Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Fleeky Brow Set - light brown

Description

Product information "Fleeky Brow Set - light brown"

The Fleeky Brow Set contains three products for a naturally perfect look of your eyebrows. It includes everything needed to shape, shade, fill in gaps, and define the eyebrows:
  • Brow Fix
  • Brow Pomade
  • Brow Micropen
With Brow Fix, the hairs are shaped and fixed in place. The pomade can be used to create accents or fill in gaps. The highly pigmented Micropen with an ultra-fine tip allows individual hairs to be drawn in.

Fleeky Brow Set Benefits

  • 3 products for perfect eyebrows
  • All products with applicator for precise and professional application
  • Dermatologically tested for skin compatibility, even on sensitive skin
  • 24-hour strong hold
  • Smudge- and water-resistant
  • Voluminous eyebrows in seconds
  • Naturally perfect look for your eyebrows
  • Vegan & cruelty-free

Properties

Brand: Fleeky
Finish: defined eyebrows
Product line: Fleeky Brows, Fleeky Make-up
Speciality: cruelty-free, vegan, waterproof

Manufacturer

Fleeky

fleeky GmbH
Hammer Deich 70
20537 Hamburg
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Fleeky Brow Set - light brown Fleeky Brow Set - light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

82086
Fleeky Brow Set - light brown

The Fleeky Brow Set contains three products for a naturally perfect look of your eyebrows. It includes everything needed to shape, shade, fill in gaps, and define the eyebrows: Brow Fix Brow Pomade Brow Micropen With Brow Fix, the hairs are shaped and fixed in place. The pomade can be used to create accents or fill in gaps. The highly pigmented Micropen with an ultra-fine tip allows individual hairs to be drawn in. Fleeky Brow Set Benefits 3 products for perfect eyebrows All products with applicator for precise and professional application Dermatologically tested for skin compatibility, even on sensitive skin 24-hour strong hold Smudge- and water-resistant Voluminous eyebrows in seconds Naturally perfect look for your eyebrows Vegan & cruelty-free

Sale price: €31.95 Regular price: €39.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63329
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63328
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
20
Fleeky Brow Set - light brown Fleeky Brow Set - light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

82084
Fleeky Brow Set - light brown

The Fleeky Brow Set contains three products for a naturally perfect look of your eyebrows. It includes everything needed to shape, shade, fill in gaps, and define the eyebrows: Brow Fix Brow Pomade Brow Micropen With Brow Fix, the hairs are shaped and fixed in place. The pomade can be used to create accents or fill in gaps. The highly pigmented Micropen with an ultra-fine tip allows individual hairs to be drawn in. Fleeky Brow Set Benefits 3 products for perfect eyebrows All products with applicator for precise and professional application Dermatologically tested for skin compatibility, even on sensitive skin 24-hour strong hold Smudge- and water-resistant Voluminous eyebrows in seconds Naturally perfect look for your eyebrows Vegan & cruelty-free

Sale price: €31.95 Regular price: €39.90
4
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

Average rating of 4.6 out of 5 stars

69225
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit - Sensitive skin

The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit is an intelligent and unique device that, in conjunction with a skin type-specific skincare product, utilises patented technology to promote youthful-looking skin. With just two applications of two minutes each day, users benefit from multiple clinically proven skin advantages. The system combines thorough cleansing, exfoliation, and skin renewal with intelligent user guidance and IoT technology. The iO stands for Input (innovative skincare) and Output (radiant skin). The device connects via Bluetooth to the Nu Skin VERA App and can execute synchronised skincare routines. After just one application, the skin appears visibly smoother and more supple. The Nu Skin Lumi Activating Cleanser is designed for various skin types: dry skin normal to combination skin sensitive skin prone to impurities The Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit includes: LumiSpa iO device LumiSpa iO silicone attachment - normal LumiSpa Activating Cleanser suitable for your skin type LumiSpa iO magnetic charging device Note: The station for device placement is not included in the set. Application of Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Cleansing Kit Use the kit morning and evening to cleanse the face, neck, and décolletage. First, moisten the skin with lukewarm water and then apply a generous amount of the cleanser. Then, cleanse the face for two minutes with the Nu Skin Lumi. Finally, apply a skincare product of your choice.

Content: 1 pc (€479.95 / 1 pc)

Variants from €359.95
Sale price: €479.95 Regular price: €499.95
47
Indola CREA-MIX Indola CREA-MIX

Average rating of 0 out of 5 stars

11302
Indola CREA-MIX

The Indola CREA-MIX colours offer pure pigments for individual colour design and can be mixed with permanent and demi-permanent INDOLA colours. They enable the enhancement, neutralisation, or adjustment of colour results. The creamy consistency ensures an even mixture, resulting in customised colour outcomes.Creative colour design without limitsIdeal for professional colouring techniques and individual adjustments. The pigments can be used flexibly and ensure precise results. Perfect for creative colourations.

Content: 60 ml (€13.58 / 100 ml)

Sale price: €8.15 Regular price: €15.48
24
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Average rating of 5 out of 5 stars

14493
Goldwell Topchic Naturals 60ml - 2 N black

Goldwell Topchic Naturals 60ml provide multifaceted, brilliant, and long-lasting colour. The Dye Penetration and Reflects System guarantee: 100% grey coverage across a comprehensive colour spectrum 100% natural coverage for fine to normal hair (N-shades) 100% grey coverage with cool tone alignment (NA-shades) 100% grey coverage for thick hair or intensive grey coverage for normal hair (NN-shades) Ultimate durability and maximum hair protection The cool NA-shades remain cool even after many washes thanks to the CoolProtect System. The Equalizer System 2.0 ensures an even result – from roots to tips, Topchic Naturals creates a uniform colour image. Nevertheless, the hair is maximally protected thanks to IntraLipid Technology. Application of Goldwell Topchic Naturals 60ml Start with dry hair. Mix the Topchic hair colour in a 1:1 ratio with the System Developer. Apply the mixture to the hair using a colouring brush. Allow the colour to develop: 20 minutes with heat, 30 minutes without heat. Thoroughly rinse out the hair colour. Shampoo the hair twice. Finish with a conditioner or hair treatment.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €17.00
20
Jaguar Copper Ceramic CC Round Brush - 25 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

40328
Jaguar Copper Ceramic CC Round Brush - 25 mm

The Jaguar Copper Ceramic CC round brushes feature a high-quality copper-ceramic coating on the brush body, ensuring optimal heat distribution. The rounded bristles are heat-resistant and have an anti-static effect. The non-slip handle fits comfortably in the hand and additionally includes a removable compartment pin.

Content: 1 pc (€26.50 / 1 pc)

Variants from €19.50
Sale price: €26.50 Regular price: €33.10
47
Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

52020
Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush

The Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush in elegant black is a professional round brush for quick and effective blow-drying, resulting in a shiny and smooth finish. Ionized bristles close the hair cuticle. The ceramic body distributes the blow-drying heat optimally and evenly across the entire brush head, ensuring each strand is dried at a consistent temperature, thereby reducing drying time. The Soft-Grip handle made from non-slip material provides an optimal grip. Its lightweight design prevents fatigue during use.

Content: 1 pc (€19.65 / 1 pc)

Variants from €18.05
Sale price: €19.65 Regular price: €37.14
26
RefectoCil Brow Mapper

Average rating of 0 out of 5 stars

99076
RefectoCil Brow Mapper

RefectoCil Brow Mapper is a must-have tool for the Brow Mapping technique, allowing you to create the perfect eyebrows for your face shape. Use the Brow Mapper to draw the ideal brow shape before all types of brow styling services, including brow tinting, waxing, brow lamination or microblading. The Brow Mapper also doubles as a white kohl eyeliner.  Benefits of RefectoCil Brow Mapper Intense colour Water-resistant but easy to remove Contains nourishing antioxidants Can also be used as kohl eyeliner (lasts up to 8 hours) 

Sale price: €6.25 Regular price: €8.40
58
Wella Eimi Natural Volume

Average rating of 0 out of 5 stars

17504
Wella Eimi Natural Volume

Eimi Natural Volume is a volumising foam with light hold (Hold level 2). The foam provides natural volume and flexible hold, protecting the hair from drying out during blow-drying. The volumising blow-dry foam gives fine and limp hair natural support. Application: Shake well and evenly work EIMI Natural Volume from the roots to the tips into damp hair.

Content: 75 ml (€5.27 / 100 ml)

Sale price: €3.95 Regular price: €9.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.