. The formulation of photoinitiators and oligomers allows the gel polish to cure under normal daylight. In just 3 steps, nails are perfectly styled: first the Base Coat, then the colour, and finally the Top Coat. The Alessandro hybrid nail polish is vegan and cruelty-free. Up to 75% of the ingredients are derived from plants. The finish is high-gloss, brilliant, and lasts up to 10 days.

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
44
Fudge Headpaint Maple

Average rating of 0 out of 5 stars

10128
Fudge Headpaint Maple

The Fudge Headpaint Maple colour range offers excellent results through the dual colour line system. It can be used as both a semi-permanent and permanent colour. The cream base ensures an even mixing result. Grey hair is covered 100%, and nourishing ingredients hydrate the hair during colouring. The colour intensity lasts up to 30 washes. The maple shades are combined with blonde and brown tones, creating a very natural appearance. The Fudge Headpaint Maple colours shine impressively and evoke the autumn season. Results with Fudge Headpaint Maple 100% grey coverage Silky hair feel Long-lasting colour intensity

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
40
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36407
Goldwell Pure Pigments - Cool Pink

Goldwell Pure Pigments is a hair colour that allows for a unique play of colour reflections and shine in the hair. The HD³ Dye Technology by @Pure Pigments is responsible for this. The powerful dye concentrates are designed to create vibrant colours and effects. These colours offer a 63% higher shine compared to conventional hair colours. Additionally, the hair colour promises up to 3 times more colour intensity and twice the resistance to fading. Furthermore, the possibility of the "Color Morphing Service" and other colouring techniques with @Pure Pigments is emphasised to continually rediscover hair colour. Application of Goldwell Pure Pigments Combine Goldwell Pure Pigments with Topchic and Colorance according to the instructions for use. Add 1 drop or up to 10% to the final colour mixture. The lighter the shade, the more intense the result. Attention: Do not use @Pure Pigments with Elumen or Colorance Gloss Tones.

Content: 50 ml (€72.40 / 100 ml)

Sale price: €36.20 Regular price: €59.90
Fudge Headpaint Violet

Average rating of 3.5 out of 5 stars

10116
Fudge Headpaint Violet

The Fudge Headpaint Violet colour range has been developed based on the dual colour line system principle, allowing it to be either semi-permanent or permanent. Together with the developer Fudge Catalyst, colour results are achieved that attract all eyes. Thanks to the Triple Conditioning Complex, hair with Fudge Headpaint Red Rocks also gains softness, volume, and shine. Pomegranate oil protects the hair colour from fading. Red shades are not only eye-catching and bold but also beautiful. Those tired of classic blonde or brown can make a statement with Fudge Headpaint Red and Copper Blonde. The fiery look guarantees an impressive appearance in any case. Tip for applying Fudge Headpaint Violet Since red and copper-toned pigments are very heavy, it is advisable to care for the hair intensively before colouring.

Content: 60 ml (€26.50 / 100 ml)

Variants from €8.90
Regular price: €15.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.