Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

evo Common Ground Scalp Shampoo

Description

Product information "evo Common Ground Scalp Shampoo"

The evo Common Ground Scalp Shampoo is the ideal solution for a balanced, healthy scalp. The gentle, sulfate-free formula cleans thoroughly without drying out and helps reduce excess oil as well as dry, flaky skin.

Thanks to plant-based prebiotics, the shampoo supports the natural microbiome of the scalp and strengthens the skin barrier. This improves moisture balance and noticeably reduces itching and tightness.

Benefits at a glance

  • Gentle cleansing: Removes excess sebum without irritating the scalp
  • Moisture & Balance: Supports healthy hydration of the scalp
  • Soothing effect: Relieves itching and provides a relaxed scalp sensation
  • Suitable for all hair types: Ideal for dry, oily, or sensitive scalps
  • Nourishing ingredients: Panthenol and Pantolacton improve shine, softness, and combability
  • Refreshing effect: Eucalyptus and peppermint oils cool and invigorate the scalp

Active Ingredient Highlight

The combination of plant-based prebiotics and moisturizing ingredients sustainably supports the natural balance of the scalp. At the same time, the surface is hydrated, visually reducing dry, flaky skin.

Application

Massage a small amount into wet hair, gently lather, and rinse thoroughly. Repeat if necessary.

For optimal results, use regularly and combine with other products from the evo Scalp Family – e.g., with the matching treatment.

Properties

Brand: evo
Effect: cleansing
Finish: calmed scalp, clean scalp, moisture, smoothness
Hair type: all
Product line: evo Scalp
Scalp type: dandruff-prone, dry , impure , irritated , oily , sensitive

Manufacturer

evo

Evo Hair
5/12 Gilles St
Adelaide SA 5000
Australia
Email: [email protected]

EU Responsible Person:
Obelis s.a.
1030 Brussels
Belgium
Website: www.evohair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Cocamidopropyl Betaine, Lauric Acid, Sodium Methyl Isethionate, Phenoxyethanol, Polyquaternium-10, Saccharide Isomerate, Sodium Chloride, Disodium EDTA, Potassium Sorbate, Citric Acid, Eucalyptus Globulus Leaf/Twig Oil, Mentha Arvensis Leaf Oil, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Panthenol, Sodium Acetate, Isopropyl Alcohol, Sodium Citrate, Pantalactone, Limonene
Skip product gallery

You may also like

evo Head Start Scalp Exfoliator

Average rating of 0 out of 5 stars

19525
evo Head Start Scalp Exfoliator

The evo Head Start Scalp Exfoliator provides a true reset for the scalp. The gentle peeling formula reliably removes product buildup, excess sebum, and dead skin cells – for a clean, balanced, and refreshed scalp.BenefitsPeels & cleans effectively from residues and dead skin cellsBalances the scalp and removes excess oilStimulates circulation for a healthy scalp foundationSoothes & refreshes with a cooling effectSuitable for all hair typesActive ingredientsPlant-based prebiotics: support scalp balanceOlive kernel peeling particles: gently remove deposits and stimulate circulationEucalyptus & Peppermint: provide a pleasantly cooling, fresh sensationApplicationApply once a week: distribute onto damp hair, directly onto the scalp, gently massage in, and rinse thoroughly. Repeat if necessary and follow with a shampoo, e.g., from the evo Scalp Family.

Content: 150 ml (€26.63 / 100 ml)

Regular price: €39.95
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
43 Tip
Wella Supernatural Wella Supernatural

Average rating of 5 out of 5 stars

19475
Wella Supernatural

Discover Wella Supernatural – your natural hair colour with care effectAre you looking for a hair colour that not only delivers beautiful results but is also gentle on your hair? Then Wella Supernatural is exactly what you need! This innovative colour range combines colour power with a nourishing effect – for colour transformation and healthier-looking hair in one step. The formula is based on natural ingredients, including plant tannins that bind to the hair structure, strengthening and repairing your hair while it takes on colour. This results in vibrant, natural colour outcomes with up to 100 % grey coverage (in 2‑step system) and stunning shine.Why you'll love Wella SupernaturalNaturally cared-for colour: up to 91 %–100 % ingredients of natural origin – depending on the shade.Strengthens & repairs: Tannins penetrate the hair and improve the hair structure during colouring.Wide colour palette: suitable for warm browns, vibrant reds, and soft blond shades.Long-lasting results: The colour fades evenly over many washes.Gentle application: Without aggressive chemicals – ideal for those who value naturalness.How your new favourite hair colour worksWella Supernatural is not an ordinary colour – it is a modern, semi-permanent hair colour in granule form, which you simply mix with hot water. This creates a creamy texture that is easy to distribute through the hair. During the processing time, the natural colour pigments and tannins combine with your keratin, resulting in a silky, shiny colour outcome. After application, simply rinse out the product and style as usual.Ideal for you if you …want a natural look without aggressive chemicalswant to refresh your hair colour or gently alter shadesvalue care during colouring

Content: 120 g (€33.29 / 100 g)

Sale price: €39.95 Regular price: €69.95
7
Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

19620
Fripac Practice Head 100% Human Hair light brown

The Fripac Practice Head made of 100% real hair in Light Brown is the ideal training tool for aspiring hairdressers and styling professionals. The high-quality natural hair allows for realistic cuts, colourings, and styling as if working on a real model. The uniform hair structure enables precise practice of techniques and reliable assessment of results. The light brown shade provides a versatile base for various applications.Realistic training for perfect techniqueWhether cutting, colouring, or upstyling – the practice head supports professional work in every discipline. The real hair reacts authentically to heat and chemical treatments, creating practical training conditions. At the same time, the sturdy construction ensures long-lasting use even with frequent use. Thus, the practice head is suitable for both training and advanced practice purposes.

Content: 1 pc (€94.90 / 1 pc)

Sale price: €94.90 Regular price: €101.90
16
Sebastian Re-Shaper Hairspray Sebastian Re-Shaper Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

29105
Sebastian Re-Shaper Hairspray

The Sebastian Re-Shaper Hairspray provides long-lasting hold and flexible styling. The powerful formula shapes the hair right at the roots, creating volume and structure with natural movement. Suitable for all hair types.Protection and hold in all weather conditionsThe hairspray offers up to 24 hours of humidity resistance. At the same time, the formula protects the hair with integrated UV protection. The result is manageable hair with reliable hold and a flexible finish.

Content: 300 ml (€6.93 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €20.80 Regular price: €24.80
16
Sebastian Trilliant Shine and Heat Protection Spray Sebastian Trilliant Shine and Heat Protection Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

29108
Sebastian Trilliant Shine and Heat Protection Spray

The Sebastian Professional Trilliant Shine and Heat Protection Spray imparts a radiant shine to the hair and provides protection during styling. The innovative Shake-to-Activate shimmer complex activates the nourishing ingredients before use. This results in a shiny, smooth finish. Ideal for versatile styling.Protection and care for every hairstyleThe spray reliably protects hair from the heat of styling tools. At the same time, the lightweight formula offers gentle care without weighing down. The result is shiny, protected hair with natural movement.

Content: 150 ml (€19.80 / 100 ml)

Sale price: €29.70 Regular price: €35.40
16
Sebastian Twisted Elastic Curls Conditioner Sebastian Twisted Elastic Curls Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

29084
Sebastian Twisted Elastic Curls Conditioner

Moisturising Care for Elastic CurlsThe Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Conditioner provides intensive hydration for curly and wavy hair. The nourishing formula helps tame frizz and improve curl structure. At the same time, the hair remains smooth and easy to comb. Ideal for defined and well-maintained curls.Bounce and Definition with FLEXI ALGâ„¢ ComplexThe innovative FLEXI ALGâ„¢ Complex supports the natural elasticity of the hair. As a result, curls gain more bounce and stay defined for longer. The hair is gently detangled and receives a smooth, lively finish.

Content: 250 ml (€9.88 / 100 ml)

Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
16
Sebastian Twisted Elastic Curls Mask Sebastian Twisted Elastic Curls Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

29086
Sebastian Twisted Elastic Curls Mask

The Sebastian Professional Twisted Elastic Curls Mask provides intensive care for curly and unruly hair. The rich formula delivers exceptional moisture, smoothing the hair structure and reducing frizz. Curls appear more defined and noticeably softer.Bounce and definition with FLEXI ALGâ„¢ ComplexThe innovative FLEXI ALGâ„¢ Complex supports the elasticity of each individual strand. This results in lively curls with natural movement. The hair feels soft and gains vibrant curl definition.

Content: 150 ml (€20.53 / 100 ml)

Sale price: €30.80 Regular price: €36.70
16
Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

29107
Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray

The Sebastian Shaper Fierce Max Hold Hairspray provides extremely strong hold and long-lasting styles. The powerful formula reliably fixes the hair and keeps every hairstyle in shape. Ideal for precise looks and elaborate styling. Even demanding hairstyles remain stable.48-hour protection and controlThe hairspray offers up to 48 hours of humidity resistance and reliable UV protection. This ensures the style remains perfect even under changing conditions. It is especially effective for updo hairstyles, securing every hair in place.

Content: 300 ml (€6.93 / 100 ml)

Sale price: €20.80 Regular price: €24.80
evo Ground Control Scalp Treatment evo Ground Control Scalp Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

19524
evo Ground Control Scalp Treatment

The evo Ground Control Scalp Treatment is a lightweight, rinse-off scalp care product that provides intensive moisture and noticeably soothes the scalp – without weighing it down.It helps reduce dryness and itching while simultaneously improving hair structure for more shine, softness, and easier manageability.BenefitsProvides moisture and soothes the scalpReduces dryness and tension sensationsEnhances shine, softness, and manageabilityLight, non-greasy textureFragrance-freeActive IngredientsPlant-based prebiotics: support scalp balanceGrape seed oil & Panthenol: nourish and strengthen the hairEucalyptus & Peppermint: provide a cooling, fresh sensationApplicationApply to damp hair, leave in for 5 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, use regularly.

Content: 150 ml (€29.97 / 100 ml)

Regular price: €44.95
7
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19471
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Damage Reversing Melting Conditioner

The Revlon Professional Re/Start Bond Repair Melting Conditioner provides intensive care for damaged hair and delivers immediate smoothness. The vegan formula supports the natural balance of the scalp and strengthens the hair structure. In combination with the Kerabiotic System, the hair is comprehensively revitalised. The result is visibly smoother and healthier hair.Bond Repair Technology for Deep-Acting CareWith LipidBond Filler technology, bond-strengthening molecules, and AHAs, the conditioner repairs weakened hair fibres from within. The delicately melting texture seals the cuticle and imparts intense shine. At the same time, the hair remains lightweight and is not weighed down.

Content: 750 ml (€3.73 / 100 ml)

Variants from €12.10
Sale price: €28.00 Regular price: €29.95
16
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

29092
Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Creme

The Sebastian Potion 9 Leave-In Conditioner & Styling Cream is a legendary hybrid styling cream for both care and styling. The formula provides moisture to the hair and supports a smooth hair structure. At the same time, it offers natural hold and flexible moulding. Ideal for versatile styling with a polished finish.9 botanical ingredients for a natural hair feelThe special formula contains 9 botanical ingredients that care for and protect the hair. This keeps the hair supple and easily manageable. The styling appears natural and retains its movement.

Content: 145 ml (€23.24 / 100 ml)

Variants from €15.80
Sale price: €33.70 Regular price: €40.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.