Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 3 out of 5 stars

1 Review

Comair Colouring Brush with Comb transparent

Description

Product information "Comair Colouring Brush with Comb transparent"

The Comair Colouring Brush with Comb made of transparent plastic is available in the colours lilac and black. After application with the brush, the integrated comb allows for even better distribution of hair colours and tints. This ensures a as uniform a result as possible.

Tip: Hair treatments can also be applied and distributed through the hair using the Comair Färbepinsel mit Kamm.

Properties

Brand: Comair
Product line: Comair Dyeing accessories

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

11 September 2026 06:52

Review with rating of 3 out of 5 stars

gleich dazubestellt

gleich zum Färbepinsel dazubestellt. Pinsel auftragen und mit dem Kamm schön verteilen. Muss man nicht ständig das Werkzeug wechseln bei langen Haaren. Bei Ansatzfarbe bringt er nix.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

63
Comair Colouring Brush with Comb transparent

Average rating of 3 out of 5 stars

20623
Comair Colouring Brush with Comb transparent

The Comair Colouring Brush with Comb made of transparent plastic is available in the colours lilac and black. After application with the brush, the integrated comb allows for even better distribution of hair colours and tints. This ensures a as uniform a result as possible. Tip: Hair treatments can also be applied and distributed through the hair using the Comair Färbepinsel mit Kamm.

Sale price: €1.43 Regular price: €3.90
30
Lancaster Sun Perfect Unifying Serum Lancaster Sun Perfect Unifying Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

56194
Lancaster Sun Perfect Unifying Serum

Lancaster Sun Perfect Unifying Serum SPF50 combines sun protection, anti-aging, and skincare in one powerful serum. Thanks to innovative Full-Light Technology™, it protects not only against UVA and UVB rays, but also visible light and infrared – offering 10 times more complete protection than conventional sun care products. Effective protection against photoaging Up to 80% of visible signs of skin aging are caused by sun exposure. Lancaster Sun Perfect Unifying Serum SPF50 actively combats this process. It helps prevent sun damage, supports the skin’s natural regeneration, and improves skin texture. Radiant complexion & anti-aging effect Beyond advanced sun protection, the serum contains highly effective skincare ingredients such as niacinamide and vitamin C. These ingredients: ? Reduce dark spots and promote an even complexion ? Minimize wrinkles and fine lines for smoother skin ? Hydrate without weighing the skin down Ultra-light & perfect for daily use The silky texture absorbs quickly without leaving a greasy feel or white cast. Ideal as a daily moisturizer or makeup base – for perfectly protected, cared-for, and radiant skin. Lancaster Sun Perfect Unifying Serum SPF50 – for a youthful glow and maximum protection against photoaging!

Content: 30 ml (€143.17 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €60.95
70
Comair Colouring Brush Jumbo black

Average rating of 5 out of 5 stars

20619
Comair Colouring Brush Jumbo black

The Comair Colouring Brush Jumbo is the must-have for professionals who value efficiency and clean work. With a length of 21 cm and extra-wide 10 bristle rows, you work particularly quickly. Wide application – Perfect for quick colouring High-quality bristles – Won't lose any bristles Easy Cleaning – Rinses out in no time, remains shape stable Whether in the salon or for demanding home colourists – upgrade your colouring routine!

Sale price: €1.18 Regular price: €3.90
28
Comair Broomstick Telescopic Aluminium 150cm

Average rating of 0 out of 5 stars

20475
Comair Broomstick Telescopic Aluminium 150cm

The Comair Besenstiel Teleskop is made of aluminium. It is adjustable up to 150 cm in length and an essential tool for any hair salon.

Sale price: €11.38 Regular price: €15.80
30
Comair Powder-Free Vinyl Gloves

Average rating of 0 out of 5 stars

20365
Comair Powder-Free Vinyl Gloves

The Comair Vinyl Gloves powder-free provide reliable protection during cosmetic procedures. They are suitable for both hands and comfortable to wear. Ideal for work with minimal risk in hairdressing and beauty sectors. The powder-free surface ensures clean and hygienic work.Versatile & skin-friendlyThe gloves are non-sterile and perfect for daily use in the salon. They are suitable for various applications such as colouring or care treatments. The material is skin-friendly and easy to put on. Ensuring hygienic safety with every application.

Content: 100 STK (€10.63 / 100 STK)

Sale price: €10.63 Regular price: €15.20
4
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

Average rating of 0 out of 5 stars

20685
Comair Flat Wave Curlers Conical 10-Pack

The Comair Flat Wave Curlers conical 10-pack are available in various sizes. They are made from a hard, highly grippable material and are ideal for added root volume, gentle waves, or curls with bounce. They are used on damp hair.

Content: 10 STK (€6.65 / 10 STK)

Variants from €3.80
Sale price: €6.65 Regular price: €6.90
12
Redken Root Lifter Redken Root Lifter

Average rating of 0 out of 5 stars

32378
Redken Root Lifter

Redken Root Lifter is an innovative hair mousse for instant volume and additional nourishment.  Redken Root Lifter: Nourishment & volume for all hair types  This volumizing spray foam by Redken creates natural-looking volume and fullness. It provides medium hold, leaving hair with long-lasting texture and grip. Root Lifter is enriched with wheat proteins and vitamin E, which adds a boost of nourishment.  How to use Redken Root Lifter Apply Root Lifter to towel-dried hair and blow-dry as usual. Voilà: Bouncy volume from root to tip!

Content: 300 ml (€8.32 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €28.30
46
Wella Color Service Express Post Color Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

45312
Wella Color Service Express Post Color Treatment

Wella Color Service Express Post Color Treatment - a must after every colouring treatment. It provides effective hair care following colouring. The treatment halts oxidation, protecting the hair. Additionally, it improves manageability, leaving hair soft and shiny. Works in just 30 seconds.

Content: 500 ml (€4.15 / 100 ml)

Sale price: €20.74 Regular price: €38.22
14
Goldwell Stylesign Curls Lightweight Fluid Goldwell Stylesign Curls Lightweight Fluid

Average rating of 0 out of 5 stars

73243
Goldwell Stylesign Curls Lightweight Fluid

Goldwell Stylesign Curls Lightweight Fluid shapes curly hair for up to 72 hours with light hold. The successor to the Soft Waver provides moisture and reactivates curls. The waves are gently defined, resulting in a particularly natural appearance. With the Lightweight Fluid, beautiful curls can be created on all hair textures that definitely have the right style. Heat protection is included. Up to 97% biodegradable. Application of Goldwell Stylesign Curls Lightweight Fluid Twist with fingers in towel-dried hair or refresh the styling in dry hair.

Content: 150 ml (€14.33 / 100 ml)

Sale price: €21.50 Regular price: €25.00
14
RefectoCil Eyelash Perm Refill Rosewood Sticks

Average rating of 0 out of 5 stars

18227
RefectoCil Eyelash Perm Refill Rosewood Sticks

The Eyelash Perm Refill Rosenholzstäbchen from RefectoCil are ideal for fixing eyelashes onto the eyelash rollers without complications. This ensures successful eyelash styling with RefectoCil Eyelash Curl. The pack contains five Rosewood Sticks.

Content: 5 pc (€1.19 / 1 pc)

Sale price: €5.95 Regular price: €6.95
3
Comair eye cloth 30x15cm Set of 10 - white

Average rating of 0 out of 5 stars

20470
Comair eye cloth 30x15cm Set of 10 - white

The 10-piece Comair Eye Cloth Set 30 x 15 cm is available in the three classic colours white, black, and anthracite. The eye cloths are made of 100% cotton.

Content: 10 STK (€17.90 / 10 STK)

Sale price: €17.90 Regular price: €18.40
Comair Alu-Folie Rolle

Average rating of 4 out of 5 stars

20450
Comair Alu-Folie Rolle

The Comair Alu foil is available in red and blue, each 12 cm wide and 150 m long. Highlights foil ideal for long and short hair, suitable for colouring up to the roots.

Regular price: €30.13
Skip product gallery

Customer also bought:

43
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9% Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9%

Average rating of 0 out of 5 stars

54613
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9%

The Igora Vibrance Activator Lotion has been developed for optimal interaction with Igora Vibrance Tone on Tone. The lotion makes the colour creamy, which is ideal for precise and quick application. No running. Application tips from Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Lotion 1.9% Mix 1:1 with the toner. Leave to develop for 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€6.50 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €6.90
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Toner Schwarzkopf Igora Vibrance Toner

Average rating of 5 out of 5 stars

54525
Schwarzkopf Igora Vibrance Toner

The Schwarzkopf Igora Vibrance Toner 60ml can be used alone or in combination with Igora Vibrance Tone on Tone and Igora Vibrance Booster. They create shimmering highlights in cool Ash and Violet shades as well as in warm Gold, Red, and Chocolate tones. When used alone, they function like pastel tints that impart a shimmer in the respective nuances. The best results are achieved from tone depth 6 or higher. Application instructions for Schwarzkopf Igora Vibrance Toner Mixing ratio 1:1 with an Igora Vibrance developer (Pastel shades 9.5 with 1.9% or 4% Activator / Pastel shades 10- with 1.9% Activator) Processing time 5-20 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
16
Schwarzkopf BLONDME CREAM Premium Developer 2% 7 Vol.

Average rating of 0 out of 5 stars

19391
Schwarzkopf BLONDME CREAM Premium Developer 2% 7 Vol.

The BLONDME Premium Cream Developer 2 % (7 Vol.) from Schwarzkopf Professional is a professional developer for controlled lightening and uniform bleaching results. It was specially developed for use with BLONDME bleaching and colour products, such as Schwarzkopf BLONDME Glow Toner. It offers a creamy, easily mixable texture that facilitates salon work. This allows for precise and even lightening – ideal for fine nuances or gentle lightening.Care during the colour treatmentThe rich formula supports care and performance during the bleaching process. It harmonises perfectly with the BLONDME system and ensures reliable development of your lightening mixes. For professional bleaching services where fine control and smooth application are important.

Content: 60 ml (€5.25 / 100 ml)

Sale price: €3.15 Regular price: €3.75
50 Tip
Schwarzkopf BlondMe Premium Lightener 9+ Schwarzkopf BlondMe Premium Lightener 9+

Average rating of 4.5 out of 5 stars

19284
Schwarzkopf BlondMe Premium Lightener 9+

The BlondMe Premium Lightener 9+ from Schwarzkopf is a bleaching powder that allows up to 9 levels of lift. It is suitable for all techniques and can be used with the BlondMe Premium developers with 2%, 6%, and 9%*.Schwarzkopf Blondme Premium Lightener: Gentle bleaching for maximum lightening resultsThe Premium Lightener with Bond Enforcing Technology minimises hair breakage with the Bond Protection System, which actively protects the hair fibre during the bleaching process.This allows the bleaching to achieve gentle, extremely light, and clear results. Schwarzkopf's bleaching powder not only protects the fibre connections but also rebuilds new ones during bleaching. The premium bleaching ensures the strongest lift with maximum hair protection.Application tips for Schwarzkopf Blondme Premium Lightener 9+Apply to dry hair.Suitable for application with and without scalp contact.For global applications, foil techniques, and colour corrections.The gentlest lift of up to 3 levels is possible with the Developer 2% 7 Vol.With the Developer 6% 20 Vol., lift of up to 6 levels is possible.With the Developer 9% 30 Vol., lift of up to 9 levels is possible (only application without scalp contact).Leave on for 20-45 minutes.Results with Schwarzkopf Blondme Premium Lightener 9+up to 9 levels of liftCool blonde without yellow tintHealthy hairNew fibre connectionsMinimised hair breakageExcellent hair quality*Use only without scalp contact. The powerful lifting formula places particular emphasis on protecting the hair fibre connections while achieving maximum lift.

Content: 450 g (€7.73 / 100 g)

Variants from €4.15
Sale price: €34.80 Regular price: €69.48

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.