Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red

Description

Product information "Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red"

Fleeky Glowy Lip Oil is a nourishing lip oil formula that provides hydration and creates a seductive shine. The lightweight, non-sticky oil is particularly gentle and leaves a smooth and well-groomed feeling. Say goodbye to dry and chapped lips with this lip care and give them a radiant, revitalised appearance.

If you prefer a natural look, you can apply the lip oil alone. When combined with a lipliner or lipstick, it achieves a vibrant colour result.

The 3 different shades of Fleeky Glowy Lip Oil

  • Melon Pink provides a summery and fresh look.
  • Peach Pink is suitable for a natural and romantic look.
  • Berry Red is a sensual and expressive colour.

Properties

Brand: Fleeky
Effect: moisturizing, radiant, smoothing
Finish: Gloss effect
Product line: Fleeky Make-up

Manufacturer

Fleeky

fleeky GmbH
Hammer Deich 70
20537 Hamburg
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Ci 15985; Ci 45410; Cyclopentasiloxane; Ethylhexyl Palmitate; Hydrogenated styrene/isoprene copolymer; Isononyl Isononanoate; Paraffinum liquidum; Polyisobutene; Propylparaben; Silica Dimethyl Silylate; Titanium dioxide; Tridecyl Trimellitate
Skip product gallery

You may also like

7
Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red

Average rating of 0 out of 5 stars

82134
Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red

Fleeky Glowy Lip Oil is a nourishing lip oil formula that provides hydration and creates a seductive shine. The lightweight, non-sticky oil is particularly gentle and leaves a smooth and well-groomed feeling. Say goodbye to dry and chapped lips with this lip care and give them a radiant, revitalised appearance. If you prefer a natural look, you can apply the lip oil alone. When combined with a lipliner or lipstick, it achieves a vibrant colour result. The 3 different shades of Fleeky Glowy Lip Oil Melon Pink provides a summery and fresh look. Peach Pink is suitable for a natural and romantic look. Berry Red is a sensual and expressive colour.

Content: 5 ml (€399.00 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €21.48
7
Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red

Average rating of 0 out of 5 stars

82136
Fleeky Glowy Lip Oil - Berry Red

Fleeky Glowy Lip Oil is a nourishing lip oil formula that provides hydration and creates a seductive shine. The lightweight, non-sticky oil is particularly gentle and leaves a smooth and well-groomed feeling. Say goodbye to dry and chapped lips with this lip care and give them a radiant, revitalised appearance. If you prefer a natural look, you can apply the lip oil alone. When combined with a lipliner or lipstick, it achieves a vibrant colour result. The 3 different shades of Fleeky Glowy Lip Oil Melon Pink provides a summery and fresh look. Peach Pink is suitable for a natural and romantic look. Berry Red is a sensual and expressive colour.

Content: 5 ml (€399.00 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €21.48
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14543
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
7
Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red

Average rating of 0 out of 5 stars

82137
Fleeky Plumpy Lip Gloss - Cherry Red

The Fleeky Plumpy Lip Gloss enhances the fullness and shine of lips. The innovative formula with special ingredients provides hydration and care, making lips smoother and softer. As the ingredients work, a gentle tingling sensation is felt on the lips. The XL applicator makes applying the gloss effortless. The vegan and cruelty-free lip gloss is easy to distribute and non-sticky. Fleeky Plumpy Lip Gloss in 3 colours for 3 looks Rose Nude: delicate pink shade for elegance and freshness Toffee Brown: sensual brown shade for a warm and appealing touch Cherry Red: vibrant red for glamour and confident appearance

Content: 5 ml (€399.00 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €21.48
40
L'Oréal Hair Touch Up - black

Average rating of 5 out of 5 stars

16712
L'Oréal Hair Touch Up - black

L'Oréal Hair Touch Up is a colour spray that conceals roots within seconds for a natural-looking finish. The root make-up spray is sweat- and water-resistant but washes out with the first hair wash. With 6 available shades, the correct colour tone can be easily found to achieve a as natural a colour result as possible. Thanks to the precision spray head, the root colour of coloured hair can be targeted and concealed, making it perfect for simple bridging until the next hairdresser visit. The high-quality spray head allows targeted coverage of the crown as well as the roots around the face. Application Tip for L'Oréal Hair Touch Up Shake the bottle well before use and spray from approximately 15 cm onto dry hair. Let it dry briefly, and you're done!

Content: 75 ml (€18.60 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €23.20
54
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

Average rating of 0 out of 5 stars

86161
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

The Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir is an intensive nourishing hair treatment for those seeking long-lasting shine and radiance for their hair. The contained Argan oil is sourced from organic cultivation and is Fair Trade, representing sustainable agriculture without chemicals. Cold-pressed extraction preserves the valuable nutrients. The hair elixir with Argan oil nourishes the hair, reduces frizz, and strengthens it to help minimise hair breakage caused by brushing. Application of Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir The elixir is simply applied to damp or dry hair and does not need to be rinsed out.

Content: 85 ml (€19.53 / 100 ml)

Variants from €6.00
Sale price: €16.60 Regular price: €36.40
14
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Average rating of 0 out of 5 stars

14943
Goldwell Topchic Elumenated 60ml - 4R@VR mid brown elumenated red violet

Goldwell Topchic Elumenated 60ml with the @Elumenated Technology offers a true paradise for all lovers of elegant brown, red, and blonde shades with a touch of exciting red. The oxidative hair colour combines Topchic nuances with radiant, multidimensional Elumen reflections for an incredible colour result. It highlights the individual character of each nuance and provides long-lasting brilliance. Intense red shades with fantastic colour brilliance last long despite maximum preservation of the hair structure. Seductive red, copper, and gold tones enhance the hair with reliable grey coverage. Goldwell Topchic Elumenated 60ml Application Hair must be completely dry. Mix developer system and hair colour in a 1:1 ratio. Apply the colour carefully and evenly to the hair with a colouring brush. For initial colouring, treat the roots first, then the rest of the hair after a few minutes. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat Thoroughly rinse out the hair colour. Wash twice with shampoo and then care with conditioner or hair mask.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Variants from €11.95
Sale price: €12.95 Regular price: €15.00
20
Jaguar Diamond E - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40025
Jaguar Diamond E - 5 inches

The Diamond E scissors from Jaguar feature offset blades and an angled thumb hole. The convex-shaped blades with integrated cutting edge ensure a perfect cut. The soft insert rings on the scissors' eyes and the removable finger hook provide comfortable handling. The scissors are ideal for slicing and are available in 4 sizes.

Content: 1 pc (€266.00 / 1 pc)

Sale price: €266.00 Regular price: €332.50
38
Olivia Garden Power Cut Model Scissors European Edition

Average rating of 0 out of 5 stars

52165
Olivia Garden Power Cut Model Scissors European Edition

The Olivia Garden Power Cut modeler scissors in European design are made from high-quality steel and are known for outstanding quality and durability. The scissors sit lightly and ergonomically in the hand. The arch-shaped form relieves the elbow during cutting. The micro-adjustment wheel allows for optimal tension setting. The powerful, convex scissors blades ensure effortless, precise cutting. European modeler scissors feature teeth on the blade with a thumb hole.

Content: 1 pc (€85.95 / 1 pc)

Sale price: €85.95 Regular price: €139.00
25
Hercules Sägemann Cutting Comb Extra Long 5230

Average rating of 0 out of 5 stars

46186
Hercules Sägemann Cutting Comb Extra Long 5230

The Hercules Sägemann Schneidekamm extra lang 5230 made of Ebonit features an extra wide tooth spacing for minimal tension on the Passé, ensuring a natural fall of the hair. Its ergonomic shape allows the long hair cutting comb to sit perfectly in the hand and is both torsionally stiff and flexible. The burr-free design protects the hair and scalp. Chemicals such as colourings or perm solutions cannot damage the comb as it is resistant to them.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
59
Wella Nutricurls Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45247
Wella Nutricurls Mask

The deeply nourishing Wella Nutricurls Mask cares for waves and curls, providing them with an ideal blend of nourishing ingredients and moisture thanks to the Nourish-in Complex. The mask, available in three convenient sizes, is used once a month (or as needed) in place of conditioner, taking over the care. Its intensive nourishing properties are stronger than those of a conditioner, achieving a very high level of care. The mask is left in the hair for about 5 minutes and then thoroughly rinsed out. If the hair is particularly dry or no longer elastic enough for springy curls, the mask can be used more frequently.

Content: 150 ml (€15.30 / 100 ml)

Variants from €13.95
Sale price: €22.95 Regular price: €56.15

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.