Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Cover Hair Curl Formers

Description

Product information "Cover Hair Curl Formers"

The Cover Hair Curl Formers allow you to create long-lasting beautiful curls without heat damage. 

How to use Cover Hair Curl Formers

  • First, wash your hair. Alternatively, you can spray each section of hair with setting lotion or leave-in styling spray before using the Curl Formers. 
  • Assemble the hook and insert it into a Curl Former. Slide the hook all the way through. 
  • Divide your hair into sections and pin up the sections you are not working on. 
  • Take a small section of hair and start off by twisting it at the root. If you are working on dry hair, spray the section with setting lotion or styling spray. 
  • Place the hook around the section of hair, close to the root. With one hand, hold the Curl Former and with the other, gently pull the hook holding the hair through the curler. 
  • Repeat this process with every section of hair. 
  • The Curl Formers shape your hair into spiral curls. 
  • Allow hair to air-dry or carefully blow-dry on low heat. 
  • When your hair is completely dry, pinch the ends of the Curl Former to open it up. Hold your hair close to the scalp and gently pull the Curl Former off. 

Properties

Brand: Cover Hair

Manufacturer

Cover Hair

care4you products GmbH
Hans Olden-Str. 12
3134 Franzhausen
Austria
Website: www.coverhair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Cover Hair Pump Spray Applicator Small

Average rating of 0 out of 5 stars

80031
Cover Hair Pump Spray Applicator Small

This original Pump Spray Applicator Small allows you to precisely apply Cover Hair Color. It is ideal for receding hairlines and small sections at the front and side of the head. The hair thickening fibres create a perfect hairline and fuller looking hair. With this Cover Hair Pump Spray Applicator, you are always using the right amount of Cover Hair Color. Results are natural and instantly visible.  Please note: This Pump Spray Applicator only fits on the Cover Hair Color 14g can. 

Content: 1 pc (€15.90 / 1 pc)

Sale price: €15.90 Regular price: €19.90
Plantur 21 #longhair Caffeine Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

77269
Plantur 21 #longhair Caffeine Booster

Plantur 21 #langehaare Nutri-Coffein Booster is a scalp serum with Nutri-Coffein-Complex. It provides the daily dose of Caffeine for optimal hair growth on days when hair washing is skipped. This ensures that the hair is supplied daily with the caffeine necessary for hair growth. Additionally, it strengthens the scalp with essential nutrients. Plantur 21 Booster Effect & Benefits With caffeine for an energy boost to the hair roots Stimulates hair growth Micronutrients such as biotin, zinc, magnesium for a strengthened scalp Especially for days without hair washing Can be combined with other styling products Does not grease Plantur 21 #langehaare Nutri-Coffein Booster Application For optimal results, regular and continuous use is recommended. Apply once daily (can be used on dry or damp scalp) Apply parting-wise to the scalp Massage in Allow to dry briefly Do not rinse out Style hair as usual

Content: 125 ml (€6.32 / 100 ml)

Regular price: €7.90
25
Alcina Coffein Augenfluid Alcina Coffein Augenfluid

Average rating of 0 out of 5 stars

77289
Alcina Coffein Augenfluid

Alcina Coffein Eye Fluid, the wake-up call for the eye area. The fluid is the perfect care for a awake, radiant look – even after short nights. The delicate texture with light-reflecting pigments visually brightens the eye area and immediately provides more freshness. Effect: Coffein: Stimulates microcirculation and visibly reduces puffiness and dark circles Hyaluron: Provides intensive hydration for a smooth, fresh skin feel Cooling applicator: For an extra refreshing effect during application Application: Apply a small amount directly with the applicator under the eye and distribute evenly around the eye area. Gently work in with your fingers if needed – ideal in the morning or in between for a freshness boost. The fluid is ideal when: Your eye area appears tired or swollen You want a quick, cooling refreshment in the morning You prefer gentle, nourishing formulas with an instant effect

Content: 15 ml (€191.67 / 100 ml)

Sale price: €28.75 Regular price: €38.25
Kerasilk Colour Sealer Kerasilk Colour Sealer

Average rating of 0 out of 5 stars

81039
Kerasilk Colour Sealer

Kerasilk Colour Sealer is a balm for long-lasting colour protection and radiant shine. It imparts moisture and strengthens the hair fibre, preventing hair breakage. The hair colour gains vibrancy and depth. The formula with biomimetic silk and raspberry seed oil seals the cuticle and provides moisture. The formula is vegan and predominantly contains natural and biodegradable ingredients. Application Apply to towel-dried or dry hair.

Content: 75 ml (€41.33 / 100 ml)

Regular price: €31.00
25
Alcina Hydro Booster Alcina Hydro Booster

Average rating of 5 out of 5 stars

77276
Alcina Hydro Booster

The Alcina Hydro Booster is an intensive facial serum containing hyaluronic acid and a high concentration of vitamins, minerals, and flavonoids. Hyaluronic acid retains moisture, fills in fine lines, and gives the skin a youthful appearance. AquaCacteen™ provides the skin with intensive hydration, soothes, and firms thanks to its rich content of vitamins, minerals, and flavonoids. Alcina Hydro Booster Effects & Benefits The serum offers immediate refreshment and protects against moisture loss. Its watery texture hydrates the skin and provides a relaxed skin sensation*. Application of Alcina Hydro Booster Distribute 2 to 3 drops on the face or mix with Alcina day cream and apply together. *Application test over 3 weeks with 87 women aged between 25 and 65 years, 09/23

Content: 15 ml (€155.67 / 100 ml)

Sale price: €23.35 Regular price: €31.05
25
Alcina Cashmere Overnight Mask Alcina Cashmere Overnight Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

77277
Alcina Cashmere Overnight Mask

Alcina Cashmere Overnight Mask is a pampering, soothing, and hydrating facial mask with luxurious Cashmere extract for overnight use. Dexpanthenol and Squalane pamper the skin overnight with care and moisture. They support skin regeneration and leave the skin feeling smooth and soft the next morning. Especially recommended in winter to prevent dryness and roughness and to provide the skin with the right care. Alcina Cashmere Overnight Mask Application Apply a pea-sized amount 1-2 times a week in the evening with circular motions to the cleansed face until the pink texture becomes a compact cream. Allow to absorb and, if necessary, apply a cream on top.

Content: 50 ml (€46.50 / 100 ml)

Sale price: €23.25 Regular price: €31.05
Plantur 39 Anti-Grey Effect Conditioner for warm and cool tones Plantur 39 Anti-Grey Effect Conditioner for warm and cool tones

Average rating of 2 out of 5 stars

77286
Plantur 39 Anti-Grey Effect Conditioner for warm and cool tones

Gray hair does not have to be coloured immediately: with the Plantur 39 Anti-Grey Effect Conditioner for warm and cool tones, you can easily conceal the first grey strands during washing. The colouring conditioner has been specially developed for brown to dark hair and is suitable for both warm and cool shades. Thanks to the repigmentation technology, which works with the active ingredient 5,6 DHI, the hair appears visibly darker with each application – all without permanent colouring. Additionally, the conditioner cares for the hair structure, adds shine, and ensures smooth, more voluminous-looking hair. Advantages at a glance: Gently and evenly conceals grey hair For warm and cool nuances of brown and dark hair With nourishing complex for more shine & smoothness Ideal for use from age 40 Application For a more intense result, use regularly and ideally in combination with the Plantur 39 Anti-Grau Shampoo.

Content: 200 ml (€9.98 / 100 ml)

Regular price: €19.95
30
Cover Hair Fixing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

80038
Cover Hair Fixing Spray

Cover Hair Fixing Spray has been specifically developed for COVER HAIR Hair Thickening Fibres. This hairspray ensures strong hold at all times, regardless of wind and weather conditions. The spray comes in a practical 100ml can and should be applied directly after the hair thickening powder by Cover Hair. 

Content: 100 ml (€6.90 / 100 ml)

Sale price: €6.90 Regular price: €9.90
Plantur 21 #longhair Oh Wow! Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

77270
Plantur 21 #longhair Oh Wow! Spray

Plantur 21 #langehaare Oh Wow! Spray is a protective and conditioning spray specially designed for long hair that aims to grow even longer. Plantur 21 Oh Wow Spray: Care and Strength for Hair It provides immediately manageable hair and natural shine. Micronutrients such as Biotin, Zinc, and Magnesium strengthen the hair. Additionally, the Plantur 21 Oh Wow Spray offers heat protection up to 230°C and protects the hair from styling heat. Application of Plantur 21 Oh Wow Spray Apply to towel-dried and dry hair. Spray into the hair before styling. Use as needed.

Content: 100 ml (€7.90 / 100 ml)

Regular price: €7.90
Kerasilk Regenerating Balm Kerasilk Regenerating Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

81036
Kerasilk Regenerating Balm

Kerasilk Regenerating Balm contains biomimetic silk and Hyaloveil®. Specifically developed for damaged and dry hair, this hair balm provides repair and reconstruction for damaged hair structures. Moisture is transported deep into the hair, preventing it from drying out. Additionally, further hair breakage is prevented.  Kerasilk Regenerating Balm Effect Kerasilk Regenerating Balm actively works with biomimetic silk and Hyaloveil® on the hair structure, making it 15 times more resistant. Dry hair ends are nourished, and split ends are reduced. An intensive and long-lasting result is achieved. The leave-in product is suitable for all hair types and lengths. It is applied to towel-dried hair and not rinsed out.

Content: 75 ml (€41.33 / 100 ml)

Regular price: €31.00
Plantur 39 Phyto-Caffeine Shampoo for fine hair

Average rating of 0 out of 5 stars

77263
Plantur 39 Phyto-Caffeine Shampoo for fine hair

Plantur 39 Phyto-Coffein-Shampoo specially formulated for fine and brittle hair, kills two birds with one stone: it addresses the needs of fine hair and supports healthy hair growth. Its high efficacy is confirmed, as the caffeine that penetrates the hair roots through the shampoo is detectable there for 24 hours. Plantur 39 Shampoo for fine and brittle hair: How it works Plantur 39 Shampoo is designed for women over 40. It prevents menopausal hair loss and activates the hair roots during washing. White tea extract enhances the resilience of fine and break-prone hair. Zinc and niacin contribute to healthy hair roots. Application of Plantur 39 Shampoo for fine and brittle hair Wet hair thoroughly, massage shampoo well into the scalp. Leave on for at least 2 minutes to allow the caffeine sufficient time to reach the hair roots. Then proceed with the appropriate conditioner.

Content: 250 ml (€4.36 / 100 ml)

Regular price: €10.90
Kerasilk Liquid Cuticle Filler Kerasilk Liquid Cuticle Filler

Average rating of 0 out of 5 stars

81046
Kerasilk Liquid Cuticle Filler

Kerasilk Liquid Cuticle Filler is a heat-activated spray containing biomimetic silk and Blue Lotus extract. It contributes to the long-lasting regeneration of the cuticle layer and ensures healthy-looking, naturally shiny hair. The hair structure is protected against heat, frizz, and static electricity, and gains natural volume. Suitable for all hair types and textures. Application of Kerasilk Liquid Cuticle Filler Spray onto towel-dried hair. Do not rinse.

Content: 125 ml (€24.80 / 100 ml)

Regular price: €31.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.