Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Canal stainless steel nail nipper

Description

Product information "Canal stainless steel nail nipper"

The stainless steel Canal Nail Clipper with is perfect for trimming very tough and thick nails.

Canal Nail Clipper stainless steel Details

Due to the stainless steel, the clipper is highly hygienic and hypoallergenic. The ergonomic design also suits left-handed users. The clipper is suitable not only for home use but also for professional applications. The nail clipper is hand-finished and very durable thanks to the high-quality, stainless steel.

Properties

Brand: Canal Instruments
Speciality: rostfrei

Video

1

Manufacturer

Canal Instrumente

Canal Instrumente GmbH & Co KG
Alemannenstraße 20e
6830 Rankweil
Austria
Website: https: www.canal-instrumente.at

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

39
Canal stainless steel nail nipper

Average rating of 0 out of 5 stars

84031
Canal stainless steel nail nipper

The stainless steel Canal Nail Clipper with is perfect for trimming very tough and thick nails. Canal Nail Clipper stainless steel Details Due to the stainless steel, the clipper is highly hygienic and hypoallergenic. The ergonomic design also suits left-handed users. The clipper is suitable not only for home use but also for professional applications. The nail clipper is hand-finished and very durable thanks to the high-quality, stainless steel.

Sale price: €29.95 Regular price: €48.90
19
Canal Splinter Tweezers Canal Splinter Tweezers

Average rating of 0 out of 5 stars

84018
Canal Splinter Tweezers

The Canal Splinter Tweezers 9 cm removes small splinters and thorns quickly and effectively. The perfectly coordinated grip surfaces close up to the tip. This allows for precise gripping of splinters and thorns and their quick and safe removal. Canal Splinter Tweezers 9 cm Features Removes splinters and thorns Made of stainless steel Hand-finished Hygienic and hypoallergenic.

Sale price: €16.05 Regular price: €19.90
30
Canal Pointed Nail Nippers, 14 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

84030
Canal Pointed Nail Nippers, 14 cm

Canal Head Cutter with Two Tips features a rounded shape that conforms to the nail. This ensures precise and effortless cutting. The toenail cutter is also suitable for left-handed users. Canal Head Cutter with Two Tips Highlights The cutter is hand-sharpened and has particularly fine tips with perfectly matched cutting surfaces that close completely during use. The nail cutter is distinguished by its durability, as the blades can be resharpened. This instrument is the ideal partner tool, as its ergonomic design allows for easy and effective nail cutting by others.

Sale price: €37.95 Regular price: €53.90
25
Biomed HYDRABLOND Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21159
Biomed HYDRABLOND Shampoo

Biomed HYDRABLOND Shampoo is a plant-based, moisturising, and antioxidant shampoo for blonde, bleached, and grey hair. The violet pigments create cool colour nuances. The shampoo with anti-yellowing effect contains organic lavender and hyaluronic acid for sufficient moisture, as well as borage oil with antioxidant properties. Application of Biomed HYDRABLOND Shampoo It is recommended to use Biomed Pretiosum Detox Acqua Gel before shampooing to remove residues from the hair. The Biomed Hydrablonde Shampoo is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave for 2 minutes and rinse out. Repeat if necessary.

Content: 400 ml (€5.53 / 100 ml)

Sale price: €22.10 Regular price: €29.40
21
KMS Colorvitality Shampoo KMS Colorvitality Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73296
KMS Colorvitality Shampoo

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.Special Ingredient in KMS Colorvitality ShampooUpcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.Results with KMS Colorvitality ShampooColoured hair lasts up to three times longer.The hair colour is sealed and remains vibrant.The hair stays brilliantly shiny.Application of KMS Colorvitality ShampooMassage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €20.95 Regular price: €26.50
25
Canal Glass Nail File with Coloured Handle

Average rating of 0 out of 5 stars

84041
Canal Glass Nail File with Coloured Handle

This Canal Glass Nail File features a coloured handle and is available in two different lengths: 8 cm and 14 cm. The glass file with lifelong sharpening seals the nail edges, preventing runs in favourite clothing. The rounded tip is used for cleaning under the nails. The steriliser-safe glass file is easily cleaned under water.

Variants from €10.95
Sale price: €11.15 Regular price: €14.90
22
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Average rating of 0 out of 5 stars

71459
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Problems with cuticles? Juliana Nails Cuticle Oil Roll-On Bottle solves them. The nourishing oil works against hard, dry, or cracked cuticles and is an essential part of a perfect manicure. Especially through filing, cuticles are often stressed and need adequate care.

Content: 9 ml (€38.89 / 100 ml)

Sale price: €3.50 Regular price: €4.49
24
Tondeo TM Set including 10 TCR blades

Average rating of 5 out of 5 stars

22204
Tondeo TM Set including 10 TCR blades

The Tondeo TM razor guarantees easy handling and high safety thanks to protected blade corners on both sides. A solid metal blade holder and metal handle with a plastic shell ensure optimal working conditions. Suitable for short and halved TCR blades.

Content: 1 pc (€39.90 / 1 pc)

Sale price: €39.90 Regular price: €52.80
10
Fleeky Blush Stick - Blossom Fleeky Blush Stick - Blossom

Average rating of 0 out of 5 stars

82160
Fleeky Blush Stick - Blossom

Fleeky Blush Stick is a 2-in-1 stick for makeup on eyes, lips, and cheeks. Fleeky Blush Stick is available in 6 shades for different skin tones. Simply apply and blend with the brush at the other end or with fingers. For a harmonious overall look, apply on eyelids, lips, and cheeks. The soft and creamy texture is easy to apply and seamlessly blend. For a natural freshness and healthy glow! Fleeky Blush Stick Application Apply to eyelids, lips, and cheeks and blend.

Content: 6 ml (€299.17 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €19.90
23
Goldwell Elumen Colour Chart

Average rating of 0 out of 5 stars

36270
Goldwell Elumen Colour Chart

Goldwell Elumen Colour Chart is a practical helper in the salon. It gives an overview of the entire shade range of Goldwell Elumen, an ammonia-free permanent hair colour. This colour swatch book for Goldwell Elumen helps you and your client in the choice of the right shade. It is important to take the base hair colour into consideration in order to be able to predict possible colour results. 

Content: 1 pc (€54.10 / 1 pc)

Sale price: €54.10 Regular price: €69.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.