Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Comair Flex-Curler short 6-pack

Description

Product information "Comair Flex-Curler short 6-pack"

The Comair Flex-Curler short are special curlers made of soft plastic, which are flexible and therefore versatile. They are also suitable for perming and setting.

Properties

Brand: Comair
Material: plastic
Product line: Comair Curlers

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

3
Comair Flex-Curler short 6-pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20664
Comair Flex-Curler short 6-pack

The Comair Flex-Curler short are special curlers made of soft plastic, which are flexible and therefore versatile. They are also suitable for perming and setting.

Content: 6 STK (€3.80 / 6 STK)

Variants from €3.28
Sale price: €3.80 Regular price: €3.90
Joewell Classic Serie Semi-Offset Hairdressing Scissors

Average rating of 0 out of 5 stars

83017
Joewell Classic Serie Semi-Offset Hairdressing Scissors

The Joewell Classic Series Semi-Offset Hair Cutting Scissors offer high comfort during use. Top quality is guaranteed through a proprietary alloying process. The material is heated to over 1000 °C and hardened to minus 80 °C. For particularly precise cutting, the hollow grind (Honing) is also used. Thanks to its smooth operation and ergonomic design, this scissors allows for quick and efficient work. The Semi-Offset handle is a semi-offset grip (slightly offset scissors eyes) that enables a relaxed hand position.

Variants from €279.00
Regular price: €309.00
Comair Flex-Curler short 6-pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20663
Comair Flex-Curler short 6-pack

The Comair Flex-Curler short are special curlers made of soft plastic, which are flexible and therefore versatile. They are also suitable for perming and setting.

Content: 6 STK (€3.80 / 6 STK)

Variants from €3.28
Regular price: €3.80
Comair Flex-Curler short 6-pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20665
Comair Flex-Curler short 6-pack

The Comair Flex-Curler short are special curlers made of soft plastic, which are flexible and therefore versatile. They are also suitable for perming and setting.

Content: 6 STK (€4.30 / 6 STK)

Variants from €3.28
Regular price: €4.30
30
Comair Plastic Cover

Average rating of 0 out of 5 stars

18347
Comair Plastic Cover

The Comair Umhang Plastique is made from soft foil, making it waterproof. Thanks to the Velcro fastener, it is easy to secure, and it is also available in three attractive colours.

Sale price: €8.50 Regular price: €12.20
25
Alcina Color Shampoo - brown

Average rating of 0 out of 5 stars

77105
Alcina Color Shampoo - brown

With Alcina Color Shampoo, hair is gently cleansed while simultaneously refreshing and protecting the hair colour. Thanks to the active colour pigments, the hair also gains an intense shine. The hair is additionally cared for. The coverage of the colour is 10 - 15%. The effect lasts for 1 - 2 washes. Nuances of Alcina Color Shampoo brown gold copper red silver violet Application of Alcina Color Shampoo The shampoo is applied to wet hair. Leaving the shampoo on for 2 - 5 minutes further enhances the colour-protecting effect. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€7.43 / 100 ml)

Variants from €12.85
Sale price: €14.85 Regular price: €19.75
31
Comair Haftwickler Jumbo 6-piece pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20748
Comair Haftwickler Jumbo 6-piece pack

The Comair Haftwickler Jumbo in the 6-pack sit securely in the hair without the need for additional fixing agents.

Content: 6 STK (€4.50 / 6 STK)

Variants from €3.60
Sale price: €4.50 Regular price: €6.50
16
Sebastian Volupt Spray Volumizing Spray Gel Sebastian Volupt Spray Volumizing Spray Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

29070
Sebastian Volupt Spray Volumizing Spray Gel

The Sebastian Professional Volupt Spray Volumizing Spray Gel provides visibly more volume even for fine hair. The lightweight spray-gel formula offers flexible hold all day. At the same time, the hair remains movable and natural. Ideal for airy styling with structure.Care from roots to tipsThe styling product cares for the hair during styling. It supports the hair structure from roots to tips. The result is a soft finish with natural fullness and a pleasant hair feel.

Content: 150 ml (€19.80 / 100 ml)

Sale price: €29.70 Regular price: €35.40
30
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

73035
Goldwell Colorance Cover Plus - 7N@BP mid blonde elumenated beige pearl

Goldwell Colorance Cover Plus 120ml restores a natural appearance and increased expressiveness to highlighted hair. The tint provides up to 75% grey coverage and beautiful, multidimensional reflections. Already coloured hair is refreshed and gains more depth of colour. Application of Goldwell Colorance Cover Plus 120 ml The tint is applied to dry hair. Developing lotion mixed in a 2:1 ratio with Goldwell Colorance Cover Plus. NN-Shades and @Elumenated Naturals can process for up to 30 minutes. Lowlights process for up to 45 minutes. Always use a 3% system developer lotion with Goldwell Colorance Cover Plus. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €32.95
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71170
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.