Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

BaByliss Pro Hot Air Brush

Description

Product information "BaByliss Pro Hot Air Brush "

The BaByliss Pro Hot Air Brush with Titanium Tourmaline Technology completes the drying process and styles the hair without causing damage. The heating brush offers an unparalleled lifespan and consistent heat distribution for optimal results.

The bristles are equipped with epoxy safety tips. The ergonomic handle and the professional 2.7 m swivel cord ensure comfortable operation. The insulated tip prevents burns on the fingers during styling.

1. Function of BaByliss Pro Hot Air Brush: Drying

Using the two speed and temperature settings, 80°C and 100°C, the hair is gently dried.

2. Function of BaByliss Pro Hot Air Brush: Styling

Whether straight hair, curls, or volume – the BaByliss Pro Hot Air Brush allows easy styling of various hairstyles.

Tips for using the BaByliss Pro Hot Air Brush

  • Pre-dry the hair before use. The brush should be used on hair that is barely damp.
  • Work in sections, securing the remaining hair with a clip. Sections should be no more than 2 cm thick. Start with the lower sections.
  • Always work from the roots to the tips. Gently glide the brush through the hair.

Properties

Brand: BaByliss Pro
Brush diameter: 32 mm
Plug Type: Europlug
Product line: BaByliss Pro Hot Brushes

Manufacturer

BaByliss Pro

BaByliss Deutschland GmbH
Leopoldstraße 150
80804 Munich
Germany
Website: www.babyliss.de

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

19
BaByliss Pro Rotating Hot Air Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

41053
BaByliss Pro Rotating Hot Air Brush

BaByliss Pro Rotating Hot Air Brush effortlessly creates dramatic volume. The hot air styler features ionic technology to banish frizz and stop your hair from becoming static. It comes with 2 interchangeable round brushes. The 50mm attachment is ideal for styling longer lengths while the 40mm brush works best on short hair, layers and fringes. This hot air brush by BaByliss has 2 speed settings, 2 temperature settings as well as a cool air setting. 

Sale price: €64.95 Regular price: €79.80
33
American Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

85016
American Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo

Discover the American Crew Scalp Care Set with two shampoos for a healthy scalp and strong hair! American Crew Anti-Dandruff + Dry Scalp Shampoo 250ml Combats dandruff and dry scalp Relieves itching and irritation Removes excess sebum and provides moisture Vegan, free from silicones, parabens, or artificial dyes American Crew Detox Shampoo 250ml Deep cleansing with coconut shell beads and Manicouagan clay Provides moisture thanks to Vitamin B5 80% natural ingredients, vegan and environmentally friendly Get the American Crew Scalp Care Set and experience healthy, stylish hair and a revitalised scalp! The shampoos are ideal for daily use and help to increase strength and volume for your hair.

Content: 250 ml (€5.18 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €19.20
23
Kérastase Nutritive Bain Satin 1 Kérastase Nutritive Bain Satin 1

Average rating of 0 out of 5 stars

33615
Kérastase Nutritive Bain Satin 1

The Kérastase Nutritive Bain Satin 1 is a shampoo for normal to slightly dry hair. It gently cleanses the hair, provides a healthy shine and smoothness. With plant-based proteins and niacinamide, the hair is moisturised and the hair fibre is strengthened. Application recommendation for Kérastase Bain Satin 1 Massage the shampoo well into damp hair and rinse thoroughly after a short processing time. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€9.46 / 100 ml)

Sale price: €23.65 Regular price: €30.60
27
Jaguar Holster Buddy Jaguar Holster Buddy

Average rating of 0 out of 5 stars

40416
Jaguar Holster Buddy

The Jaguar Holster Buddy can be worn by hairdressers over the shoulder or hip. The leather-look tool bag with coarse grain offers space for 4 scissors and additionally has compartments for hair clips, combs, brushes, and other accessories. Thanks to the practical snap fasteners, the Holster Buddy can be easily opened and cleaned. Note: The Jaguar Holster Buddy is delivered without contents.

Content: 1 pc (€32.90 / 1 pc)

Sale price: €32.90 Regular price: €44.85
21
Aveda Botanical Repair Strengthening Overnight Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

55466
Aveda Botanical Repair Strengthening Overnight Serum

Repair your hair while you sleep: Aveda Botanical Repair Strengthening Overnight Serum is a revolutionary product that strengthens the hair, builds new bonds and reduces split ends after just one night.  Aveda Botanical Repair Strengthening Overnight Serum transforms hair overnight, thanks to a plant-powered technology that fortifies hair fibres and creates new bonds while you sleep. This plant-based serum features botanical repair™ bond-building 3-layer repair technology, helping to regenerate hair on all three layers. Nangai oil nourishes and mends split ends.  How Aveda Botanical Repair Strengthening Overnight Serum works 8 hours of intense, uninterrupted hair repair Creates an invisible veil over the hair and helps to minimise damage caused by friction Absorbs quickly & does not rub off on your pillow The serum multiplies hydrogen bonds deep in the hair’s cortex & strengthens hair fibres Reduces the appearance of split ends by 84% overnight Botanical repair™ 3-layer repair technology nourishes and repairs by building new bonds and reinforcing the hair’s integrity at the core. The serum is enriched with a macro green blend, replenishing the hair from the inside out.  Nangai oil brings split ends together instantly and helps to reduce their appearance.  The Overnight Serum is vegan, free from silicones and 99% naturally derived*.  *From plants, non-petroleum minerals and/or water, following ISO standard.  Benefits of Aveda Botanical Repair Strengthening Serum  Builds new bonds by the thousands & strengthens the hair’s cortex overnight Provides 8 hours of deep repair without interruption Prevents split ends and damage caused by friction Reduces split ends by 84% overnight Nourishes and restores damaged hair Leaves hair feeling smooth and soft How to use Aveda Botanical Repair Strengthening Overnight Serum  Apply to lengths and ends before going to bed. Sleep on it. The next morning, style your hair as desired. The serum can be used generously as often as you want. 

Content: 100 ml (€41.95 / 100 ml)

Sale price: €41.95 Regular price: €53.00
33
Kérastase Elixir Ultime

Average rating of 5 out of 5 stars

33686
Kérastase Elixir Ultime

The cult product Kérastase Elixir Ultime L'Huile Originale has been reinvented and improved. Kérastase always strives to set new benchmarks in hair care and to find the best ingredients. This search has led to the precious Marula-oil, which is rich in nutrients but does not weigh down the hair. The inclusion of Marula-oil has further optimized the effect of the Elixir Ultime, without making it heavier or to influence its delicate scent. Precious oils have been used as beauty elixirs all around the world for hundreds of years. Known for their nourishing qualities and purity, oils are regarded as miracle weapons in the beauty and health field. Oils are powerful antioxidants and nourish the hair, provide shine and control and make it more manageable and silky. The popular scent of the Elixir Ultime is woody-oriental, with a basis of sandalwood, musk and a touch of Tonka bean. The headnote is a light-weight fruity-floral note, thanks to tangerine, violet leaf and freesia. The heart notes include the enticing notes of cedarwood, violet flower and heliotrope. The Oleo Complex Technology Kérastase has created an exceptional hair care elixir with the famous Elixir Ultime and with the addition of Marula oil, it has been made even better. The hair oil is suitable for all hair types. Marula Oil -It is a natural super-oil, which is highly sought after due to its antioxidant content. It nourishes the hair intensively, without weighing it down. The oil is sourced from the sunny regions of Namibia, from freely growing trees and is, therefore, a rarity. Argan Oil - It is one of the rarest oils of the world and can be found in Morocco. It is known for its regenerating and replenishing properties, that provides vitality and strength to the hair. Corn Oil - As it contains valuable ingredients like Vitamin A, E, as Omega 6, corn oil was the main ingredient in the first-ever hair mask from Kerastase, the Kérastase Masque Mais. It gives the hair a silky feeling and at the same time makes it stronger and more resilient to outside influences. Camellia Oil - Camelia oil is one of the most fragrant and luxurious oils in the world and is extracted from the Camellia flower that grows in Central and Eastern Asia. It is a source for the valuable vitamin F and unsaturated fatty acids, which smooth the hair fibre and provides shine and silkiness. The multiple uses of the Kérastase Elixir Ultime The Elixir Ultime is an add-on product that can be combined with every Kérastase haircare line and easily incorporated in the personal beauty routine. Pre-Wash: for an exceptionally gentle cleanse, apply the oil to the scalp and lengths before washing the hair with shampoo. Blow-Dry: apply a small amount to towel-dry lengths and ends and style as desired. The oils nourish the hair intensively and provide shine and hydration. The oil also offers heat protecting properties up to 230°C. Finish and touch-up: apply a small amount on dry hair to define certain parts and to tame frizz The result is silky feeling hair that shines intensively and feels healthier and stronger. The Elixir Ultime feels weightless in the hair and gives a perfect finish for every hair type.

Content: 30 ml (€80.83 / 100 ml)

Sale price: €24.25 Regular price: €36.40
27
Jaguar Giant

Average rating of 5 out of 5 stars

40391
Jaguar Giant

The Jaguar Giant 6.5 inch Hair Cutting Scissors is the new giant of the Black Line from Jaguar Solingen. Made from micro-carbide steel, the high-quality scissors offer maximum sharpness. The cutting edges have high stability. The screw with adjustable, flat screw system Smart Spin provides unparalleled smoothness. The Jaguar Giant 6.5 inch features an ergonomically shaped finger rest, an angled thumb eye, and a finger rest surface, allowing for comfortable handling. The hair cutting scissors are designed for right-handed users.

Content: 1 pc (€658.90 / 1 pc)

Sale price: €658.90 Regular price: €898.50
12
BaByliss Pro XXL Hair Crimper

Average rating of 0 out of 5 stars

41035
BaByliss Pro XXL Hair Crimper

The BaByliss Pro XXL Curling Iron creates defined crimped results and additional volume in the hair. It shapes the hair precisely and provides long-lasting structure. The extra-wide 60mm plates can be easily used on medium to long hair. Thanks to the 5-level temperature selection, the perfect temperature can be chosen for every hair type – whether stubborn, brittle, fine, or extremely thick hair. The five temperature settings range from 120°C to 200°C. Additionally, the curling iron features a 2.7 m professional swivel cord and a heat-resistant velvet surface. The plates feature EP Technology 5.0, meaning the plates have been micrometrically coated with metal through "Electroplating". This elaborate technical process results in smoother surfaces that are also harder and more resistant than Nanotitanium Sol-Gel plates. The plates protect the hair, add shine, and are highly resistant to chemicals.

Sale price: €64.95 Regular price: €74.00
Jaguar J-Cut 60 Li Power Cord

Average rating of 0 out of 5 stars

40433
Jaguar J-Cut 60 Li Power Cord

The Jaguar J-Cut 60 Li power supply is an essential spare part for charging the hair clipper. The charging station is not included in the delivery.

Content: 1 pc (€28.90 / 1 pc)

Regular price: €28.90
43
Jaguar Hair Dryer HD CALIMA

Average rating of 0 out of 5 stars

40333
Jaguar Hair Dryer HD CALIMA

Jaguar Hair Dryer HD CALIMA is a hairdryer with an AC motor. It features 2 airflow and 4 heat settings, as well as a separate instant cold shot button. The ergonomic handle design allows for comfortable operation and is suitable for both right- and left-handed users. Included in the Jaguar Hair Dryer HD Calima delivery: Air nozzle 60 mm Air nozzle 75 mm

Content: 1 pc (€49.90 / 1 pc)

Sale price: €49.90 Regular price: €87.30
20
Jaguar CJ 43 Plus

Average rating of 5 out of 5 stars

40359
Jaguar CJ 43 Plus

The Jaguar CJ 43 Plus is a 6-inch thinning scissors with 43 prism-toothed blades. The ergonomic handle position and offset design ensure comfortable working. The angled thumb hole prevents pressure points and allows for a more relaxed working posture.

Content: 1 pc (€190.00 / 1 pc)

Sale price: €190.00 Regular price: €237.50
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54045
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.