Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Comair Pins Round Brush

Description

Product information "Comair Pins Round Brush"

The Comair Pins Round Brush with removable section tip is perfect for creating beautiful blow-dried waves. It is equipped with wild boar bristles, which provide a stunning shine and smoothness. Users can choose from different diameters of round brushes to achieve individual waves. The elegant design combines maple wood and a black handle. The rubber handle ensures a secure grip during styling.

Properties

Brand: Comair
Bristle type: natural boar bristles
Features: removable sectioning pin , rubber handle
Product line: Comair Brushes

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

18 September 2026 07:09

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gute Arbeitsbürste

Föhnt sich gut und die Größe passt auch bei den meisten Längen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷
Skip product gallery

You may also like

15
Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing

Average rating of 0 out of 5 stars

20038
Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing

The Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing are made from Japan Hitachi C440 steel. The scissors, in ergonomic offset design, feature a stable Japan high-tech ball bearing that ensures smooth operation. Thanks to the patented flat screw (Flatscrew) including the adjustment washer, the screw stopper, and the adjustable pin integrated into the removable finger hook, the Nikarma Scissors Niko II BD can be individually customised. The scissors have been polished and ground to the highest quality. They can be resharpened multiple times between uses. They are supplied with oil. Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing are available in three lengths: 5 inches 5.5 inches 6 inches

Content: 1 pc (€204.00 / 1 pc)

Sale price: €204.00 Regular price: €239.40
28
SHE Bonding Extensions Fantasy

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19025
SHE Bonding Extensions Fantasy

The SHE Bonding Extensions Fantasy are perfect for those who want to make a statement with extensions. Green, violet, turquoise, pink, and yellow are just a few of the bold colours available. The Indian real hair is fixed with keratin bonds almost invisibly into the hair. Each pack contains 10 strands. They are 50-60 cm long and can be quickly attached by a professional stylist.

Content: 10 pc (€2.38 / 1 pc)

Variants from €18.95
Sale price: €23.79 Regular price: €33.00
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17836
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
17
Comair Round Brush with Natural Bristles

Average rating of 0 out of 5 stars

20177
Comair Round Brush with Natural Bristles

The Comair Round Brush with Natural Bristles is available in two different sizes, 21 and 30 mm diameter. A brush head with natural bristles, which are nylon-reinforced, is mounted on the wooden handle. Natural bristles are gentle on the hair and scalp, preventing damage. Smaller round brushes like this are best suited for short, fine hair. For longer hair, the small round brush can also be used to create waves.

Sale price: €5.48 Regular price: €6.60
Comair Long Metal Clips pointed

Average rating of 0 out of 5 stars

20300
Comair Long Metal Clips pointed

Comair Lange Metall-Clips pointed are essential tools for hair colouring and cutting. Different thicknesses of passes are separated or pinned back, allowing for faster and easier hair work. The clips made of durable metal hold very well in the hair without slipping. The package contains 20 or 100 pieces of the 5.6 cm long metal clips.

Content: 20 STK (€3.90 / 20 STK)

Regular price: €3.90
20
Nikarma Niko I Blue Dial ergonomic

Average rating of 0 out of 5 stars

20034
Nikarma Niko I Blue Dial ergonomic

The Nikarma Niko I Blue Dial is a top all-round scissors. The lightweight, stable hairdressing scissors are made from Hitachi Japan VG10 premium steel with a high cobalt content and can be used for wet and dry cutting. They are available in two lengths: 5.5 inches and 6 inches. During manufacturing, a special hardness and sharpness process is employed. The Convex Hollow Grind ensures the Nikarma Niko I Blue Dial scissors are razor-sharp. Both outer sides of the blades are ground multiple times with a concave shape. The scissors can also be re-sharpened several times later for extended durability. The computer-calculated, ergonomic design provides optimal arm and hand relief. Additionally, the scissors feature a removable finger rest and a screw-mounted stopper. The Nikarma Niko I Blue Dial ergonomic is perfectly suited for daily use in the hair salon.

Content: 1 pc (€267.20 / 1 pc)

Sale price: €267.20 Regular price: €334.80
21
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+ SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

Average rating of 5 out of 5 stars

19134
SHE Bonding Extensions Two Colours long 50+

The Bonding Extensions from SHE are ideal for hair extensions, hair thickening, and highlighting. They are easy to style and, thanks to the flat keratin bond, are discreet. One pack contains 10 strands.

Content: 10 pc (€2.62 / 1 pc)

Variants from €23.79
Sale price: €26.20 Regular price: €33.00
10
Comair Hair Dryer Brush with Ceramic Sleeve

Average rating of 0 out of 5 stars

20108
Comair Hair Dryer Brush with Ceramic Sleeve

The Comair Hair Dryer Brush Ceramic Sleeve impresses with its particularly even heat distribution over the brush body, allowing hair to dry in no time. The nylon bristles on the ceramic body ensure smooth, shiny hair. The handle is made of foam, making the Comair Hair Dryer Brush Ceramichülse lightweight and comfortable to hold. The round brush is available in five different diameters. It also features a hanging loop.

Sale price: €9.40 Regular price: €10.50
30
Comair Hair Donut 8cm - blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

20790
Comair Hair Donut 8cm - blonde

The Comair Knot Roller 8cm 15g is made of nylon and is also known as a nest. The knot roller is compact, lightweight, and offers high wearing comfort. Depending on hair colour, the Comair Knot Roller is available in three different colours. It adds volume and an attractive appearance to updos. The knot roller is suitable for professional use in the salon as well as for at-home styling.

Sale price: €7.98 Regular price: €11.40
29
MC Cream Developer 4.0 C

Average rating of 0 out of 5 stars

18102
MC Cream Developer 4.0 C

M:C Cream Oxyd 4.0 C is a cream developer for gentle and nourishing colouring. The creamy and silky texture penetrates deeply into the hair, ensuring excellent colour results and nuances. Especially suitable for tinting and compatible with all common brand products. The result is a shiny shade.

Content: 250 ml (€2.29 / 100 ml)

Sale price: €5.73 Regular price: €8.10
30
MC Setting Lotion S

Average rating of 0 out of 5 stars

18154
MC Setting Lotion S

Setting Lotion S by MC is a hair spray with strong hold that adds fullness and volume. Results: Full-bodied hair with incredible volume Strong hold

Content: 1000 ml (€0.94 / 100 ml)

Sale price: €9.38 Regular price: €13.40
44
Goldwell Elumen

Average rating of 0 out of 5 stars

36009
Goldwell Elumen

High-performance hair colour with intelligent system - this is Goldwell Elumen. Colour pigments are not randomly anchored in the hair but are precisely positioned where needed to achieve a uniform result. This results in razor-sharp and evenly intense colour thanks to the Magnet-Effect. Goldwell Elumen is free from ammonia and oxidation. This makes the colouring process particularly gentle. As a result, the hair looks especially healthy after application. The long-lasting colour confirms the first-class quality of this unique hair colour. Porous areas in the hair scatter light diffusely, so these areas are filled. This enables incredible light reflection and improved hair structure. To minimise colour loss and preserve the colour for as long as possible, the use of the Elumen colour treatment range is recommended as a complement. Goldwell Elumen does not lighten the hair! Advantages of Goldwell Elumen Direct-acting high-performance hair colour Durable like a permanent hair colour Gentle like a tint NN@ shades are 100% opaque Application of Goldwell Elumen Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. Processing time is a maximum of 30 minutes without heat and 20 minutes with heat. All Elumen shades are mixable with each other and suitable for all techniques.

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.