Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Comair Plastic Plug 100-pack - 73 mm

Description

Product information "Comair Plastic Plug 100-pack - 73 mm"

The Comair Plastic Clips in a pack of 100 are ideal for securing curlers in the hair. They are made of flexible and bendable plastic.

Properties

Brand: Comair
Product line: Comair Curlers

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

32
Comair Plastic Plug 100-pack - 73 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

20894
Comair Plastic Plug 100-pack - 73 mm

The Comair Plastic Clips in a pack of 100 are ideal for securing curlers in the hair. They are made of flexible and bendable plastic.

Content: 100 STK (€4.45 / 100 STK)

Sale price: €4.45 Regular price: €6.50
25
Jaguar T-Series - 20 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

40200
Jaguar T-Series - 20 mm

The Jaguar T Serie consists of blow-drying brushes with different diameters. The black round brushes made of aluminium feature rounded, gentle bristles. The heat is stored within the body of the brushes, which shortens drying time. The seamless, perforated cylinder of the Jaguar T Serie round brushes ensures that hair does not get caught or damaged and that the heat from the dryer is distributed evenly. The handle is non-slip and comfortable to hold. A removable pin for sectioning hair is attached at the end of the handle.

Content: 1 buers (€16.70 / 1 buers)

Variants from €10.80
Sale price: €16.70 Regular price: €22.35
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53328
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
53
Wella Eimi Super Set Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

17540
Wella Eimi Super Set Finishing Spray

Wella Eimi Super Set is a hairspray with extra strong hold (Hold level 4). Sprayed onto the finished style, the finishing spray seals the hairstyle in this position. It also provides protection against heat, humidity, and UV rays. The new scent of the Wella hairspray lasts for a long time.

Content: 300 ml (€4.27 / 100 ml)

Variants from €3.95
Sale price: €12.80 Regular price: €27.25
10
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Average rating of 5 out of 5 stars

92011
InterHair Premium Extensions Ombré 45cm - Color 03 shifts to 05

Experience dynamic colour gradients with the Ombré Extensions from InterHair. With 6 unique Ombre shades and a length of 45 cm, they ensure smooth transitions and a vibrant hair appearance that looks natural. The strand has approximately 8 cm of full root colour fading into a transition to the length colour. From about 10 cm, the strand then features the full length colour. Perfect for an elegant look full of radiance. Perfect hold for naturally looking hair These extensions are ideal for creative styling and trend-conscious clients seeking a modern yet natural result. The 45 cm long Ombre Extensions create the effect of gentle light play in the hairstyle and give it a lively, radiant appearance. Thanks to the flat Protein Bonding, they sit securely in the hair without discomfort. Perfect for a luxurious yet comfortable hair feel.

Content: 20 pc (€4.43 / 1 pc)

Sale price: €88.56 Regular price: €98.40
SHE Keratin Tips (Bonds) - Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

19020
SHE Keratin Tips (Bonds) - Blonde

SHE Tips made of keratin impress with long-lasting durability. They are applied using a heat clamp and are very discreet in the hair. Updos are also no problem with keratin bonding strands. Keratin bondings are suitable for both hair thickening and hair extensions.

Content: 25 pc (€0.49 / 1 pc)

Regular price: €12.14
13
System Professional Lipid Code Repair Conditioner System Professional Lipid Code Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

75154
System Professional Lipid Code Repair Conditioner

The System Professional Lipid Code Repair Conditioner is a 30-second repair cream designed for restoration, strengthening, and easy combability. Developed specifically for weak and brittle hair. In just 30 seconds, this quick-acting treatment transforms fragile strands into a easily manageable mane when applied to damp hair. The hair becomes easier to style, more supple, and stronger. Simultaneously, the hair fibres are nourished and protected. System Professional Lipid Code Repair Conditioner Application The conditioner is applied to damp, washed hair. Unlike other conditioners, it is massaged directly into the scalp with the fingertips. Comb through with a wide-tooth comb and rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€17.23 / 100 ml)

Sale price: €34.45 Regular price: €39.65
25
Biomed SOFTLY Nourishing Intensive Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

11041
Biomed SOFTLY Nourishing Intensive Mask

The Biomed SOFTLY Nourishing Intensive Mask is a hair treatment for dry and damaged hair. The mask is enriched with organic orange cell water, a source of vitamins and energy, as well as vitamin F to strengthen the hair fibre. Maca extract supplies the hair with energy, and organic donkey milk extract provides an anti-aging effect. Thanks to its rich, nourishing formula, it restores volume to dry, brittle, colourless, and stressed hair. From the first application, the hair becomes soft, full, and radiant.

Content: 250 ml (€9.68 / 100 ml)

Sale price: €24.20 Regular price: €32.30
25
Fanola No Red Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

21210
Fanola No Red Mask

Fanola No Red Maske is your secret weapon against red tones. Enriched with a green pigment, it detangles your hair, nourishes it, and provides moisture, leaving it soft and silky. Thanks to its concentrated and rich formulation, the hair mask imparts exceptional shine and smoothness to your hair. Fanola No Red Maske: Easy application for maximum effect After washing hair with the Fanola No Red Shampoo, put on disposable gloves, apply the mask to damp hair on lengths and ends, and leave it on for 3 to 5 minutes. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 1000 ml (€4.17 / 100 ml)

Variants from €22.60
Sale price: €41.70 Regular price: €55.95
25
Wella Pro+ Perform Perm Lotion C

Average rating of 0 out of 5 stars

99196
Wella Pro+ Perform Perm Lotion C

The Wella Pro+ Perform Perm Lotion C is ideal for coloured hair and delivers long-lasting, smooth curls with a noticeable feel-good factor. With innovative Bond Builder technology, your hair is strengthened during the reshaping process – for visible care and protection. The vegan formula is free from mineral oils and particularly gentle on the hair structure to avoid stressing coloured hair. Application in 5 Steps: Preparation: Wash hair with shampoo, apply perm preparation. Wrapping: Roll hair onto perm rollers. Lotion: Apply 3× to each roller, leave to develop. Rinsing: Rinse lotion thoroughly for 3 minutes. Neutralising: Pour 100 ml of neutraliser into a bowl. ? Apply with a sponge, leave to develop for 5 minutes. Remove rollers, apply remaining product, leave to develop for another 5 minutes. Rinse thoroughly and complete with Wella Service after-treatment.

Content: 75 ml (€13.27 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €13.32
13
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

Average rating of 4 out of 5 stars

49350
invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel - Tiana

invisibobble KIDS ORIGINAL Disney Tiana & Ariel are spiral hair ties in the princesses' favourite colours. The hair ties with HAIRLOVETECH reduce pulling discomfort and hair damage during wear. Create unique styles and feel like Ariel or Tiana. One pack contains 6 invisibobble KIDS ORIGINAL.

Content: 6 pc (€1.16 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95
48
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

Average rating of 5 out of 5 stars

91040
L'Oréal Professionnel Paris Dia Color - 4.20 extra burgundy brown

L’Oréal Professionnel Dia Color is a demi-permanent, alkaline, ammonia-free hair colourant that provides 6 weeks of colour shine*. It offers 3x more shine** and up to 70% grey coverage. For natural results with strong coverage and a brilliantly glossy finish that lasts for weeks. L’Oréal Professionnel Dia Color Benefits 100% tone-true natural highlights Professional Melanin Gap Filler Technology for 70% grey coverage Pleasant scent At least 84% ingredients of natural origin & water*** L’Oréal Professionnel Dia Color Application Recommendations Wear suitable gloves Apply exclusively with the recommended oxidant 6 Vol. (1.8%), 9 Vol. (2.7%) or a maximum of 15 Vol. (4.5%) Do not use with an oxidant containing more than 15 Vol. (4.5%) hydrogen peroxide Mix Dia Color Cream and the Developer in a 1:1.5 ratio for each application Mix with a shaker or an applicator bottle until a homogeneous texture is achieved Processing time: 20 minutes First apply the mixture only to the roots and leave for 15 minutes Then apply to lengths and tips and leave for 5 minutes Finally, emulsify and rinse out. *Instrumental test & consumer test**Instrumental test***With at least 84% ingredients of natural origin, of which 46.47% is purified water, 37.78% other natural ingredients, 15.75% proven synthetic ingredients, for which no natural alternatives are available, ensure hair fibre colouring.

Content: 60 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €24.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.